PDA

Επιστροφή στο Forum : Κιτρίνισμα φαναριών

YARIS-RS
16-01-2006, 12:14
Ρε παιδιά παρατήρησα ότι έχουν αρχίζει και κιτρινίζουν

από μέσα τα μπροστινά μου φανάρια…

έχει δοκιμάσει ποτέ κανένας να τα καθαρίσει ανοίγοντας τα …:confused::confused::confused:

trackler
16-01-2006, 12:19
και αν ξερει κανενας αν υπαρχουν σαν ανταλακτικα σκετα τα εξωτερικα πλαστικα που καλυπτουν το φαναρι.

biofotos
16-01-2006, 13:33
Υπάρχουν. Κοστίζουν αν θυμάμαι καλά γύρω στα 50 ευρώ το ένα.
Για να τα ανοίξεις, τα βάζεις κανα 20λεπτο στο φύρνο στους 60 περίπου βαθμούς για να μαλακώσει η σιλικόνη που τα σφραγίζει. Τα ανοίγεις σαν Kinder έκπληξη και κάνεις ότι θες. Μετά παίρνεις διάφανη σιλικόνη αυτή που έχουν οι υδραυλικοί, βάζεις ένα μακαρόνι σιλικόνη, κλείνεις και είσαι έτοιμος. Αυτό υπό την προϋπόθεση ότι έχει χαλάσει το μακαρόνι της σιλικόνης που έχει μέσα το φανάρι (είναι ένα γκρι πράμα σαν τσίχλα). Αν βρεις βέβαια τέτοιο υλικό και το αντικαταστήσεις, ακόμη καλύτερα

trackler
17-01-2006, 01:25
πριν τα κλεισουμε μπορουμε εννοειται να βαψουμε και το γκρι πλαστικο μαυρο.τα κανουμε να φαινονται φυμε δλδ.

lefteris
17-01-2006, 11:09
Φυσικα...
Α και bio η τιμες για τα πλαστικα μπροστα διαφερουν απο αριστερο σε δεξι.
Το αριστερο ειναι 57€ και 52€ το δεξι.

Μην με ρωτησετε γιατι αλλα ειναι διαφορετικη τιμη.
Υπαρχει μια ειδικη αλοιφη που μπορειτε να αλοιψετε επανω στα φαναρια και να γινουνε καινουργια. Μην με ρωτησετε ποια ειναι... Ρωτηστε την ΤΟΥΟΤΑ. Αυτοι μου το ειπανε...

Lypis
17-01-2006, 14:09
Ρε παιδια τοσο ευκολο ειναι δηλαδη να τα ανοιξεις??Το εχει δοκιμασει κανεις???Γιατι πιο παλια ηθελα να τα βαψω τα μπροστινα αλλα στην Τοyτα δεν μου το εκαναν!!Μου φαινεται ομως οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο να τα ανοιξεις...

Ted
17-01-2006, 16:00
Καλά :confused::confused::confused::confused::confused:
Το "Αριστερό" είναι ποιο ακριβό απο το "Δεξιιιι" :eek::eek:....

biofotos
17-01-2006, 16:56
Γιώργο, εγώ το έχω ήδη κάνει. Ο τρόπος που λέω είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτός που το έκανα κι εγώ. Έβαψα το εσωτερικό τους μαύρο (όχι την ανακλαστική επιφάνεια, αυτό που είναι ήδη γκρι ανοιχτό). Τα ξαναέκλεισα και ούτε γάτα ούτε ζημιά !!!

YarisMan
17-01-2006, 20:05
Μια ερωτησούλα:
Το μαύρο χρώμα αφού το βάψεις, δεν ξεφλουδίζει με το πέρασμα του χρόνου?
Τι χρώμα χρειάζεται? "Θερμοάντοχο" σπρεϋ?

Katana
17-01-2006, 21:25
Eγω παλι ειχα μιλησει με την Τοyota για το θεμα αυτο και μου ειπαν οτι επρεπε να αλλαξω ολο το σετ των προβολεων, δλδ 300-400 ευρω.Ελεος!

biofotos
17-01-2006, 22:11
Από το Praktiker, πήρα ένα σπρέυ αστάρι πλαστικού και ένα σπρέυ μαύρο χρώμα για τούβλα τζακιού. Πήρα κι ένα φυλλαράκι 400άρι ντουκόχαρτο, του έριξα ένα μικρό τριψιματάκι ίσα για να αγριέψει λίγο, καθάρισα την επιφάνεια με ασετόν, ψέκασα ένα χεράκι με αστάρι πλαστικού, το άφησα να στεγνώσει για 5 λεπτάκια και μετά το πέρασα ένα χεράκι μαύρο θερμοάντοχο χρώμα και έγινε κούκλα !!!

YarisMan
18-01-2006, 00:11
Ωραίος!!!
Thanks για τη βοήθεια!! Μετά την εξεταστική μου φαίνεται έχω δουλειά...!!!!

YARIS-RS
21-01-2006, 19:19
μμμμ απ οτι φενετε και το ζεστο νερο κανει δουλεια....;);)
NIONIO κανε μια καλη μεταφραση ...να το εχουμε

αα εχει και NEXT κατω κατω

http://216.239.37.104/translate_c?hl=en&u=http://www.shima.mctv.ne.jp/~taketake/hedlight1.html&prev=/search%3Fq%3Dvitz%2Btuning%26hl%3Den%26hs%3D2yf%26lr%3D%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official_s%26sa%3DG (http://216.239.37.104/translate_c?hl=en&u=http://www.shima.mctv.ne.jp/%7Etaketake/hedlight1.html&prev=/search%3Fq%3Dvitz%2Btuning%26hl%3Den%26hs%3D2yf%26lr%3D%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official_s%26sa%3DG)

Yarisfun
27-01-2006, 20:29
ΠΑΙΔΙΑ ΩΡΑΙΟ ΠΟΣΤΑΚΙ ΑΥΤΟ!ΚΙ ΕΓΩ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΘΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ Κ ΝΑ ΤΑ ΒΑΨΩ.ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ:ΝΑ ΤΑ ΒΑΨΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ Η ΝΑ ΤΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΝΑΡΤΖΗ?ΤΙ ΛΕΤΕ?thanks ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!

Peter Ioannou
28-01-2006, 00:46
Αντιμετωπίζω και εγώ ένα προβληματάκι κιτρινίσματος του αριστερού εμπρόσθιου φαναριού, όχι όμως στο Yaris, αλλά στο Punto του πατέρα μου.
Έτσι, το συγκεκριμένο thread μου έδωσε κάποια ιδέα, άμα τη επιστροφή μου στην Ελλάδα- αντί πετάγματος χαρταετού...:P:P:P
Θα ήθελα λοιπόν να κάνω δύο ερωτησούλες τόσο δα μικρούλες -για να κατατοπιστώ καλύτερα-:
1. Πώς μπορώ να "ξεκιτρινίσω" τον καθρέφτη του φαναριού; Ο Λευτέρης έγραψε κάτι για μία αλοιφή από την Toyota. Υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο ή εναλλακτικά, κάποιο προϊόν από το εμπόριο;
2. Αφού θα ανοίξω το αριστερό φανάρι, σκέφτομαι να το βάψω και μαύρο. Οπότε, θα κάνω την ίδια δουλειά και για το δεξί. Για το λόγο αυτό, μπορώ να σε ενοχλήσω Σπύρο για περισσότερα πάνω στα primers, τα χρώματα κλπ;
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά,
Πάνος.

biofotos
28-01-2006, 20:04
Πάνο, έχω την εντύπωση ότι το κιτρίνισμα θα φύγει με αλοιφή γυαλίσματος του χρώματος. Από εκεί και πέρα, ότι θέλεις !!!

Βασίλης
28-01-2006, 21:10
Λεω και γω να βαψω το φαναρι μαυρο να γινει σαν TS... Ζηλευω...

Πρεπει να κανω ολη τη διαδικασια που ανεφερες πιο πανω biofotos? Ετσι απλα με κανα μαυρο σπρευ δε γινεται;

Παντως το δικο μου που ειναι και του 2001, τα φαναρια του δεν κιτρηνησαν καθολου. Α ρε πυλωτη...

papajohnis
10-03-2006, 22:10
Βασίλη επειδή στο φανάρι αναπτύσσονται μεγάλες θερμοκρασίες, δεν νομίζω ένα απλό σπρέυ να αντέξει μόνο του... Πολύ σωστή η λύση να χρησιμοποιήσεις σπρέυ για τζάκι...

TURBINATOR
10-03-2006, 23:12
Σαν χρωματοπωλης σας εγγυωμαι οτι με ενα απλο σπρευ δεν θα εχετε κανενα απολυτως προβλημα,τα σπρευ υψηλων θερμοκρασιων αντεχουν μεχρι 700c και ειναι υπερβολη να χρησιμοποιηθουν γι΄αυτον τον σκοπο,οχι οτι πειραζει βεβαια αλλα ειναι ακριβοτερα...

GIORGOS 1.3T
10-03-2006, 23:59
Σαν χρωματοπωλης σας εγγυωμαι οτι με ενα απλο σπρευ δεν θα εχετε κανενα απολυτως προβλημα,τα σπρευ υψηλων θερμοκρασιων αντεχουν μεχρι 700c και ειναι υπερβολη να χρησιμοποιηθουν γι΄αυτον τον σκοπο,οχι οτι πειραζει βεβαια αλλα ειναι ακριβοτερα...

Α ρε εμπειρία....!

papajohnis
11-03-2006, 02:45
Οι 700 βαθμοί που λες είναι πράγματι υπερβολή... το θέμα είναι ότι ένα απλό spray θα μπορέσει να αντέξει τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στο φανάρι?!?

TURBINATOR
11-03-2006, 08:10
Κανενα προβλημα...

Peter Ioannou
11-03-2006, 09:56
Όσον αφορά τα κιτρινισμένα φανάρια, ακολούθησα τις οδηγίες του Σπύρου για το αριστερό κιτρινισμένο μπροστινό φανάρι του Punto που έχει ο πατέρας μου (ναι, σε αυτό γίνονται τα πειράματά μου, κοινώς, είναι το πειραματόζωό μου).
Για το άνοιγμα του φαναριού, χρησιμοποίησα τη μέθοδο της λεκάνης με το ζεστό νερό, σε συνδυασμό με το ζεστό φούρνο, ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να ξεπεράσει τους 120 βαθμούς, διαφορετικά θα αρχίσετε να πειραματίζεστε με τη μορφοποίηση πλαστικών από ABS. :P
Ανακάλυψα, όπως πολύ σωστά μου είχε πει ο Σπύρος, ότι το αριστερό φανάρι είχε αποκτήσει ένα έντονα κίτρινο χρώμα από τη σκόνη (!) που είχε μπει μέσα σε αυτό από τα κενά αποχέτευσης του νερού. Είχε φύγει λίγο και η ανακλαστική επίστρωση ακριβώς πάνω από τη λάμπα Η4 (λόγω των υψηλών θερμοκρασιών), αλλά αυτό δεν μου φάνηκε πολύ σημαντικό. Καθάρισα το κάτοπτρο με ένα ελαφρά βρεγμένο καθαρό πανάκι και στη συνέχεια το στέγνωσα.
Στη συνέχεια, αφαίρεσα το πλαστικό φιλετάκι που είναι κολλημένο με σιλικόνη στο κάτω μέρος του εσωτερικού μέρους του φαναριού και είχε επίσης έντονα κίτρινο χρώμα. Μόλις έπεσε νερό επάνω του, έφυγε η ανακλαστική επίστρωση, οπότε διευκολύνθηκε η συνέχιση της επέμβασης: το τρίψιμο και το βάψιμο.
Και στο βάψιμο ακολούθησα τις οδηγίες του Σπύρου, με μία παραλλαγή: μετά από κάθε στρώμα primer ή χρώματος, τοποθετούσα το κομμάτι για ένα δεκάλεπτο στο φούρνο -που χρησιμοποίησα για το ξεκόλλημα του φαναριού-.
Τελικά, ξανακόλλησα με διαφανή αντιμυκητική σιλικόνη το κρύσταλλο στο φανάρι (υπάρχουν και κάτι κλιπς που τα κρατάνε σταθερά ενωμένα μεταξύ τους) και το ξανατοποθέτησα στο αυτοκίνητο.
Επανέλαβα τη διαδικασία και με το δεξί φανάρι -το οποίο δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα- μόνο και μόνο για να βάψω μαύρο το πλαστικό φιλετάκι, ώστε να είναι ομοιόμορφα τα φανάρια.
Το αποτέλεσμα με ικανοποιεί ιδιαίτερα, αλλά αμέλησα να το φωτογραφήσω. Το project της Καθαρής Δευτέρας στέφθηκε με επιτυχία και ελπίζω το Πάσχα (που θα ξαναεπιστρέψω Ελλάδα) να μπορέσω να ανεβάσω φωτογραφίες.
Φιλικά,
Πάνος.
ΥΓ1: Μη γελάσει κανείς με την εισροή νερών στα μπροστινά φανάρια στο Punto. Πριν από μία εβδομάδα είδα στο Μπουρνάζι μία Celica, στο μπροστινό φανάρι της οποίας σύντομα θα αρχίσουν να κάνουν μπάνιο κάτι ... χρυσόψαρα. :-(
ΥΓ2: Το επόμενο project, με πιθανή περίοδο υλοποίησης το Πάσχα, είναι η τοποθέτηση high luminescence LEDs (10.000mcd) στα πίσω φώτα θέσης, πορείας και φρένων, πάλι στο πειραματόζωό μου, το Punto.

YARIS_TTE
14-03-2006, 18:18
Εχώ βαψει και εγω τα φαναρια για να φαινονται τυπου TS και δεν εχουν ξεβαψει καθολου!! Πρέπει να αγορασεις ακριβο χρώμα και να εχεις και καλο μαστορα!!! απο το 1999 και απλα τωρα αρχισε απλα να μουντωνει λιγο!! Τριψιμο - βαψιμο και ειναι παλι σαν καινουριο... χεχε

YARIS-RS
22-03-2006, 16:59
Τελικά, ξανακόλλησα με διαφανή αντιμυκητική σιλικόνη το κρύσταλλο στο φανάρι

etsi na tin zitiso tin silikoni....??
afou ema8a pos vgenei o profilaxtiras...seira exoun ta fota....:):):)

Peter Ioannou
22-03-2006, 22:53
Νομίζω πως αυτό γράφει πάνω στο σωληνάριο -φυσίγγιο για την ακρίβεια- το οποίο χρησιμοποίησα.
Αν πας σε κάποιο χρωματοπωλείο και ζητήσεις σιλικόνη που δεν πιάνει μούχλα, σίγουρα θα σου δώσουν αυτή που πρέπει.
By the way, μέχρι τώρα -απ' ότι μαθαίνω από Ελλάδα για το Punto- δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα με τα φανάρια (εισροή νερού, θάμπωμα, ξέφτισμα χρώματος κλπ).
Αλλά είναι νωρίς ακόμα... :):):)
Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.
Φιλικά,
Πάνος.

Katana
22-03-2006, 23:12
E σε κανα εξαμηνο θα αρχισουν τα παραπονα για το Grande Punto...

TURBINATOR
23-03-2006, 07:20
Νομίζω πως αυτό γράφει πάνω στο σωληνάριο -φυσίγγιο για την ακρίβεια- το οποίο χρησιμοποίησα.
Αν πας σε κάποιο χρωματοπωλείο και ζητήσεις σιλικόνη που δεν πιάνει μούχλα, σίγουρα θα σου δώσουν αυτή που πρέπει.
By the way, μέχρι τώρα -απ' ότι μαθαίνω από Ελλάδα για το Punto- δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα με τα φανάρια (εισροή νερού, θάμπωμα, ξέφτισμα χρώματος κλπ).
Αλλά είναι νωρίς ακόμα... :):):)
Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.
Φιλικά,
Πάνος.

Πανο,δυστυχως και η αντιμουχλικη μουχλιαζει,απλα θα μουχλιασει πιο αργα..

Peter Ioannou
23-03-2006, 10:58
Όπως λες και εσύ turbinator, ελπίζω να αργήσει να μουχλιάσει.
Τέτοια, πάντως, έχω και στο νιπτήρα και στον νεροχύτη του σπιτιού μου, όπου τοποθετήθηκαν πριν από περίπου 18 χρόνια και ακόμα δεν έχουν παρουσιάσει ούτε καν δείγματα μούχλας.
Οι συνθήκες, βέβαια, είναι διαφορετικές, αλλά και 5 χρόνια να κρατήσει χωρίς πρόβλημα, μου αρκεί.
Έτσι κι αλλιώς, αν ζει το Puntάκι μετά από 5 χρόνια, να μου γράψετε!
Για να επιστρέψουμε στο θέμα, η ιδανική λύση είναι -νομίζω- η "παρμπριζόκολλα".
Φιλικά,
Πάνος.

dmar
26-06-2006, 23:21
Εχω ειδική διάφανη σιλικόνη στρατιωτικού τύπου, δεν παθαίνει τίποτα.
Οποιος ενδιαφέρεται ....

guas
07-07-2006, 11:51
Παιδια καλη η φαση που περιγραφετε ομως μηπως ξερουμε που και με ποσα θα βρουμε τα φαναρια αυτα με τις μπιλιες που βλεπουμε στη σελιδα με τη μοντα; Ειναι φοβερα και με μπριζωσαν.

nikolaras
12-07-2006, 17:30
Τα φανάρια μου είχαν θαμπώσει και τη λύση μου την έδωσε ένα παληκάρι με ασεξουάρ στο χωριό μου,τα έτριψε με μια ειδική αλοιφή και έγιναν καινούργια....:Banane42:

dmar
12-07-2006, 18:28
Ναι και εγώ τα έτριψα με αλοιφή και ειδικό μηχάνημα, με προσοχή.
Εφυγε η θαμπάδα που είχαν.
Θέλουν και άλλο.

stavrosp77
12-07-2006, 18:31
Να ρωτήσω και εγώ αν χρειάζεται να κατέβει ο προφυλακτήρας για να βγουν τα μπροστινά φανάρια? Αν θυμάμαι καλά στη ΤΟΥΟΤΑ μια φορά έτσι μου είχαν πει.

YARIS-RS
26-08-2006, 17:02
Τα φανάρια μου είχαν θαμπώσει και τη λύση μου την έδωσε ένα παληκάρι με ασεξουάρ στο χωριό μου,τα έτριψε με μια ειδική αλοιφή και έγιναν καινούργια....:Banane42:

Πως λέγεται η αλοιφή φίλε μου ...
Κάτι σε έτσι είναι ??

http://jagvr4.8m.com/hrestore.htm

darnakas
26-08-2006, 17:07
Πολύ καλό αυτό!Που μπορούμε να βρούμε την αλοιφή;
Ενημέρωσε με γιατί καίγομαι πολύ και είμαι έτοιμος να αγοράσω καινούριο φανάρι για το θάμπωμα!!!
Ευχαριστω

nikolaras
26-08-2006, 18:54
Λοιπόν τα προιόντα που εμπορεύεται το παλληκάρι με τα ανταλακτικά είναι από αμερική,δεν θυμάμαι ακριβως πως λέγεται η αλοιφή,αλλά νομίζω ότι είναι πολύ εύκολο να τη βρείτε στα ασεξουάρ στα είδη περιποίησης αυτοκινήτου,πρέπει όμως να προμηθευτείται και γωνιακό τροχό με σφουγκάρι για να μπορέσετε να κάνετε τέλεια δουλειά.Νομίζω ότι το γυάλισμα των φαναριών μπορείτε να το κάνετε και σε ένα καλό πλυντήριο αυτοκινήτων.

παπαιωαννου κων/νος
07-09-2006, 18:52
σινιθος τα φαναρια κιτρινιζουν εξοτερικα. οταν ειναι εξοτερικο το προβλιμα περνεις αλιφι για γιαλισμα του αυτοκινιτου τιν ψιλι και τα γιαλιζεις με το μιχανιμα σε πολυ χαμιλες στροφες.

lefteris
08-09-2006, 08:58
Η δινεις σε μια αντιπροσωπια 104€ και περνεις καινουργιο καλυμα (πλαστικο) και εισαι οκ

antonio
29-09-2006, 01:40
παιδες για πεστε μου τη γνωμη σας...

http://i111.photobucket.com/albums/n159/antonys_2006/2375.jpg

http://i111.photobucket.com/albums/n159/antonys_2006/astaromeno.jpg

http://i111.photobucket.com/albums/n159/antonys_2006/bameno.jpg

http://i111.photobucket.com/albums/n159/antonys_2006/teleiomeno.jpg

Y@RIS
29-09-2006, 09:46
Αν το εχεις κανει μονος σου εχεις κανει παρα πολυ καλη δουλεια!Super :Banane35:

Π.Α.Ν.Ο.Σ
29-09-2006, 10:05
Πολυ καλη δουλεια εκανε ο antonio.....ευγε!!!

antonio
29-09-2006, 10:08
Ναι μονος μου το εκανα χτες...αλλα μονο το ενα γιατι δεν ειχα χρονο...
αντε σημερα θα κανω κ το αλλο..
σ'ευχαριστω φιλε πανο

darnakas
29-09-2006, 17:57
πως το εκανες αυτο antonio;
έχω μείνει έκπληκτος!
Θέλω και τα δικά μου να γίνουν έτσι!!!
Μπορείς να δώσεις λεπτομέριες για το τι χρησιμοποίησες αναλυτικά;

παπαιωαννου κων/νος
29-09-2006, 18:49
παρα πολυ καλη δουλεια φιλε τουμπανο το φαναρακι:eek:

koloyaro
29-09-2006, 19:37
και εμενα παντως εχουν ψιλοκιτρινισει και πηγα toyota και μου ειπαν αλλαγη ολο!!!!!!οποτε ριχτε λυσεις!!!!!!!!

nikolaras
29-09-2006, 19:50
Ναι μονος μου το εκανα χτες...αλλα μονο το ενα γιατι δεν ειχα χρονο...
αντε σημερα θα κανω κ το αλλο..
σ'ευχαριστω φιλε πανο:Banane35: Αντώνη εύγε ,μπορείς να βγάλεις και μια φώτο πάνω στο αμάξι να δούμε πως φαίνεται,αν έχεις αύρο θα είναι μούρλια:Banane42:

^^Pantelos----
29-09-2006, 20:52
Φοβερό όντως καμία φωτογραφία στο yaris πάνω να πάρουμε καμία ηδέα?

Katana
29-09-2006, 21:59
Και απο εμενα συγχαρητηρια.

Ρε παιδια εχω βρει how to και για το δικο μου, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα βγει καλο...

http://www.yarisworld.com/forums/showthread.php?t=1525

panaua
29-09-2006, 22:10
Aλέξανδρε απλως ΚΑΝΕ ΤΟ!!!!!!!
Το αποτέλεσμα θα σε ενθουσιάσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Katana
29-09-2006, 22:15
Ναι το σκεφτομαι.Αραγε πως θα ηταν αν εβαφε και το ανακλαστικο κομματι?

Το μονο προβλημα ειναι οτι πρεπει να βγει ο προφυλακτηρας.Ιδωμεν.

stavrosp77
30-09-2006, 00:51
Αλέξανδρε απλώς μην το κάνεις (αν είναι να βάψεις και τον ανακλαστήρα)... Μετά για να δεις θα πρέπει να κουβαλάς προβολέα χειρός! Επίσης θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα χρώμα. Αν το είχε κάνει μόνο κόκκινο θα ήταν πιο ωραίο.

antonio
30-09-2006, 03:48
Παιδια αυριο πρωι θα τα βγαλω πανω στο αμαξι μια φοτο..μια αναμενα κ μια σβηστα

Katana
30-09-2006, 10:16
Αλέξανδρε απλώς μην το κάνεις (αν είναι να βάψεις και τον ανακλαστήρα)... Μετά για να δεις θα πρέπει να κουβαλάς προβολέα χειρός! Επίσης θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα χρώμα. Αν το είχε κάνει μόνο κόκκινο θα ήταν πιο ωραίο. Σε ευχαριστω για την απαντηση Σταυρο.Ξερεις το βαψιμο στους προβολεις ειναι δρομος χωρις γυρισμο.Αν δε βγει καλο, πρεπει να αγορασεις καινουριους! Καλα το κοκκινο-μαυρο(που εβαψε αυτος) ειναι χαλια κατα τη γνωμη μου.

SoKoFLiKo
12-10-2006, 23:15
Αυτό το θεματάκι με τα φανάρια είναι σούπερ...

Έχω ανοίξει κι εγώ τα δικά μου φανάρια και τα έχω καθαρίσει θεωρώντας αρχικά ότι το θάμπωμα στο πλαστικό δεν ήταν τίποτα άλλο από σκόνη! Αυτό όμως δεν ίσχυε (όπως ίσχυε στα πίσω φανάρια). Έτσι τα ξαναέκλεισα και τα ξανατοποθέτησα.

Αργότερα όταν πέρασα με μια γυαλιστική αλοιφή το αυτοκίνητο πρόσεξα ότι το θάμπωμα, γυαλίζοντας και το φανάρι με την ίδια αλοιφή, έφυγε... Βέβαια αυτό συμβαίνει μέχρι να ανάψεις το φανάρι το βράδυ, οπότε και το φως πέφτωντας επάνω στην πλαστική μεμβράνη του φαναριού φανερώνει ότι το θάμπωμα παραμένει εκεί!!!!

Φυσικά αυτό δεν το καλύπτει η εγγύηση (μιλάμε για όταν το αυτοκίνητο ήταν εντός εγγύησης).
Φυσικά υπάρχει ανταλλακτική μεμβράνη για το κάθε φανάρι.
Φυσικά η ανταλλακτική μεμβράνη για το κάθε φανάρι κοστίζει σε βαθμό που δεν συμφέρει να την επιλέξεις (εμένα μου έδωσαν τιμή 100 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΜΙΑ!!!!)

So, εσείς που έχετε γυαλίσει την πλαστική μεμβράνη και από μέσα τί συμπεράσματα έχετε βγάλει? Κρατάει η αλοιφή αυτή ή μετά από λίγο καιρό εξατμίζεται με την θερμοκρασία που αναπτύσσεται μέσα στο φανάρι, οπότε τσάμπα κόπος???

guas
13-10-2006, 10:29
Δεν υπαρχει θεμα εξατμισης της αλοιφης. Η τελευταια φαντασου οτι δουλευει σαν πολυ ψηλο γιαλοχαρτο και αφαιρει ενα στρωμα απο την εξωτερικη στιβαδα του πλαστικου που εχει φθηρει ο ηλιος. Το αποτελεσμα θα διαρκεσει οσο και την πρωτη φορα που ηταν νεα τα φαναρια σου. Απλα θα σου προτεινα να μην τα αφινεις να φτανουν στο τελευταιο σταδιο κιτρινισματος οπου δεν βλεπονται.

akaliptos69
17-10-2006, 11:05
Παιδιά επειδή αγόρασα τα πλαστικά γυαλάκια των φαναριών σήμερα και μέσα στην εβδομάδα θα κάνω την κίνηση να τα αλλάξω, μπορείτε να μου πείτε αν πρέπει να βγάλω τον προφυλακτήρα για να βγουν τα φώτα ή απλά ξεβιδώνω τις βίδες που βλέπω από πάνω?

SoKoFLiKo
17-10-2006, 11:28
Παιδιά επειδή αγόρασα τα πλαστικά γυαλάκια των φαναριών σήμερα και μέσα στην εβδομάδα θα κάνω την κίνηση να τα αλλάξω, μπορείτε να μου πείτε αν πρέπει να βγάλω τον προφυλακτήρα για να βγουν τα φώτα ή απλά ξεβιδώνω τις βίδες που βλέπω από πάνω?

Η απάντηση σε αυτό είναι κάτι ενδιάμεσο (αν μιλάμε για το προτελευταίο Yaris γιατί για το τελευταίο δεν ξέρω)... Δεν χρειάζεται να βγει όλος ο προφυλακτήρας. Πρέπει όμως να τον ξεβιδώσεις από το φτερό στην πλευρά του φαναριού που πρόκειται να βγάλεις και να τον ξεκουμπώσεις από αυτό το φτερό και από την βάση του που βρίσκεται μπροστά ακριβώς από το ψυγείο.

(Εκτός από την βίδα στο φτερό έχει και μια πλαστική βάση πάνω στην οποία κουμπώνει ο προφυλακτήρας... ΠΡΟΣΟΧΗ: σπάει πανεύκολα κυρίως στο κούμπωμα οπότε όταν πας να ξανακουμπώσεις τον προφυλακτήρα βεβαιώσου ότι πάς να τον κουμπώσεις στην σωστή θέση και να τον σπρώξεις μέσα με ευλάβεια!!! Αλλά κι αν πάλι σου σπάσει μην σε πάρει από κάτω... Δεν τρέχει τίποτα... Απλά ο προφυλακτήρας σου θα εξέχει στο συγκεκριμένο σημείο 3 χιλιοστά παραπάνω από ό,τι προηγουμένως... Η βίδα είναι που τον κρατάει και όχι το εν λόγω κούμπωμα!)

SoKoFLiKo
17-10-2006, 11:37
Δεν υπαρχει θεμα εξατμισης της αλοιφης. Η τελευταια φαντασου οτι δουλευει σαν πολυ ψηλο γιαλοχαρτο και αφαιρει ενα στρωμα απο την εξωτερικη στιβαδα του πλαστικου που εχει φθηρει ο ηλιος. Το αποτελεσμα θα διαρκεσει οσο και την πρωτη φορα που ηταν νεα τα φαναρια σου. Απλα θα σου προτεινα να μην τα αφινεις να φτανουν στο τελευταιο σταδιο κιτρινισματος οπου δεν βλεπονται.

Ορμώμενος από την λέξη γυαλόχαρτο, μήπως θα ήταν καλή ιδέα πρώτα να τα περάσω με μια αλοιφή που χρησιμοποιούν για τις μικρογρατζουνιές η οποία περιέχει μικροκόκκους που κάνουν την ίδια δουλειά με το γυαλόχαρτο (Αλοιφή βέβαια την πιο ψιλή που υπάρχει - μην τα ξεκάνουμε κιόλας!) και μετά να τα περάσω με το γυαλιστικό κερί???

:Banane49:

darnakas
17-10-2006, 12:07

Πρέπει να έχουμε το ίδιο Yaris!Στείλε μου ένα πμ να μου πεις τιμή και από που τα αγόρασες αν μπορείς σε παρακαλώ πολύ γιατί δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία ξεθωριάσματος μιας και από ότι καταλαβαίνω δεν είναι η λύση στο πρόβλημά μας!Σ'ευχαριστώ πολύ

akaliptos69
17-10-2006, 13:37
Φίλε μου darnaka, αργότερα σήμερα ή κάποια στιγμή αύριο θα ποστάρω εδώ ένα αντίγραφο του τιμολογίου για ενημέρωση όλου του φόρουμ. Η τιμή είναι περίπου 100€, αλλα αύριο θα σου πώ ακριβώς πόσο. Η τιμή είναι από την αντιπροσωπεία της Βουλιαγμένης DIMCO, και τα αμάξια μας είναι τα ίδια. Υπομονή μέχρι αύριο λοιπόν για τις τελικές ενημερώσεις.

akaliptos69
17-10-2006, 19:45
Φίλε darnakas και παιδία του club. Βρήκα το τιμολόγιο από την ΤΟΥΟΤΑ και σας παραθέτω τις τελικές τιμές όπως τις γράφει επάνω. Έχουμε και λέμε:

Front HeadLight Lens 81131-52020 (x1) 57.72 Eurw
Front HeadLight Lens 81171-52020 (x1) 57.72 Eurw
Φλάτζα προβολέα 81132-52021 (x2) 8.55 Eurw
-------------------------------------------------
Σύνολο: 132,54 Eurw
ΦΠΑ (19%): 27,56 Eurw
Σύνολο: 160,10 Eurw

Εδώ να σημειώσω ότι αγόρασα την φλάτζα από την ΤΟΥΟΤΑ μιας και απότι άκουσα η σιλικόνη μουχλιάζει μετά από λίγο καιρό οπότε και προτίμησα μια πιο μόνιμη λύση ελπίζοντας ότι δεν θα τρακάρω και θα κλαίω προσωπική εργασία και λεφτά.

Και κάτι ακόμη. Πριν κάνω την αγορά αυτή πήγα στην Φρατζή να κάνω έρευνα αγοράς. Οι τιμές που παίζουν για τα φανάρια (ολόκληρα) είναι οι εξής:

Ημιτασιόν φανάρι (Yaris '99-'03) 57-62 Eurw
Original Valeo φανάρι (Yaris '99-03) 125-150 Eurw

Το κακό για στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι κανείς δεν είχε μεταχειρισμένα φανάρια. Κανείς. Όλοι μου έλεγαν για καινούργια. Μήπως ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε μεταχειρισμένα σε καλύτερες τιμές?

Sorry παιδιά για το μεγάλο post.

SoKoFLiKo
17-10-2006, 20:40
Ορμώμενος από την λέξη γυαλόχαρτο, μήπως θα ήταν καλή ιδέα πρώτα να τα περάσω με μια αλοιφή που χρησιμοποιούν για τις μικρογρατζουνιές η οποία περιέχει μικροκόκκους που κάνουν την ίδια δουλειά με το γυαλόχαρτο (Αλοιφή βέβαια την πιο ψιλή που υπάρχει - μην τα ξεκάνουμε κιόλας!) και μετά να τα περάσω με το γυαλιστικό κερί???

(Μήπως το 160άρι είναι πολλά λεφτά μόνο και μόνο για να μην έχεις κίτρινισμένα πλαστικά στο φανάρι?)

Katana
17-10-2006, 22:31
Μηπως καποιος να μαζευε πιο πολλα χρηματα και να επαιρνε αλλα φωτα, ακομη πιο ομορφα?

^^Pantelos----
18-10-2006, 00:31
Και εγώ συμφωνώ!

Kekropas
18-10-2006, 01:12
Ή ακομα καλυτερα έδινε αλλα 90€ και έπαιρνε τα φαναρια του Ts με το μαυρο εσωτερικο...

biofotos
18-10-2006, 09:09
Εγώ ήδη ψώνισα χαλασμένα μπροστινά φανάρια παλιά (με σπασμένο το μπροστινό τζαμάκι) από αντιπροσωπείας φαναρτζίδικο και ξεκίνησα να φτιάξω τύπου Morette !!!
Τα πρώτα προβολάκια ήρθαν !!!

guas
18-10-2006, 19:30
Το δυσκολο Σπυρο ειναι να πετυχεις την συμετρια της κατασκευης απο το ενα στο αλλο. Καλη δουλια!!!

biofotos
18-10-2006, 22:08
Θα βγει με καλούπι πλαστελίνης γύρω από τα προβολάκια και φύλλο Abs (θερμοπλαστικό). Το πως το έχω βρει, το πότε είναι που με χαλάει...

guas
19-10-2006, 09:32
Το Abs ειναι περιεργο υλικο και το εχω χρησημοποιησει στο μοντελισμο (αρχιτεκτονικη μακετα) Το κακο ειναι οτι δεν αντεχει στον ηλιο και οταν ειναι αρκετα χοντρο για να αντεχει ειναι δυσκολο στην επεξεργασια του. Μια καλη λυση ειναι ο πολιεστερας και σαν καλουπι το ιδιο το καλημα του φαναριου.
Ειμαι υπερ του πολυεστερα για αυτες τις εφαρμογες γιατι δεν αλιωνει το σχημα του κατω απο καιρικες συνθηκες.
Σου ευχομαι τα καλητερα

SoKoFLiKo
27-10-2006, 13:17
Τώρα που το ξανασκέφτομαι θα αφήσω τα κιτρινισμένα φανάρια μου όπως είναι!

ΓΙΑΤΙ...?

Μα είναι η πιο τρανή απόδειξη ότι το αυτοκίνητο είναι ατρακάριστο!:Banane42:

eratw
05-04-2008, 00:22
Λοιπόν κατάφερα να ψήσω τον αδερφό μου να μου ξεθολώσει τα φανάρια.
Η αλήθεια είναι ότι για μοντέλο 99 δεν ήταν έντονα κιτρινισμένα,
μιας και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε μονίμως στεγασμένο,
αλλά είχαν κιτρινίσει λίγο, ειδικά το δεξί...

Ο αδερφός μου ακολούθησε την εξής διαδικασία:
ξεκίνησε με βρεγμένο γυαλόχαρτο 600άρι και έφτασε μέχρι 3000άρι.
Μετά τα έτριψε με κρέμα της 3Μ τη χοντρή και μετά την ψιλή.
Το αποτέλεσμα το βλέπετε:

Πριν
http://i21.photobucket.com/albums/b279/arety18/IMG_3877.jpg

Μετά
http://i21.photobucket.com/albums/b279/arety18/IMG_3884.jpg

Πριν
http://i21.photobucket.com/albums/b279/arety18/IMG_3878.jpg

Μετά
http://i21.photobucket.com/albums/b279/arety18/IMG_3886.jpg

Βέβαια παρατηρήσαμε πως αρκετή βρωμιά υπάρχει στο μέσα μέρος του φαναριού,
αλλά ο αδερφός μου φοβάται -βασικά βαριέται!- να ανοίξει φανάρια...

Να ρωτήσω τώρα κάτι, πρέπει να τα περάσω με κάτι γυαλιστικό;
Με λούστρο πλαστικού πάντως ο Βασίλης είναι εντελώς αντίθετος...:shit-3:

zapatupa
05-04-2008, 15:13
Υπαρχουν αλοιφες για φαναρια,αλλα δεν θα κανουν και μεγαλη δουλεια αν υπαρχει πολυ βρωμια στο εσωτερικο τους...Γιατι δεν τα ανοιγετε τα φαναρια να τα καθαρισετε πρωτα,και μετα βλεπετε τι αλλο χρειαζεται??Ψαξε μεσω της αναζητησης για ''ανογμα φαναριων'',η ''βαψιμο φαναριων'' και θα βρεις λεπτομερεις οδηγειες και για το πως θα τα ανοιξεις,και πως θα τα βαψεις,σε περιπτωση που θες να προσδωσεις μια πιο σπορτιφ νοτα στο εξωτερικο σου...

eratw
06-04-2008, 00:50
ο αδερφός μου φοβάται να το κάνει, μήπως μπει κάτι στραβά ή σχεδόν στραβά και μετά μπαζει υγρασία...

ChrisBlack
07-04-2008, 12:13
Ωραια στα εκανε ρε Ερατω τα φαναρια...αλλα σταματα να τον χωνεις!!!Την αδελφη μου μου θυμιζεις...ολο να με χωνει να τις κανω καποια δουλεια θελει λολ :Banane35:

eratw
07-04-2008, 14:36
Α κοίτα, δίκαια πράγματα...
Όση ώρα (ώρες βασικά, 2.5!) του πήρε να φτιάξει τα φανάρια,
εγώ δούλευα στο μαγαζί στη θέση του...
Οπότε και με αμάξι ασχολιόταν που του αρέσει,
και από τη δουλειά λούφαρε!!!

YARIS-RS
07-04-2008, 14:41
πολύ καλή δουλειά μπράβο στον brother

zapatupa
07-04-2008, 17:46
Να ρωτησω κατι??Τα πισω φιμε φαναρια που βλεπω κατα καιρους σε διαφορα αυτοκινητα,γινεται να τα κανουμε μονοι μας??Με καποια μεμβρανη που θα την κολλησουμε στην εσωτερικη επιφανεια των φωτιστικων σωματων??Παω για φιμε τζαμακια,και ετσι αμα κατσει να κανω και τα φαναρια ετσι,γιατι μαρεσουν πολυ!!!

ChrisBlack
07-04-2008, 18:09
Να ρωτησω κατι??Τα πισω φιμε φαναρια που βλεπω κατα καιρους σε διαφορα αυτοκινητα,γινεται να τα κανουμε μονοι μας??Με καποια μεμβρανη που θα την κολλησουμε στην εσωτερικη επιφανεια των φωτιστικων σωματων??Παω για φιμε τζαμακια,και ετσι αμα κατσει να κανω και τα φαναρια ετσι,γιατι μαρεσουν πολυ!!!

Αμα δεις υπαρχει θεμα για το πως να κανεις μονος σου τα φωτα φιμε...νομιζω οτι υπαρχει οδηγος μονο για τα μπροστα,αλλα δεν θα εχει κ την τρομερη διαφορα!!!

:Banane35:

zapatupa
08-04-2008, 19:53
Are you sure chriss??Εψαξα με την αναζητηση για φιμε φαναρια,αλλα δεν βρηκα τιποτα...Μηπως εννοεις το βαψιμο φαναριων??
Μηπως μπορει να με βοηθησει κανενας??Κυκλοφορουσαν καποτε κατι σπρει που μαυριζαν τα εργοστασιακα φαναρια...Αλλοι τροποι για να εχω καλο και ''ιδιο'' αποτελεσμα υπαρχει??Γιατι δεν εχω δει και φιμε φαναρια να κυκλοφορουν στο νεο..ΠΛΙΖΖΖ

biofotos
08-04-2008, 20:16
Μη διανοηθείς να τα βάψεις με σπρέυ. Πολλοί που το τόλμησαν κατέληξαν να αγοράσουν καινούργια φανάρια...

loukas
16-07-2008, 21:19
Για τα μπροστινα φανάρια κάνετε πολύ καλή δουλεά,κοιτάχτε για τα πίσω:
http://www.youtube.com/watch?v=s0xR5JDv2CM&feature=related

ChrisBlack
17-07-2008, 16:58
Να ρωτησω την Plastic την αλοιφη την ξερετε??Υποτιθετε οτι κανει δουλεια στο κιτρινισμα απ εξω....γενικα καμια δοκιμασμενη αλοιφη που να ειχε αποτελεσμα εχουμε...χωρις να κατσω να τριψω με γυαλοχαρτο κτλ.

:Banane35:

igiorgio
17-07-2008, 17:23
Την plastic δεν τη ξέρω, πάντως οποιαδήποτε αλοιφή για παλιά-ταλαιπωρημένα χρώματα κάνει τη δουλειά με τις λειαντικές ουσίες, (κάτι σαν σμυρίδι),που περιέχει.

Για τί όμως να δώσεις ένα σωρό λεφτά για αλοιφή, αφού το πολύ λεπτό γυαλόχαρτο ή το σμυριδόπανο κάνουν την ίδια δουλειά και πολύ πιό γρήγορα ;.

slicker
17-07-2008, 18:50

Στο τέλος λέει οτι επειδή περιορίζει το φώς που εκπέμπουν τα φαναρια καλό ειναι να γίνεται αυτό for show use only....
Σα να βάζεις φιμε στα φανάρια σου.Η ιδια ακριβώς διαδικασία ειναι αλλα αυτός το έκανε να φαίνεται τρομερα δυσκολο...Και με κοπίδι γίνεται παντως αν δεν εχετε θείο χειρούργο για να του πάρετε το νυστέρι!:star:

biofotos
17-07-2008, 19:01
Με ντουκοχαρτάκι 2000, υγρό (με νεράκι) τρίψιμο, μπουγάδιασμα καλό με κρέμα CIF, καλό ξέπλυμα και ένα ωραίο διαφανές κεράκι ανθεκτικό στις UV που θα επαναλαμβάνεις μια φορά το εξάμηνο και είσαι μάγκας.

zapatupa
18-07-2008, 17:39
Το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο...Γνωριζετε αν υπαρχει καταστημα εξειδικευμενο για τετοιες μετατροπες??Η γινεται μηπως σε οποιοδηποτε μαγαζι με αντιηλιακες μεμβρανες??Το συγκεκριμενο παντως ηταν πολυ σκουρο..Εγω θα προτιμουσα κατι πιο ανοιχτο..

loukas
18-07-2008, 17:57
Λογικά αυτό είναι μία πατέντα, τώρα επειδή εδώ είναι πολλοί οι νόμιμοι που βάζουν μεβράνες, και αφού δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο να το εγκρίνει, πρέπει να βρεις και κάποιον που τα βάζει, όπως συμβαίνει και με το μπροστινό τζάμι.

Seb!
16-11-2008, 17:17
Το Yaris του αδελφού μου υποφέρει απο βαρεία ...μυωπία. Τελικά, ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεθαμπώσεις τα πλαστικά φανάρια? Με τη μέθοδο του γυαλόχαρτου απ'ότι κατάλαβα είναι η πιο αποτελεσματική, ετσι? Και μετά, τί κρέμα πρέπει να χρησιμοποιήσω?

yaris 2sz
16-11-2008, 17:29
και με αλοιφαδόρο γίνεται. με ψιλή αλοιφή.
αλλά υπάρχει και μια αλοιφή που έχει η meguiars( το γράφω σωστά;)

Seb!
16-11-2008, 17:39
και με αλοιφαδόρο γίνεται. με ψιλή αλοιφή.
αλλά υπάρχει και μια αλοιφή που έχει η meguiars( το γράφω σωστά;)
ΑΛΟΙΦΑΔΟΡΟ?? Τί είναι αυτό βρε?? Μήπως.. το περιστροφικό τριβείο?

wankel
16-11-2008, 17:42
εγώ πάλι για τις φθορές στα φαναρια μπροστα που έχουν θαμπώσει λίγο χρησιμοποίησα μια αλοιφή για γυάλισμα πλαστικών της guard και είναι σαν καινούργια βέβαια με το πλύσιμό φεύγει αλλα την ξαναβάζω δεν είναι και τεράστια τα φανάρια μας...

yaris 2sz
16-11-2008, 17:59
ΑΛΟΙΦΑΔΟΡΟ?? Τί είναι αυτό βρε?? Μήπως.. το περιστροφικό τριβείο?
αυτό... χαχα:Banane35:

yaris 2sz
16-11-2008, 18:18
για δες την...
http://www.meguiarsdirect.com/detail/MEG+G1900

loukas
16-11-2008, 18:29
Βασικά μια που ήθελα να το αναφέρω, εγώ το αμάξι το έχω τέσσερα χρόνια, και τα φανάρια δεν έχουν αλλοιωθεί καθόλου.Εντάξει ένας λόγος είναι ότι το κουκουλώνω, αλλά και ο βασικός είναι ότι τα περνάω με κερί και προστατέυεται απο την ακτινοβολία του ήλιου.Τα πολλά τριψίματα δημιουργούν ψιλές γραμμές, που την νύχτα είναι ορατές, αλλά και με την πάροδο του χρόνου θα θαμπώσει το φανάρι,και δεν θα έχεται καλό φωτισμό.

yaris04
11-09-2010, 19:25
καλησπερα παιδια.πηγα σημερα και εφτιαξα τα φαναρια μου διοτι ηταν πολυ κιτρινισμενα και δεν ειχαν καθαριστει ποτε.το πηγα στο paintbull στο γαλατσι.κοστος 40€ και γινανε καινουρια.επαθα πλακα.ηταν τοσο χαλια που νομιζα οτι δεν φτιαχνανε αλλα εγιναν τελεια και εκανε περιπου 20 λεπτακια

3xw_sapia_x3ria
11-09-2010, 22:14
καλησπερα παιδια.πηγα σημερα και εφτιαξα τα φαναρια μου διοτι ηταν πολυ κιτρινισμενα και δεν ειχαν καθαριστει ποτε.το πηγα στο paintbull στο γαλατσι.κοστος 40€ και γινανε καινουρια.επαθα πλακα.ηταν τοσο χαλια που νομιζα οτι δεν φτιαχνανε αλλα εγιναν τελεια και εκανε περιπου 20 λεπτακια
Καλησπερα. Ωστε ηρθες απο τα μερη μας ? Το εχω δει το μαγαζι αλλα δεν τολμω ποτε μου να μπω μεσα ,λογω των εξωφρενικων τιμων του .Μπορουσες να το κανεις και μονος σου με λιγοτερο κοστος με μια μαγικη αλοιφουλα !!Δεν πειραζει ομως κομπλε .Ανεβασε καμμια εικονα να δουμε την δουλεια .Του πριν και του μετα !

Homeboy
11-09-2010, 22:54
Παιδια οποιος ενδιαφερεται απο πάτρα μπορώ και εγώ να γυαλυσω φανάρια.

Σας δειχνω και ένα παράδειγμα.

http://www.byhomeboy.com/images/gallery/prev/100_0764.jpg

http://www.byhomeboy.com/images/gallery/prev/100_0765.jpg

3xw_sapia_x3ria
11-09-2010, 23:12
Πολυ καλη δουλεια μπραβο ..

SoKoFLiKo
12-09-2010, 19:06
Πράγματι...

Βέβαια, ΔΥΣΤΥΧΩΣ όλοι έχουν και χρησιμοποιούν μια μαγική αλοιφή, αλλά όλως περιέργως ΚΑΝΕΙΣ δεν αναφέρει ποιά... Εγώ χρησιμοποιώ μια αλοιφή φανοποιείας και την εφαρμόζω με το χέρι και βαμβάκι. Σίγουρα ο αλοιφαδόρος θα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά, ωστόσο το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό και με αυτόν τον τρόπο.

Σημειωτέον επίσης ότι για να καθαρίσει εντελώς το φανάρι θα πρέπει το κιτρίνισμα να είναι μόνο εξωτερικό, αλλιώς πρέπει να βγει, να ανοιχθεί και να τριφτεί και από μέσα η διαφανής πλαστική του μεμβράνη.

biofotos
12-09-2010, 20:03
Αντί για αλοιφές χρησιμοποιήστε μια καλή whitening οδοντόκρεμα και μετά ξεπλύντε με άφθονο νερό !!!

Works like a charm !

Mixalis2
12-09-2010, 22:55
επειδη ειχα και εγω παρομοιο τετοιο προβλημα κυριως με το δεξιο φαναρι το πηγα προχτες για καθαρισμο 40 ευρω που πηρε και αφου το ετριψε μεχρι αηδιας το περασε και 2 κρεμες μια ψιλη μια χοντρο με σβουρακι και γινανε σαν καινουργια!

theodoreroulis
13-09-2010, 00:03
Αντί για αλοιφές χρησιμοποιήστε μια καλή whitening οδοντόκρεμα και μετά ξεπλύντε με άφθονο νερό !!!

Works like a charm !

Αυτο το ειχα δει σε βιντεακι στο utube.. δουλευει; το εχει δοκιμασει καποιος;

SaLaZaR
13-09-2010, 00:32
Αυτο το ειχα δει σε βιντεακι στο utube.. δουλευει; το εχει δοκιμασει καποιος;

Το ειχα δοκιμασει σε corsa D φιλου.

Νομιζω πως δεν ηταν whitening η κατι τετοιο . . . αλλα δεν ειχε καποιο αποτελεσμα . . .

Μειωθηκε λιγο το θαμπωμα. . . αλλα παρεμεινε.

cool
18-09-2010, 01:43
σημερα εκανα δοκιμη στα φαναρια του yaris με την κρεμα cif,ξερετε αυτη που καθαριζουν οι γυναικες στο σπιτι.απο supermarket με 1,70 ευρω.
εβαλα κρεμα επανω στο φαναρι και επειτα ετριψα με πανι.το πανι εγινε κατακιτρινο και το φαναρι καθαρισε σε μεγαλο βαθμο.στο τελος ξεπλυνα με νερο.πολυ καλη και φθηνη λυση για φαναρια τα οποια δεν εχουν μεγαλη φθορα.
αυριο αν εχω χρονο θα προσπαθησω να ξεκουμπωσω τα φαναρια για να βαψω το γκρι πλαισιο μαυρο.
το κακο ειναι οτι θελει και ο προφυλακτηρας κατω

cool
18-09-2010, 19:55
τελικα σημερα εβγαλα τα φαναρια και αφου τα ζεστανα γυρω γυρω με θερμοπιστολο τα ανοιξα και τα εβαψα σε μαυρο ματ.ο προφυλακτηρας δεν χρειαστηκε ολος κατεβασμα.εβγαλα μονο τις βιδες που τον κρατανε απο πανω και τον τραβηξα λιγο πισω ισα ισα να περασει το φαναρι.το αποτελεσμα ειναι αυτο
179917981800