PDA

Επιστροφή στο Forum : Eργονομικο φαουλ στο Yaris

Katana
16-05-2006, 22:04
Στο καινουριο Yaris εχω παρατηρησει τωρα τελευταια μια πολυ ενοχλητικη ατελεια.Στη φωτογραφια που επισυναπτω, φαινεται στον αριθμο 1 μια θεση που βαζω κερματα.Οπως, υπαρχει ενα μικρο κενο στο σημειο που λυγιζει προς τα επανω το πλαστικο, με αποτελεσμα τα κερματα να πεφτουν εκει που ειναι το βελακι Νο2 τα κερματα!Μαλιστα, δεν πεφτουν πανω στο κιβωτιο ταχυτητων, αλλα κατω απο αυτο(δλδ μεσα απο την επενδυση πλαστικου) με αποτελεσμα να τα χανω!

http://img.photobucket.com/albums/v398/Alex-R/Problem.jpg

Newyaris
16-05-2006, 23:52
Εκεί μπορείς να βάλεις τσίχλες ή καραμελίτσες, όπως και εγώ!
Για τα κερματα χρησιμοποιώ την ειδική θέση στο ντουλαπάκι πίσω από το τιμόνι! Να μην φαίνονται κιόλας!

Εργονομική ατέλεια είναι η θέση του αναπτήρα, αν και έμενα με βολεύει γιατί:

Α) Δεν βάζω τον καρκίνο στο στόμα μου (εννοείται όσοι μπαίνουν μένουν χαρμάνια καθ'όλη την διάρκεια μιας διαδρομής)
Β) Εκεί κρυμένη που είναι συνδέω χωρίς να πολυφαίνονται και να ενοχλούν διάφορους φορτιστές.

yaris
17-05-2006, 00:39
βαλτετα στις τσεπες και παει το προβλημα λυθηκε

Newyaris
17-05-2006, 01:00
βαλτετα στις τσεπες και παει το προβλημα λυθηκε

Εχεις δοκιμάσει να βγάλεις κέρμα από τσέπη, σε διόδια, με την ζώνη φορεμένη (πάντα);
Μάλλον το πρόβλημα δεν λύθηκε, μπερδεύθηκε!:smile:

Peter Ioannou
17-05-2006, 09:09
Λύσεις υπάρχουν και είναι για όλα τα γούστα!
1. Οι μη καπνίζοντες, μπορούν να χρησιμοποιήσουν σαν "κουμπαρά" για κέρματα το τασάκι (χωράει σίγουρα περισσότερα από τις όποιες θήκες και δεν φαίνονται).
2. Οι καπνίζοντες, υποβάλλουν αίτημα προς την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (ΕΚΤ) να αποσύρει τα κέρματα του 1 και 2 € και να τα αντικαταστήσει με χαρτονομίσματα. Μέχρι το αίτημά τους να γίνει αποδεκτό, πιθανότατα θα έχουν κόψει το κάπνισμα!
3. Αυτή η λύση είναι εφαρμόσιμη από όλους: Όταν οδηγούμε, φοράμε μπλουζάκια ή πουκάμισα με τσεπούλα, όπου βάζουμε τα κέρματα που θα μας χρειαστούν στα διόδια που θα συναντήσουμε στη διαδρομή μας.
4. Τελευταία λύση, ιδανική για όσους βαριούνται απίστευτα και κάνουν πολλές διαδρομές που διέρχονται από σταθμούς διοδίων: e-pass! Και τα κέρματα τέλος!
Φιλικά,
Πάνος.
ΥΓ: Τότε, όμως, τι θα δίνουμε σε αυτούς που μας καθαρίζουν τα τζάμια σε κάποια φανάρια;:confused:

D-Drac
17-05-2006, 17:39
Τότε, όμως, τι θα δίνουμε σε αυτούς που μας καθαρίζουν τα τζάμια σε κάποια φανάρια;:confused:

ΤΙΠΟΤΑ... πρέπει κάποια στιγμή να εξαλειφθεί από τη χώρα μας το φαινόμενο αυτό!!!! Παιδεία.... ;)

biofotos
17-05-2006, 18:52
Τότε, όμως, τι θα δίνουμε σε αυτούς που μας καθαρίζουν τα τζάμια σε κάποια φανάρια;:confused:

Απάντηση :50::shit-3::50::shit-3: :eek:
Δυστυχώς τα χρήματα που δίνουμε δεν τα παίρνουν αυτοί οι άνθρωποι. Τα παίρνουν τα αφεντικά τους οι οποίοι τα τρώνε στα μπουζούκια και στο καζίνο. Ξέρω πολύ καλά τι λέω.
Εγώ πλέον σε παιδάκια που συναντώ στο φανάρι και τρέχουν να μου καθαρίσουν τα τζάμια, τους δίνω κουτάκια με τσίχλες, καραμέλες ή μπισκότα και τέτοιου είδους πράγματα τα οποία θα τα ευχαριστηθούν τα ίδια. Είναι νομίζω το λιγότερο που μπορώ να κάνω σε παιδιά που τους αφαιρείται τόσο ωμά η παιδική τους αθωότητα. όσο δε γι' αυτούς που τα - ουσιαστικά - εκπορνεύουν, να φάνε :shit-3::shit-3::shit-3:

Katana
17-05-2006, 19:51
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.Αλλωστε δεν προκειται και για κανα σοβαρο προβλημα.Τα σοβαρα τα αφηνουμε στις αλλες αυτοκινητοβιομηχανιες!!!

Newyaris
18-05-2006, 00:56
Δυστυχώς τα χρήματα που δίνουμε δεν τα παίρνουν αυτοί οι άνθρωποι. Τα παίρνουν τα αφεντικά τους οι οποίοι τα τρώνε στα μπουζούκια και στο καζίνο. Ξέρω πολύ καλά τι λέω.
Εγώ πλέον σε παιδάκια που συναντώ στο φανάρι και τρέχουν να μου καθαρίσουν τα τζάμια, τους δίνω κουτάκια με τσίχλες, καραμέλες ή μπισκότα και τέτοιου είδους πράγματα τα οποία θα τα ευχαριστηθούν τα ίδια. Είναι νομίζω το λιγότερο που μπορώ να κάνω σε παιδιά που τους αφαιρείται τόσο ωμά η παιδική τους αθωότητα. όσο δε γι' αυτούς που τα - ουσιαστικά - εκπορνεύουν, να φάνε :shit-3::shit-3::shit-3:

Έρχεστε στα λόγια μου κύριε διαχειριστά! Πρέπει στην συγκεκριμένη θηκούλα να βάζουμε καραμέλες, τσίχλες!!!

Katana
18-05-2006, 09:55
Οι οποιες βεβαια θα πρεπει να καταναλωνονται γρηγορα γιατι μπηκαν και οι ζεστες!!!

Peter Ioannou
18-05-2006, 13:30
Ορθότατα όλα αυτά που λες γιατρέ μου. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό... :51:
Αρχίζω την εφαρμογή του με την επιστροφή μου στην Ελλάδα.
Πάνος.

Βασίλης
23-05-2006, 11:15
Ασχετο αλλα επισης πιστευω υπαρχει ενα ακομα εργονομικο φαουλ στο Yaris, τουλαχιστον στο δικο μου το πρωτο. Στο μαμα ραδιοκασετοφωνο, αλλου ειναι το κυριως τμημα της μοναδας, και αλλου η ενταση... Αντε η ενδειξη του σταθμου ειναι καλυτερα που ειναι ψηλα αλλα αυτο με την ενταση ποτε δεν το καταλαβα και κατα τη γνωμη μου ειναι τελειως ακυρο!!!

Katana
23-05-2006, 20:49
Ναι ειναι λιγο off.Αλλα ο σχεδιασμος του ταμπλο ηταν ''αλλου'' σε σχεση με την εποχη του!

papajohnis
24-05-2006, 12:06
ο σχεδιασμος του ταμπλο ηταν ''αλλου'' σε σχεση με την εποχη του!

Τι να τον κάνεις τον προχωρημένο σχεδιασμό αν δε σε εξυπηρετεί... Εγώ το έβγαλα το εργοστασιακό και έβαλα δικό μου mp3 player οπότε τα έχω όλα δίπλα στο χέρι μου όταν ακουμπάω στον επιλογέα των ταχυτήτων...

Katana
24-05-2006, 21:53
O σχεδιασμος δεν εχει να κανει μονο με την τοποθετηση στα κουμπια αλλα με τον γενικοτερο ''αερα'' στην καμπινα επιβατων.

papajohnis
25-05-2006, 08:59
με τον γενικοτερο ''αερα'' στην καμπινα επιβατων.

Αυτός ήταν ο λόγος που διαλέξαμε το yaris... Ήταν το μοναδικό μικρό με τέτοια ευρυχωρία... Πάντως, αφού καθήσεις σωστά σε ένα αυτοκίνητο και έχεις την άνεσή σου, χαλιέσαι με οποιοδήποτε χειριστήριο δεν είναι εκεί που το θες μετά... Εκείνο που μου τη χαλούσε απίστευτα στο δικό μου ήταν τα χειριστήρια για το ραδιο-cd στο τιμόνι... Τα έχουν βάλει σε ό,τι νά'ναι θέση... Πλέον, βέβαια, κάθονται άχρηστα στο τιμόνι μου...

Katana
25-05-2006, 10:05
Δεν γινεται να συνδεσεις με καποιο τροπο τα καλωδια ωστε να ελεγχεται το mp3 απο το τιμονι?

Βασίλης
25-05-2006, 11:26
Ενας φιλος το εχει κανει Θανο. Αλλαξε πηγη και εβαλε εναν ανταπτορα για τα χειρηστηρια και λειτουργει κυριλε.

papajohnis
25-05-2006, 16:35
Αυτό που λες Βασίλη θα το έκανα, αλλά έπρεπε να έχω το αμέσως επόμενο καλύτερο pioneer από αυτό που έχω... Τώρα λεφτά να αλλάξω μονάδα, για να λειτουργούν τα χειριστήρια, δεν δίνω... Sorry για το off topic...

Και μιας και μιλάμε για εργονομικά λάθη, μου τη δίνει το μέρος που είναι οι ποτηροθήκες μας... Αν πεις να βάλεις ένα ποτήρι ή ένα μπουκαλάκι λίγο ψηλό, βρίσκει κατευθείαν στο τασάκι και στο δεξί πόδι σου... Για αποθηκευτικές θήκες είναι κορυφή πάντως... κινητό,κλειδιά κτλ μια χαρά...

YARIS-RS
25-05-2006, 17:16
Και μιας και μιλάμε για εργονομικά λάθη, μου τη δίνει το μέρος που είναι οι ποτηροθήκες μας... Αν πεις να βάλεις ένα ποτήρι ή ένα μπουκαλάκι λίγο ψηλό, βρίσκει κατευθείαν στο τασάκι και στο δεξί πόδι σου... Για αποθηκευτικές θήκες είναι κορυφή πάντως... κινητό,κλειδιά κτλ μια χαρά...

nai alla emena pou den exei tasaki den me enoxlei.....:Banane42:
antikapnistes oi iapones oute anaptira den mou exoun:Banane35::Banane35:

Katana
25-05-2006, 19:16
Α και εμενα στο καινουριο σχεδον κρυμμενος ειναι ο αναπτηρας!

papajohnis
25-05-2006, 20:19
nai alla emena pou den exei tasaki den me enoxlei...
antikapnistes oi iapones oute anaptira den mou exoun

Δεν έχει τασάκι και αναπτήρα?!? Και πώς είναι το ταμπλώ σου?!? Κ εγώ το τασάκι το έχω μετατρέψει σε νομισματοθήκη...

YARIS-RS
26-05-2006, 08:37
Δεν έχει τασάκι και αναπτήρα?!? Και πώς είναι το ταμπλώ σου?!? Κ εγώ το τασάκι το έχω μετατρέψει σε νομισματοθήκη...

Το τασάκι μου γράφει coin
και μέσα έχει μια στρώση με ένα ελαστικό υλικό οπότε ακόμα και αν παρακάμψω το τι γράφει παίζει να πάρουμε και καμιά φωτιά,
έχει την θέση για την υποδοχή του αναπτήρα αλλά αντί για αναπτήρα έχει κάτι σαν καπάκι που ανοίγει και κλείνει (βάζω και το φορητό ψυγείο για τις ζέστες μέρες, μην μας χαλάνε και τα ψάρια)

αν πάω σπίτι θα ανεβάσω και φωτογραφία:Banane49:

YARIS-RS
26-05-2006, 08:44
Βρήκα μια ,,,,
Αριστερά το coin που σου έλεγα
Και δεξιά εκείνο που έχω κάνει με κίτρινο σε κύκλο
είναι το καπάκι που τώρα είναι ανοιχτό

http://i75.photobucket.com/albums/i306/YARIS-RSO2/Genika/IMG_0430.jpg

papajohnis
26-05-2006, 14:10
ουσιαστικά η κερματοθήκη είναι σαν τασάκι... Κ εγώ τον αναπτήρα τον έχω βγάλει και έχω μόνιμα συνδεδεμένο τον φορτιστή κινητού... Λέτε να έχει στην αντιπροσωπεία κερματοθήκη για τη θέση που είναι το τασάκι?!?

proedros
26-05-2006, 14:46
εγω στο τασακι εχω αρωματικο και τον αναπτηρα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε...........
κολληματα ειναι αυτα....

D-Drac
26-05-2006, 15:46
Βρήκα μια ,,,,
Αριστερά το coin που σου έλεγα
Και δεξιά εκείνο που έχω κάνει με κίτρινο σε κύκλο
είναι το καπάκι που τώρα είναι ανοιχτό

http://i75.photobucket.com/albums/i306/YARIS-RSO2/Genika/IMG_0430.jpg

Καλά ρε καγκουρώ ????? Αυτά τα πλαϊνά τα κενά στο κασετόφωνο, είναι πολύ δύσκολο να τα καλύψεις??? :eek::eek::eek:
Ξέρεις...υπάρχει και σχετικό topic :woot:....μη μου πεις ότι θές και λίνκ.....:P:P:P:P:P

Katana
26-05-2006, 19:24
Και εγω ποτε δεν εχω (και δεν προκειται) χρησιμοποιησει τον αναπτηρα.

YARIS-RS
27-05-2006, 14:15
Καλά ρε καγκουρώ ????? Αυτά τα πλαϊνά τα κενά στο κασετόφωνο, είναι πολύ δύσκολο να τα καλύψεις??? :eek::eek::eek:
Ξέρεις...υπάρχει και σχετικό topic :woot:....μη μου πεις ότι θές και λίνκ.....:P:P:P:P:P

kai pos 8a aerizete i toumpina.....:Banane35:

D-Drac
27-05-2006, 19:38
Έλα μου ντε....:04:

Katana
27-05-2006, 23:28
Απο το intercooler που εχεις στο ντουλαπακι του συνοδηγου ;-)