PDA

Επιστροφή στο Forum : TOYOTA AURIS

apostolos petalotis
14-04-2007, 16:24
Πριν από ένα μήνα έπεισα τον κουνιάδο μου, όχι ότι ήθελε και πολύ βέβαια, να αγοράσει το νέο AURIS1.4 και μάλιστα το 3ο ή το 2ο στην Ελλάδα από ότι μας είπαν. 3 ΤΟΥΟΤΑ σε 2 μήνες!! Πάθανε πλάκα στην ΤΟΥΟΤΑ!!
Προς ευχάριστη έκπληξη, μας είπαν ότι τα πρώτα μοντέλα είναι MADE IN JAPAN!!!!!!!!!!!!! Σήμερα το οδήγησα για πρώτη φορά στον αγαπημένο μου γλιστερό δρόμο και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα από την οδηγική του συμπεριφορά!!!!!!!!! Αφού είχα ένα χαμόγελο συνέχεια στο στόμα, κάτι που δεν μπορώ να πω και για τον κουνιάδο του, ο οποίος (άσχετος με γρήγορη οδήγηση) έβλεπε να πηγαίνει το μονάκριβό του αυτοκίνητο με ανάποδα νομίζοντας ότι θα φύγουμε από τον δρόμο!!!! Εξαιρετική αίσθηση στις στροφές, χωρίς να κάνει τα χαζά που κάνει το yaris μου (σίγουρα μερίδιο της ευθύνης έχουν τα λάστιχά μου!), η ανάρτηση εκεί, το τιμόνι ακριβές-υπάκουο και ο κώλος τρομερά συμμετοχικός!! Όλες τις στροφές με ανάποδα, αλλά ΤΡΟΜΕΡΑ ελεγχόμενα και γλυκά, χωρίς την παραμικρή απότομη αντίδραση!!!!!!!!! Ειλικρινά εντυπωσιάστηκα!!!!!!!!!!
Το σαζμάν μου φάνηκε πολύ καλό και η θέση του λεβγιέ αλλά HONDA εξαιρετική! Από κινητήρα αργό μου φάνηκε, αλλά πλέον έχω συνηθίσει στην ροπή από το YARIS, οπότε μάλλον αυτό με μπερδεύει λίγο.
Τα υπόλοιπα λίγο πολύ γνωστά από θέμα χώρων, σχεδίασης, ποιότητας.
Αυτά τα λίγα!!!!!

g_k100
14-04-2007, 16:29
Πες και την τιμη να στεναχωρηθουμε τωρα λιγο...

papajohnis
14-04-2007, 16:34
Εγώ το είδα μόνο στην αντιπροσωπεία και δεν το δοκίμασα στο δρόμο για να πω εντυπώσεις... εμφανισιακά από έξω δεν μου άρεσε... καθαρά προσωπικό γούστο... από μέσα μου άρεσε τρελά αλλά η κονσόλα χάνει σε πρακτικότητα... πες ότι δεν μπορείς να ανοίξεις την πόρτα του οδηγού, τι κάνεις? τσαλίμια... Θα προτιμούσα να πάρω την 4d corolla αντί του auris αν και είναι πιο οικογενειακή...

Ένα πράγμα με απογοήτευσε και στα δύο... έχουν κατεβάσει γενικά το ταμπλό προς τα κάτω και πλέον ο οδηγός δεν λυγίζει τα γόνατά του όπως στο yaris μας, αλλά είναι ίσια και κάτω από το ταμπλό, με αποτέλεσμα να μην χωράνε τα πόδια μου να περάσουν κάτω από το τιμόνι (με το τιμόνι τέρμα ψηλά και το κάθισμα τέρμα κάτω και πίσω)... όταν κατάφερα και μπήκα, ήμουν άνετα, αλλά μέχρι να μπω κόντεψα να πάθω κράμπες...

apostolos petalotis
14-04-2007, 16:34
Πήρε την πλούσια έκδοση και βγήκε με μεταλλικό και το κλειδί στο χέρι...........18500 αν θυμάμαι καλά! Ναι φθηνό δεν είναι!!

Katana
14-04-2007, 16:35
Kαλοριζικο!Το νεο Corolla/Auris ειναι αρκετα πιο οδηγικοκεντρικο!

apostolos petalotis
14-04-2007, 16:41
Ευχαριστούμε Katana!!!!
Ναι έξω πάντως δεν μου αρέσει πολύ, αλλά μέσα είναι άλλο πράμα!! Δεν πρόσεξα πάντως να έχω πρόβλημα κατά την είσοδό μου με το τιμόνι και έχω και το ύψος μου, 1.85.

g_k100
14-04-2007, 16:49
Καλοταξιδο πανω απο ολα!!!
Τελικα το αμαξι ανεξατητου μαρκας, σχημα, κλπ...
Πρεπει να σου φτιαχνει την διαθεση....
Αν το κανει ειναι το καλυτερο...για σενα που το οδηγεις παντα!

papajohnis
14-04-2007, 17:02
Δεν πρόσεξα πάντως να έχω πρόβλημα κατά την είσοδό μου με το τιμόνι και έχω και το ύψος μου, 1.85.

Είμαι 1.93 αλλά σωματικά έχω πρόβλημα γιατί έχω μικρό κορμό και μεγάλα πόδια... Ένας από τους λόγους που διάλεξα το yaris ήταν αυτός... Σε πολλά αυτοκίνητα έχω τέτοιο πρόβλημα... πχ δεν θα μπορούσα να πάρω ποτέ honda s2000 γιατί δεν μπορώ να μπω με τίποτα...

τεσπα! να μην βγαίνουμε off topic... η toyota έκανε ένα μεγάλο βήμα σχεδιαστικά παίρνοντας ένα ρίσκο με την κονσόλα του auris... ας ελπίσουμε να είναι λίγοι αυτοί που δεν θα τους αρέσει και πολλοί αυτοί που θα τους αρέσει... Από έξω θα μπορούσαν πάντως να το διαφοροποιήσουν λίγο παραπάνω από το yaris... Από μέσα ένα είναι το μεγάλο μείον: τα σκληρά πλαστικά...

Πλέον αρχίζω να πιστεύω ότι η ΚΙΑ θα περάσει μπροστά από την ΤΟΥΟΤΑ στα μικρομεσαία με το cee'd (http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/ceed/) που δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα το auris, και συγχρόνως παρουσιάζει σύγχρονο ευρωπαϊκό σχεδιασμό με μαλακά πλαστικά εσωτερικά και προσφέρει 7 χρόνια εγγύηση με πολύ λιγότερα λεφτά...

apostolos petalotis
14-04-2007, 19:20
Κάτσε να δεις και το νέο HYUNDAI το οποίο είναι ακόμα καλύτερο!!!!!!!

koloyaro
14-04-2007, 19:46
εμενα παντως μου αρεσει πολυ το auris και πρεπει να πηγαινει καλα!!!!!!!!!!

Newyaris
14-04-2007, 20:38
Φίλτρο καμπίνας έχει;...

apostolos petalotis
14-04-2007, 20:48
Έχει,.............................το ψάξαμε πριν το πάρουμε!!!!!!!!!!!!
Να σημειώσω, ότι και το AURIS-COROLLA υστερούν σε απτή ποιότητα σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο κατά τη γνώμη μου!

kostas_Yaraki
14-04-2007, 21:03
Φίλτρο καμπίνας έχει;... Καλά,εσένα σου έχει μείνει τραύμα η έλλειψη φίλτρου!:24:
Είπαμε,οι άνθρωποι είναι :Banane16: αλλά μην το παίρνεις και τόσο κατάκαρδα πια! Απλά στην αγορά του επόμενου αυτοκινήτου σου θα τους γράψεις στα :soccer::soccer: σου και τα :money: σου θα πάνε αλλού που θα τα εκτιμήσουν περισσότερο

Newyaris
14-04-2007, 21:38
Όντως τραυματική εμπειρία η έλλειψη του φίλτρου...
Ελπίζω όμως να βοήθησα κάποιους με αυτή την "εμμονή" μου... Δυστυχώς θα αργήσει πολύ η στιγμή που θα ξαναγοράσω αυτοκίνητο... Μέχρι τότε βλέπουμε!

Μακάρι όμως να είχα πάρει και ικανοποιητικές απαντήσεις και από την Toyota... Πίστεψε με βλέπω το "δάσος" (αντιμετώπιση πελάτη, μεμωνομένες εκπτώσεις στην ποιότητα με παράλληλη αύξηση στην τιμή κλπ) και όχι απλά το "δένδρο" - φίλτρο (αστείο ποσό για εμένα σε σχέση με αυτό που προσφέρει)...

johnnythedriver
15-04-2007, 21:54
το αουρις μου ερεσει πολυ εσωτερικα και εξωτερικα αν αι το μονο που με χαλαει ειναι οι κινητηρες

panaua
15-04-2007, 22:51
Σε χαλάει 1600cc με 120+ αλογα?

apostolos petalotis
15-04-2007, 23:13
Πάντως σήμερα που οδήγησα ξανά το YARIS μου μετά από μια εβδομάδα, μου φάνηκε πύραυλος σε σχέση με το AURIS 1.4!! Αυτή η άτιμη ροπή που δίνει η τουρμπίνα είναι άλλο πράμα!

kostas_Yaraki
15-04-2007, 23:28
Πάντως σήμερα που οδήγησα ξανά το YARIS μου μετά από μια εβδομάδα, μου φάνηκε πύραυλος σε σχέση με το AURIS 1.4!! Αυτή η άτιμη ροπή που δίνει η τουρμπίνα είναι άλλο πράμα!
Άσε την τουρμπίνα......Εσύ είσαι diesel,είσαι μία σκέτη ροπή από μόνος σου :24:

yaraki
16-04-2007, 02:14
newyaris, το απόλυτα ευαισθητο διαμάντι μας :)

Ornella
16-04-2007, 02:16
Φίλτρο καμπίνας έχει;...

ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ο ΠΟΝΕΜΕΝΟΣ ......

apostolos petalotis
16-04-2007, 08:16
Άσε την τουρμπίνα......Εσύ είσαι diesel,είσαι μία σκέτη ροπή από μόνος σου :24:

Αυτό όμως είναι το κακό, ότι η δύναμη αυτή δεν έχει την διάρκεια ενός ατμοσφαιρικού! Δηλαδή μετά τις σχεδόν 3500 στροφές, δουλεύει με τα 90 άλογα, από τα οποία δεν ξέρω ποσα μένουν όσο πλησιάζει στον κόφτη! Είπαμε diesel!

yarisD4-D
16-04-2007, 14:06
φίλε μου δεν το κάνεις και 116 by ΤΤΕ 116 άλογα ενοώ. θα πέτάει

apostolos petalotis
16-04-2007, 15:56
Ναι το ξέρω αυτό το κιτ, το οποίο πάει τη ροπή στα 25.5 κιλά!!!!!!!! Αλλά θα μου ανεβάσει κατανάλωση και δεν το θέλω, μια που για αυτόν ακριβώς τον λόγο το πήρα σε πετρέλαιο!

Auriskostas
17-04-2007, 16:03
Χαιρετω την ομορφη παρεα...σε λιγο καιρο θα γινω και εγω κατοχος ενος Auris 1,4.Ρε παιδια παει καθολου??(ειχα παλια μια carina 1.6 του μπαμπα,αλλα τρακαρα :( )Γνωριζει καποιος ποσο πισω θα ειναι πανω κατω το Auris?Παντως πρεπει να ομολογησω πως το αμαξακι απο μεσα τα σπαει...αυτο το καντραν ο λεβγιες και ειδικα το χειροφρενο με εχουν τρελανει..

YARIS-RS
17-04-2007, 16:47
καλώς μας ήρθες φίλε όσο υπάρχει η trd
http://www.trdparts.jp/list_auris.html
μην φοβάσαι

εδώ είναι μερικές από τις απόψεις μας

http://www.yarisclub.gr/forum/showthread.php?t=1812

popolaros
18-04-2007, 09:30
Χαιρετω την ομορφη παρεα...σε λιγο καιρο θα γινω και εγω κατοχος ενος Auris 1,4.Ρε παιδια παει καθολου??(ειχα παλια μια carina 1.6 του μπαμπα,αλλα τρακαρα :( )Γνωριζει καποιος ποσο πισω θα ειναι πανω κατω το Auris?Παντως πρεπει να ομολογησω πως το αμαξακι απο μεσα τα σπαει...αυτο το καντραν ο λεβγιες και ειδικα το χειροφρενο με εχουν τρελανει..

ειναι αρκετα πιο αργο απο το καρινα....

geovag
18-04-2007, 13:59
To Auris δεν το έχω οδηγήσει, αλλά αν η carina είναι αρκετά πιο γρήγορη από το corolla 1.4 ( facelift ) και με σαφώς περισσότερη ροπή θα είναι και από το Auris επειδή το Auris έχει τον ίδιο κινητήρα με το corolla.Πάντως η carina είναι από τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα, από άποψη αξιοπιστίας, επιδόσεων.Μέχρι και ψυγείο λαδιού έχει από τη μάνα του.Αν δείς τα 0-100 και τελική ταχύτητα που δίνει για το Auris είναι πιο χαμηλά από την corolla άρα και πιο χαμηλά από την carina. Αυτό βέβαια το επηρεάζουν και οι μεγαλύτερες ζάντες που έχει.

kostas_Yaraki
18-04-2007, 14:57
Καλησπέρα,καλώς ήρθες!
Θέμα σύγκρισης με την carina δεν τίθεται...Το πρώην αμαξάκι σου είχε τρελάνει την τροχαία με τις τελικές που είχε για τον κυβισμό του.....
Αλλά όπως και να έχει,το AURIS είναι ένα συγχρονο,ασφαλές αυτοκίνητο.Αν σου αρέσει εξωτερικά (γούστα είναι αυτά..) δεν νομίζω ότι μπορείς να αγοράσεις κάτι καλύτερο στην κατηγορία του και την τιμή του.
Και μην ξεχνάς ότι μπορεί σε ταχύτητες να τον "ψιλοτρώει" από την carina,αλλά πιστεύω ότι θα είναι πιο στριφτάδικο και με περισσότερο νεύρο:45:

mille
19-04-2007, 01:20
Καλός ακούγεται ο κινητήρας των 1.6, αυτό που με κάνει να έχω μια επιφύλαξη είναι τα κρατήματά του. Και το

mille
19-04-2007, 01:20
Καλός ακούγεται ο κινητήρας των 1.6, αυτό που με κάνει να έχω μια επιφύλαξη είναι τα κρατήματά του.

mille
19-04-2007, 01:21
Καλός ακούγεται ο κινητήρας 1.6

panaua
19-04-2007, 01:25
Γιατι δεν πας να κάνεις ενα test drive?

apostolos petalotis
19-04-2007, 08:00
Καλός ακούγεται ο κινητήρας των 1.6, αυτό που με κάνει να έχω μια επιφύλαξη είναι τα κρατήματά του. Και το

Να μην έχεις καμιά επιφύλαξη για τα κρατήματά του!!!! Εγώ έπαθα πλάκα από την συμπεριφορά του αυτοκινήτου στο γλιστερό που το οδήγησα!!!!!!!!! Τα ίδια λένε και οι δημοσιογράφοι άλλωστε. Όσο για τις επιδόσεις σίγουρα το 1.6 είναι καλό με τα σημερινά δεδομένα, αλλά το CARINA του 1992 και μετά είναι πιο γρήγορο!!!

Auriskostas
25-04-2007, 23:14
Μετα απο αρκετες μερες να 'μαι και εγω...Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας...Οντως το carina δε μπορουσε να με περασει κανενα στην κατηγορια του(ισως και λιγο πιο πανω :P).Κανενα 16αρι για να μην πω 18αρι δεν μπορουσε να σταθει διπλα μου...οσο για τελικη 230 στο κοντερ!!!ηταν μοντελο 94,και οσον αφορα το θεμα νευρο ειμαι σιγουρος οτι το auris δε μπορει να το φτασει με τιποτα 1ον ειναι ηλεκτρογκαζο 2ον εχει μεγαλες ζαντες και 3ον λιγα αλογα :(. Απο το carina ημουν πολυ ευχαρηστιμενος αλλα δεν τηθεται θεμα σιγκρισης με το auris σχεδον σε τιποτα (ο παλιος ειναι αλλιως,αλλα ο νεος ειναι ωραιος!!).

Yarisfun
26-04-2007, 11:24
Φιλε μου δεν ξερω τι λες αλλα το Auris που το οδηγησα εχει απιστευτη συμπεριφορα κ τρομερα κρατηματα σε σχεση με το corolla οπου σε πηγαινε βαρκα-γιαλο.Ολα εχουν αλλαξει σε αυτο το αμαξι πιστεψε με!Εγω περιμενω απαντηση απο εναν φιλο του πατερα μου για να φερω απο Ιαπωνια ελαφρως μεταχειρισμενο Auris 1.8 η 2.0 με αρκετα παραπανω αλογακια!!Θα σας πω σε λιγες ημερες τι εκανα!!

vasilakis13
26-04-2007, 11:30
Δεν ξέρω για το Auris γιατί δεν το έχω οδηγήσει!Αλλά το Carina e του '92 το έχει ο πατέρας μου!Είναι πραγματικά πολύ δυνατό αυτοκίνητο! 15 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει κάνένα πρόβλημα!Μόνο το σερβις και τα λαδάκια του αλλάζουμε!Είναι από τα πρώτα που είχαν βγει.Το πήραμε τον Οκτώβρη του '92!Να φανταστείτε τότε ήταν το 2ο στη Λαμία.Αλλά αθάνατο!

biofotos
26-04-2007, 12:17
να φερω απο Ιαπωνια ελαφρως μεταχειρισμενο Auris 1.8 η 2.0 με αρκετα παραπανω αλογακια!!Θα σας πω σε λιγες ημερες τι εκανα!!

Με το θέμα της θέσης του τιμονιού στα δεξιά τι θα κάνεις ;

Yarisfun
26-04-2007, 13:04
Ολα θεμα συνηθειας ειναι Γιατρε μου!Εχω ξεκινησει να οδηγαω ενα Mr2 ενος φιλου που ειναι δεξιοτιμονο σε αλανες κ απομερα μερη, αν κ επειδη ειναι πισωκουνα εχω φυγει 2-3 φορες!!

akaliptos69
26-04-2007, 13:09
Άρη δεν είναι μόνο το θέμα της συνήθειας... Σκέψου ότι για να κάνεις προσπέραση (που σίγουρα θα χρειαστεί αρκετές φορές) θα πρέπει να βγάζεις το αμάξι κατά 2/3 (αν όχι όλο) σχεδόν στο αντίθετο ρεύμα για να ελέγξεις τι παίζει ώστε να κάνεις την προσπέραση. Νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό και άκρως επικίνδυνο!!!

apostolos petalotis
26-04-2007, 18:48
Το AYRIS 1.4 τουλάχιστον, δεν έχει ηλεκτρόγκαζο, αλλά............ντίζα!!!!
Όσο για συμπεριφορά, είναι το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!

STATHISTS
30-04-2007, 19:13
το καρινα του 97 που υπαρχει στην οικογενεια μα μαει τα σαξο τα vts μετα τισ 3ες πολυ ευκολα με μια μικρη μετατροπη που του δινει 125 αλογα!! λετε να εγκαταλειψω το yaris και να παρω αυτο που εχει μονο 85000 km

biofotos
30-04-2007, 22:53
Δυο πραγματάκια :
α) το μοτέρ το 1400άρι αυτοί που ξέρουν του αλλάζουν τα εντόσθια και το κάνουν κρυφό 1800άρι ! Με ένα αναπρογραμματισμό της ECU που είναι BOSCH το 1400άρι βγάζει 130 ατμοσφαιρικά και εντελώς μα εντελώς χαλαρά άλογα !!!
β) αυτά τα ρημάδια τα Carina έχουν κάνει πολύ κόσμο να κλάψει !

magiarti
20-06-2007, 16:33
σκεφτομαι να το πάρω .
Να το παραγκείλω με VSC ή χωρίς?Με VSC έχει 750 ευρώ ακριβότερο και αργεί η παράδωση 3 μήνες.Αξίζει πιστεύεται τον κόπο η αναμονή?
Ευχαριστώ

YARIS-RS
20-06-2007, 16:50
σκεφτομαι να το πάρω .
Να το παραγκείλω με VSC ή χωρίς?Με VSC έχει 750 ευρώ ακριβότερο και αργεί η παράδωση 3 μήνες.Αξίζει πιστεύεται τον κόπο η αναμονή?
Ευχαριστώ

Πιστεύω φίλε αυτό που γράφει κάτω κάτω ο σπυρος θα σε καλύψει

http://www.yarisclub.gr/forum/showthread.php?t=1811&page=35

slicker
09-07-2007, 23:18
Παραθέτω δημοσίευμα που ψάρεψα πριν λίγες μέρες και θα κάνει κάτι κοζανίτες και λοιπούς dieselάδες να χαμογελάσουν...

Στις top εκδόσεις των μικρών-μεσαίων μοντέλων τους, οι περισσότεροι κατασκευαστές χρησιμοποιούν κινητήρες βενζίνης συνήθως turbo. Τώρα η Toyota «παραβιάζει» τον κανόνα, εφοδιάζοντας το κορυφαίο Auris με έναν turbo diesel 2.2 λίτρων. Ο D-4D της ιαπωνικής εταιρείας αποδίδει 180 ίππους που δεν είναι πολλοί αν τους συγκρίνει κανείς με τις ιπποδυνάμεις άλλων μοντέλων της κατηγορίας. Ωστόσο, η ροπή του είναι ασύλληπτη για οποιονδήποτε βενζινοκινητήρα αυτής της τάξης: 40,8 kgm από τις 2.000 έως τις 2.600 στροφές ανά λεπτό. Αυτό το χαρακτηριστικό προφανώς συνεπάγεται και έναν διαφορετικό χαρακτήρα καθιστώντας το Auris T180 μία «ήρεμη δύναμη». Γιαυτό και η Toyota δεν τονίζει την επίδοση του αυτοκινήτου στο 0-100 (που με 8,1’ είναι καλή) όσο τα 8,4’ που χρειάζεται για να επιταχύνει από τα 80 έως τα 120 χλμ/ώρα..
Αξιοσημείωτη είναι η κίνηση της Toyota να εφοδιάσει το Τ180 με διαφορετική πίσω ανάρτηση σε σχέση με αυτή που χρησιμοποιούν οι άλλες εκδόσεις του μοντέλου: αντί το ημιάκαμπτου άξονα χρησιμοποιεί μία διάταξη πολλαπλών συνδέσμων. Μήπως για να κάνει χώρο σε μία μελλοντική τετρακίνητη έκδοση;

http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/firstdrives/208148/toyota_auris.html

apostolos petalotis
16-07-2007, 09:42
Τώρα εγώ να μην απαντήσω δηλαδή??? Ναι είναι γνωστός πλέον αυτός ο κινητήρας και από τους κορυφαίους του είδους!!!!!

slicker
16-07-2007, 09:52
Ας ευλογήσουμε τα γένια μας δηλαδή ε?

toyota mania
16-07-2007, 09:56
το καρινα του 97 που υπαρχει στην οικογενεια μα μαει τα σαξο τα vts μετα τισ 3ες πολυ ευκολα με μια μικρη μετατροπη που του δινει 125 αλογα!! λετε να εγκαταλειψω το yaris και να παρω αυτο που εχει μονο 85000 kmΓια πες, μιας και εχουμε μια μαμα carina e του 97.Αν θες βεβαια.Αυτο που ξερω εγω ειναι:
Xταποδι απο την εκδοση με τα 115ps
Mπεκ απο την ιδια εκδοση
Aναπρογραμματισμος στον BOSCH
Ελευθερο πανελ και καταργηση των πνιχτρων
50ΑΡΑ απο χταποδι και πισω και de-cat και εφυγες 135+
Πραγματικα ενα θαμενο μοτερ απο το εργοστασιο.Εβγαζε 115+αλογα με 42mm εξατμιση και με 9.5 συμπιεση και με 50 αρα πετουσε.Εαν επεμβεις και εσωτερικα με συμπιεση-ροικη-εκκεντρα-βολαν αντε γεια.

apostolos petalotis
16-07-2007, 09:58
Γένια ποια γένια, ξυρισμένος είμαι!!!!
Σοβαρά τώρα, επειδή έχω και βενζινοκίνητο, έχω αρχίσει να εκτιμώ ιδιάιτερα τα diesel! Μια από αυτές τις μέρες θα οδηγήσω και τη νέα 320 diesel φίλου με 165 άλογα και κάπου στα 36 κιλά ροπή και θα σας πω εντυπώσεις!! Ο συγκεκριμένος φίλος παρασύρθηκε από μένα και πήρε πετρέλαιο και αυτός! Ελπίζω μόνο να μην τον έκαψα! Προς το παρόν έχει πάθει πλάκα και να φανταστείτε ότι έχει και EVO EXTREME, αν και εντελώς διαφορετικά αυτοκίνητα φυσικά!

biofotos
10-08-2007, 12:00
Auris Crashtest
http://www.youtube.com/watch?v=ueBQ_JNk-Dw&mode=related&search=

Βασίλης
10-08-2007, 15:54
Auris Air Condition Test!!! Αλλη μια πρωτια!

http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=72&NEWS_DATA_ID=63566

slicker
10-08-2007, 16:18
Auris Air Condition Test!!! Αλλη μια πρωτια!

http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=72&NEWS_DATA_ID=63566

Πρωτιά?

Σύμφωνα με τις μετρήσεις, την πιο αποδοτική ψύξη καμπίνας, μετά από 15 λεπτά λειτουργίας στο φούρνο, την έχει το Toyota Auris, με τα Ford Focus και Seat Leon να ακολουθούν με μικρές διαφορές.
Ωστόσο, κανένα από υπόλοιπα επτά μοντέλα δεν μπορούμε να πούμε ότι υστέρησε σημαντικά. Για παράδειγμα, η διαφορά ψύξης μεταξύ του πρώτου και του τελευταίου κυμαινόταν στους 2 βαθμούς Κελσίου. Η θερμοκρασία στην καμπίνα του Auris, μετά από 5 λεπτά λειτουργίας του κλιματισμού, είχε πέσει από τους 50 βαθμούς στους 31, στα 10 λεπτά στους 27,1 και στα 15 λεπτά στους 25,3. Αντίστοιχα στο Peugeot 307, το οποίο σημειωτέον διέθετε air condition, έπεσε στο ίδιο χρονικό διάστημα από τους 34,1 στους 28,9 και, τέλος, στους 27,3 βαθμούς Κελσίου.
Όσον αφορά στην απόδοση του κλιματισμού, πρώτο αναδείχθηκε το Focus με 3,8 βαθμούς Κελσίου, με το Opel Astra να ακολουθεί με 4,4 βαθμούς, το Auris με 5,3 και το Megane με 5,5 βαθμούς Κελσίου.

Βασίλης
10-08-2007, 16:43
Πρωτιά?

Σύμφωνα με τις μετρήσεις, την πιο αποδοτική ψύξη καμπίνας, μετά από 15 λεπτά λειτουργίας στο φούρνο, την έχει το Toyota Auris, με τα Ford Focus και Seat Leon να ακολουθούν με μικρές διαφορές.
Ωστόσο, κανένα από υπόλοιπα επτά μοντέλα δεν μπορούμε να πούμε ότι υστέρησε σημαντικά. Για παράδειγμα, η διαφορά ψύξης μεταξύ του πρώτου και του τελευταίου κυμαινόταν στους 2 βαθμούς Κελσίου. Η θερμοκρασία στην καμπίνα του Auris, μετά από 5 λεπτά λειτουργίας του κλιματισμού, είχε πέσει από τους 50 βαθμούς στους 31, στα 10 λεπτά στους 27,1 και στα 15 λεπτά στους 25,3. Αντίστοιχα στο Peugeot 307, το οποίο σημειωτέον διέθετε air condition, έπεσε στο ίδιο χρονικό διάστημα από τους 34,1 στους 28,9 και, τέλος, στους 27,3 βαθμούς Κελσίου.
Όσον αφορά στην απόδοση του κλιματισμού, πρώτο αναδείχθηκε το Focus με 3,8 βαθμούς Κελσίου, με το Opel Astra να ακολουθεί με 4,4 βαθμούς, το Auris με 5,3 και το Megane με 5,5 βαθμούς Κελσίου.
Αυτο που λεει "πιο αποδοτικη ψυξη καμπινας" δε σου φτανει; Ασχετα ποσο αποδοτικο κλιματιστικο εχει, σημασια εχει τι δουλεια κανει στην καμπινα...

apostolos petalotis
11-08-2007, 14:51
Στο βίντεο που έβαλε ο Σπύρος με το crash test του auris, είδατε και ένα με ένα crash test νέο Κινέζικο αυτοκίνητο?? Δεν έμεινε ΤΙΠΟΤΕ!!!!!!!!!!! Μακρυά από εμάς!!

swiftbpm
11-08-2007, 18:17
Στο βίντεο που έβαλε ο Σπύρος με το crash test του auris, είδατε και ένα με ένα crash test νέο Κινέζικο αυτοκίνητο?? Δεν έμεινε ΤΙΠΟΤΕ!!!!!!!!!!! Μακρυά από εμάς!!
Ναι Απόστολε!Δεν μπορείς να πεις είχε πλάκα έτσι???χαχαχαχαχχαχα
Μόνο πλάκα δεν είχε ,για να σοβαρευτώ δηλαδή...
Sorry off topic(να μεταφερθεί το ποστ:rose:):Και μια που το αναφέραμε ορίστε και το περιού ο λόγος Brilliance BS6 ,το οποίο δοκιμάστηκε από τον ADAC...
Ο ορισμός της ακαμψίας πλαισίου ...δε συμφωνείτε???:Banane35::70: http://www.youtube.com/watch?v=F06LjugtIUo&mode=related&search=

biofotos
11-08-2007, 18:39
Εγώ παρόλες τις αστείες επιδόσεις των κινέζικων αυτοκινήτων στα crash tests δεν γελάω ακόμη. Τα κινεζάκια τώρα το μαθαίνουν το παιχνίδι και απ' ότι έχουν δείξει μαθαίνουν γρήγορα. Σε 10 χρόνια θα μιλάμε για τα κινέζικα αυτοκίνητα και θα κοιτάμε με ενθουσιασμό..

apostolos petalotis
11-08-2007, 21:12
Σπύρο αυτό είναι το μόνο σίγουρο, όπως έκαναν και οι Κορεάτες!!

Peter Ioannou
12-08-2007, 14:30
Χο, χο, χο!
Και σαν κάτοχος ενός "Κορεάτη" χαίρομαι να διαβάζω αυτά τα σχόλια.
Πραγματικά, πολύ καλά αυτοκίνητα (είδατε το καινούριο i30 και το C'eed?).
Πάνος.

apostolos petalotis
12-08-2007, 19:02
Πάνο τα 2 νέα μοντέλα που αναφέρεις, είναι απλά άπαιχτα και έχουν κάνει πολλούς που έχουν τα μάτια ανοιχτά και δεν είναι κολλημένοι , να παραμιλούν!!!

swiftbpm
12-08-2007, 23:37
Απλώς τα κορυφαία 1400άρια μικρομεσαία της αγοράς...:Banane35:

Ούτε Golf,Focus,Astra...τίποτε...

Κορεάτικη αξιοπιστία παρέα με αψεγάδιαστη ποιότητα/συναρμογή και 7ετής ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ εγγύηση για το Cee'd(3ετής για το i30...),πολύ καλό πάτημα στο δρόμο και γενικότερα 2 κλάσεις πάνω από οποιοδήποτε άλλο 1400άρι κυκλοφορεί στους δρόμους ,αυτή τη στιγμή...:Banane42:

Ornella
15-08-2007, 12:24
http://www.fensport.co.uk/partsfiles/nze15.htm χεχεχεχεχεχεχεχεχεχ

slicker
16-08-2007, 11:46
Ο λεβιες όλα τα λεφτά...Για να έχεις άλλη αίσθηση στο 14άρι αυτόματο χρέπι!

Fensport Rulez!

NCP20
11-09-2007, 13:11
Ενημέρωση

...................... Toyota Auris και ανταποκρινόμενοι σε αιτήματα πελατών σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τη διαθεσιμότητα του νέου Auris Diesel.

Ειδικότερα, το Auris Diesel θα διατίθεται στον κυβισμό των 1.400 κυβικών εκατοστών και στον τιμοκατάλογο προστίθεται η έκδοση Auris 1.4 D-4D 5MT Trendy
Τα στοιχεία του εξοπλισμού είναι ακριβώς τα ίδια με την έκδοση Trendy των βενζινοκίνητων αυτοκινήτων. Για όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά του νέου Auris Diesel 1.4, μπορείτε να ανατρέξετε στο προϊοντικό έντυπο του Auris που τα περιλαμβάνει ήδη.

Επίσης, θα διατίθενται ως ειδική παραγγελία οι παρακάτω εκδόσεις Auris 1.4 D-4D:
· Auris 1.4 D-4D 3D 5MT Casual
· Auris 1.4 D-4D 3D 5MT Trendy
· Auris 1.4 D-4D 3D 5MMT Trendy
· Auris 1.4 D-4D 5D 5MT Casual
· Auris 1.4 D-4D 5D 5MMT Trendy

Όλες οι παραπάνω εκδόσεις (βασική και ειδικές παραγγελίες) διατίθενται προαιρετικά και με το Σύστημα Ευστάθειας Οχήματος (VSC) και το Σύστημα Ελέγχου Πρόσφυσης (TRC), στην τιμή των 700 ευρώ (Λιανική τιμή με ΦΠΑ).

***********************************************************************************

Έπίσης με ειδική παραγγελία μπορούν να έρθουν και 2.0

΄Τιμή για τα 1,4 περίπου 20.000

ChrisBlack
11-09-2007, 14:12
20χιλιαρικα...λολ...ειναι πολλα τα λεφτα Αρη!!!
Αλλα αν σου αρεσει το αμαξι αυτο,τοτε μαλλον θα τα δωσεις.

wankel
02-12-2007, 20:10
γνωρίζει κανείς αν το auris το 1.6 ειναι japan? σκεφτομαι να προβώ στην αγορά του και θέλω να πάρω καθαρό ιάπωνα! αν δεν είναι ξέρετε ποιά μοντέλα της toyota είναι?

Yarisfun
03-12-2007, 09:58
Λοιπον απ οσο γνωριζω το Auris 1.6 ειναι απο Japan.Επισης Rav4 κ οσο εβγαζε Celica ηταν απο Japan.Τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι!Παντως νομιζω το Auris κατα 99,9% βγαινει Ιαπωνια!!

slicker
03-12-2007, 10:32
Αν και φανατικός Γιαπωνέζος θα σου πω το εξής...
Αντι να δώσεις τοσα λεφτά για το Auris, δεν κοιτάς καποια εναλλακτική?

ChrisBlack
03-12-2007, 12:07
Αν και φανατικός Γιαπωνέζος θα σου πω το εξής...
Αντι να δώσεις τοσα λεφτά για το Auris, δεν κοιτάς καποια εναλλακτική?

Θα συμφωνησω και εγω με τον προλαλησαντα :Banane35:

biofotos
03-12-2007, 12:29
χμμμ σαν ποιο δηλαδή ; τι σκέφτεστε ;

Yarisfun
03-12-2007, 13:30
Γιατρε κατι ειπαν αλλα δεν μας επεξηγησαν τι ακριβως εννοουν!!!Να υποθεσω κανα Suzuji Swift το 4χ4??Η κανα Mitsunishi Colt CZT??πειτε μες ρε παιδια!!Παντως το Auris το 16αρι σκοτωνει που το εχω οδηγησει και αξιζει τα λεφτακια του!!

kostas_Yaraki
03-12-2007, 14:44
Φίλε μου δεν αγοράζεις καλύτερα το civicάκι το 1.4 στα ίδια λεφτά?
V-tec είναι αυτό..
Ναι,δεν λέω, λίγα τα κυβικά για το βάρος του αλλά σίγουρα θα το σέρνει αξιοπρεπώς..

ChrisBlack
03-12-2007, 15:12
Με 20χιλιαρικα μπορεις να βρει πολλα αμαξια που να αξιζουν τα λεφτα τους...
Εγω δεν εχω κατι συγκεκριμενο υπ'οψην μου αλλα με 20χιλιαρικα έχεις πολλες επιλογες. :49: Δεν ειναι κ λιγα λεφτα αλλωστε

kostas_Yaraki
03-12-2007, 15:18
17.5k=νέο GOLF TSI με 122 μουλάρια..
Δεν είναι κακό..
Με 1 πρόγραμμα πάει με εργοστασιακή εγγύηση 140 άλογα..
Τι άλλο θες?
Αν κι εγώ θα έπαιρνα το civic.

biofotos
03-12-2007, 17:01
Το νέο CIVIC είναι επιεικώς ψοφίμι...Άλλα τα VTEC που ξέρατε. Τώρα πια παλεύουν για οικονομία...Μην ακούω τώρα για CIVIC...
Τα GOLFάκια έχουν 2 χρόνια εγγύηση με το ζόρι, χμμμ.... Βάλε να σκάσει τουρμπίνα κλπ...τουλάχιστον 3 χιλιαρικάκια ξήλωμα...

Εγώ στην κατηγορία αυτή θα έπαιρνα το Ceed και κοροϊδέψτε με όσο θέλετε...Θα μου έμεναν και ΠΟΛΛΑ ρέστα για φτιαξίματα. Αν δεν ήθελα φτιαξίματα απλά θα έπαιρνα κι ένα μεταχείρω 1000άρι YARIS για τη γυναίκα μου...

swiftbpm
03-12-2007, 17:32
Το νέο CIVIC είναι επιεικώς ψοφίμι...Άλλα τα VTEC που ξέρατε. Τώρα πια παλεύουν για οικονομία...Μην ακούω τώρα για CIVIC...
Τα GOLFάκια έχουν 2 χρόνια εγγύηση με το ζόρι, χμμμ.... Βάλε να σκάσει τουρμπίνα κλπ...τουλάχιστον 3 χιλιαρικάκια ξήλωμα...

Εγώ στην κατηγορία αυτή θα έπαιρνα το Ceed και κοροϊδέψτε με όσο θέλετε...Θα μου έμεναν και ΠΟΛΛΑ ρέστα για φτιαξίματα. Αν δεν ήθελα φτιαξίματα απλά θα έπαιρνα κι ένα μεταχείρω 1000άρι YARIS για τη γυναίκα μου...
Τον Σπύρο να τον ακούτε!!!:Banane35::Banane35::Banane35:

Σε ό,τι είπε πιο πάνω με βρίσκει απολύτως σύμωνο!!!

Το Golf είναι απαράδεκτο σε αξιοπιστία(ακόμα και τα παλαιότερα 1,4 FSI Με τα 90 ψωφομούλαρα έκαιγαν λάδι του σκοτωμού,φανταστείτε τα MPOYM-SI τι συμπεριφορά θα δείξουν...

Το Civic είναι άψογο σαν αυτοκίνητο,με πολύ καλή ποιότητα,πάρα πολύ καλή οδική συμπεριφορά(ακόμα να πάρει τα 5 αστέρια βέβαια...),αλλά από μοτέρ μόνο το 1,8...Το 1400άρι είναι επικίνδυνο,ειδικά αν ταξιδεύει με παρέα(βαρυφορτωμένο)...:eek::-(

Το Cee'd απλά το θεωρώ το αυτοκίνητο ορόσημο για την Κορεατική αυτοκινητοβιομηχανία...Είναι το αυτοκίνητο το οποίο έστειλε Ευρωπαίους και Ιάπωνες,αν όχι να ξανασχεδιάσουν τα μοντέλα τους,ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ να προβληματιστούν...:fuck-3:
Δεν βρίσκω κάποιο τομέα στον οποίο να πάσχει το αυτοκίνητο αυτό(πλην του ονόματος,στο οποίο ο ραράπας ο Έλληνας δίνει τη δέουσα βάση τρομάρα του!)...Ακόμα και ως 1400(με τα 101 δυναμομετρημένα παρακαλώ) τσαγιάζει τα μισά και πλέον 1600άρια,αν θέλετε να μιλήσουμε για γκάζια...Και από εσωτερικό Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΤΙΒΑΡΟΤΗΤΑ/ΧΩΡΟΙ...

Αν ήμουν αυτή τη χρονική περίοδο για αυτοκίνητο θα χτυπούσα ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ το pro_cce'd Που είναι σκέτο κουκλί!!!

Αν ήμουν παντρεμένος με παιδιά θα ήμουν ανάμεσα στο Auris(για το οποίο διαβάζω και ακούω από τους πάντες τα καλύτερα!) και φυσικά στο Cee'd (με αλλαγμένα εμπρόσθια φώτα και προφυλακτήρα από pro-ceed,έτσι για να το καγκουρέψω το θέμα και λίγο!χαχαχαχαχαχαχαχα)!!!:Banane35::Banane35::Banane35::Banane42:

geovag
03-12-2007, 18:15
Εγώ ή το Mazda 2 θα έπαιρνα αν ήθελα κάτι πιο μικρό ή το pro-ceed όπως είπαν και παραπάνω τα παιδιά.Και όποιον τον χαλάει η μάρκα ας πάρει 3 σηματάκια μάρκας της αρεσκείας του και ας κολλήσει ένα μπροστά, ένα πίσω και ένα στο τιμόνι να το βλέπει, γιατί το αυτοκίνητο δεν υστερεί πουθενά αλλού.

toyota mania
03-12-2007, 18:57
Αuris 1.6.

wankel
03-12-2007, 19:44
πάντως το auris 1.6 που είδα στην έκθεση δεν έχει jt πλαισιο τώρα πάλι δεν ξέρω τι γίνεται!! όσο για το ceed πολύ καλο που το οδήγησα κιολας μου άρεσε πάρα πολύ και πολύ καλό εσωτερικό!!! μου αρεσε αρκετά!! μετά σκεφτόμουν κάτι σε swift sport!! το θέμα είναι οτι θέλω σίγουρα japan!!!

biofotos
03-12-2007, 20:08
Το Auris με το Swift Sport ανήκουν σε διαφορετικά είδη αυτοκινήτων. Το Auris είναι μια εξελιγμένη και καλύτερη Corolla. Το Pro ceed είναι αντίγραφο της Corolla ενώ τα 7 χρόνια εγγύηση είναι σίγουρο ότι θα σε προστατέψουν απ' ότι κι αν πάθει. Βέβαια δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο πράγμα (το 1.6 μοτέρ του Auris είναι θάνατος) με το 1.6 του Ceed (τουλάχιστον όσον αφορά την κατανάλωση καυσίμου) αλλά και πάλι η διαφορά τιμής συγχωρεί πολλά.

Το Swift είναι άλλο πράμα. Νευρικό, σπορ, αγοράζεται από ανθρώπους που δεν καίγονται ιδιαίτερα για τομείς όπως άνεση ανάρτησης και ποιότητα πλαστικών εσωτερικού...

wankel
03-12-2007, 20:17
κάτι σε japan japan κοντά στα 15χιλιαρικα έχετε να μου προτείνετε? βασικά το auris δεν ξέρω τι παίζει αλλα απο εμφάνιση και απο μηχανή όπως μου λένε σκοτώνει!! το θέμα είναι πως ότι πάρω θέλω να είναι japan japan!!

Peter Ioannou
03-12-2007, 20:23
Να χαμογελάσω εγώ τώρα για τα Κορεάτικα αυτοκίνητα, για άλλη μία φορά;
Και για όσους δεν θυμούνται -ή ήταν πολύ μικροί, ή και αγέννητοι τότε- να υπενθυμίσω πως αρκετά χρόνια πίσω οι Ιαπωνικές αυτοκινητοβιομηχανίες ακολούθησαν σχεδόν τον ίδιο δρόμο που ακολουθούν σήμερα οι Κορεατικές αυτοκινητοβιομηχανίες.
Η ιστορία επαναλαμβάνεται και στην περίπτωση αυτή όχι σαν φάρσα.
Περιμένω τη συνέχεια με ιδιαίτερο ενδιαφέρον...
Πάνος.

wankel
03-12-2007, 20:38
Και για όσους δεν θυμούνται -ή ήταν πολύ μικροί, ή και αγέννητοι τότε- να υπενθυμίσω πως αρκετά χρόνια πίσω οι Ιαπωνικές αυτοκινητοβιομηχανίες ακολούθησαν σχεδόν τον ίδιο δρόμο που ακολουθούν σήμερα οι Κορεατικές αυτοκινητοβιομηχανίες.
Πάνος.

εγώ πάντως είχα φάει χοντρο κόλλημα με το τουτου που έχεις στην φωτό σου να παίρνει τις στροφές! ειδικά ότα το αγόρασε ο θείος μου μόνο μεσα δεν κοιμόμουν!! το 1o accent μεγάλο κόλλημα!!! το θαυμάζω ακόμη και μάλιστα τότε τον κατηγορούσαν οτι πήρε μάπα αμάξι ακόμη όμως δεν το έχει πάει συνεργειο δικαιόνοντας τον!! τα εύσημα θα δώσω όμως και στο δικό μας το nissan το cherry 1000 dx 5θυρο να κουβαλάει όλη την οικογένεια περα δώθε στο Άστρος και την Νάξο!! και μάλιστα κύριοι το nissan συναρμολογημένο στο βόλο και το μόνο πρόβλημα που έβγαλε στα 14 χρόνια του ήταν μια φορά η μίζα! και του ξυγιόταν ο πατέρας μου με το γαλλικό κλειδί μια και δεν το ξαναέκανε!! δεν ξέρω για σας για μένα όμως αθάνατα ιστορικά αμάξια που έχουν αφήσει ιστορία και νοσταλγία

toyota mania
03-12-2007, 21:33
Πάνος. Πανο μην συγκρινεις τις π...τσες με τις βουρτσες.Οι Ιαπωνικες εταιρειες απο την αρχη γραφανε ιστορια, απλως καποιοι δεν μπορουσαν να το χωνεψουν.Δες 10ετια 70-80-90 και τα αντιστοιχα ευρωπαικα. Δες αγωνες.Δες προσφορα στη τεχνολογια(κινητηρες,τετρακινηση,αντοχη).Αντιστοιχα το ACCENT ηταν, ειναι και θα ειναι η τελευταια τρυπα τις φλογερας.Οι Κορεατες ΔΕΝ θα γινουν ποτε Ιαπωνες και οι αθεοφοβοι φτιαχνουν και τετρακινητα.Τι να συγκρινουμε βρε παιδια τωρα.Να μην αρχισω τις συγκρισεις.

papajohnis
03-12-2007, 22:06
Πανο μην συγκρινεις τις π...τσες με τις βουρτσες.Οι Ιαπωνικες εταιρειες απο την αρχη γραφανε ιστορια, απλως καποιοι δεν μπορουσαν να το χωνεψουν.Δες 10ετια 70-80-90 και τα αντιστοιχα ευρωπαικα. Δες αγωνες.Δες προσφορα στη τεχνολογια (κινητηρες,τετρακινηση,αντοχη). Αντιστοιχα το ACCENT ηταν, ειναι και θα ειναι η τελευταια τρυπα τις φλογερας.Οι Κορεατες ΔΕΝ θα γινουν ποτε Ιαπωνες και οι αθεοφοβοι φτιαχνουν και τετρακινητα.Τι να συγκρινουμε βρε παιδια τωρα.Να μην αρχισω τις συγκρισεις.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το παρελθόν αλλά για το παρόν θα διαφωνήσω κάθετα... Το cee'd και το i30 είναι τα μοντέλα που άνετα συγκρίνονται με το auris και το civic... Έβλεπα χθες σύγκριση του civic του παλιού με το καινούργιο στο top gear... Το καινούργιο είναι επιεικώς αισχρό στο στρίψιμο σε σχέση με το προηγούμενο... Μία η αιτία: ημιάκαμπτος άξονας... Τον ίδιο έχει και το auris... Όσο και καλά να τον ρυθμίσεις τον ημιάκαμπτο, πολλαπλών συνδέσμων δε θα γίνει ποτέ... (Άλλο που ήδη κάποιοι αλλάζουν στο auris την πίσω ανάρτηση με αυτή των diesel που είναι πολλαπλών...) Το θεωρώ μεγάλη ανοησία από πλευράς Toyota να μην έχει πολλαπλών συνδέσμων σε όλες τις εκδόσεις... Ας έκοβε από αλλού λεφτά...

Όσο για τα κορεάτικα που προανέφερα, είναι κορυφή στα κυβικά τους και στα λεφτά τους... Οι κορεάτες πάντα είχαν σκυλιά κινητήρες αλλά σε πλαστικά, παθητική ασφάλεια και συναρμογή πάντα υστερούσαν... Με αυτά τα δύο μοντέλα διόρθωσαν όλα τα μειονεκτήματά τους... Το cee'd εκτός από την στρεπτική ακαμψία που είναι καλύτερη και από του golf, έχει 5 αστέρια, 7 χρόνια εγγύηση, 109 άλογα στα 1400 και το παίρνεις full extra με 17500... Γιατί να πας να πάρεις κάποιο άλλο?!?

panaua
03-12-2007, 22:23
Θα εχει μετα όμως μεταπωλητική αξία αντίστοιχη των ΤΟΥΟΤΑ,ΗΟΝDA, VW?

biofotos
03-12-2007, 22:30
Άλλο που ήδη κάποιοι αλλάζουν στο auris την πίσω ανάρτηση με αυτή των diesel που είναι πολλαπλών...
Γι ' αυτή τη μετατροπή που για μένα είναι το Α και το Ω για την ολοκλήρωση αυτού του αυτοκινήτου ενδιαφέρεται το 1/οοο των αγοραστών. Αυτός είναι και ο λόγος που η ΤΟΥΟΤΑ επέλεξε τον ημιάκαμπτο. Εξάλλου ο ημιάκαμπτος έχει και καποια πλεονεκτήματα όπως το ότι "τρώει"ελάχιστο χώρο από την καμπίνα των επιβατών σε σχέση με τους πολλαπλούς σύνδεσμους... Επίσης είναι πολύ πιο ελαφρύς και φτηνότερος κατασκευαστικά ενώ δεν χρειάζεται ΠΟΤΕ ευθυγράμμιση. Εντάξει για ένα εμπορικό αυτοκίνητο αυτά είναι σημαντικά ατού.

Τα HONDAKIA δυστυχώς έχουν πεθάνει και ακόμη δεν το πήραν χαμπάρι. Πολλή φιγούρα και λαμπάκια αλλά από ουσία 0...ούτε δύναμη έχουν ούτε πια στρίψιμο

kostas_Yaraki
03-12-2007, 22:36
Η Honda ακόμα κορυφή όμως είναι στην ατμόσφαιρα..
Για να γίνει σεύτερη θα πρέπει να ακολουθήσει ακόμα μία 10ετία παρακμής..

Kekropas
03-12-2007, 22:42
H Νο1 ατμοσφαιρική εταιρία ειναι η BMW και λετε εσείς ότι θέλετε...
Και μην αρχίσετε ατάκες του στύλ...120 ίππους στο λίτρο...γιατί τι να το κανω, αν εχω ροπή με το ζόρι 20κιλα....

kostas_Yaraki
03-12-2007, 22:51
H Νο1 ατμοσφαιρική εταιρία ειναι η BMW και λετε εσείς ότι θέλετε...
Και μην αρχίσετε ατάκες του στύλ...120 ίππους στο λίτρο...γιατί τι να το κανω, αν εχω ροπή με το ζόρι 20κιλα....
Η BMW υπερέχει σε μεγαλύτερες κατηγορίες που αρχίζει τα κόλπα με τους V6 και τις μπινιές που κάνει τα αμάξια της να βγάζουν άφθονη ροπή από τις 2000rpm κτλ.
Τώρα τι να κλάσει η 3.16 και η 3.18?
Γνώμη μου πάντα:49:

Peter Ioannou
03-12-2007, 22:56
Πανο μην συγκρινεις τις π...τσες με τις βουρτσες.Οι Ιαπωνικες εταιρειες απο την αρχη γραφανε ιστορια, απλως καποιοι δεν μπορουσαν να το χωνεψουν.Δες 10ετια 70-80-90 και τα αντιστοιχα ευρωπαικα. Δες αγωνες.Δες προσφορα στη τεχνολογια(κινητηρες,τετρακινηση,αντοχη).Αντιστοιχα το ACCENT ηταν, ειναι και θα ειναι η τελευταια τρυπα τις φλογερας.Οι Κορεατες ΔΕΝ θα γινουν ποτε Ιαπωνες και οι αθεοφοβοι φτιαχνουν και τετρακινητα.Τι να συγκρινουμε βρε παιδια τωρα.Να μην αρχισω τις συγκρισεις.
Φίλε μου Ηρακλή (το θυμάμαι σωστά?).
Δες τα πράγματα λίγο πιο ψύχραιμα και αντικειμενικά.
Όταν η Toyota έφτιαχνε ραπτομηχανές, προσέφερε στην τεχνολογία;
Όταν η Mitsubishi έφτιαχνε καλαμαράκια σε κονσέρβες -και φτιάχνει ακόμα- προσέφερε στην τεχνολογία;
Ή μήπως πρέπει να ξεχάσουμε την εποχή που τα Ιαπωνικά αυτοκίνητα ήταν κακά αντίγραφα των Ευρωπαϊκών;
Ή τις εποχές των Datsun 120Y κλπ, κλπ...
Αλλά, οι άνθρωποι -οι Ιάπωνες- έβαλαν το μυαλό τους κάτω, έστρωσαν τους πισινούς τους σε καρέκλες ατελείωτες ώρες και κατάφεραν να φτάσουν -και πολλές φορές να ξεπεράσουν- αυτούς που παλαιότερα αντέγραφαν.
Κάτω από αυτό το πρίσμα βλέπω τα Κορεάτικα αυτοκίνητα και γενικότερα τα βιομηχανικά τους προϊόντα.
Εξ' άλλου, έχοντας συμβιώσει με τέσσερα αυτοκίνητα της Hyundai και άλλα οκτώ Ευρωπαϊκά στα 20 τελευταία χρόνια που οδηγώ, νομίζω πως μπορώ να έχω διαμορφώσει αντικειμενικότερη άποψη, σε σχέση με κάποιον ή κάποιους που δεν έχουν οδηγήσει ποτέ ένα Κορεάτικο αυτοκίνητο.
Πάνος.
ΥΓ: Μιλάμε πάντα για την κατηγορία κινητήρων 1,4 και 1,6 lt στην κατηγορία compact, έτσι;

Kekropas
03-12-2007, 23:51
Η BMW υπερέχει σε μεγαλύτερες κατηγορίες που αρχίζει τα κόλπα με τους V6 και τις μπινιές που κάνει τα αμάξια της να βγάζουν άφθονη ροπή από τις 2000rpm κτλ.
Τώρα τι να κλάσει η 3.16 και η 3.18?
Γνώμη μου πάντα:49:

Οταν μιλαει η εμπειρία, τι να πείς........
:P:P:P

slicker
04-12-2007, 15:18
Ειναι λογικό να μην έχουν μεταπωλητική αξία τα Χιουντάι..Δε δινεις παρα τα μισά απότι για ένα ΤΟΥΟΤΑ οπότε η αξια του μετα από χρόνια παει αναλογα.Τα Golf δεν αξίζουν μία αλλα έχουν μεταπωλητική αξία...Ε και?
Τα Χιουνται φοράνε γιαπωνέζικους κινητήρες με αλλαγμένες εισαγωγές και εξαγωγές για να περνανε καυσαέρια (Μιτσουμπισι του 80τόσο αν δεν κάνω λάθος..).
Τα Χοντα πλέον δε λένε τίποτα αλλα για να γίνω μαλακοξερόλας δε θυμάμαι ποτε τα Χοντα να στρίβουν.Κινητηρες οκ ήταν μπροστα...Στριψιμο?
Σε ειδα κάπου να λες για 15Κ περίπου.Το 1,6 μονο 15Κ δεν κανει!Ριξε μια ματια στον τιμοκατάλογο (http://www.toyota.gr/Images/pricelist_tcm273-286904.pdf) Απο 17,5Κ μέχρι 23Κ...
Δε θα πω για μεταχειρισμένα τι μπορείς να παρεις με τα 20 περίπου που θα σκάσεις (να μη βάλω τόκους κτλ αν δεν το πάρεις κασαδούρα..).
Καινούργια μπορείς απο τουρμπατο έστω και Skoda μέχρι ότι βάλει ο νους σου!Ειτε CZT ειτε ειτε ειτε!(διαλεξε κατηγορία και θα βρείς ΣΙΓΟΥΡΑ κατι καλό μεχρι 20Κ!)
Θα συμφωνήσω με το Σπύρο για το Ceed το οποίο θα μας βάλει τα γυαλιά σε λίγο και εμεις θα καθόμαστε να φτιάχνουμε την "εξέλιξη" της corolla ακομα...
Φανταστείτε τη μουρη του νέου corolla με ενα όμορφο τελείωμα στο Auris..
Αυτο θα ήταν όντως αυτοκίνητο...Ασε τα πολλα ηλεκτρονικά μαραφέτια που έχει (πρασινα βελάκια και πεθαμένα άλογα..).Ευτυχώς που δεν το λένε Corolla γιατι το όνομα αυτό έχει και μια ιστορία μην τα κάνουμε όλα μεμιάς "χρυσα"..
Η τελικη απόφαση ειναι πάντα δική σου.Ελπίζω να βοήθησα:P
Υ.Γ.:ΤΟ ΜΙΣΩ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!:P

Υ.Γ.:Ειμαστε off-topic κύριοι όπως πάντα!:P

kostas_Yaraki
04-12-2007, 15:39
Οταν μιλαει η εμπειρία, τι να πείς........
:P:P:P
Κακομοίρη ακόμα να μου απαντήσεις στο πμ..:Banane56:
Ξέρεις ή δεν ξέρεις?
Πες μου, να αρχίσω το ψάξιμο μόνος αν είναι..:Banane42:

Peter Ioannou
04-12-2007, 20:05
...Τα Χιουνται φοράνε γιαπωνέζικους κινητήρες με αλλαγμένες εισαγωγές και εξαγωγές για να περνανε καυσαέρια (Μιτσουμπισι του 80τόσο αν δεν κάνω λάθος..)....
Στις αρχές της δεκαετίας του '90, τα πράγματα ήταν περίπου έτσι (μέχρι και τα πιστόνια είχαν τα διαμάντια της Mitsubishi και το μόνο διαφορετικό ήταν η χαρτογράφηση).
Σήμερα -όπως και τα τελευταία τουλάχιστον 5 χρόνια- τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά...
Πάνος.

yarisD4-D
05-12-2007, 11:41
παιδία φοβάμαι πολύ της βιομηχανίες εκείνες γιατί οπως φαινεται θα κάνουν αυτό που έκανε η toyota kai η honda στην Αμερική.Ολο και περισσότερο ακούγεται αυτό.ξέρεται φτηνά αυτοκίνητα και καλή ποιότητα.Οσον αφορά τα σιγκριτικά το i-30 ειναι καλύτερρο απο το Auris σύμφωνα με το Drive.γιατί ΄μόνο επείδή ειναι φτηνοτερο αλλιώς το Auris ειναι αυτοκίνητο στην κλάση του.Τώρα σχετικά με τα όσα υπόθηκαν για την ποιότητα ναι ειμαστε πίσω και ιδιαιτερα το yaris που ρε παιδία δεν μιαζει με άλλα toyota ή γερμανικά cars.Δυστοιχώς ειναι ακριβώ yaris και δεν εχει πόιότητα το p1 kai p1 facelift.γιατο p2 δεν ξέρω αν βελτιώθηκε καθόλου.Καμιά σχέσην με το Auris εχει καλη ποιότητα κατασκευής και ποιότητα κίλησης ηχομ΄'ονοση στρίβει καλύτερα απο το corolla Ε12 και ειναι συνολικά βελτιωμένο.Γιατον αξονα πολλαπλών δεν θα πώ πολά η Toyota θεώρισε οτι δεν χρειάζεται και δεν τον έβαλε .ήταν και το κόστος που την καιει.

slicker
05-12-2007, 13:27
Γιατον αξονα πολλαπλών δεν θα πώ πολά η Toyota θεώρισε οτι δεν χρειάζεται και δεν τον έβαλε .ήταν και το κόστος που την καιει.

Οι αρμόδιοι του Autotriti τι λένε για αυτό?Κανανε κανενα τεστ?:P
Παντως όταν αλλαξω λάστιχα στο G6 (1.4) θα βρώ κάποιον με Auris 1.4 να δουμε ποιος επιταχύνει,στρίβει ίσως και φρενάρει καλύτερα...
Το Auris δεν ειναι σε καμια περιπτωση εξέλιξη της Corolla (ειμαι και εμπαθης και κολλημένος το παραδέχομαι:P). Θέλει δουλειά ακόμα ειδικά στο εσωτερικό (πλαστικά ειναι αυτά?Σαν Opel ειναι!:eek:) και στο γκαζι του. Το εξωτερικό το δικαιολογώ μονο γιατι ανανεώθηκε το look των αυτοκινήτων της ΤΟΥΟΤΑ της LEXUS κτλ και δεν προλάβαιναν να κανουν κάτι καλύτερο...

Yarisoubas
06-12-2007, 03:09
Παίδες αν θέλετε και τη γνώμη μου, το Auris είναι κορυφή!!Διάβασα παραπάνω από κάποιους ότο οι Ιάπωνες αντέγραφαν κ ου το καθ' εξής..Πιστεύω μέγα λάθος!Όσα χρόνια ασχολούμε με το χώρο του αυτοκινήτου, οι Ιαπωνες πάντα επιδίωκαν την καινοτομία, το διαφορετικο..κ εφόσον μιλάμε για το Αuris δείτε design, δείτε εσωτερικο ΑΣΥΓΚΡΙΤΟ κτλ.Το καλύτερο πακέτο κατ εμέ, συμπεριλαμβανομένου κ την ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ που θα δικαιώσει όποιον το πάρει..Τώρα οι κορεάτικες συγκρίσιμες λύσεις έγιναν συγκρίσιμες γιατί ήτν ο Ιάπωνας από πίσω κ <<έσπρωξε>>(όσοι έχουν ψαχτεί θα κααταλάβουν τι λεω)..Δεν είναι τυχαίο που ηToyota είναι πρώτη σε πωλήσεις παγκοσμίως!!

Βασίλης
29-12-2007, 10:47
http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=291&page_id=5929

Πως σας φαινεται;;

yarisD4-D
29-12-2007, 14:38
Το καλύτερο ειναι.Ο Γνωστός D-4D κινητήρας που εγινε απο την Τoyota γνωστός και ώς clean Power.Βελτιώθηκε και άλλο μαλλον ξέρω ποιανού δουλειά ειναι ΤΤΕ .Toyota Team Europe. Αυτά ειναι τα σπόρ τις ΤΟΥΟΤΑ πλέον μην περιμένεται βενζίνες D-4D kai Hybrid

kostas_Yaraki
29-12-2007, 14:57
Να ρωτήσω λίγο, αυτό έχει κυκλοφορήσει Ελλάδα?
Πριν κανά δίμηνο που είχα πάει για το check στην αντιπροσωπεία, είχαμε δει με τον Αντρέα παρκαρισμένο ένα Auris με ακριβώς τέτοιο look!
Και μάλιστα στο ταμπλώ, είχε διαφορετική διακόσμηση από τη συνηθισμένη

biofotos
29-12-2007, 15:49
ψιτ, ψιτ, αυτό το τουτού στον πίσω άξονα δεν έχει ημιάκαμπτο όπως όλα τα κοινά αλλά διπλά ψαλίδια !!! Α, έχει έρθει κι ένα τέτοιο στην Ελλάδα για δοκιμές !!!
Φυσικά όποιος γουστάρει μπορεί και να το παραγγείλει αφού είναι μοντέλο παραγωγής και όχι πρωτότυπο !!!
αχ, ερωτεύτηκα τα καθίσματά του...

kostas_Yaraki
29-12-2007, 17:05
WTF?!
Λες να ήταν αυτό που είδαμε?:70:
Να είχα δει λίγο νωρίτερα το ποστ να ρώταγα κανά παλικάρι εκεί πέρα αν μπορούσε να μας το ανοίξει έστω να μπούμε μέσα. . .

yarisD4-D
30-12-2007, 23:15
ψιτ, ψιτ, αυτό το τουτού στον πίσω άξονα δεν έχει ημιάκαμπτο όπως όλα τα κοινά αλλά διπλά ψαλίδια !!! Α, έχει έρθει κι ένα τέτοιο στην Ελλάδα για δοκιμές !!!
Φυσικά όποιος γουστάρει μπορεί και να το παραγγείλει αφού είναι μοντέλο παραγωγής και όχι πρωτότυπο !!!
ετσι ειναι ολόσωστός το μόνο Auris, D4-D Clean power που εχει πολαπλών πίσω και ειναι και χαμιλότερο απο το κανονικό κατα 1,5 εκατοστό.Αλλα αν θέλεται και αλλο παει αλλο 1,5 κατω με ελατήρια ΤΤΕ.Το ΑURIS που έχει τα πάντα φώτα ΧΕΝΟΝ ...

Morfeus888
03-01-2008, 17:29
Παιδιά μιας και μιλούσατε για το Auris χθές είδα Auris D-4D!Είδα πινακίδες αλλά μάλλον ήταν Βούλγαρος!Ωραίο αλλά με λίγο περισσότερο θόρυβο από το Yaraki μου ( D-4D) !!!

manolisauris 1.4 d4d
24-02-2008, 18:00
για σας παιδια
εχω παραγειλει το AURIS TO 1.4 D4D. εχει κανεις παρομοιο να δουμε τι παιζει? Το δικό μου θα έρθει τελος Μαρτίου

Katana
10-03-2008, 19:41
Το 3ήμερο που μας πέρασε, είχα την ευκαιρία να ''γράψω'' 300 περίπου χιλιόμετρα με το νέο Auris, στην απλή έκδοση με το 1400 μοτέρ.

Καταρχάς, αυτό που δοκίμασα εγώ, ήταν η απλή εκδοση.Για τα χρήματα που απαιτούνται για την αγορά του, το βρήκα αρκετά πλήρες.

Έχει πολύ στιβαρή αίσθηση, χωρίς όμως να φτάνει τον γερμανικό ανταγωνισμό.Τα υλικά κατασκευής ειναι καλά, αλλά εξακολουθεί να με χαλάει το πλαστικό του ταμπλώ, που είναι της ίδιας κάκιστης αίσθησης με το new Yaris.Έχουν βελτιωθεί τα καθίσματα, οπότε και στηρίζουν καλύτερα το σώμα στις στροφές.

Ας πάμε τώρα στο ενδιαφέρον κομμάτι, που είναι η οδική συμπεριφορά.Ομολογώ πως με έφτιαξε ιδιατέρως η τοποθέτηση του σασμάν, η οποία εμπνέει για Honda Type-R καταστάσεις, χωρίς βέβαια να έχει καμιά φοβερή ακρίβεια.Πάντως δεν είναι τοσο ''λαστιχένιο'', όσο στο προηγούμενο μοντέλο, κάτι που βοηθάει στις γρήγορες αλλαγές.Επίσης, είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό στις ''καρφωτές'' αλλαγές...

Η απογοήτευση έρχεται από το μοτέρ.Η προηγούμενη 14αρα Corolla πήγαινε πολύ καλύτερα...Αυτό το κινητήριο σύνολο αποδίδει πολύ νωχελικά.Είναι απλά επαρκές για το βάρος του αυτοκινήτου.Μετά τις 4500rpm μου φάνηκε αιώνες πιο αργή απο το δικό μου 13αρη new Yaris.

Έχοντας στο νου μου ότι θα είναι περίπου ίδιες οι επιδόσεις με το 1300 Yaris, επιχείρησα μια προσπέραση, στο ίδιο σημείο που την είχα κάνει και με το δικό μου, ρεπρίζ από τα 45->110χλμ/ωρα.Αποτέλεσμα?Μια πολύ οριακή και επικίνδυνη προσπέραση, σε δρόμο με μικρή κίνηση ευτυχώς, ενώ το δικό μου με είχε ικανοποιήσει περισσότερο.Αφήνω βέβαια ένα ενδεχόμενο να οφείλεται στα μόλις 2500χλμ που είχε στο οδόμετρο.

Η ανάρτηση είναι καλοστημένη με προσανατολισμό την ασφάλεια, βαρετά ουδέτερη, όπως ακριβώς και στο new Yaris.Πάντως έχουν μειωθεί οι τάσεις πλεύσης που εμφάνιζε το προηγούμενο μοντέλο.Τέλος, τα φρένα ειναι πολύ δυνατά και ακούραστα.

Καταλήγω πάντως στο ότι είναι ένα πολύ τίμιο για τα λεφτά του, αυτοκίνητο.

slicker
10-03-2008, 22:59
.....Έχει πολύ στιβαρή αίσθηση, χωρίς όμως να φτάνει τον γερμανικό ανταγωνισμό.....
......το πλαστικό του ταμπλώ, που είναι της ίδιας κάκιστης αίσθησης με το new Yaris.......
........Ομολογώ πως................σασμάν...........καμιά φοβερή ακρίβεια.

........Η απογοήτευση έρχεται από το μοτέρ.......
...........Η προηγούμενη 14αρα Corolla πήγαινε πολύ καλύτερα......
.....Αυτό το κινητήριο σύνολο αποδίδει πολύ νωχελικά.Είναι........αιώνες πιο αργή απο το δικό μου 13αρη new Yaris........

Καταλήγω πάντως στο ότι είναι ένα πολύ τίμιο για τα λεφτά του, αυτοκίνητο.

Πες τα!Τιμιο μετά από όλα αυτα θα ήταν το Audi 1,6 αν ειχε 17500!!Το (Γ)Ayr(Τ)is δεν ειναι σε καμια περιπτωση!Απλά Πανακριβο ειναι και αργοκίνητο καραβι!Με 17500 παίρνω και γ@<hidden>μώ τα φουσκωτα που θα παρω τη μπαχατελα αυτη!:P

Ντροπη να θεωρείται o συνεχιστής της Corolla!

Κουιζ:Βρες το Auris->:50: :50: :50: :50: :50: :shit-3: :shit-3: :shit-3: :50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3:Auris:50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3::50: :shit-3:

Katana
10-03-2008, 23:04
Με 17500 παίρνω και γ@<hidden>μώ τα φουσκωτα που θα παρω τη μπαχατελα αυτη!:P

Χαχαχα.

Μωρέ Δημήτρη τι να σου πω, δίκιο έχεις, αλλά κάθε μοντέλο έχει το φανατικό κοινό του...Εγώ σε αυτά τα λεφτά(17-18 χιλιαρικα) βρίσκω πολλές επιλογές.Δηλαδή στα 15k ίσως να έπαιρνα Auris, στα 18k πολύ δύσκολα θα την επέλεγα.

biofotos
10-03-2008, 23:54
Γιατί άραγε όλες οι εταιρίες ενοικιάσεως αυτοκινήτων διέκοψαν τις μακροχρόνιες ενοικιάσεις GOLF FSI και έπεσαν με τα μούτρα στα AURIS ?

Όντως το μοτέρ αυτό είναι εντελώς ψόφιο (όσο μπορεί να είναι ψόφιο ένα μοτέρ με 98 άλογα) αλλά είναι ένα μοτέρ με στόχο την οικονομία και το χαμηλό κόστος. Για κάτι παραπάνω υπάρχει το 1.6 με τα 125 αραβικά άλογα

driver7
11-03-2008, 00:07
Να συμφωνήσω κ εγώ με όλα τα σχόλια περί auris και να διαφωνήσω λιγάκι με τον φίλο Katana στο σχόλιο περί λαστιχένιας αίσθησης του κιβωτίου της corolla E12. Θα έλεγα πως το κιβώτιο της Ε12 είναι αρκετά ακριβές και καλό σε αίσθηση, με σωστά κουμπώματα και κλιμάκωση...Στο μόνο που ίσως υστερεί, αν δεν το συνηθίσεις λιγάκι, είναι κάποια απότομα κατεβάσματα από 3η σε 2α που ίσως σκαλώσει....Αλλά αν το μάθεις λειτουργεί πολύ καλά σε σχέση και με τον ανατγωνισμό και σίγουρα δεν έχει λαστιχένια αίσθηση...

slicker
11-03-2008, 00:13
Γιατί άραγε όλες οι εταιρίες ενοικιάσεως αυτοκινήτων διέκοψαν τις μακροχρόνιες ενοικιάσεις GOLF FSI και έπεσαν με τα μούτρα στα AURIS ?

Φθηνότερο
Μεγάλοι χώροι
Μπαίνεις και βγαίνεις άνετα
Αξιοπιστία ΤΟΥΟΤΑ
Η ιδια ψόφια αίσθηση με το 1,6FSI...

Τα 125 αραπικα άλογα τα πληρώνεις ελβετικά...Να μας λείπει..:Banane49:

yarisD4-D
11-03-2008, 12:53
Να μην έχεις καμιά επιφύλαξη για τα κρατήματά του!!!! Εγώ έπαθα πλάκα από την συμπεριφορά του αυτοκινήτου στο γλιστερό που το οδήγησα!!!!!!!!! Τα ίδια λένε και οι δημοσιογράφοι άλλωστε. Όσο για τις επιδόσεις σίγουρα το 1.6 είναι καλό με τα σημερινά δεδομένα, αλλά το CARINA του 1992 και μετά είναι πιο γρήγορο!!!
το Κράτημα του Auris ειναι πολύ καλό καλύτερο και απο του corolla για το ύψος του.1.51 αν θυμάμαι καλά σε σύγκριση με του e12 sedan που ειναι 1.47.
Μια χαρά κρατάει τώρα αν θέλεται τον πίσω άξονα ακόμη καλύτερο το παραγκ'ελνεται με πολλαπλών συνδέσμων.

yarisD4-D
11-03-2008, 12:57
για σας παιδια
εχω παραγειλει το AURIS TO 1.4 D4D. εχει κανεις παρομοιο να δουμε τι παιζει? Το δικό μου θα έρθει τελος Μαρτίου
Εχω εγώ.Ολόιδιο με το δικό σου θα έλεγα ειναι japan D-4D έχει φοβερή ροπη 19N/m και σφυράει ελαφρός απο την τουρμπίνα που έχει αρπάζει απο χαμιλά και ειναι λιγο ποιό θοριβόδες απο το vvt-i στην εγνατία το πάτησα μέχρι και 170 με πέντε ατομα χαλαρά πήγενε.Καταμάλωση 5 με 5.5 λιτρα στα 100.

driver7
11-03-2008, 13:00
το Κράτημα του Auris ειναι πολύ καλό καλύτερο και απο του corolla για το ύψος του.1.51 αν θυμάμαι καλά σε σύγκριση με του e12 sedan που ειναι 1.47.
Μια χαρά κρατάει τώρα αν θέλεται τον πίσω άξονα ακόμη καλύτερο το παραγκ'ελνεται με πολλαπλών συνδέσμων.

Πως γίνεται να παραγγείλεις το Auris 1.4 ή 1.6 με πολλαπλών πίσω? Πολλαπλών έχει μόνο το 2λιτρο πετρέλαιο με 170 ίππους...

stavrakasa
12-03-2008, 01:12
Αντε να πω και γω τη γνώμη μου που έχω κάνει περίπου 16000 χλμ με το Auris το οποιο το χω απ το προηγούμενο Μάιο.
Συγκρινομενο με τη corolla της προηγουμενης γενιας και συγκεκριμενα το TS που εχει ο πατερας μου το οποιο εχω εξίσου οδηγήσει αρκετά πλεονεκτεί σε όλα εκτος βέβαια απ' το γκάζι! Σε όλα τα άλλα πλεονεκτεί μακράν!!!
Όσον αφορά το γκάζι του για 1.400 κυβικά πιστεύω πάει αρκετα καλά. Πάντα για 1.400 μιλαμε. Για μένα είναι προτιμότερο απ'το κάθε τουρμπατο Golf στο οποίο θα σκεφτόμουν καθημερινά το πόσο αξιόπιστος θα μου βγει ο κινητήρας του.Το καλό με το Auris ειναι οτι μπορείς να κινηθείς με απίστευτη άνεση γύρω στα 150χλμ/ω χωρίς να ακούς σχεδόν το παραμικρό ούτε μέσα ούτε έξω απ'το αμάξι.Επίσης γενικότερα η ποιότητα κύλισης είναι φοβερή.
Πολύ καλή οικονομία. Μέσα στη πόλη συνήθως στα 8 λίτρα και κάπου 8 επίσης και στην εθνική αλλα με σχετικά γρήγορη οδήγηση.
Επειδη καθε βδομάδα κάνω ταξίδι Αθήνα - Λαμία για όσους περνούν αρκετές ώρες στο αμάξι θα γουστάρουν πολύ τις ποτηροθήκες!! Βολεύουν απίστευτα χώρια που σου κρατάει ζεστό ή κρύο αυτό που πίνεις ανάλογα τι θές. Λίγο άβολο είναι το τασάκι που πρέπει να το κάνεις βόλτες...
Για μενα τη παράσταση κλέβει η κεντρική κονσόλα.Σίγουρα όχι η κορυφαία ποιότητα υλικών αλλά απόλαυση για τους οφθαλμούς!!! Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω το παραμικρό τρίξιμο.
Α ξέχασα να πω οτι και η αίσθηση του κιβώτιου ειναι καλύτερη απ το 6ταχυτο της corolla. Αυτα!!!

yarisD4-D
12-03-2008, 12:02
Πως γίνεται να παραγγείλεις το Auris 1.4 ή 1.6 με πολλαπλών πίσω? Πολλαπλών έχει μόνο το 2λιτρο πετρέλαιο με 170 ίππους...
Λογικά θα γίνεται αν κάνεις ειδική παραγκελία.

swiftbpm
12-03-2008, 16:56
Λογικά θα γίνεται αν κάνεις ειδική παραγκελία.

Δεν παίζει να γίνεται αυτό...:fuck-3:

Katana
18-03-2008, 10:15
Aυτο το Σ/Κ ξαναοδήγησα το Auris 1.4 σε λίγο πιο κοντράδικους ρυθμούς.

Τα όσα είχα γράψει παραπάνω ισχύουν, το 1.4 μοτέρ δεν είναι καθόλου επαρκές.

Εντούτοις, ιδιαιτέρως αξιοπρόσεκτο είναι το στήσιμο του αυτοκινήτου.Μπορεί να μην χαρακτηρίζεται σπορ, αλλά είναι μάλλον από τα πιο ασφαλή σε κράτημα αυτοκίνητα που εχω οδηγήσει.Δεν ξέρω τι ακριβώς έχουν κάνει οι Ιάπωνες, αλλά αυτό το αμάξι δεν ξεκολλάει από την άσφαλτο.

Το Σαββατόβραδο έκανα αλητείες σε όλες τις πλατείες της Ηλιούπολης.Ε, στάθηκε αδύνατον να μου εμφανίσει στοιχεία υποστροφής!Καλά, για υπερστροφή δεν το συζητάμε, μόνο με χειρόφρενο!Δοκίμασα μεταφορές βάρους στην είσοδο της στροφής, έκανα κάποιες προσπάθειες φλικαρίσματος, τίποτα!Στα ίδια σημεία έχω δοκιμάσει διάφορα μοντέλα Golf και σειρά 1 της BMW, όλα αυτά κάπου έχαναν την πρόσφυση.Όχι όμως το Auris!

...μετά βέβαια άνοιξα από 2ες με ένα Pug 206 1.4, εφαγα 2 αμάξια μέχρι τα 120 και ίσιωσα.

manolisauris 1.4 d4d
18-03-2008, 23:55
Εχω εγώ.Ολόιδιο με το δικό σου θα έλεγα ειναι japan D-4D έχει φοβερή ροπη 19N/m και σφυράει ελαφρός απο την τουρμπίνα που έχει αρπάζει απο χαμιλά και ειναι λιγο ποιό θοριβόδες απο το vvt-i στην εγνατία το πάτησα μέχρι και 170 με πέντε ατομα χαλαρά πήγενε.Καταμάλωση 5 με 5.5 λιτρα στα 100.

εχεις ακουσει τιποτα για αυξηση ιπποδυναμης στο diesel με τσιπακι (το παει περιπου στο 115 αλογα)?
απο οτι βλεπω στο toyotaclub uk που το εχουν δοκιμασει μερικοι ειναι ευχαριστημενοι (και ενα ποσοστο 10% οχι) !!! ξερεις αν υπαρχει κατι εδω στην ελλαδα? γιατι δεν θελω να παραγγειλω κατι απο εξωτερικο. επισης μια και αναφερες την τουρμπινα γνωριζεις τι τυπου ειναι? παιρνει δηλαδη μεγαλυτερη επανω, σκαστρα κλπ?

swiftbpm
19-03-2008, 00:31
Aυτο το Σ/Κ ξαναοδήγησα το Auris 1.4 σε λίγο πιο κοντράδικους ρυθμούς.

Τα όσα είχα γράψει παραπάνω ισχύουν, το 1.4 μοτέρ δεν είναι καθόλου επαρκές.

Εντούτοις, ιδιαιτέρως αξιοπρόσεκτο είναι το στήσιμο του αυτοκινήτου.Μπορεί να μην χαρακτηρίζεται σπορ, αλλά είναι μάλλον από τα πιο ασφαλή σε κράτημα αυτοκίνητα που εχω οδηγήσει.Δεν ξέρω τι ακριβώς έχουν κάνει οι Ιάπωνες, αλλά αυτό το αμάξι δεν ξεκολλάει από την άσφαλτο.

Το Σαββατόβραδο έκανα αλητείες σε όλες τις πλατείες της Ηλιούπολης.Ε, στάθηκε αδύνατον να μου εμφανίσει στοιχεία υποστροφής!Καλά, για υπερστροφή δεν το συζητάμε, μόνο με χειρόφρενο!Δοκίμασα μεταφορές βάρους στην είσοδο της στροφής, έκανα κάποιες προσπάθειες φλικαρίσματος, τίποτα!Στα ίδια σημεία έχω δοκιμάσει διάφορα μοντέλα Golf και σειρά 1 της BMW, όλα αυτά κάπου έχαναν την πρόσφυση.Όχι όμως το Auris!

...μετά βέβαια άνοιξα από 2ες με ένα Pug 206 1.4, εφαγα 2 αμάξια μέχρι τα 120 και ίσιωσα.
Μπράβο Αλέξανδρε!!!Ωραία περιγραφή!:Banane35::Banane35:

Μπήκα προχτες στο εκθεσιακο Auris και πραγματικά ,μου έκανε εντύπωση η γενικότερη αίσθηση/αύρα,που αποπνέει το συγκεκριμένο μονέλο...καμμία σχέση με τα παλιότερα κορόλα...Απλά δεν παίζει σύγκριση μεταξύ τους σε κανένα μα κανένα τομέα και για κανένα ,μα κανένα λόγο(εκτός των επιδόσεων...):fuck-3:

Και μόνο,το ότι ένα 14άρι Τογιότα ετσαγιάσθη από 14άρι Pug πρέπει να τηλεγραφηθεί/αποσταλεί στα κεντρικά της εταιρίας με τίτλο "ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ!!!"...:-(

driver7
19-03-2008, 00:59
εχεις ακουσει τιποτα για αυξηση ιπποδυναμης στο diesel με τσιπακι (το παει περιπου στο 115 αλογα)?
απο οτι βλεπω στο toyotaclub uk που το εχουν δοκιμασει μερικοι ειναι ευχαριστημενοι (και ενα ποσοστο 10% οχι) !!! ξερεις αν υπαρχει κατι εδω στην ελλαδα? γιατι δεν θελω να παραγγειλω κατι απο εξωτερικο. επισης μια και αναφερες την τουρμπινα γνωριζεις τι τυπου ειναι? παιρνει δηλαδη μεγαλυτερη επανω, σκαστρα κλπ?

Υπάρχει αυτό που λες και μάλιστα από ΤΤΕ...κάνε τον κόπο και μπες στο www.tte.de (http://www.tte.de) και δες...υπήρχε για corolla E12 σίγουρα...τώρα για auris δεν το βλέπω...Θα βγει αν δεν υπάρχει ήδη...Το κόστος όμως νομίζω πως θα είναι αρκετά μεγάλο αν όχι απαγορευτικό....
Αν θες μπες στο www.corollaclub.com (http://www.corollaclub.com) και ρώτα και εκεί...υπάρχουν παιδιά που έχουν ψάξει αρκετά το συγκεκριμένο θέμα και πιστεύω θα σε βοηθήσουν....

biofotos
19-03-2008, 09:16
βρε παιδιά, το 1400άρι μοτέρ ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ της εταιρίας είναι μουλάρι.
Ωστόσο στις εταιρίες leasing και ενοικίασης το συγκεκριμένο μοντέλο είναι best seller. Επίσης είναι ένα από τα αγαπημένα μοντέλα των συνταξιούχων που μόλις πήραν το εφάπαξ.
Αν κάποιος θέλει επίσης μια καινούργια καρότσα AURIS με σκοπό να το ξεσκίσει στο tuning, αυτό το μοντέλο αγοράζει.
Η σωστή έκδοση είναι η 1.6 με τα 125 (στην πράξη περισσότερα) άλογα που είναι ένα πολύ ισορροπημένο αυτοκίνητο.
Το θέμα τιμής είναι κάτι που για τον καθένα έχει τη δική του ερμηνεία.

Katana
19-03-2008, 10:24
Ωστόσο στις εταιρίες leasing και ενοικίασης το συγκεκριμένο μοντέλο είναι best seller.

Σπύρο guess what, και αυτό που δοκίμασα εγώ από leasing είναι, για τους γνωστόυς λόγους που ανέφερες.

Απλά μου κακοφάνηκε γιατί η προηγούμενη 14αρα πήγαινε αρκετά καλά.Ακόμα και τα 13αρια Yaris δυσκολεύονταν να την πιάσουν.Ίσως να είναι και ηλεκτρόγκαζη, δεν ξέρω.

yarisD4-D
19-03-2008, 11:28
Έχω ακούσει για κάτι τέτοια κιτ προσωπικά θα επέλεγα το κιτ τις tte.de γιατί έχει γίνει για αυτόν τον κινητήρα και μόνο. Από κει και πέρα να προσέχεις πόσο αυξάνεται η υποδύναμη να μην αυξάνεται πάνω από 25 % όπως λένε οι μηχανικοί στην Γερμανία και σε χώρες που τα diesel κυριαρχούν γιατί μετά μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με αξιοπιστία και την αντοχή των υλικών κιβώτια ,κινητήρας, κεφαλάρι κτλ .Το κιτ τις ΤΤΕ είναι 116 άλογα από τα 90 που είναι τώρα και αύξηση της ροπής. Δεν ξέρω κατανάλωση τη κάνει. Έχω δει και άλλα κιτς που το φθάνουν στα 115-119 άλογα και λογικά είναι αξιόπιστα Από κει και πέρα το κιτ τις Toyota είναι με κουμπί να το πω μπορείς να το έχεις και αν δεν το θες το έχεις off .Είναι on-off αυτό είναι το καλό.

yaris 2sz
19-03-2008, 20:12
tunit.co.uk

stavrakasa
21-03-2008, 23:48
Ωστόσο στις εταιρίες leasing και ενοικίασης το συγκεκριμένο μοντέλο είναι best seller. Επίσης είναι ένα από τα αγαπημένα μοντέλα των συνταξιούχων που μόλις πήραν το εφάπαξ.
Αν κάποιος θέλει επίσης μια καινούργια καρότσα AURIS με σκοπό να το ξεσκίσει στο tuning, αυτό το μοντέλο αγοράζει.
Η σωστή έκδοση είναι η 1.6 με τα 125 (στην πράξη περισσότερα) άλογα που είναι ένα πολύ ισορροπημένο αυτοκίνητο.
Το θέμα τιμής είναι κάτι που για τον καθένα έχει τη δική του ερμηνεία.Φιλε μου συγνωμη αλλα διαφωνω!!Ποσα 1.4 ατμοσφαιρικα της κατηγοριας του ξερεις να ειναι πιο γρηγορα?Ειναι πολλα?2-3 αν δεν κανω λαθος.Ειναι και το αλλο.Προσωπικα επειδη εστω αυτο το λιγο γκαζι που εχει γουσταρω να το χρησιμοποιω στην εθνικη και οχι σε πλατειες στην Αθηνα ειλικρινα σου λεω σε 2-3 γερες στροφες που εχει η Αθηνων Λαμιας οταν εσυ μπαινεις με γυρω στα 170 λιγοι μπορουν να σε φτασουν.ειναι και αυτος ενας τροπος να κρινεις το γκαζι σε ενα αμαξι.

biofotos
22-03-2008, 10:24
Φίλε stavrakasa το θέμα είναι ότι λέμε το ίδιο πράγμα. Δεν το κατηγορώ το μοτέρ, απλά το συγκεκριμένο είναι για άλλη χρήση αφού ουσιαστικά έχει δοθεί περισσότερη σημασία στην οικονομία παρά στις επιδόσεις...

stavrakasa
22-03-2008, 18:23
Φίλε stavrakasa το θέμα είναι ότι λέμε το ίδιο πράγμα. Δεν το κατηγορώ το μοτέρ, απλά το συγκεκριμένο είναι για άλλη χρήση αφού ουσιαστικά έχει δοθεί περισσότερη σημασία στην οικονομία παρά στις επιδόσεις...Αυτο δε καταλαβαινω τι εννοεις <<αλλη χρηση>>???Το μονο που ισως υστερει ειναι η δυνατοτητα σε καποιον επαρχιακο δρομο να προσπερασει γρηγορα μια νταλικα!Αυτο ναι ισχυει!
Οχι ομως οτι το κριτηριο ειναι αν θα μας ριξει σε επιταχυνση ενα Peugeot 206 που στην τελικη ειναι και αλλης κατηγοριας αμαξι!Εξαλλου και τον κινητηρα του corolla ts να φορουσε πανω ανετα ενα π.χ. clio mπορει να στα ριξει στο δρομο!
Να σαι καλα φιλε μου

biofotos
22-03-2008, 20:22
Εννοώντας άλλη χρήση, θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα :
Η TOYOTA έφτιαξε τον κινητήρα 1ΖΖ ως ένα κινητήρα ροπάτο, οικονομικό (σχετικά) με γνώμονα την μακροζωία και την απροβλημάτιστη λειτουργία.
Έφτιαξε επίσης και τον 2ΖΖ ο οποίος είναι για άλλου τύπου χρήση. Το να ζητάς από ένα μοτέρ 1800 κυβικών με 192 άλογα και κόφτη κοντά στις 8000 να μην σου καίει βενζίνη, είναι παράλογο. Αυτός είναι και ο λόγος που η ΤΟΥΟΤΑ στον 2ΖΖ δεν έδωσε καθόλου σημασία στη ροπή στις χαμηλές στροφές αλλά κοίταξε να τον κάνει να λυσσάει εκεί ψηλά εκεί που θα τον δουλεύουν αυτοί που τον επιλέγουν !!!

stavrakasa
22-03-2008, 20:36
Εννοώντας άλλη χρήση, θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα :
Η TOYOTA έφτιαξε τον κινητήρα 1ΖΖ ως ένα κινητήρα ροπάτο, οικονομικό (σχετικά) με γνώμονα την μακροζωία και την απροβλημάτιστη λειτουργία.
Έφτιαξε επίσης και τον 2ΖΖ ο οποίος είναι για άλλου τύπου χρήση. Το να ζητάς από ένα μοτέρ 1800 κυβικών με 192 άλογα και κόφτη κοντά στις 8000 να μην σου καίει βενζίνη, είναι παράλογο. Αυτός είναι και ο λόγος που η ΤΟΥΟΤΑ στον 2ΖΖ δεν έδωσε καθόλου σημασία στη ροπή στις χαμηλές στροφές αλλά κοίταξε να τον κάνει να λυσσάει εκεί ψηλά εκεί που θα τον δουλεύουν αυτοί που τον επιλέγουν !!!Σε αυτο συμφωνουμε απολυτα φιλε μου.Εγω βασικα αναφερθηκα στο κατα ποσο ειναι μουλαρι σε σχεση με τον ανταγωνισμο που ειπατε πιο πανω και κατα ποσο το κριτηριο μπορει να ναι μια κοντρα με ενα Peugeot 206.
Αυτα...

biofotos
22-03-2008, 22:39
Μωρέ με 98 άλογα μουλάρι δεν το λες, ωστόσο στο AURIS λόγω αυξημένου βάρους, το μοτέρ αυτό δεν αποδίδει όπως σε μια Corolla προηγούμενης γενιάς

Katana
23-03-2008, 00:52
Σε αυτο συμφωνουμε απολυτα φιλε μου.Εγω βασικα αναφερθηκα στο κατα ποσο ειναι μουλαρι σε σχεση με τον ανταγωνισμο που ειπατε πιο πανω και κατα ποσο το κριτηριο μπορει να ναι μια κοντρα με ενα Peugeot 206.
Αυτα...

Φίλε μου, μιας και αναφέρεσαι στις εντυπώσεις που έγραψα εγώ, προφανώς και δεν είναι κριτήριο για να κρίνεις το πως πηγαίνει ενα οικογενειακό αυτοκίνητο.Απλά είναι ένα από τα εν δυνάμει σημεία αναφοράς.

Ερώτηση προς τους γνωρίζοντες.Το Corolla προηγούμενης γενιάς, το 1.4, ήταν ηλεκτρόγκαζο ή με ντίζα?

manolisauris 1.4 d4d
23-03-2008, 08:34
Έχω ακούσει για κάτι τέτοια κιτ προσωπικά θα επέλεγα το κιτ τις tte.de γιατί έχει γίνει για αυτόν τον κινητήρα και μόνο. Από κει και πέρα να προσέχεις πόσο αυξάνεται η υποδύναμη να μην αυξάνεται πάνω από 25 % όπως λένε οι μηχανικοί στην Γερμανία και σε χώρες που τα diesel κυριαρχούν γιατί μετά μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με αξιοπιστία και την αντοχή των υλικών κιβώτια ,κινητήρας, κεφαλάρι κτλ .Το κιτ τις ΤΤΕ είναι 116 άλογα από τα 90 που είναι τώρα και αύξηση της ροπής. Δεν ξέρω κατανάλωση τη κάνει. Έχω δει και άλλα κιτς που το φθάνουν στα 115-119 άλογα και λογικά είναι αξιόπιστα Από κει και πέρα το κιτ τις Toyota είναι με κουμπί να το πω μπορείς να το έχεις και αν δεν το θες το έχεις off .Είναι on-off αυτό είναι το καλό.

το θεμα όμως ειναι οτι δεν ηρθε στην Ελλαδα το συγκεκριμενο κιτ απο οτι μου ειπαν, δεν ξερω για το auris τι θα κανουν, αλλα δεν πιστευω να ερθει ουτε αυτο πιστευω οτι ειναι λιγοι αυτοι που προτιμουν το diesel απο το βενζικονικητο. Μπήκα ομως στο toyota club uk (και ειναι κριμα τωρα που το ανεφερα να εχουμε ξεχωριστα club yaris, corolla, και οχι ενα και εδω στην Ελλάδα) στο θεμα μας, και τα παιδια εκει εχουν βρει μερικα κιτ αρκετα καλα και πολυ φθηνά. (για οποιον ενδιαφέρεται) και μάλλον θα καταληξω σε κάτι τετοιο (after market kit) εχω βρει και κατι εδω στην Ελλάδα αλλα θελω να το ψαξω ακομα λίγο.

Peter Ioannou
23-03-2008, 11:07
...Το Corolla προηγούμενης γενιάς, το 1.4, ήταν ηλεκτρόγκαζο ή με ντίζα?
Ντίζα, ντίζα...
...(και ειναι κριμα τωρα που το ανεφερα να εχουμε ξεχωριστα club yaris, corolla, και οχι ενα και εδω στην Ελλάδα)...
Πολλοί θα ήθελαν κάτι τέτοιο -και μάλιστα κάποιοι το έχουν σκεφτεί αρκετά παλαιότερα, το έχουν προτείνει και κάποιοι άλλοι το έχουν προσπαθήσει- και πολλοί άλλοι (ίσως περισσότεροι) δεν θέλουν κάτι τέτοιο (προσωπικά, ανήκω στους πρώτους).
Το πρόβλημα δημιουργείται όταν την κίνηση της δημιουργίας ενός club δεν την κάνεις κινούμενος από την αγάπη σου για το αυτοκίνητο ή επειδή θέλεις να γνωρίσεις ανθρώπους που έχουν ΚΑΙ κάποια κοινά ενδιαφέροντα με σένα. Αλλά την κάνεις είτε για να προωθήσεις στα μέλη του club το μαγαζάκι που έχεις εσύ και τα μαγαζάκια που έχουν οι φίλοι σου, είτε επειδή σου αρέσει να σε φωνάζουν πρόεδρο και να αισθάνεσαι ότι ασκείς κάποια μορφής εξουσίας (και να ικανοποιείς το κόμπλεξ σου), είτε για άλλους λόγους, ων ουκ έστιν αριθμός.
Προς επίρρωσιν των ανωτέρω, μπορείς να κάνεις μία αναζήτηση και να διαπιστώσεις και μόνος σου τι συμβαίνει με πάρα πολλά αυτοκινητιστικά clubs στη χώρα μας, στα οποία δημιουργήθηκαν φυγόκεντρες δυνάμεις με αποτέλεσμα ακόμα και για το ίδιο αυτοκίνητο να υφίστανται δύο ή ακόμα και τρία clubs (χαρακτηριστικό το παράδειγμα club εμπορικότατου μοντέλου Ιταλικής φίρμας ...).
Πιστεύω πως διαβάζοντας τα παραπάνω, κάποιοι προβληματισμοί σου θα απαντηθούν και η σκέψη σου θα μπορέσει να κινηθεί σε ακόμα γονιμότερο πεδίο.
Πάνος.

driver7
23-03-2008, 11:38
Ερώτηση προς τους γνωρίζοντες.Το Corolla προηγούμενης γενιάς, το 1.4, ήταν ηλεκτρόγκαζο ή με ντίζα?

Ντίζα όπως είπε κ ο Πάνος...Συμπληρωματικά να πω πως 1.4 profacelift και facelift και 1.6 profacelift ήταν με ντίζα, ενώ μόνο το 1.6 facelift είχε ηλεκτρόγκαζο...

John S
23-03-2008, 17:12
Πολλοί θα ήθελαν κάτι τέτοιο -και μάλιστα κάποιοι το έχουν σκεφτεί αρκετά παλαιότερα, το έχουν προτείνει και κάποιοι άλλοι το έχουν προσπαθήσει- και πολλοί άλλοι (ίσως περισσότεροι) δεν θέλουν κάτι τέτοιο (προσωπικά, ανήκω στους πρώτους).
Το πρόβλημα δημιουργείται όταν την κίνηση της δημιουργίας ενός club δεν την κάνεις κινούμενος από την αγάπη σου για το αυτοκίνητο ή επειδή θέλεις να γνωρίσεις ανθρώπους που έχουν ΚΑΙ κάποια κοινά ενδιαφέροντα με σένα. Αλλά την κάνεις είτε για να προωθήσεις στα μέλη του club το μαγαζάκι που έχεις εσύ και τα μαγαζάκια που έχουν οι φίλοι σου, είτε επειδή σου αρέσει να σε φωνάζουν πρόεδρο και να αισθάνεσαι ότι ασκείς κάποια μορφής εξουσίας (και να ικανοποιείς το κόμπλεξ σου), είτε για άλλους λόγους, ων ουκ έστιν αριθμός.
Προς επίρρωσιν των ανωτέρω, μπορείς να κάνεις μία αναζήτηση και να διαπιστώσεις και μόνος σου τι συμβαίνει με πάρα πολλά αυτοκινητιστικά clubs στη χώρα μας, στα οποία δημιουργήθηκαν φυγόκεντρες δυνάμεις με αποτέλεσμα ακόμα και για το ίδιο αυτοκίνητο να υφίστανται δύο ή ακόμα και τρία clubs (χαρακτηριστικό το παράδειγμα club εμπορικότατου μοντέλου Ιταλικής φίρμας ...).
Πιστεύω πως διαβάζοντας τα παραπάνω, κάποιοι προβληματισμοί σου θα απαντηθούν και η σκέψη σου θα μπορέσει να κινηθεί σε ακόμα γονιμότερο πεδίο.
Πάνος.

Δεν νομιζω να ειναι οπως τα λες.Αν παρουμε ως παραδειγμα το nissanclub που ειναι ουσιαστικα ενα κοινο forum για κατοχους ποικιλων μοντελων.Δεν υπαρχουν ουτε διαμαχες ουτε προσπαθειες για προωθηση του καθε μοντελου και των προιοντων του ξεχωριστα.Απλα ειναι μια μεγαλη παρεα που εχουν χωρισει τα τσανακια τους.Για μενα θα ηταν καλο να υπαρχει ενα ενιαιο club.Προσωπικη μου αποψη παντα.
Φιλικα Γιαννης

Peter Ioannou
23-03-2008, 17:31
Δεν νομιζω να ειναι οπως τα λες.Αν παρουμε ως παραδειγμα το nissanclub που ειναι ουσιαστικα ενα κοινο forum για κατοχους ποικιλων μοντελων.Δεν υπαρχουν ουτε διαμαχες ουτε προσπαθειες για προωθηση του καθε μοντελου και των προιοντων του ξεχωριστα.Απλα ειναι μια μεγαλη παρεα που εχουν χωρισει τα τσανακια τους.Για μενα θα ηταν καλο να υπαρχει ενα ενιαιο club.Προσωπικη μου αποψη παντα.
Φιλικα Γιαννης
Στο κείμενο που έγραψα, με προσεκτική ανάγνωση προέκυπτε ότι αναφερόμουν στην προσπάθεια προώθησης των προϊόντων που πουλούσαν τα καταστήματα κάποιων μελών και όχι για μοντέλα αυτοκινήτων.
Και ανέφερες ένα παράδειγμα, όπως εγώ σου ανέφερα ένα άλλο.
Πολλοί από τους παλαιότερους εδώ -μεταξύ των οποίων και εγώ- θα επιθυμούσαμε ένα ενιαίο club.
Αλλά...
Πάνος.

LEON 1600
20-04-2008, 23:40
Ρε παιδια τι βημα που ειναι το ΑΟΥΡΙΣ το 1400???????????Εχω ξενερωσει απιστευτα.........παλι καλα που δεν το χω πληρωμενο!Αλλιως τα νευρα μου!Το μηχανικο γκαζι το μαρανε μαμω την τυχη μου.......:eek:

Katana
21-04-2008, 00:07
Χθες ψαχούλευα το μοτέρ του και όντως είναι ντιζάτο το γκάζι.Βασικά έχω την αίσθηση ότι δεν έχει ροπή χαμηλά.Μερικές φορές δυσκολεύεται ακόμη και να ξεκινήσει, σαν πνίγεται κάπως το μοτερ.

swiftbpm
21-04-2008, 01:00
Αυτός ο φούστης ο NCAP τα φταίει όλα...:-(

slicker
21-04-2008, 03:04
Το Auris ειναι τοσο καλο οσο και το 1,4 το Πεζω...
Οκ οικογενειακο αλλα αν ειναι να κανεις κατεβασμα και να προσεύχεσαι για να κανεις μια προσπέραση συγγνώμη δε θα πάρω...
Στο ερώτημα αν εινια ηλεκτρόγκαζο η απαντηση ειναι οχι.Το Auris ειναι Π@<hidden>Π@<hidden>ΡΟΓΚΑΖΟ!:P

Katana
21-04-2008, 09:31
Πάντως οφείλω να αναγνωρίσω ότι δεν καίει τίποτα, πιο λίγο και από το Yaris μου.Επίσης, έχει εκπληκτικά φρένα, οπότε υποθέτω ότι θα βγάζει πιο πολλούς συνεχόμενους γύρους στα Μέγαρα. ;)

zapatupa
21-04-2008, 09:40
Τεινω να συμφωνησω με την γλαφυροτατη περιγραφη του slicker..Επισης εχει φρενα μαλλον επειδη δεν εχει γκαζια!!!!Αλεξανδρε θα σκασεις μυτη με τετοιο στην πιστα???

Katana
21-04-2008, 09:47
Θέλω να το δοκιμάσω σε κάποιο trackday, αν τύχει και είναι διαθέσιμο εκείνη τη μέρα.Βασικά έχω ενδιαφέρον να δω πως μεταφράζεται η εκπληκτικά ουδέτερη οδική συμπεριφορά του, εντός πίστας.

slicker
21-04-2008, 16:36
Και θα μετρήσεις χρόνο με το ημερολόγιο ε?ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!:P:P:P:P:P:P

ChrisBlack
21-04-2008, 16:55

+1 απο εμενα...:Banane35: *με ελιωσες ατιμε στο γελιο* :Banane42::Banane42::Banane42:

Katana
21-04-2008, 17:29

Χαχαχα, σε διακοπές είσαι και μου έχεις τέτοιο κέφι?Ωραίος.:Banane35:

yarisD4-D
08-05-2008, 17:25
το θεμα όμως ειναι οτι δεν ηρθε στην Ελλαδα το συγκεκριμενο κιτ απο οτι μου ειπαν, δεν ξερω για το auris τι θα κανουν, αλλα δεν πιστευω να ερθει ουτε αυτο πιστευω οτι ειναι λιγοι αυτοι που προτιμουν το diesel απο το βενζικονικητο. Μπήκα ομως στο toyota club uk (και ειναι κριμα τωρα που το ανεφερα να εχουμε ξεχωριστα club yaris, corolla, και οχι ενα και εδω στην Ελλάδα) στο θεμα μας, και τα παιδια εκει εχουν βρει μερικα κιτ αρκετα καλα και πολυ φθηνά. (για οποιον ενδιαφέρεται) και μάλλον θα καταληξω σε κάτι τετοιο (after market kit) εχω βρει και κατι εδω στην Ελλάδα αλλα θελω να το ψαξω ακομα λίγο.
για πές εντυπώσεις έβαλες το κιτ????
το Αuris πώς παει??? α και τι κατανάλωση σου κάνει?>????

Katana
27-06-2008, 10:05
Eπιβεβαιώνοντας την καλή γνώμη που είχα σχηματίσει για το κράτημα του Auris, τα πήγε απρόσμενα καλά στο τεστ του περιοδικού Drive (http://www.drive.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=7891&Itemid=42).Μάλιστα τα πήγε καλά όχι μόνο στις αλλαγές πορείας, αλλά και στο 0-160-0, ενώ οι μισοί αντίπαλοι ήταν τουρμπάτοι!Και σκεφτείτε πως ούτε καν θέλησε να το κάνει fun to drive η Toyota...

Γμτ, έπρεπε τελικά να το δοκιμάσω στις Αφιδνές!

biofotos
27-06-2008, 10:18
Το διάβασα το άρθρο και όντως έγραφε ότι το AURIS ήταν η ευχάριστη έκπληξη αφού τα πήγε παντού ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ακόμη και χωρίς το ESP που όλα τα υπόλοιπα είχαν και τα βοηθούσε.

Πάντως ανέφεραν ότι το AURIS ήταν fun to drive (γύριζε το πίσω μέρος τόσο...όσο χρειαζόταν) και ταυτόχρονα εξαιρετικά ασφαλές !

Άλλη φορά να μάθεις Αλέξανδρε να οδηγείς ότι κι αν έχεις. Όλα τα αυτοκίνητα μπορουν να γίνουν εξαιρετικά διασκεδαστικά !!

Katana
27-06-2008, 10:42
Nαι, ναι, σωστά...

yiansar
12-01-2009, 13:16
τι να σας πω ρε παιδια! εγω παντως το εχω ενα χρονο και δεν το θελω για αγωνες! αλλα παει αρκετα ικανοποιητικα! α!!! και κατι για τους κατοχους του auris! το παγουρακι του ψυγειου ειναι ελατωματικο! και χανει στα πιο πολλα μοντελα! οποιος εχει και δεν το ξερει ας το τσεκαρει και να παει να του αλλαξουν στην εγγυηση!

sweet_oblivion
22-01-2009, 23:52
Ρε παιδιά ξέρουμε τπτ αν υπάρχει περίπτωση να βγει καμια σπορ έκδοση του auris εκτός από diesel? Απότι έχω ψάξει στο ίντερνετ δεν έχω βρει τπτ επίσημο

nikossdr
23-01-2009, 14:45
Εχει βγει μια περιποιημενη εκδοση οπου φοραει 17αρες, πισω σποιλερ με δυο εξατμισεις(μια δεξια και μια αριστερα οχι διπλη) πλαινα σποιλερ, αεροτομη τα παντα!!! Μηχανικα ομως δεν ειναι σκαλισμενο.... Μονο εξωτερκα....

NCP20
23-01-2009, 15:37
Κατάφερα την Τετάρτη Πέμπτη να κατέβω Αθήνα και να επιστρέψω πίσω φυσικά απο τους παράδρομους λόγω μπλόκων.
Βρήκα έτσι και το μοναδικό καλό που μπορεί να κάνει ο αποκλισμός της εθνικής.
Να μειώσει την μέση κατανάλωση απο 8,3 σε 7,6 ανα 100.
Δεν είναι και ασχημα ε ?

Katana
23-01-2009, 19:01
Εγώ το καλοκαίρι έκανα με την 14άρα περίπου 1800 χλμ σε 4 μέρες, σε ΕΟ, στροφιλίκια, καμπές και πολλά σταμάτα-ξεκίνα, και είχα μέση κατανάλωση 6-6,5 lt/100km.

NCP20
23-01-2009, 21:20
Λίγο σου έκαψε, συνάδελφοι που έχουν ίδιο (1.4) δεν έχουμε κάτω απο 7,5.
Εχω κάνει και μέση κατανάλωση 5,9 πέρυσι με τις απεργίες των βυτίων οπου έπρεπε να πάω Λαρισα Βόλο κια επιστροφή, και φυσικά να μου μείνει και λίγο για να έχω, αλλα έκτοτε δεν έπεσα κάτω απο 7,5.
Τον πρώτο καιρό που το πήρα εκει έπαιζα 7,5-7,7.
Εχει λίγο καιρό που τα 8 τα πατάω κανονικά.
Μήπως θέλω ρυθμιση?

Katana
23-01-2009, 21:35
Kαι εγώ δεν το πίστευα το νούμερο αυτό.

Να καταλάβεις, επέστρεψα Αθήνα και επειδή η ΕΟ Αθηνών-Κορίνθου ήταν άδεια, συνέχεια ήμουν 150+ km/h, και πατώντας επί αθηναικού εδάφους, ''ανέβηκε'' στα 7.2lt/100 km.

Τα 8 σε τι συνθήκες τα έχεις?

NCP20
23-01-2009, 22:01
20% σε επαρχιακό δίκτυο
75% εθνική με 130-150
5% λοιπές μετακινήσεις

Νομίζω οτι είναι κανονική κατανάλωση, όταν το οδηγώ με το οικονομόμετρο τότε έχω κάτω απο 8, αλλα επειδή αυτό είναι λίγο κουραστικό δεν το ακολουθώ συχνά.
Εχω ήδη 58000χλμ, κια κάθε δεύτερο γέμισμα μηδενίζω το μετρητή.
Μήπως το δικό σου δεν είχε μηδενίσει και είχες προίκα την προηγούμενη κατανάλωση.
Πάντως αυτό το νούμερο που είναι απο το κοντέρ ανταποκρίνεται πλήρως στην πραγματικότητα, γιατί αν υπολογίσω οτι κάνω περίπου 500 με 550 χλμ με 42λτρ τότε έχω κατανάλωση 8.

Katana
23-01-2009, 22:47
To δικό μου νούμερο, όπως είπα, είναι αποτέλεσμα συνολικής οδήγησης 1800+ χιλιομέτρων, σε μεικτές συνθήκες, αλλά κυρίως σε ανοιχτό δρόμο.

Το οικονομόμετρο όντως βοηθάει, αλλά είναι λίγο επικίνδυνο να το κοιτάς συνέχεια. :)

yiansar
24-01-2009, 11:13
πανω κατω εκει στα 7 μου καιει εμενα! α!!! και οσοι εχουν auris καλο θα ειναι να τσεκαρουν στο επομενο service την καμπανια τιμονιου! γιατι σε ορισμενα μοντελα ειναι ελλατωματικη! εμεις στην δουλεια αλλαξαμε σε 3 μοντελα! απο τα 20 συνολικα!

Tim
12-10-2011, 12:45
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/102085.asp

synzeus
12-10-2011, 15:36
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/102085.asp

Η μέγιστη ισχύς του ανέρχεται στους 181 ίππους, ενώ η ροπή του μοτέρ αγγίζει τα 202 Nm

Η ροπή δεν είναι λίγο χαμηλή;

Peter Ioannou
12-10-2011, 16:34
Η ροπή δεν είναι λίγο χαμηλή;
Ανάλογα πώς κατανέμεται στο φάσμα λειτουργίας του κινητήρα. Αν συνοδεύεται με αξιοπιστία Toyota, θα είναι ακόμα καλύτερα.
Και πρέπει να έχει περιθώρια για ακόμα μεγαλύτερα νούμερα, για τους πιο ανήσυχους...

SoKoFLiKo
12-10-2011, 19:13
Πάντως, έχοντας μιλήσει με μηχανικούς της αντιπροσωπείς μου είπαν ότι το AURIS δεν είναι και από τα πλέον αξιόπιστα αυτοκίνητα που έχει βγάλει η ΤΟΥΟΤΑ με τα κυριότερα προβλήματα να εντοπίζονται στο κιβώτιο ταχυτήτων των ημιαυτόματων, σε μια γείωση που έχει αφεθεί ελεύθερη να ακουμπά στον καθρέπτη του κινητήρα με αποτέλεσμα να καίει ασφάλεια και να σβήνει το αυτοκίνητο στη μέση του δρόμου, το παγουράκι του ψυγείου που παρουσιάζει διαρροή (όπως προείπε κι ένας φίλος)...

Σίγουρα δε το μοτέρ 1.400 κυβικών σίγουρα είναι μικρό για αμάξωμα...

Ποιά είναι τα κυριότερα μειονεκτήματα του AURIS?

yaris 2sz
12-10-2011, 19:35
http://www.youtube.com/watch?v=NxiG9vIZY1g

Paris 1nzfe
13-10-2011, 12:18
Αν ερθει θα ανταγωνιζεται ευκολα τα golf tsi των 160 ιππων:05: ισως και τα opc, mini cooper s

pilotos7
13-10-2011, 12:29
Με 20 κιλα ροπη δεν παει ουτε στην λαικη για να αγορασει πατατες Παρουλη...σιγα μην περναει opc...

kr0k0deil0s
13-10-2011, 12:56
Με 20 κιλα ροπη δεν παει ουτε στην λαικη για να αγορασει πατατες Παρουλη...σιγα μην περναει opc...
+1 :25: :-)

Paris 1nzfe
13-10-2011, 13:29
Ο δρομος ειναι ο καλυτερος κριτης. Αναμενουμε:14:

candy_red
13-10-2011, 14:05
Σιγα μην ερθει Ελλαδα.

Ιδια ιστορια με το trd turbo 1.5 ειναι.

Τι μαλακες; Αντι να τα πουλανε κανονικα.....

mpampis
13-10-2011, 14:50
180 ιπποι και 202 Nm παραπεμπουν σε ατμοσφαιρικο αμαξι που ανεβαζει πολλες στροφες, οπως τα honda. Που δεν βγαζουν πολλη ροπη, αλλα επειδη στροφαρουν πολυ εχουν ισχυ ψηλα.

Δεν ειναι αυτα νουμερα για υπερτροφοδοτουμενο

kr0k0deil0s
13-10-2011, 15:50
Ακριβώς !

Σε υπερτροφοδοτούμενο μοτέρ όσο ομαλά κατανεμημένη και να είναι η ροπή, δεν γίνεται να δεις τέτοια νούμερα.

Σε κάθε περίπτωση και χωρίς να ξεχνάμε το γενικό ότι:

Άλογα= Ροπή χ Rpm

το μοτέρ αυτό θυμίζει μοτέρ ΝΑ με μεταβλητό .

Ιδιαίτερα όταν τα νούμερα που παρουσιάζονται είναι το peak , προφανώς έχει γίνει κάποιο λάθος .

Ή, πιο συνηθισμένο, τα άλογα που δηλώνονται δεν θα έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα .

mpampis
13-10-2011, 16:02
Ακριβως αυτο Κωστα.... Αυτα ειναι ή λαθος νουμερα ή νουμερα απο τσιτωμενο ΝΑ

biofotos
13-10-2011, 16:25
έχετε δει πολλά ατμοσφαιρικά 1600άρια με 20 κιλά ροπή ;

mpampis
13-10-2011, 17:08
1600αρι δεν βρισκω κατι, 1800αρι το B18C με 178ΗΡ@<hidden> & 178Nm@<hidden> ή το typeR με 197 ΗΡ και 20 κιλα

Για να το αντιστρεψω, εχεις δει πολλα 1600αρια με κομπρεσσορα, 180 ιππους και μονο 20 κιλα ροπη?

Εκτος και αν δεν βαλανε κανονικο κομπρεσσορα αλλα ανεμιστηρακι σαν αυτο που εχουμε στα μπανια μας..

Οποιος θελει να κανει το αουρις του παντως ετσι, μπορει να ψωνισει εδω http://www.trdparts.jp/english/pdf/auris_gt-parts.pdf

kr0k0deil0s
13-10-2011, 17:42
έχετε δει πολλά ατμοσφαιρικά 1600άρια με 20 κιλά ροπή ;

Όταν αυτό το πράγμα κυκλοφορήσει και αν όντως ισχύουν τα γελοία νούμερα που δήλωσαν τότε θα πιει ΑΦΘΟΝΟ τσάι .

Όσο αυξάνεται το στροφάρισμα, "μειώνεται" η ροπή, ανακατανέμεται κάπως αναλογικά σε μεγαλύτερο φάσμα .
Αντίστροφα, όταν δεν έχεις πολύ στροφάρισμα το peak σου πάντα είναι μεγαλύτερο (τρανό παράδειγμα stock yaris ts που με μόλις 105 άλογα βγάζει 15 κιλά ροπής- τρέμετε vti :Banane46: )

Και τέλος, δεν ισχύει η σύγκριση τούρμπο με ατμόσφαιρα επειδή αν το τουρμπάτο έβγαζε την ροπή που βγάζει χαμηλά και κοντά στον κόφτη (που προκύτουν τα άλογα) θα έβγαζε 3πλάσια από το ατμοσφαιρικό

biofotos
13-10-2011, 18:15
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμη και με 0,5 πίεση περιμένεις τουλάχιστον +50% έξτρα ροπή. Κατά συνέπεια, τα νούμερα είναι λάθος !

yaris 2sz
13-10-2011, 18:41
λες να τα έκανε θάλασσα το γραφείο τύπου;

http://garagecar.blogspot.com/2011/10/supercharged-trd-toyota-auris-auris.html
http://www.worldcarfans.com/111101137324/toyota-auris-trd-supercharged-revealed-in-south-africa
http://www.iol.co.za/motoring/cars/toyota/supercharged-auris-trd-in-sa-soon-1.1152137

mpampis
13-10-2011, 19:30
Ή το γραφειο τυπου τα εκανε θαλασσα, ή οι μηχανικοι τους:Banane28:

toyota mania
15-10-2011, 10:49
supercharged ειναι το αυτοκινητο και οχι turbo.Δηλωνονται 181ps και 20.6kg ροπη, απο το 132ps και 16.3kg εργοστασιακα.Γενικα οι κομπρεσσορες δεν ανεβαζουν πολλη ροπη,αλλα προς αυτη η κατακριση δεν καταλαβαινω, απο την στιγμα μαλιστα που δεν ειναι εργοστασιακη κατασκευη.Εξαλλου αναλογη αυξηση ειχει και η ts supercharged τις ΤΤΕ, αλλα και ολες οι lotus supercharged.

synzeus
29-10-2011, 12:20
http://spyshots.nl/userfiles/image/artikel/600/4_1110261251.JPG
http://spyshots.nl/userfiles/image/artikel/600/5_1110261252.JPG
http://spyshots.nl/userfiles/image/artikel/600/3_11102612459.JPG
http://spyshots.nl/userfiles/image/artikel/600/2_11102612458.JPG
http://spyshots.nl/userfiles/image/artikel/600/1_11102612457.JPG

biofotos
29-10-2011, 18:07
από την τελευταία φωτο φαίνεται ότι θέλει δουλειά ακόμη στην ανάρτηση...

Katana
08-02-2012, 13:35
Για 2-3 μέρες έχω δανειστεί ένα ολοκαίνουριο Auris 1.33. Πολύ ελαστικό μοτεράκι αυτό, στο Yaris θα ταιριάζει μια χαρά.

Γενικώς αρκετά τίμιο μου φαίνεται το καινούριο Auris, καλό στήσιμο και σε γενικές γραμμές ποιοτικά υλικά.

mpampis
08-02-2012, 14:14
Oλοκαινουριο, αρα αν δεν εχει χιλιομετρα μαλλον σφιχτουτσικο μοτερ ακομα.
Δεν εχεις κανει βολτα γιαρις με 1.33? Σε σχεση με αουρις το μοτερ εχει να κινησει καμια 200 κιλα λλιγοτερα αν δεν κανω λαθος.
Δεν εχω κανει βολτα με παλιο γιαρις για να εχω μετρο συγκρισης, αλλα απο το δικο μου δεν εχω παραπονο απο επιδοσεις. Ειναι σχετικα ζωηρο... Και στο κατω κατω 1300αρακι ειναι. Μην εχουμε παραλογες απαιτησεις.

Katana
08-02-2012, 14:21
Nαι αυτό θέλω να πω, ότι στο σασί του Auris πηγαίνει σχετικά καλά, οπότε στο Yaris πρέπει να δουλεύει άψογα!

Υ.Γ. Εχει 20 χλμ το Auris στο κοντέρ. :P

koukouroukou
08-02-2012, 14:25
σε προσπερασεις φαινεται η διαφορα. στο auris σχεδον παντα, θα θελει να κατεβασεις ταχυτητα.

mpampis
08-02-2012, 17:21
Κακα τα ψεματα, και στο γιαρις αν την στιγμη λιγο πριν την προσπεραση εχω πιο λιγες στροφες απο 2500 κατεβαζω σχεση. Οσο πιο λιγη ωρα εισαι στο αντιθετο ρευμα τοσο καλυτερα.
Και μετα εξαφανιζολ!!