PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα...αλλα τι πρόβλημα?

Net
09-07-2007, 18:59
Καλησπέρα σε ολους.Εψαχνα στο ιντερνετ να βρω λυση στα προβλήματα που παρουσιαζει το yaris (μοντ.2001)της κοπέλας μου και σας βρήκα παιδια.
Ακουστε να μου πείτε τισ απόψεις σας.
Το αυτοκινητο πριν καιρο εφαγε μια στουκα και ευτυχως δεν πειράχτηκαν μοτερ και τα σηναφη,χρειαστηκε μονο φαναρτζοδουλεια.
Όταν το πήραμε ολα καλα κι ολα ωραιά.Μετα απο λιγο καιρο μαλλον
μπήκε στο αμαξι ακαταληλη βενζίνη με αποτελεσμα να ανάψει το
γνωστο σε ολους μας λαμπάκι του κινιτηρα...
Ελεγθηκε ο εγκεφαλος αφου πρώτα εφαγε μια κουρα περιποιησης με
100 BP για καμμια εβδομαδα και δεν εδειξε τιποτα.
Με σβηστο πλεον λαμπακι το παραλαβαμε απο τον ΚΟΝΤΡΑΦΟΥΡΗ στο κερατσινι.Μετα απο καποια χιλιομετρα ομως το λαμπακι αναψε ξανα....:-(
Ταυτοχρονα και το πιο ανησυχιτηκο απο ολα ειναι οτι το αμαξι κανει διακοπες,δηλαδι,πατασ σταθερα το γκαζι και ενω ολα ειναι καλα ξαφνικα το πεταλ δεν ακουει για λιγα δευτερολεπτα και οταν επανελθει δινει ξαφνικα γκαζι σαν να "μάζευε" οση ωρα ηταν κολλημενο την "δύναμη",αν μπορω να το πω ετσι και την βγαζει μετα το ξεκολλημα.Το λαμπακι αναμμενο,ε...:70:,μην ξεχνοωμαστε.Κατι σε τροφοδοσια μου κανει εμενα αυτο ή ηλεκτρικα.
Μπηκε ξανα το αμαξι σε εναν φιλο ηλεκτρολογο αυτοκινητων να κοιταξουμε ξανα τον εγκεφαλο και μετα απο μια συνομιλια με ενα τυπο στην ΤΟΥΟΤΑ μου λεει το εξης:

Τα yaris του 2001 ειχανε πρόβλημα στον αισθητηρα του εκεντροφορου(?υπαρχει τετοιος αισθητηρας?) και κατα 85% ειναι αυτο αλλιως ειναι(αν μου τα ειπε καλα η κοπελα μου)το γρανάζι του εκεντροφορου κατι που εμενα μου φενετε ασχετο με βαση το πρόβλημα που παρουσιαζει το αυτοκινητο.Να υποθέσω οτι εννοει το AFM??
Σκεφτηκα τα μπουζι αλλα ειναι καινουρια,τα ειδε κι ο ηλεκτρολογος
αλλα δεν ξέρω αν κοιταξε και τα μπουζοκαλωδια.
Χτες ακουσα κι ενα σκασιμο απο την εξάτμηση...λετε ετσι οπως οδηγαει η δικια μου να εχει μπουκώσει το κακομηρο??
Είχα και αλλη μια απορια με ενα τριξιμο που ακουγα πισω αλλα βρηκα την απαντηση στο forum κι ευχαριστω γι'αυτο.
Και κατι ακομα:ο αισθητηρας λ ειναι το AFM?
Συγνώμη αν σας κουρασα παιδια.

nikolaras
09-07-2007, 19:07
Φίλε καλώς ήρθες..
Καταρχήν AFM (air flow meter) λέγεται ο αισθητήρας που μετρά την ροή και τον όγκο του αέρα και βρίσκεται μετά το φίλτρο αέρα,και κατά πάσα πιθανότητα είναι υπαίτιο για το λαμπάκι......θέλει καθάρισμα μπορείς να το κάνεις και μόνος σου....
http://www.yarisclub.gr/forum/photoplog/index.php?c=60

Οσο για τον αισθητήρα εκεντροφόρου,πιστεύω ότι αποκλείεται να φταίει....

Net
09-07-2007, 19:16
Οσο για τον αισθητήρα εκεντροφόρου,πιστεύω ότι αποκλείεται να φταίει....

Εκει μαλλον βρηκε σφαλμα και το διαγνωστικο στον εγκεφαλο.

biofotos
09-07-2007, 20:54
Υπάρχουν δύο πράγματα : ο αισθητήρας θέσης στροφάλου και ο αισθητήρας θέσης του vvti. Όταν το αυτοκίνητο ανάψει λαμπάκι, από το διαγνωστικό βλέπεις τον κωδικό του λάθους και το αυτοκίνητο σου λέει που εντοπίζει το πρόβλημα. Το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να βγάλεις τα φυσάκια τόσο του ενός αισθητήρα όσο και του άλλου, να καθαρίσεις τις επαφές με ένα σπέυ καθαρισμού φρένων και μετά να τα ξανακουμπώσεις.
Από τη στιγμή που δεν έχεις κάποιο κωδικό σφάλματος, το να πηγαίνει ο κάθε μαστρο μητσος και να σκαλίζει πράματα, μόνο κακό μπορεί να γίνει...

slicker
09-07-2007, 22:44
Πήγαινε στην αντιπροσωπεία να σου βρει το σφάλμα ακριβώς ποιο είναι. To AFM το είχα καθαρίσει άπειρες φορές (ταξίδευα και η βενζίνη ήταν ποιότητας έλα Αλέκο...) και το άλλαξα πριν βγει απΆ την εγγύηση στο G6 που είχα. Μια φορά είχα βάλει βενζίνη με ... πετρέλαιο κίνησης σύνολο 200 οκτάνια και 240 ευρώ επισκευή. Καθάρισα ντεπόζιτα αντλία μου ανοίξανε τον κινητήρα καθαρίσανε την κάπνα, μπουζί κτλ. Τα χρήματα του service τα πήρα από το βενζινά...Δε νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο γιατί θα έβγαζες άσπρο καπνό αυτήν εξάτμιση και θα άκουγες σκασίματα απίστευτα! Μπορεί πάλι να έχουν κουνήσει κάποιον αισθητήρα λάμδα (μου έχει συμβεί αυτό...) χωρίς την απόλυτη συνεργασία του οποίου καλύτερα πάρε λεωφορείο...
Γνώμη μου ,αν και ο Σπύρος είναι πολύ ειδικότερος λόγω πείρας, είναι να καθαρίσεις καλά το AFM και βλέπεις...
Την έχω πατήσει και από AFM και από αισθητήρα λάμδα. Και στα δύο άναψε το λαμπάκι...

NCP20
10-07-2007, 09:00
Αναμένο λαμπάκι χωρίς κωδικό βλάβης δεν γίνεται
Παίζουν πολλά σενάρια και επικρατέστερο είναι ο αισθητήρας afm (για σιγουριά το βλέπεις σε κάποιο διαγνωστικό)
Παίζει σοβαρά και ο αισθητήρας λ ο οποίος ως γνωστό με βενζίνη αμφιβόλου ποιότητας δεν θέλει και πολύ
Τώρα βέβαια εσύ περιγράφεις και κάποιο μάζεμα δύναμης το οποίο δεν έχω ξανακούσει ποτέ οπότε δεν έχω καμία πρόταση για αυτό
Καλύτερα να κάνεις τα παραπάνω και άν συνεχίζει το "θέμα" το βλέπεις μετά

Οσο για τον αισθητήρα του εκκεντροφόρου υπήρχε κάποια καμπάνια παλιότερα που αφορούσε την αντικατάστασή του
Αυτο οδηγούσε σε σβήσιμο του κινητήρα

Net
10-07-2007, 13:01
Ναι man σβηνει μερικες φορες εν κινισι το αυτοκινητο ξεχασα να το αναφερω στο...γραμμα μου παραπανω!!!
Τωρα μου αναψες φωτιες...

slicker
10-07-2007, 13:14
Και με τον αισθητήρα λάμδα θα σου έσβηνε.Το έκανε και σε εμένα.Τα δεδομένα που παίρνει ο εγκεφαλος απο τον αισθητήρα λάμδα αν είναι συγκεχυμένα κάνει διακοπές κόβει ισχυή μαρσάρει μόνο του κτλ.Πριν αρχίσεις να σκαλίζεις εκκεντροφόρυς ψάξε και τα υπόλοιπα!

Ornella
10-07-2007, 13:29
Παλαιότερα είχε τύχει να πιάσω στα χερια μου από τρακαρισμένο μοτέρ Yaris τον "μάτι" του εκκεντροφόρου (αισθητήρα) και ήταν σπασμένο εσωτερικά, δεν ξέρω αν δούλευε και τι έκανε, πάντως ξέρω πως από το τρακάρισμα έσπασε εσωτερικά.

biofotos
10-07-2007, 18:28
Το troubleshooting ξεκινάει από τον κωδικό λάθους που έδωσε ο εγκέφαλος. Από εκεί πάντα ξεκινάμε

ssvolias
11-07-2007, 08:57
Πρωτα απ'ολα τσεκαρε τις γειωσεις του κινητηρα και του συστηματος ψεκασμου αν ειναι καλα σφιγμενες και μετα μαθε πιο κωδικο βλαβης βγαζει.

BlackVitz
11-07-2007, 22:50
http://yaris99.narod.ru/index.html

ρίξε μια ματιά σε αυτό

Net
28-07-2007, 14:28
Παιδια την δευτερα αλλαζεται ο αισθητηρας και θα ενημερωσω αν διοθωθηκε το πρόβλημα.

Net
01-08-2007, 12:47
Αλλαχτηκε ο αισθητηρας του εκεντροφορου και τα προβληματα λυθηκαν παιδια.Το αμαξακι τσουλαει super ξανα.Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

ChrisBlack
01-08-2007, 15:06
Μια χαρα φιλε...:Banane35: