PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλόκα, Όρια, Κλήσεις Υπερ. Ταχύτητας

akaliptos69
06-02-2008, 13:26
Αφού έψαξα διεξωδικά το φόρουμ μας αποφάσισα να ανοίξω το παρόν θέμα μιας και δεν βρήκα πουθενά αλλού κάτι παρόμοιο.

Γνωρίζοντας ότι υπάρχει το bloka.com καθώς και το γεγονός ότι η παραλιακή είναι συχνό στέκι των απανταχού αστυνομικών παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία.

Μόλις πριν από 10 μερούλες "έφαγα" την πρώτη μου κλήση. Ναι Ναι!!! κλήση Νο.1 για τον κύριο ακάλυπτο με το Yaris του. Το στέκι το σύνηθες (παραλιακή αμέσως μετά το BO). Στο πάρκιν λοιπόν αμέσως μετά το φανάρι ήταν οι κύριοι στημένοι με ρανταρ!!! Εγώ ανεβοκατεβαίνοντας την παραλιακή πάνω από 3 φορές ημερησίως (καθότι κάτοικος Βάρης-Κορωπίου και εργαζόμενος Ν. Κόσμου) ήμουν άνετος και κινούμενος στην μεσαία λωρίδα.

Μόλις πέρασα το Ασκληπείο Βούλας διαπίστωσα ότι μπροστά μου υπήρχαν 2 αυτοκίνητα, 1 smart fortwo μάυρο στην αριστερή λωρίδα και ένα άσπρο ημιφορτηγάκι στην μεσαία. Αποφάσισα λοιπόν να τους προσπεράσω και τους δύο από την δεξιά λωρίδα αναπτύσσοντας ταχύτητα 117 χλμ/ώρα (κοντερίσια πάντα).

Έλα όμως που οι κύριοι κύριοι αστυνομικοί με περίμεναν στο πάρκιν και πάνω στην προσπέραση (αν και μεταξύ μας θα κινόμουν ούτως ή αλλιώς σε αυτές τις ταχύτητες και μετά την προσπέραση) μου έκαναν σήμα να κάνω δεξιά. Έτσι λοιπόν σταμάτησα και με πλησίασε ένα παλικάρι με το ραντάρ και μου είπε: "... Καταλαβαίνεις που έχεις μπλέξει τώρα έτσι? Το όριο είναι 70 και εσύ κοίτα με πόσα πήγαινες..." το ραντάρ έδειχνε 106 χλμ/ώρα.

Και ρωτάω εγώ τώρα... Είναι δυνατόν να έχει 11 χλμ/ώρα απώλεια το κοντέρ του αυτοκινήτου? 10% σε τέτοιες ταχύτητες?

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!

Υ.Γ.: Για την ιστορία το πρόστιμο ήταν 140 Ευρώ και με έγραψαν για 95 χλμ. για να μην μου πάρουν το δίπλωμα. Τα points για το παράπτωμα είναι ή 8 ή 6 δεν είμαι σίγουρος και επειδή το πλήρωσα μέσα σε 10 μέρες πλήρωσα 70 Ευρώπουλα. Και ο θεός μαζί μας. Μακάρι να είναι και η τελευταία που παίρνω. Παρεπιπτώντως το παλικάρι που με έγραψε ήταν δεν ήταν 22 και ήταν πολύ ευγενικό και εντάξει παλικάρι. Πήρα το κουστουμάκι, τους ευχήθηκα καλή βάρδια και έφυγα.

trackler
06-02-2008, 13:33
Και ρωτάω εγώ τώρα... Είναι δυνατόν να έχει 11 χλμ/ώρα απώλεια το κοντέρ του αυτοκινήτου? 10% σε τέτοιες ταχύτητες?

ναι γινεται.και στο δικο μου κοντερ ειχα μεγαλες αποκλισεις με το GPS .
τι λαστιχα φορας γιωργη μου στο αυτοκινητο σου?στην απαντηση που θα δωσεις θα βρεις το προβλημα της μεγαλης αποκλισεις!

lykaki
06-02-2008, 13:44
να ρωτησω και εγω κατι... τα ορια ταχυτητας στην εθνικη με διαζωμα οπου δεν αναφερονται ποσα ειναι? 120 η 130?

biofotos
06-02-2008, 13:47
Τα ραντάρ πάντα συγχωρούν λιγάκι...Εξάλλου δεν είναι σίγουρο το πότε ΑΚΡΙΒΩΣ σε χτύπησε το ραντάρ αφού μπορεί να σε χτύπησε την ώρα της επιτάχυνσης. Τα μηχανήματα αυτα του διαβόλου :P σε βαράνε από σχεδόν 1 χιλιόμετρο μακριά !!!

igiorgio
06-02-2008, 13:53
Δεν είναι απόλυτο να έχει απόκλιση το ταχύμετρο του αυτοκινήτου μας. Μπορεί κάλιστα να μην μετρά σωστά η camera της Τροχαίας.

Θυμάμαι πριν αρκετά χρόνια, στην Αμερική, προσέφυγαν στη Δικαιοσύνη «παραβάτες» ταχύτητας που καταγράφηκαν από ένα συγκεκριμένο τύπο camera. Με αδιάσειστα στοιχεία λοιπόν, απέδειξαν ότι η συγκεκριμένη συσκευή υπό κάποιες συνθήκες κατέγραψε ότι ένας τοίχος κινείτο. Φυσικά αθωώθηκαν.

ChrisBlack
06-02-2008, 13:54
Πηγα κ εγω να διαβασω καποιο παραπονιαρικο ποστ/θεμα για τα μπλοκα και βλεπω εναν που διαμαρτυρεται για την αποκλιση μεταξυ ρανταρ κ κοντερ!!!

Αφασια το ποστ σου +1 απο εμενα!!! :Banane35:

johnnythedriver
06-02-2008, 14:59
μολις χθες 10 ευρω απο δημοτικη αστυνομια για παρκινγκ στην ερμου.:(

zapatupa
06-02-2008, 15:03
Ωραιο το thread..Σκεφτομουν και εγω να ανοιξω κατι παρομοιο...Το οριο σε αυτοκινητοδρομο απο 120 εχει παει 130 χλμ...Και εμενα εχει αποκλιση γυρω στα 8-9 χλμ περιπου αν κρινω απο τις στημενες πινακιδες ρανταρ..

^^Pantelos----
06-02-2008, 15:45
να ρωτησω και εγω κατι... τα ορια ταχυτητας στην εθνικη με διαζωμα οπου δεν αναφερονται ποσα ειναι? 120 η 130?

Ότι αναγράφουνε η πινακίδες… έτσι με είπε και εμένα ένας αστυνομικός όταν με έπιασε να έχω 131 χιλιόμετρα… του είπα ότι άλλαξαν η νόμοι και έγινε 130 η εθνική αλλά αυτός μου είπε αφού δεν αλλάξανε της πινακίδες και γράφουνε 120 τόσο πρέπει να πας … πάλι καλά μου την χάρισε… να είναι καλά ο άνθρωπος…

ChrisBlack
06-02-2008, 15:51

Καλα εισαι!!!Αυτοι της δημοτικης αστυνομιας ειναι για τον π**** τελειως...
εμενα μου ειχανε κοψει 60κατι ευρος για παρανομο παρκαρισμα σε αυτες τι θεσεις που ειτε πληρωνεις ειτε εχεις καρτα...ειχε δικασιμο αλλιως θα ειχε καταληξει στα σκουπιδια!!!
Γενικα πολλες απο τις αλλαγες που εχουν κανει μου φαινεται οτι ειναι για να τσιμπησουνε χρημα...

proedros
06-02-2008, 17:12

δωσε 20
οχι τσιγκουνιες στην δημοτικη αστυνομια.....

α ρε και να μας γραφαν μον αυτοι.:)

sissy
06-02-2008, 18:27
Λοιπόν παιδια, ας καταθέσω κ εγώ τις δικές μου εμπειρίες.
1) Φωτογραφίες (3 παρακαλώ!!) με το 1.3 που είχα, στο δρόμο της Επιδαύρου, λίγο πριν το Σοφικό. Με ειδοποίησε η Τροχαία Καλλιθέας, μου πήραν κατάθεση κ αναμένω το δικαστήριο!!!!
2) Στην βιομηχανική περιοχή του Βόλου που είναι εκτός πόλης, κ με 3 λωρίδες σε κάθε πορεία κ νυσίδα στην μέση (όσοι είναι απο πάνω θα ξέρουν) βράδυ, χωρίς φωσφοριζέ γιλεκάκι, πετάχτηκαν τα παιδάκια κ με σταμάτησαν γιατί πήγαινα με 87 km (η απόκλειση σε σχέση με το κοντέρ μου ήταν 10, αφού μου έγραφε 97). Το ωραίο της υπόθεσης ήταν οτι γύριζα απο την ΤΟΥΟΤΑ Βόλου, όπου κανόνιζα να δώσω το δικό μου για να πάρω το Ts. Έτσι λοιπόν είχα Αθηναϊκές πινακίδες και θεώρησαν σωστό να με γράψουν. Μέχρι εκεί οκ, αλλά μόλις είδα ένα αγροτικό σταματημένο εκεί επίσης, με έναν παππού που βρωμοκόπαγε κρασίλα από χιλιόμετρα και τον άφησαν να φύγει λέγοντάς του "άσε μπάρμπα, θα τα πάρουμε από Αθηναία", εννοείται πως δεν πλήρωσα την κλήση, μου ήρθε δικάσιμη, δεν πήγα κ εννοείται πως χρησιμοποίησα βίσμα και η κλήση εξαφανίστηκε! Έχω άδικο? Είχα σκοπό να την πληρώσω αλλα, είπαμε........ Να τους δω τώρα που θα ανέβω, αν θα με σταματήσει κανείς που το Ts έχει πινακίδες Λάρισας! χαχαχαχα

tayri
06-02-2008, 18:59
Σωστα επραξες Σισση!!!
Ακου εκει θα τα παρουμε απο Αθηναια!!!!!!!
Μολις ακουω τετοια πραγματα βγαινω απο τα ρουχα μου!!!Δεν ειναι και ωραιο το θεαμα χιχιχιχι

lykaki
06-02-2008, 19:52
για 130 ηξερα αλλα ο δασκαλος μου μου ειπε οτι νεος κοκ δεν το λεει αυτο!!! τι να σας πω...

yaris 2sz
06-02-2008, 20:23
πες στο δασκαλο σου να διαβασει τον κωδικα οδικης κυκλοφοριας. και πεσ'του να παρει προβατα καλυτερα...
αρθρο 20. για να μην ψαχνει...

Keymaster
06-02-2008, 20:25
....τον άφησαν να φύγει λέγοντάς του "άσε μπάρμπα, θα τα πάρουμε από Αθηναία".....

Γιατι αναλογα με την περιοχη της Ελλαδας πρεπει να γινονται και τετοια????Γιατι υπαρχει τετοιο κομπλεξ??? Ειμαι Κρητη το καλοκαιρι που μας περασε. Το αμαξι μαμα ουτε φιμε ουτε ζαντες ουτε τιποτα...Ειχε ενα κακο...Αθηναικες πινακιδες με σταματησαν περιπου 10-15 φορες για ελεγχο μεσα σε ενα 20ημερο δεν με γραψαν για ταχυτητα γιατι ειχα πληροφορηθει απο φιλο κρητικο που μου ειχε να πηγαινω οσο λενε οι πινακιδες πραγμα που διατηρησα ευλαβικα...Ο πατερας μου δεν με ακουσε και την τσιμπησε μια κλησουλα....:Banane42:

lykaki
06-02-2008, 20:30
τωρα τερμα!!! το πηρα!!! ρε σεις ο πατερας μ εφαγε κλισι με 30 γτ εγραφε 20 η πινακιδα!!! απελπισια

Tsir
06-02-2008, 21:08
Εσεις τι πορησμα βγαζεται απ ολα αυτα?

Εγω καταλαβαινω

1) Σεβεσαι το νομο και πας οσο λεει η πινακιδα στη συγκεκρημενη ζωνη
ειτε ειναι πολη,χωριο σου,ειτε εισαι εκτος εδρας

2) Δεν τρεχεις ποτε λιγακι παραπανω γιατι,παλι εισαι παρανομος

3) Τρεχεις παραπανω απο το οριο?
Τουλαχιστο καντο συνειδητα με οτι συνεπεια μπορει να υποφερει.

Τα υπολοιπα ειναι στην κρηση καθενος...

^^Pantelos----
06-02-2008, 21:26
Να τους δω τώρα που θα ανέβω, αν θα με σταματήσει κανείς που το Ts έχει πινακίδες Λάρισας! χαχαχαχα
<<αυτό>> το TS δεν το γράφουνε με της πινακίδες που έχεις το είπαμε…

mcx
06-02-2008, 22:55
Απλά να πω ότι (ως καμμένος) πήγα και ρώτησα στην κανονική αστυνομία και μου επιβεβαίωσαν ότι οι κλήσεις που κόβει η Δημοτική αστυνομία είναι ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΕΣ και πρέπει να τις πληρώνουμε...

Περαστικά μας λοιπόν... γιατί αυτοί καλύτερη δουλειά... ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχουν να κάνουν...

Ανδρέας

tayri
06-02-2008, 23:01
Εγω εχω φαει 2 κλισεις.Μια στην Καρδιτσα επειδη παρκαρα 8 το βραδυ σε ραμπα αναπηρων μπροστα σε Κ.Ε.Π. που ηταν κλειστο,ο λογος να παω να ριξω ενα στοιχημα αλλου.Δευτερη στην Καλλιθεα με το που ειχα πρωτοπαρει το Yaris επειδη ειχα παρκαρει σε στενο που γινοτανε λαικη αγορα, παλι καλα που ελειπε ο μικροπωλητης γιατι θα μου το ειχαν παρει κι'ολας.
Ε, μου ειχαν πει οτι δεν πειραζει εαν δεν τις πληρωσεις αλλα μου εστειλαν γραμμα για να τις πληρωσω αλλιως ΕΦΟΡΙΑ
Γι'αυτο προσεχετε που παρκαρετε!!!

ChrisBlack
07-02-2008, 11:40
Λοιπόν παιδια, ας καταθέσω κ εγώ τις δικές μου εμπειρίες.
1) Φωτογραφίες (3 παρακαλώ!!) με το 1.3 που είχα, στο δρόμο της Επιδαύρου, λίγο πριν το Σοφικό. Με ειδοποίησε η Τροχαία Καλλιθέας, μου πήραν κατάθεση κ αναμένω το δικαστήριο!!!!
2) Στην βιομηχανική περιοχή του Βόλου που είναι εκτός πόλης, κ με 3 λωρίδες σε κάθε πορεία κ νυσίδα στην μέση (όσοι είναι απο πάνω θα ξέρουν) βράδυ, χωρίς φωσφοριζέ γιλεκάκι, πετάχτηκαν τα παιδάκια κ με σταμάτησαν γιατί πήγαινα με 87 km (η απόκλειση σε σχέση με το κοντέρ μου ήταν 10, αφού μου έγραφε 97). Το ωραίο της υπόθεσης ήταν οτι γύριζα απο την ΤΟΥΟΤΑ Βόλου, όπου κανόνιζα να δώσω το δικό μου για να πάρω το Ts. Έτσι λοιπόν είχα Αθηναϊκές πινακίδες και θεώρησαν σωστό να με γράψουν. Μέχρι εκεί οκ, αλλά μόλις είδα ένα αγροτικό σταματημένο εκεί επίσης, με έναν παππού που βρωμοκόπαγε κρασίλα από χιλιόμετρα και τον άφησαν να φύγει λέγοντάς του "άσε μπάρμπα, θα τα πάρουμε από Αθηναία", εννοείται πως δεν πλήρωσα την κλήση, μου ήρθε δικάσιμη, δεν πήγα κ εννοείται πως χρησιμοποίησα βίσμα και η κλήση εξαφανίστηκε! Έχω άδικο? Είχα σκοπό να την πληρώσω αλλα, είπαμε........ Να τους δω τώρα που θα ανέβω, αν θα με σταματήσει κανείς που το Ts έχει πινακίδες Λάρισας! χαχαχαχα4

Καλα να ρωτησω αν παταγες κανεναν τους που πεταχτηκαν χυμα μεσα στο σκοταδι το ειχαν σκεφτει?!!!:eek::eek::eek:

Ειναι πολυ κομπλεξικοι αυτοι οι μπατσοι...αλλα ο μπατσος βλαχος ειναι ακομα χειροτερος!!!

@<hidden> : οσο για την Κρητη αστα να πανε...αυτοι λειτουργουν λες και ειναι κρατος ανεξαρτητο απο μονοι τους!!!ακου οριο ταχυτητας 20 και αν πας με 30 σε γραφουν!!!Δλδ πανω απο 2α δεν παιζει να κουμπωσεις εκει...

Tsir
07-02-2008, 14:25
2αρα???

Εκει πας μονο με πρωτη.
Και μην την κοφτιαζεις γιατι θα σε γραψουν...χι χι χι χι:Banane49:

ChrisBlack
07-02-2008, 14:44
2αρα???

Εκει πας μονο με πρωτη.
Και μην την κοφτιαζεις γιατι θα σε γραψουν...χι χι χι χι:Banane49:

Με τον θορυβο που θα κανεις με την 1η κουμπωμενη μαλλον θα μας σταματαγανε για ηχορυπανση!!!!Η οτι παμε πολυ αργα σε σχεση με το οριο ταχυτητας και εμποδιζουμε την ομαλη διελευση των αιγοπροβατων που προσπαθουνε να μας προσπερασουν :P :P :P

BILL5
27-06-2008, 10:34
εμενα μου θυμιζει την διαφημιση με την γρια στον γαιδαρο και σκαει πισω το jeep πολυ γελιο μιλαμε

GALATIA
15-07-2008, 21:35
λοιπόν παιδιά με γράψανε το σάββατο για υπερβολική ταχύτητα από 80 έτρεχα ο mal με 147 καλά να πάθω@<hidden>@<hidden>@<hidden>@<hidden>@<hidden>@<hidden>@<hidden>@<hidden>
και μου πήρανε το δίπλωμα για 60 μέρες
θέλω να μάθω αν ξέρει κανένας ,αν όντως τόσο το κρατάνε . και από που πάω και το περνώ ξανά μετά το τέλος τις ποινής.
ευχαριστώ σε οποιον μου απαντήσει:49:

loukas
15-07-2008, 23:23
Άν δείς στο ΚΟΚ είναι και εκεί τόσες μέρες αφαίρεση διπλώματος, τώρα λογικά απο που θα το πάρεις το δίπλωμα, καλό είναι να ρωτήσεις απο την τροχαία που σου έριξε την κλήση. Πάνω στην κλήση πρέπει να γράφει την διέυθυνση της τροχαίας, βρες το τηλ της συγκεκριμένης διέυθυνσης και ρώτα τους να είσαι 100% σίγουρη.

JOHN A.
15-07-2008, 23:29
ο μπατσος που σου πηρε το διπλωμα το πηγε στο αστυνομικο τμημα.πανω στην κληση λογικα θα λεει σε ποιο απο εκει θα το παρεις δηλαδη στο αναλογο τμημα της τροχαιας

akaliptos69
16-07-2008, 06:54
Galatia κάνε το εξής. Πάρε την κλήση σου. Πήγαινε πλήρωσέ την και με το απόκομμα και την απόδειξη πληρωμής πήγαινε στο τμήμα τροχαίας που ανήκει ο αστυνομικός που σε έγραψε και ζήτα να δεις τον Διοικητή. Έχεις πολλές πιθανότητες να το πάρεις. Προσπάθησε να βρεις μια καλή δικαιολογία για τον λόγο που έτρεχες και αν παίζει και κανένα ιατρικό χαρτί στα χέρια σου πάρτο μαζί σου.

By the way... που σε γράψανε και από ποιό τμήμα τροχαίας?

μήπως να μεταφέραμε το όλο θέμα εδω (http://www.yarisclub.gr/forum/showthread.php?t=3579&highlight=%EA%EB%DE%F3%E5%E9%F2)?

Chrisk
16-07-2008, 19:57
Παω στα Ιωαννινα παρασκευη βραδυ πινω ενα κρασακι φευγωντας για Αρτα κανω πρωτα ενα αλκοτεστ στο αμαξι με ενα αλκοτεστ απο τα e-shop με σταματανε για αλκοτεστ μου τα ζητανε ολα σταματανε κατι παιδια απο τα γιαννενα τα διωχνουν μια κοπελα την διωχνουν εμενα μεχρι φαρμακειο. Συνεχιζω οπως του εχω δωσει ολα τα χαρτια μου λεει η ασφαλεια σου εχει ληξη του λεω αποκλειετε και ξεκιναει και με γραφει 500ευρο και μου λεει οτι κανονικα επρεπε να γραψει αλλα 20 γιατι δεν την ειχα αλλα τελοσπαντων με αποτελεσμα να παρω τα χαρτια στα χερια μου και να δω οτι το ντουντουκι κοιτουσε το απο και οχι το μεχρι ακου να δεις και να θελει απο πανω να μου κρατησει την αδεια και του λεει ο ανωτερος δωσε την αδεια στο παιδι να φυγει για τα μπιζα οπως λεμε στο αιγιο.

slicker
17-07-2008, 19:24
Εμένα με ειχε σταματήσει για έλεγχο και ερχεται ο αστυνομικός και μου λέει με πραγματικά τρομακτικό ύφος που έλεγα να δεις που δεν θα ξαναδώ το φως της μέρας...:"Πάει καλα το 15άρι?":P:P:P:P
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Ωρες ωρες ειναι πραγματικά απιθανοι!Ανθρωποι ειναι και αυτοι ρε παιδιά...

arxrts
17-07-2008, 21:19
Τι έγινε ρε παιδιά, σας πιάσανε πελάτες μαζικά;:-(

Το δίπλωμα και ότι άλλο σου αφέρεσαν μπορείς να τα παραλάβεις από οποιοδήποτε Α.Τ στην επικράτεια, αρκεί να το δηλώσεις, την ώρα που σε γράφουν σε ρωτάνε από που θες να τα πάρεις.
Τουλάχιστον έχουν αυτή τη στοιχειώδη εξυπηρέτηση:70:

Δυστυχώς μιλάω από εμπειρία.
Για μένα το χειρότερο είναι το point system που αν το συμπληρώσεις ξαναπάς σε εξετάσεις και όχι ότι υπάρχει κίνδυνος να μην το ξαναπάρεις, αλλά πληρώνεις τα πάντα εξ αρχής. Εγώ έχω συμπληρώσει 19 απ' τους 25, το πρόβλημα είναι πως εκτός απ' το να φυλάγομαι δεν με συμφέρει να βγάλω και επαγγελματικό για το φορτηγό που το χρειάζομαι:50:

yaris 2sz
17-07-2008, 21:49
για να ξαναπάρεις την άδεια οδήγησης έχεις την υποχρέωση να κάνεις τις μισές θεωρητικές ώρες από το ερωτηματολόγιο 1.
για την πρακτική εξέταση
κατεχόμενη κατηγορία υποχρέωση συμ/χής σε πρακτική
Α ................................................Α
Β ................................................Β
Α&Β .............................................Β
Α&Β&Γ.......................................... Γ
Β&Γ ..............................................Γ
Α&Β&Δ ..........................................Δ

δηλ. τη μεγαλύτερη.
οι πόντοι σβήνονται 3 χρόνια μετά τη βεβαίωση της παράβασης.2 χρόνια για οδήγηση οχήματος δημοσίας.
αν εντός 5ετίας από την επαναχορήγηση συμπληρωθούν πάλι οι πόντοι αφαιρείται για 1 χρόνο

ChrisBlack
17-07-2008, 23:38
Πληρης απαντηση στο θεμα αφαιρεσης της αδειας...:Banane35:

slicker
18-07-2008, 01:18
Τι έγινε ρε παιδιά, σας πιάσανε πελάτες μαζικά;:-(

Το δίπλωμα και ότι άλλο σου αφέρεσαν μπορείς να τα παραλάβεις από οποιοδήποτε Α.Τ στην επικράτεια, αρκεί να το δηλώσεις, την ώρα που σε γράφουν σε ρωτάνε από που θες να τα πάρεις.
Τουλάχιστον έχουν αυτή τη στοιχειώδη εξυπηρέτηση:70:

Δυστυχώς μιλάω από εμπειρία.
Για μένα το χειρότερο είναι το point system που αν το συμπληρώσεις ξαναπάς σε εξετάσεις και όχι ότι υπάρχει κίνδυνος να μην το ξαναπάρεις, αλλά πληρώνεις τα πάντα εξ αρχής. Εγώ έχω συμπληρώσει 19 απ' τους 25, το πρόβλημα είναι πως εκτός απ' το να φυλάγομαι δεν με συμφέρει να βγάλω και επαγγελματικό για το φορτηγό που το χρειάζομαι:50:

Χρήστο αν δε σου έρθει χαρτί σπιτι που να λεει οτι εισαι επικίνδυνος για τον εαυτό σου και τους άλλους δεν έχεις κάνει τιποτα!:Banane31: :Banane31: :Banane31:

Αν βγάλεις επαγγελματικό τοτε θα πρεπει να μαζευτείς...

arxrts
18-07-2008, 18:59
Χρήστο αν δε σου έρθει χαρτί σπιτι που να λεει οτι εισαι επικίνδυνος για τον εαυτό σου και τους άλλους δεν έχεις κάνει τιποτα!:Banane31: :Banane31: :Banane31:

Αν βγάλεις επαγγελματικό τοτε θα πρεπει να μαζευτείς...

Ναι ρε συ! κανονικά θα έπρεπε να μου έχει έρθει χαρτί όπως λες, αλλά δεν.... και μιλάμε για παραβάσεις από πέρισυ το Μάρτη, δηλαδή 16 μήνες.

Απ' την άλλη επειδή τους είχα κάνει κάποιες ενστάσεις κτλ και τελικά απερρηφθησαν ίσως να μην μπήκαν στον κόπο να στείλουν και δεύτερο γράμμα, δηλαδή το συνηθισμένο που λες ότι στέλνουν.

Στην εδώ υπηρεσία έχω ρωτήσει αλλά δεν έχουν πρόσβαση σε αυτά, οπότε αναγκαστικά στην Αθήνα, αλλά πάλι ψιλοφοβάμαι να ρωτήσω γιατί σε περίπτωση που όντως έχει παραπέσει κάπου η υπόθεση δεν θέλω να την ξαναβγάλω στο φως.

papajohnis
18-07-2008, 20:07
Εγώ μέχρι στιγμής έχω στον "ενεργητικό" μου ένα δικαστήριο που πήγε η μαμά μου σαν ιδιοκτήτρια του αυτοκινήτου και προσπαθούσε να πείσει τον δικαστή ότι βιαζόταν τα ξημερώματα να πάει κάπου επειγόντως την αδερφή μου... Εννοείται μας δώρισε με μία 300άρα... Από κει και πέρα, μ'έχουν γράψει για προσπέραση σε διπλή γραμμή 3 φορές, για πάνω απτο όριο στην Εγνατία Οδό και στον επαρχιακό Θεσσαλονίκη-Καβάλα καμία 5-6 φορές αλλά πάντα μου μείωναν την ταχύτητα ώστε να πληρώνω 17 ή 33... Μόνο 2 φορές δεν τη γλύτωσα κ αυτό στους πόντους, οπότε έχω 10... Βέβαια, έχω φάει και κλήση για τα προβολάκια που τα είχα αναμμένα απόγευμα για να φαίνομαι και δεν στράβωναν κανέναν... Απλά ο τύπος στο δρόμο για Ξάνθη έπρεπε να με γράψει για κάτι... όσο για αλκοτέστ, πρέπει να έχω συμπληρώσει τριψήφιο αριθμό φορών που μ'έχουν σταματήσει αλλά πάντα τους ξενερώνω μιας και δεν πίνω όταν είναι να οδηγήσω... εννοείται ίδια ξενέρα τρώνε με τη ζώνη, μιας και φοράνε όλοι μπρος-πίσω πάντα... με τον καινούργιο ΚΟΚ ακόμα δεν μ'έχουν σταματήσει... φτου φτου...

Peter Ioannou
18-07-2008, 20:23
Ναι ρε συ! κανονικά θα έπρεπε να μου έχει έρθει χαρτί όπως λες, αλλά δεν.... και μιλάμε για παραβάσεις από πέρισυ το Μάρτη, δηλαδή 16 μήνες.
Απ' την άλλη επειδή τους είχα κάνει κάποιες ενστάσεις κτλ και τελικά απερρηφθησαν ίσως να μην μπήκαν στον κόπο να στείλουν και δεύτερο γράμμα, δηλαδή το συνηθισμένο που λες ότι στέλνουν.
Στην εδώ υπηρεσία έχω ρωτήσει αλλά δεν έχουν πρόσβαση σε αυτά, οπότε αναγκαστικά στην Αθήνα, αλλά πάλι ψιλοφοβάμαι να ρωτήσω γιατί σε περίπτωση που όντως έχει παραπέσει κάπου η υπόθεση δεν θέλω να την ξαναβγάλω στο φως.
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...
Προς επίρρωση των γραφομένων μου, να σου πω Χρήστο ότι πριν από μία εβδομάδα, μου ήρθε ένα χαρτάκι να πάω στο ΑΤ της περιοχής μου να ενημερωθώ για παράβαση που είχα κάνει στις αρχές του Ιανουαρίου του 2006 (!!!) με το αυτοκίνητό μου (?), ενώ εκείνη την περίοδο έλειπα στο εξωτερικό!!!!
Το ακόμα καλύτερο είναι πως την εποχή εκείνη, δεν είχα στο όνομά μου ΚΑΝΕΝΑ αυτοκίνητο, ενώ το αυτοκίνητο με το οποίο είχε γίνει η παράβαση ήρθε στην κατοχή μου περί τους 15 μήνες αργότερα...
Οπότε, περίμενε και θα σου έρθει το μπιλιετάκι...
Δεν σε ξεχνάνε, ειδικά τώρα που πρέπει να εισπράξουν για να βουλώσουν κάποιες τρύπες!
Πάνος.
ΥΓ: Πάντως, ήταν η πρώτη φορά που είδα φωτογραφία από σταθερή κάμερα-ραντάρ (γενικώς) με ταχύτητα 171km/h (ειδικώς) σε σημείο με όριο 80km/h στο γνωστό πέταλο...

biofotos
18-07-2008, 21:25
Εγώ μετά από τόσα χρόνια δίπλωμα παραμένω "παρθένος" από πόντους !!!
Σε όλη μου τη ζωή έχω φάει μια κλήση για υπερβολική ταχύτητα 141 με όριο τα 140 και αυτό στην ΑΟ πηγαίνοντας για Μέγαρα !!! Πηγαίναμε κομβόι trackler, ssvolias κι εγώ και η κουφάλα ο τροχονόμος έγραψε εμένα !!! Φυσικά, να είναι καλά ο άνθρωπος, με έγραψε για 138 και πλήρωσα 17 ευρώ χωρίς πόντους !!!

arxrts
18-07-2008, 21:28
Κοίταξε να δεις και εγώ δεν πιστεύω ότι την έχω γλιτώσει σε σχέση με τους πόντους αφού με έγραψαν κανονικά εκείνη τη στιγμή, απλά τέτοιες υπηρεσίες είναι οίκος ανοχής μπορεί και να έχει χαθεί (η ελπίδα).
Όπως και να χει φυλάγομαι και γενικά τα ταξίδια από Πάτρα εκ τοτε τα έκανα πάντα νύκτα επειδή στην περιοχή του Αγρινίου είναι γνωστό πως κρύβονται μέσα στα καλάμια!

Τελευταία λόγω προβλημάτων έγιναν κάποιες πτήσεις προς Λάρισα και Αθήνα και με ζώνουνε τα φίδια ότι όλο και κάτι μπορεί να έρθει.
Πιθανόν να με είχαν χτυπήσει με ρανταρ και μια φορά μετά την Κόρινθο με κοντά στα 210 -κυνηγούσα μια 3άρα- ο μπατσος πετάχτηκε στη μέση του δρόμου, εγώ ήμουν στην αριστερή και η μπέμπα δίπλα, φυσικά δεν σταμάτησε κανένας, αλλά από τότε πάνε 2 χρόνια!

Όπως και να 'χει σε αυτές τις περιπτώσεις σε καλούν να δηλώσεις οδηγό, οπότε θα δηλώσω την αδερφή μου που έτσι και αλλιώς δεν το ασκεί το άθλημα...

Βέβαια πιστεύω πως για όσα δεν ήρθε κάτι δύσκολα θα ρθει, και εν πάση περιπτώση αν δεν έχουν φωτογραφία (στην Κόρινθο για παράδειγμα δεν παίζει να έχει) τον πούλο.

Τέλος πάντων, κακώς το συζητάω γιατί αν το μελετάς στο τέλος σου 'ρχεται!

arxrts
18-07-2008, 21:36
Εγώ μετά από τόσα χρόνια δίπλωμα παραμένω "παρθένος" από πόντους !!!
Σε όλη μου τη ζωή έχω φάει μια κλήση για υπερβολική ταχύτητα 141 με όριο τα 140 και αυτό στην ΑΟ πηγαίνοντας για Μέγαρα !!! Πηγαίναμε κομβόι trackler, ssvolias κι εγώ και η κουφάλα ο τροχονόμος έγραψε εμένα !!! Φυσικά, να είναι καλά ο άνθρωπος, με έγραψε για 138 και πλήρωσα 17 ευρώ χωρίς πόντους !!!

Εγώ έχω καταλάβει πως το θέμα είναι να μην βρεθείς στο λάθος σημείο την λάθος στιγμή, αυτό ισχύει όχι μόνο για τις κλήσεις...

Όταν με έγραψαν ουσιαστικά δεν έφταιγα, προσπέρασα μια νταλίκα με χωματουργικό πάνω η οποία κινούνταν με 20km/h για απόσταση 15km, που για κακή μου τύχη συνοδεύονταν και από μπάτσους οι οποίοι κατ' εμε δεν έκαναν σωστά την δουλειά τους διευκολύνοντας παράλληλα την κυκλοφορία.

Από εκεί και πέρα μπορεί όντως να έχει κάνει κάποιος τα μύρια όσα ακόμα και επικίνδυνα πράγματα και να παραμένει ατημώρητος! Έτσι είναι η ζωή άδικη!

arxrts
18-07-2008, 21:37
Κοίταξε να δεις και εγώ δεν πιστεύω ότι την έχω γλιτώσει σε σχέση με τους πόντους αφού με έγραψαν κανονικά εκείνη τη στιγμή, απλά τέτοιες υπηρεσίες είναι οίκος ανοχής μπορεί και να έχει χαθεί (η ελπίδα).
Όπως και να χει φυλάγομαι και γενικά τα ταξίδια από Πάτρα εκ τοτε τα έκανα πάντα νύκτα επειδή στην περιοχή του Αγρινίου είναι γνωστό πως κρύβονται μέσα στα καλάμια!

Τελευταία λόγω προβλημάτων έγιναν κάποιες πτήσεις προς Λάρισα και Αθήνα και με ζώνουνε τα φίδια ότι όλο και κάτι μπορεί να έρθει.
Πιθανόν να με είχαν χτυπήσει με ρανταρ και μια φορά μετά την Κόρινθο με κοντά στα 210 -κυνηγούσα μια 3άρα- ο μπατσος πετάχτηκε στη μέση του δρόμου, εγώ ήμουν στην αριστερή και η μπέμπα δίπλα, φυσικά δεν σταμάτησε κανένας, αλλά από τότε πάνε 2 χρόνια!

Όπως και να 'χει σε αυτές τις περιπτώσεις σε καλούν να δηλώσεις οδηγό, οπότε θα δηλώσω την αδερφή μου που έτσι και αλλιώς δεν το ασκεί το άθλημα...

Βέβαια πιστεύω πως για όσα δεν ήρθε κάτι δύσκολα θα ρθει, και εν πάση περιπτώση αν δεν έχουν φωτογραφία (στην Κόρινθο για παράδειγμα δεν παίζει να έχει) τον πούλο.

Τέλος πάντων, κακώς το συζητάω γιατί αν το μελετάς στο τέλος σου 'ρχεται!

GaTouLiNakI
20-07-2008, 02:08
ΝΑΙ!!!ΓΛΙΤΩΣΑ την πρώτη μου κλήση...Χθες για την ακρίβεια μέρα μεσημέρι.Όπως είδατε άλλαξα ζάντες και για να βάλω τις παλιές μαζί με τα τάσια στο πορτ-παγκάζ το είχα αδειάσει από το κουτί με τις πρώτες βοήθειες τον πυροσβεστήρα και το τρίγωνο.Και είχα ξεχάσει να τα ξαναβάλω μέσα.Ως γνωστή ΓΚΑΝΤΕΜΩ οι φίλοι μας τα στρουμφ με σταμάτησαν για τυπικό έλεγχο..Με ρωτάνε για τα 3 προαναφερθέντα αντικείμενα..Με όση ευγένεια διαθέτω (ήταν και πιτσιρικάς ο ένας εκ των στρουμφακίων) του εξήγησα τι ακριβώς είχε συμβεί και πως αν δεν με πιστεύει να τον πάω μέχρι το σπίτι να του δείξω τα πράγματα!Με τα πολλά την γλίτωσα με μια απλή επίπληξη από τον ανώτερό του παλικαριού που μιλούσα.Εννοείται πως με το που έφτασα σπίτι τα έβαλα όλα στο αυτοκίνητο...!

ΥΓ:Νομίζω πως είμαι στο σωστό thread, αν όχι ζητώ συγνώμη και να μεταφερθεί το ποστ.

JOHN A.
20-07-2008, 02:17
βλεπω στην αθηνα κοιτανε για τα παντα.εμεις εχουμε το καλο οτι μας σταματανε εδω στην πατρα μονο για ζωνες και αλκοτεστ.αντε γραφουν και για κανα παρκαρισμα(εχω φαει 3 απο αυτες).αν τωρα εισαι γυναικα οδηγος τους κανεις τα γλυκα ματια και συνηθως την γλυτωνεις

akaliptos69
20-07-2008, 06:57
Αν ήμουν γυναίκα ... τώρα θα οδηγούσα Porsche....

JOHN A.
20-07-2008, 11:52
ειναι και αυτο μια αποψη

dimitrios
20-07-2008, 12:08
και γω μεχρι τωρα ειμουν πολυ τυχερος, με εχουν σταματήσει 5 φορες στην Αγγλία και τις 2 με κυνήγησαν οπως στην εκπομπή που βλεπετε στον Αλφα. τη μία φορα πηγαινα με 200 στην Εθνική με οριο 120 και ήρθαν με συμβατικό,και την αλλη 90 με οριο 20 μεσα στο πανεπιστήμιο οπου παιχτηκε κανονικο κυνήγι, μια αλλη φορα μεσα στην πολη οπου κανανε αναστροφή και αρχισαν καταδιωξη χωρίς εγω να εχω καταλαβει οτι κυνηγούσαν εμένα...την τελευταια φορα πριν απο κανα μήνα ξεκινάω σπινιαριστος με το ΤΤ με περνουν απο πισω....εγω κοτα, με σταματαν μετα απο 5 λεπτα μου λενε, το αυτοκίητο ειναι αδήλωτο ,δεν εχει ασφάλεια και θα σε κανουμε αλκοτεστ. Τελικα περναω το αλκοτεστ-ευτυχώς-, και ίσχυε η ασφάλεια απο το Saab οποτε δεν μου πηραν το διπλωμα....

ευτυχως την πηδηξα ολες τις φορες παριστανωντας τον Ελληνα τουριστα αλλιως το προστιμο ειναι μεγαλο..

στην Ελλαδα μεχρι τωρα ολα ΟΚ απλα κινουμαι σε δρομους που γνωρίζω...

εχω φαει κλησεις σταθμευσης απο καρφωτή στην γειτονιά μου και απο Δημοτική αλλα για οριο μεχρι τωρα οχι....

μια φορα με χτυπησε καμερα και πηγαινα με γιαρις 1000αρι 160 σε οριο με 60 αλλα το αμαξι δεν ηταν δικο μου οποτε δεν γνωρίζω τι έγινε....

στη Χαλκιδική κλασσικα οπου δουμε μπατσους περνάμε απο μπροστά τους με κωλιές το ιδιο και στη Θεσσαλονίκη,επιπληξη μου κανανε πολυ φορες αλλα κληση μεχρι τωρα οχι..μακαρι να παει ετσι..

GaTouLiNakI
20-07-2008, 12:56
Αν ήμουν γυναίκα ... τώρα θα οδηγούσα Porsche....

Υπερβολές!!!Δεν ισχύει.:P

JOHN A.
20-07-2008, 17:19
dimitrie πρεπει να εχεις κανει συμβαση με το θεο.τι τυχερος που εισαι.εγω τις κλησεις για παρκαρισμα τισ πληρωσα 130 ευρω και την μια εμεινα χωρις πινακιδες δεν μου δανειζεις λιγη τυχη

dimitrios
20-07-2008, 17:30
dimitrie πρεπει να εχεις κανει συμβαση με το θεο.τι τυχερος που εισαι.εγω τις κλησεις για παρκαρισμα τισ πληρωσα 130 ευρω και την μια εμεινα χωρις πινακιδες δεν μου δανειζεις λιγη τυχη

θελει και λιγο δουλεια...οι πινακιδες δεν βγαινουν και 2 φορες που εφαγα απο την δημοτικη ειχα τις αγγλικες οποτε τις εκανα αεροπλανακι και την τρίτη που ειχα ελληνικες πληρωσα 20 ευρώ και εδωσα και ενα ταλιρο στο παλικαρακι στο ταμιο να παει να πιει ενα καφε...

την αλλη κληση που πηγε καρφωτή μου πηραν πινακίδες για ενα μηνα τοτε στο τσινκουετσεντο και ο τυπος αναγκαστηκε να φωνάξει κλειδαρά γιατί δεν εμπαινε το κλειδί στο αμαξι του...

JOHN A.
21-07-2008, 00:54
πω πω εσυ εχεις πολλα παρε δωσε με τα στρουμφ.σ'αγαπανε πολυ

ROTAX14
06-08-2008, 20:15
ειναι για το π@<hidden>@<hidden>τσο η κατασταση,το βλεπουν εξουσια μερικοι μερικοι,ομως υπαρχουν και οι σωστοι.εγω απλα 8α αναφερω απο προσωπικη εμπειρια....με σταματησαν και δεν ηξεραν οτι οι ΔΟΚ ειναι πινακιδες εμπορου,αντε να τους εξηγησεις τωρα!!!ελεος.........

www.hyundai-getz.gr
17-08-2008, 23:24
αν ειναι να μας γραψουν για κατι φιλοι μου τοτε ανακαλυπτουν τα παντα για να το πετυχουν . και αντε εσυ να πεις τιποτα.

slicker
25-08-2008, 17:39
Με σταματησε 4 συνεχόμενες μέρες η συνοριοφυλακή λίγα χιλιόμετρα πάνω απο το Μενίδι Αιτωλοακαρνανίας (στο Κομπότι για όσους ξέρουν) και κάνανε το αυτοκίνητο μου βιδες για να βρούν σκόνη απο την παραλία τα κουβαδάκια μου μαγιώ και ενα ψυγείο με αναψυκτικά.3 φορες σημείωσαν τον αριθμό του αυτοκινήτου τις ταυτότητες των επιβατών (ηταν καθε φορά οι ίδιοι).Την τέταρτη αρνήθηκα τον έλεγχο και του ειπα φέρε εισαγγελέα.Βαρεθηκα.Εκείνος νόμιζε ότι έκανα πλάκα αλλα τελικά δεν έκανα...

Στον αντίποδα να ευχαριστήσω θερμότατα τον αξιωματικό της τροχαίας σε χωριό πάνω από την Αμφιλοχία (στο Ανοιξιάτικο έχει μονιμο μπλόκο) που δεν με έκανε "καλοκαιρινό" και έβαλε τα δυνατά του για να κάνω διακοπες με λεφτά στην τσέπη και ελεύθερος...!:P:P:P:P:P:P

Ευχατιστώ πολύ και πάλι.

akaliptos69
30-10-2008, 07:03
Μόλις εχθές πήρα την πρώτη μου κλήση για παράνομο παρκάρισμα.

Κατέβαινα τις σκάλες του Ηλεκτρικού στην Νερατζιώτισσα και βλέπω στο αμάξι μου ένα ζευγάρι με πολιτικά να είναι από πάνω του, να βάζουν κάτι στο παρμπριζ και να φεύγουν. Στην αρχή νόμισα ότι ήταν κανένα διαφημιστικό ή κάποιο παλικάρι από το club που άφηνε σημείωμα. Πάω και τι να δω? Το ροζ χαρτάκι πάνω στο παρ-μπριζ.

Το περίεργο στην υπόθεση είναι ότι ούτε ο μπροστινός μου ούτε ο πίσω μου είχε κλήση... μόνο εγώ!!! Ρε παιδί μου τι είναι αυτό τον τελευταίο καιρό! Τα 'χω παίξει κυριολεκτικά. Τους 3 τελευταίους μήνες με έχει πάει αίμα. Άντε να δούμε που θα φτάσει αυτή η κατάσταση.

biofotos
30-10-2008, 08:55
Είσαι χαζός. Το έχω πει πόσες φορές ότι στη Νερατζιώτισσα σε όλο το μήκος της γέφυρας γράφουν δύο φορές την ημέρα. Έρχεται βανάκι με 6-7 άτομα και ΠΡΟ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ (το μόνο που συμπληρώνουν είναι το νούμερο του αυτοκινήτου) και μέσα σε 5 λεπτα έχουν γράψει 100 αυτοκίνητα.
Πάλι καλά να λες γιατί έχω δει αρκετές φορές να δρουν ομάδες αστυνομικών με ηλεκτρκά κατσαβίδια όπου σου ξηλώνουν τις πινακίδες σε χρόνο dt. Το χειρότερο είναι ότι στις κρατούν για 20 μέρες και από εκεί και πέρα όσο και να πας να κλαφτείς στην ΔΙΟΙΚΗΤΡΙΑ της Τροχαίας Κηφισιάς δεν υπάρχει ουδεμία περίπτωση να τις πάρεις πίσω νωρίτερα. Αυτή δεν χαρίζεται ούτε στη μάνα της...

Παιδιά, προσοχή, ΠΟΤΕ μην αφήνετε τα αυτοκίνητά σας είτε πάνω στη γέφυρα είτε δεξιά - αριστερά. Βγάζουν μεροκάματο...ειδικά προς το τέλος του μήνα που δεν έχει συμπληρωθεί ο απαραίτητος αριθμός κλήσεων ... σε γράφουν ακόμη και για παράνομο κούρεμα...

καθημερινά περνάω 4 φορές από τη γέφυρα αυτή.

akaliptos69
30-10-2008, 09:18
Το θέμα μου εμένα δεν είναι αυτό. Παρανόμησα και καλά έκαναν και με έγραψαν... Άλλα γιατί μόνο εμένα? Γιατί σε κανένα άλλο αυτοκίνητο σε απόσταση 5 αυτοκινήτων μπρος πίσω από μένα δεν είχε τίποτα, και κλήση είχε μόνο το δικό μου? Αυτό είναι που με τσιτώνει!

biofotos
30-10-2008, 10:04
Γιώργο μπορεί οι ιδιοκτήτες να είχαν προλάβει να πάρουν τις κλίσεις τους ή μπορεί να τους έγραφαν αργότερα, η να τους τελείωσε το μπλοκάκι. Σε γενικές γραμμές δεν είναι ρατσιστές, τους γράφουν όλους...άστα, χάλια...

trackler
30-10-2008, 10:06
γιωργο θα τους εκανα μεγαλη μανουρα αν μου συνεβαινε αυτο.
δεν καταλαβα δλδ,γιατι μονο σε σενα?

ChrisBlack
30-10-2008, 10:41
Εγω ευτυχως φετος ακομα δεν εχω κανει σεφτε στο κρατος!!!Αλλα κ να με γραψουν μαλλον θα την πεταξω!!!:Banane46:

loukas
30-10-2008, 15:17
Χρήστο αν σε γράψουν και την πετάξεις θα ξαναέρθει στο μέλλον και με τόκο.Δεν χαρίζουν κάστανα, εμένα πρίν ένα μήνα με έγραψαν με του πατέρα μου το αμάξι για παράνομο παρκάρισμα, το θέμα δεν είναι που με έγραψαν αλλά που όταν πήγα να τις πάρω είχαν χαθεί οι βίδες που είχε, και έψαχνα για βίδες.

chrissa
05-11-2008, 22:07
Καλησπέρα σας.

Ήθελα να γράψω και εγώ την εμπειρία μου, με μία κλήση.
Πριν λίγο καιρό με σταμάτησαν για αλκοτέστ. Είχα βγει με μία
φίλη μου, ήπια ένα κοκτέιλ και δύο σφηνάκια τεκίλα.
Τα ήπια αυτά σε σύντομο χρονικό δίαστημα και δεν είχα φάει σχεδόν τίποτα.
Το θέμα είναι ότι η μέτρηση ήταν πολύ ψηλή και μου αφαίρεσαν το δίπλωμα
για 6 μήνες + 600€ πρόστιμο.
Το θεωρώ λάθος να πίνει κάποιος και να οδηγάει. Με αυτά που είχα πιει
δεν περίμενα να είχα το ψηλή μέτρηση...
Εκτός αυτό με ειρωνευόταν ότι κατέβασα ένα μπουκάλι και θα έπρεπε να με κλείσουν μέσα. Επίσης μου έλεγαν ότι δεν πρέπει να στεναχωριέμαι, διότι αν δεν
με σταματούσαν μπορεί να ειχα σκοτωθεί.
Αφού μου κόψανε την κλήση, μου είπαν να καλέσω κάποιον να με πάει σπίτι. Επειδή ήταν λίγο αργά, είπα πως θα πάρω ταξί.
Μου είπαν αν αισθάνομαι καλά να πάρω το αμάξι και να πάω σπίτι!!
Και πράγματι με άφησαν πήρα το αμάξι και πήγα σπίτι.
Αυτό είναι δυνατόv; Μου είπαν ότι κατέβασα ένα μπουκάλι και ότι θα μπορούσα να είχα σκοτωθεί και μόλις μου έδωσαν την κλήση μπορούσα να
οδηγήσω..
Τι να πω την δουλεια τους κάνουν και αυτοί, αλλά μάλλον τους ενδιαφέρει μόνο να εισπράττουν και όχι να μειόνωνται τα τροχαία...

Καλό βράδυ.....

arxrts
05-11-2008, 22:15
Αυτό είναι η μεγαλύτερη απόδειξη ότι το μόνο τους ενδιαφέρον είναι να κόβουν κλήσεις, κατά τα άλλα χέστηκ@<hidden>αν για την οδική ασφάλεια!

Επί της ουσίας το να πίνουμε και να οδηγούμε είναι ανεύθινο και προσωπικά δεν πίνω ποτέ έστω και λίγο.Όντως είναι ένα ζήτημα για το πόσο θα δείξει το αλκοτεστ σε κάθε περίπτωση...

Τουλάχιστον για τα ρανταρ βρίκαμε λύση...... χαχαχα

slicker
05-11-2008, 22:45
Σταμάτησαν ένα φίλο μου και ήταν λίγο πάνω από το όριο.Δε τον έγραψε...Τον έστειλε να αγοράσει νερό και τον κράτησε μέχρι που το μηχάνημα έδειξε χαμηλή ένδειξη...
Λάθος δεν έκανε ο αστυνομικός αλλά εσύ που ήπιες και μετά οδήγησες.Το μόνο λάθος του αστυνομικού είναι ίσως που δεν φώναξε γερανό να σου πάρει το αυτοκίνητο αν δεν είχες κάποιον να φέρεις άμεσα να το πάρει...Αλήθεια τότε τι θα έλεγες????

kr0k0deil0s
06-11-2008, 00:01
chrissa γιατί λέμε ότι είναι καλό να γνωρίζεις τα δικαιώματά σου:
Είχες το δικαίωμα να ζητήσεις ένα 20λεπτπ-30λεπτο ώστε να φας και να πιεις άπειρο νερό.
Σε ακραία περίπτωση θα μπορούσες να ασκηθείς και λίγο ή ακόμα και να σου προκαλέσεις φόβο ή πόνο (μέχρι ένα μέτρο βέβαια) ώστε να ενεργοποιηθούν τα αντανακλαστικά σου και να μεταβολίσεις μία σεβαστή ποσότητα αλκοόλ ταχύτερα.
Ανεξάρτητα με το πως λειτουργούν στον οργανισμό σου όλα τα παραπάνω, την επόμενη φορά να γνωρίζεις πως έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις λίγο χρόνο ώστε να φας ή να πιεις..
Καλό βράδυ!

chrissa
06-11-2008, 00:13
chrissa γιατί λέμε ότι είναι καλό να γνωρίζεις τα δικαιώματά σου:
Είχες το δικαίωμα να ζητήσεις ένα 20λεπτπ-30λεπτο ώστε να φας και να πιεις άπειρο νερό.
Σε ακραία περίπτωση θα μπορούσες να ασκηθείς και λίγο ή ακόμα και να σου προκαλέσεις φόβο ή πόνο (μέχρι ένα μέτρο βέβαια) ώστε να ενεργοποιηθούν τα αντανακλαστικά σου και να μεταβολίσεις μία σεβαστή ποσότητα αλκοόλ ταχύτερα.
Ανεξάρτητα με το πως λειτουργούν στον οργανισμό σου όλα τα παραπάνω, την επόμενη φορά να γνωρίζεις πως έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις λίγο χρόνο ώστε να φας ή να πιεις..
Καλό βράδυ!

Έχετε δίκιο,
δεν είπα πως είναι σωστό να οδηγάς και να έχεις πιει.
Και σιγουρα θα παίρνω μονο ταξι απο δω και πέρα.
Με ενόχλησε απλά η τρομερή ειρωνία και ότι μετά την κλήση
μπορούσα να οδηγήσω, τότε δεν ήμουν πλέον
επικίνδυνη?

Ευχαριστώ πάντως για τις γνώμες σας

καλό Βράδυ

biofotos
06-11-2008, 08:53
Για να βάλουμε τα πράγματα στη σωστή τους βάση (την ιατρική), το αλκοτέστ απλά πιστοποιεί αυτό που συμβαίνει στο αίμα σας τη συγκεκριμένη στιγμή. Δηλαδή δεν είναι ΠΟΤΕ δυνατό το αλκοτέστ να δίνει ψευδή ένδειξη. Ο λόγος είναι ότι μετράει τις αναθυμιάσεις στην αναπνοή δηλαδή είναι μια ισχυρότατη ένδειξη του τι ποσοστό αλκοόλ κυκλοφορεί στο αίμα. Όταν πίνουμε 2-3 ποτά με άδειο στομάχι, τα επίπεδα αλκοόλ χτυπάνε κορυφή. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τα αντανακλαστικά μας βρίσκονται στο ναδίρ. Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε ένδειξη αλκοτέστ υψηλή και οι ικανότητές μας να είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Στην φάση αυτή είμαστε όντως επικίνδυνοι πρώτα για τον εαυτό μας και έπειτα για τους υπόλοιπους.

Η άποψη που ακούγεται από τον κόσμο (φυσικά δεν εννοώ εσένα Κώστα αφού κι εσύ κάπου το άκουσες) ότι πρέπει να περιμένεις κανα 20λεπτο και να πιείς μπόλικο νερό είναι τουλάχιστον ηλίθια. Το αλκοόλ μεταβολίζεται από το ήπαρ και όχι από τους νεφρούς. Δεν πα να πιεις και μια δεξαμενή νερό, το αλκοόλ από το αίμα απομακρύνεται από τα ένζυμα του ήπατος και όχι από τα νεφρά. Δυστυχώς το ήπαρ καταφέρνει να απομακρύνει ποσότητα αλκοόλ όση περιέχεται σε 1 μικρό ποτηράκι του κρασιού ΑΝΑ ΏΡΑ. Επειδή υπεράνθρωποι άρα και ούτε υπερ - ήπατα υπάρχουν καλό είναι να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί. Ο ρυθμός που τα ένζυμα του ήπατος μεταβολίζουν το αλκοόλ ΔΕΝ επηρεάζεται ούτε από άσκηση, ούτε από οτιδήποτε. Είναι μια καθαρά ΧΗΜΙΚΗ διαδικασία που εξαρτάται μόνο από τη συγκέντρωση (ποσότητα) των ενζύμων στο ήπαρ που κι αυτό εξαρτάται άμεσα από το ΜΕΓΕΘΟΣ του ήπατος.
Διαδικασίες όπως το Red Bull, ο καφές, η υποδόρια ένεση καφεΐνης, το τρέξιμο κλπ. απλά και μόνο ανεβάζουν λίγο τα επίπεδα της αδρεναλίνης τα οποία με τη σειράς τους ανεβάζουν λίγο ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ το επίπεδο εγρήγορσης με αποτέλεσμα να μειώνονται για λίγη ώρα (2 με 3 λεπτά όση ώρα κάνει να μεταβολιστεί η αδρεναλίνη δηλαδή) οι επιπτώσεις του αλκοόλ στον εγκέφαλο.

Από εκεί και πέρα αγαπητή chrissa, η συνέχεια μετά την κλήση είναι απλά τραγική. Αν φεύγοντας με το αυτοκίνητό σου, το έστελνες σε καμιά κολώνα ξέρεις τι επιπτώσεις θα είχε αυτό τόσο στο δικό σου μέλλον όσο και στο δικό τους ; απλά για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι οι άνθρωποι είναι ανεκπαίδευτοι και δεν πιστεύουν στην αξία των ελέγχων που κάνουν.

chrissa
06-11-2008, 09:43
Καλημέρα Biofotos

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, με έχουν καλύψει πλήρως!

kr0k0deil0s
06-11-2008, 11:22
Σωστός όσον αφορά τον μεταβολισμό και την πραγματική ποσότητα αλκοόλ στο αίμα για να είναι 0 όμως..Το 0,40 Π.χ. έχει τεράστια διαφορά από το 0.Μέχρι ένα σημείο μεταβολίζεται γρήγορα και μέχρι να μηδενιστεί περνάει ώρα.Εκτός φυσικά κι αν κάποιος έχει πιει ό,τι υπήρχε.
Πιες ένα ποτηράκι κρασί αφάγωτος και μέτρησε αναθυμιάσεις και ύστερα ξαναμέτρα αφού γεμίσεις το στομάχι σου.
Αφού λοιπόν το όλο θέμα έχει να κάνει με ήπαρ και μόνο, γιατί ποτέ δεν πάμε σε ένα club αφάγωτοι? ;-)
Καλύτερα δεν θα νιώσεις αμέσως, αλλά η ένδειξη σίγουρα θα είναι χαμηλότερη.

Αυτό για το 20λεπτο-30λεπτο δεν είναι φήμη, είναι γεγονός.
Κι επειδή στην παραλιακή έχουν συνέχεια ελέγχους για αλκοτέστ αργά το βράδυ, οι αστυνομικοί πολλές φορές στο αναφέρουν από μόνοι τους.

trackler
06-11-2008, 11:39
Αυτό για το 20λεπτο-30λεπτο δεν είναι φήμη, είναι γεγονός.
Κι επειδή στην παραλιακή έχουν συνέχεια ελέγχους για αλκοτέστ αργά το βράδυ, οι αστυνομικοί πολλές φορές στο αναφέρουν από μόνοι τους.

ναι αλλα στην περιπτωση που εισαι τυχερος και πεσεις και σε καλο ανθρωπο.γιατι ειναι λογικο αν σε μετρησει το μηχανημα 0,51 ,μετα απο μιση ωρα να σε μετρησει 0,49 που το δευτερο ειναι κατω απο το οριο αν θυμαμαι καλα.αν σε μετρησει ομως 0,8 η και παραπανω,οσο καινα κατσεις εκει δεν σε σωνει τιποτα.
με εχουν μετρησει στην θησεως στην καλλιθεα 5 το πρωι χαραματα και το μηχανημα εδειξε 1,8!ημουν για φυλακη.με αφησαν και εφυγα γιατι τους ειπα οτι ΜΟΛΙΣ ειχα πιει ενα ουισκυ μονοκοπανια γιατι επρεπε να γυρισω ζωγραφου και οντως ετσι ηταν.ολο το βραδυ δεν επινα και λεω δεν πινω ενα ποτο μονο.απο την ωρα που το ηπια μεχρι που φυσηξα δεν ειχαν περασει 10 λεπτα.ολο το οινοπνευμα ηταν ακομα στο λαιμο μου.
αφου λοιπον με βαλαν να μεινω στο ενα ποδι,να περπατησω στην γραμμη ευθεια καικατι αλλα με αφησαν να φυγω αφου καταλαβαν οτι ειμαι οκ.
με εχουν ξαναμετρησειπαλι μετα απο 5 ποτα καιημουν κατω απο το οριο.
υπαρχουν διαφορες απο οργανισμο σε οργανισμο.
τιποτα δεν ειναι απολυτο.

vagelisda
06-11-2008, 12:07
Υπαρχουν διαφοροι παραγοντες,κατ'αρχας η ενδειξη αφορα ποσοστο αλκοολ επι του αιματος,οποτε θα παιζει σιγουρα ρολο φανταζομαι το σωματικο βαρος,επισης αν καποιος γυμναζεται σχετικα συστηματικα,νομιζω ο οργανισμος αποβαλλει πιο γρηγορα το αλκοολ λογω μεταβολισμου.αυτο με το νερο ισχυει,γιατι το μηχανημα παιρνει ενδειξη απο την ανασα σου,οχι το αιμα σου,οποτε ειναι ενας τροπος φανταζομαι,να αραιωσει ελαχιστα αυτο που εχεις στο στομαχι σου και βγαζει τις αναθυμιασεις.

biofotos
06-11-2008, 12:50
Κατηγορηματικά σου λέω πως είσαι εντελώς λάθος.
Ο ρυθμός μεταβολισμού του αλκοόλ είναι ΣΤΑΘΕΡΟΣ. Απλά κάτω από ένα επίπεδο και κάτω, ο νομοθέτης λόγω της πίεσης των εταιριών αλκοολούχων ποτών ΘΕΩΡΕΙ (δεν είναι αλήθεια) ότι η ελάττωση των αντανακλαστικών σου δεν είναι τόσο κρίσιμη που να θέτει σε κίνδυνο τη ζωή σου και τη ζωή των συνανθρώπων σου.

Το φαγητό αυτό που κάνει είναι να ελαττώνει το ΡΥΘΜΟ απορρόφησης του οινοπνεύματος. Αυτό έχει άμεση σχέση με τη στιγμιαία συγκέντρωση οινονεύματος στο αίμα. Άλλο κίνδυνο έχεις αν απορροφήσεις το οινόπνευμα από ένα ποτήρι κρασί σε 5 λεπτά κι άλλο κίνδυνο έχεις αν απορροφήσεις την - ούτως ή άλλως ίδια - ποσότητα αλκοόλ σε μισή ώρα. Επειδή τίποτα όμως δεν είναι δωρεάν στη ζωή αυτή, αν είσαι νηστικός θα απορροφήσει ο οργανισμός σου το οινόπνευμα σε 5 λεπτά αυξάνοντας κατακόρυφα την συγκέντρωση στο αίμα αλλά σε ένα χρονικό διάστημα 2 ωρών, θα έχεις ηρεμήσει και η συγκέντρωση στο αίμα σου θα έχει σχεδον μηδενιστεί. αν πιείς φαγωμένος, τα επίπεδα οινοπνεύματος στο αίμα σου θα ανέβουν μέτρια αλλά η μέτρια αυτή συγκέντρωση οινοπνεύματος θα ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΩΡΑ.
Γενικά στο θέμα αυτό υπάρχει πολύ μεγάλη παραπληροφόρηση και δεν θα έπρεπε γιατί ο αριθμός νεκρών και τραυματιών καθημερινά από το ποτό είναι τραγικός.

Συνοψίζοντας, είτε κανείς το δέχεται είτε όχι, η πραγματικότητα λέει ότι ποτό και οδήγηση ΔΕΝ συμβαδίζουν. Όπως έλεγε και ο Σταθάκης παλαιότερα το πρόβλημα δε είναι να μη σε γράψει σήμερα η αστυνομία, αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι μη σε γράψουν την άλλη μέρα οι εφημερίδες...

ΥΓ. Όταν πίνεις δυο σφηνάκι απότομα γίνεσαι ψιλολιάρδα. Αν πιεις 3 ουίσκι σε 4 ώρες σχεδόν δεν καταλαβαίνεις τίποτα...

vagelisda
06-11-2008, 13:04
Οκ,εσυ εισαι ο γιατρος,εγω ειπα απλα τη θεωρεια μου για τη μετρηση που παιρνει το μηχανημα,οχι για την επιπτωση του ποτου.καλο ειναι να μας λεει και καποιος που ξερει,thanks

Υ.γ.τωρα διαβασα καλυτερα αυτα που λες(ψιλοαργοστροφος γαρ),και καταλαβα απολυτα,εχεις δικιο

chrissa
06-11-2008, 15:14
Σίγουρα παίζει ρόλο αν έχεις φάει ή όχι.
η μέτρηση μου ήταν 1,40 με τόσα "λίγα".
Δεν αισθανόμουν και μεθυσμένη.
Αν έχεις φάει καλά, θέλω να πιστεύω
και έχεις αυτή την μέτρηση, πρέπει να
έχεις πιει πάρα πολύ και σίγουρα θα ζαλίζεσαι.

Όπως και να έχει,
καλύτερα να παίρνουμε ταξί, ώστε να μην
κινδυνεύουμε εμείς και οι άλλοι,
επίσης δεν μας περισεύουν σίγουρα
600,-...

kr0k0deil0s
06-11-2008, 16:01
Σπύρο απλά κράτα ένα μικρό περιθώριο να είσαι λάθος γιατί..όντως είσαι!
Έχεις ασχοληθεί με διατροφή, γυμναστική (δεν ρωτάω καν για συγκεκριμένο άθλημα) ώστε να ξέρεις τι μπορείς να καταφέρεις?
Σταθερή ποσότητα μεταβολισμού υπάρχει όντως αλλά αυτό γίνεται αντιληπτό με εξετάσεις αίματος, όχι με φύσημα!

Όπως προανέφερε ο trackler, αν πιεις μισό ποτήρι και φυσήξεις στο καπάκι θα βγεις over. Αν πιεις 2 ποτήρια και φυσήξεις μετά απο 1 ώρα θα βγεις χαμηλότερο.Το ίδιο και αν φας μετά τα 2 ποτήρια..

Επιπλέον, ένας οργανισμός που τρέφεται με μία Α διατροφή έχει τεράστια διαφορά λειτουργίας από έναν άλλο με μία Β.
Συμπερασματικά, δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι ο οργανισμός ο δικός μου έχει την ίδια λειτουργία με τον δικό σου.
Ένας αθλητής δεν θα μεθύσει με έναν μέσο άνθρωπο ακόμα και ίδιο σωματικό βάρος να έχουν.
Κάποιος που πλακώνεται όλη μέρα στις βιταμίνες και λοιπά στοιχεία δεν θα έχει τον ίδιο μεταβολισμό με έναν μέσο άνθρωπο.

Η ΚΛΑΣΣΙΚΗ ιατρική προ πολλού έχει αμφισβητηθεί και υπάρχουν ζωντανά παραδείγματα ανθρώπων που έχουν καταφέρει πράγματα που επιστημονικά ήταν αδύνατα!

Τέλος κι εντελώς πληροφοριακά, πρόπερσι τον χειμώνα η εταιρεία μου είχε αναλάβει την προώθηση ενός ανθρακούχου ποτού το οποίο αποδεδειγμένα "μπέρδευε" το αλκοτέστ.
Κάποιο από εσάς μπορεί να το θυμούνται,είχε ξεκινήσει στον Βύρωνα πρώτα και ύστερα και σε άλλα ΑΒ.
Ύστερα από αντιδράσεις και νομικές διαδικασίες το ποτό αυτό κρίθηκε παράνομο επειδή αποτελούσε κίνητρο για τον κόσμο να πίνει χωρίς τον φόβο των συνεπειών.

Άρα λοιπόν, υπάρχει τρόπος να αλλάξεις το αποτέλεσμα του φυσήματος.
Δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξεις την ποσότητα στο αίμα σου αλλά δεν μας ενδιαφέρει αυτό.

Α!Αν θες, δοκίμασε να κάνεις ένα μπούκωμα με σκέτο οινόπνευμα χωρίς να το καταπιείς και μετά πήγαινε και φύσα σε ένα αλκοτέστ.
Θα σε βγάλει 80!
Ξέρεις, ισχύει και το αντίστροφο. . .

biofotos
06-11-2008, 16:23
Δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξεις την ποσότητα στο αίμα σου αλλά δεν μας ενδιαφέρει αυτό.
Έλα όμως που αυτό σε σκοτώνει...Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει.

ΥΓ. Όταν είσαι ντίρλα και πιεις ένα κουτάλι λάδι ή φας μια σοκολάτα το οργανάκι θα δείξει λιγότερα. Δε σημαίνει τίποτα όμως
ΥΓ2. Το πτυχίο Ιατρικής μου λέει ότι δεν κάνω λάθος τώρα το δικό σου δεν ξέρω τι λέει...

kr0k0deil0s
06-11-2008, 16:46
Έλα όμως που αυτό σε σκοτώνει...Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει.

ΥΓ. Όταν είσαι ντίρλα και πιεις ένα κουτάλι λάδι ή φας μια σοκολάτα το οργανάκι θα δείξει λιγότερα. Δε σημαίνει τίποτα όμως
ΥΓ2. Το πτυχίο Ιατρικής μου λέει ότι δεν κάνω λάθος τώρα το δικό σου δεν ξέρω τι λέει...

Ε, με συγχωρείς γιατρέ μου αλλά δεν μπορείς την μία να μου χαρακτηρίζεις το όλο σύστημα ως φοροεισπρακτικό και παράλογο και μετά να μου λες τα παραπάνω.
Εγώ απλά σου αντιπαρέθεσα κάποια επιχειρήματα για αυτό που είπες ότι είναι δεδομένη η ποσότητα μεταβολισμού του οινοπνεύματος και θεωρώντας τα όσα είχα πει...χαζά.

Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι δεν είναι σταθερός ο μεταβολισμός και ότι το φύσημα δεν αποτελεί ακριβή μέτρηση του οινοπνεύματος στον οργανισμό μας.

Τώρα όσον αφορά διατροφή, μεταβολισμούς κτλ και χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω το πτυχίο σου, επίτρεψέ μου να έχω μία γνώμη αρκετά βάσιμη μιας και έχουμε φάει και κάποια χρόνια μέσα στον Σεγας και αν μη τι άλλο πάθαμε και μάθαμε.

http://fe-mail.gr/media/Image/entertainment/2008/07/drink_and_drive/nodrunkdriving.gif

yaris 2sz
06-11-2008, 17:17
με τα αλκοτέστ μετρούν το ποσοστό αλκοόλ στον οργανισμό.
όχι πόσο μας έχει επηρεάσει. κλασσικό παράδειγμα αυτό που ανέφερε ο φίλος trackler πιο πρίν.
αυτό άλλωστε το είχαν πει σε ένα συνέδριο που είχε γίνει αν θυμάμαι καλά στο ηράκλειο. και μάλιστα είχαν πει οι επιστήμονες που συμμετήχαν σε αυτό ότι θα έπρεπε να βρούν κάτι πιο αξιόπιστο.
αν εγώ βγαίνω ένα μήνα και πίνω ένα ποτό, στο τέλος του μήνα θα με 'πειράξει' λιγότερο από κάποιον που θα πιεί για πρώτη φορά το μήνα αυτό. θα έχουμε όμως και οι δύο πιεί ένα ποτό.

κι όσο για το φαγητό, δεν αρκεί να έχεις φάει αλλά παίζει ρόλο και τι έχεις φάει.
άλλο 2 κομμάτια τούρτα, άλλο μισό κιλό παϊδάκια.

εν πάσει περιπτώσει, αν πιω δεν οδηγώ... άντε γειά μας:Banane35:

loukas
06-11-2008, 17:51
To θέμα δεν είναι τι να κάνεις για να μην σε πιάσουν, αλλά τι θα κάνεις για να μπορείς να επιστρέψεις με ασφάλεια στο σπίτι σου. Το να βρείς κάποια πατέντα και να μην σε πιάνει το μηχάνημα, και να βγαίνεις έξω και όποιον πάρει ο χάρος είναι ασυνειδησία και λεχριτιά......

chrissa
06-11-2008, 22:19
Πάντως προσωπικά πιστεύω πως οι περισσότεροι,
έχουν οδηγήσει και έχουν πιει κάποια στιγμή, έστω και λίγο...

kr0k0deil0s
06-11-2008, 23:28
Πάντως προσωπικά πιστεύω πως οι περισσότεροι,
έχουν οδηγήσει και έχουν πιει κάποια στιγμή, έστω και λίγο...
Όχι Χρύσα μου, εμείς εδώ δεν πίνουμε πριν την οδήγηση και δεν κάνουμε κόντρες κατά την διάρκεια αυτής!

Σοβαρά τώρα, είδες πως είναι, καλό είναι άλλη φορά να μην πιεις αν πρόκειται να οδηγήσεις.

GaTouLiNakI
07-11-2008, 00:30
Ναι.
Έφαγα την πρώτη μου κλήση.
Σήμερα το πρωί,οδηγούσα στην Αλεξάνδρας και θέλω να στρίψω δεξιά σε κάποιο φανάρι.
Μπαίνω στην λεωφορειολωρίδα και τι να δω;
Στρουμφάκια...
Μπροστά μου ένας ταρίφας και πίσω ένα corsa με δύο κουσταμαρισμένους.
Σταμάτησε και "έγραψε" μόνο εμένα και τον ταρίφα.
200 ευρώ και αν πληρωθεί μέσα σε 10 μέρες 100.
Αύριο-μεθαύριο θα κάνω ένα τηλέφωνο σε κάποιον φίλο στην τροχαία να επιληφθεί του θέματος..
Όχι 100 ευρώ,αλλά ούτε τον πυρετό μου δεν τους δίνω..

chrissa
07-11-2008, 10:13
Δεν είπα ότι εσείς πίνετε 1..2..3.. go
αλλά όταν το βράδυ είμαι σε κάποιο μαγαζί, δεν νομίζω όλοι
αυτοί που διασκεδάζουν να επιστρέφουν με τα πόδια ή ταξί.

Αν εσείς δεν πίνετε, καλά κάνετε.

Εμένα μου αρέσει να πιώ το ποτό μου έξω,
απλά παίρνω ταξί.. (πλέον)

Όσο αφορά τώρα Gatoulinaki, δεν νομίζω να σου ακυρώσουν
την κλήση, από όσο ξέρω αν σε γράψουν τελείωσε, μόνο εκείνη
την στιγμή, πριν στην δώσουν αν κάνεις κάτι..
Καλά προσπάθησε.
Good Luck

ChrisBlack
07-11-2008, 10:28
Εγω προσωπικα τα τελευταια χρονια δεν πινω καθολου...ακομα κ στα κλαμπ κτλ αντε να παρω κανενα Gordons Space ή κανενα αλλο ελαφρυ.Οποτε συνηθως αποτελω κ τον οδηγο της παρεας...ισως για αυτο να με φωναζουν παντου οπου πανε!!! Εμενα προσωπικα δεν με συγκινει το ποτο, ουτε το βλεπω ως μεσο για να περασω καλα ή να ερθω σε κεφι...εγω διασκεδαζω κ ερχομαι σε κεφι με τη καλη παρεα κ τη καλη μουσικη.

Αρα αμα ειναι να βγειτε για να τα σπασετε πιστευω οτι δεν πρεπει να σας απασχολει τοσο το αλκοτεστ, η κλίση, η αφαιρεση αδειας, κτλ οσο θα πρεπει να σας/μας απασχολει η προσωπικη μας ασφαλεια, των επιβατων μας και των υπολοιπων συνανθρωπων μας που δεν μας φταινε σε τπτ...
Παντα καποιος που δεν θα πει γιατι θα οδηγησει...και να παιζετε ρολοι τη σειρεα μετα!!!!

kr0k0deil0s
07-11-2008, 12:01
Δεν είπα ότι εσείς πίνετε 1..2..3.. go
αλλά όταν το βράδυ είμαι σε κάποιο μαγαζί, δεν νομίζω όλοι
αυτοί που διασκεδάζουν να επιστρέφουν με τα πόδια ή ταξί.

Αν εσείς δεν πίνετε, καλά κάνετε.

Εμένα μου αρέσει να πιώ το ποτό μου έξω,
απλά παίρνω ταξί.. (πλέον)

Χρύσα μάλλον δεν κατάλαβες ότι το έγραψα ειρωνικά.
Δεν υπάρχει οδηγός που δεν έχει οδηγήσει έστω και κάποιες λίγες φορές πιωμένος.

Ελένη θα μπορούσες να μην υπογράψεις και να ζητήσεις να μιλήσεις με τον διοικητή στον οποίο και θα περιέγραφες την κατάσταση.
Είσαι τυχερή που δεν σου πήραν πινακίδες.
Δεν γνωρίζω αν θα καταφέρεις να τη σβήσεις.

proestuning
07-11-2008, 12:09
Ελενη σημερα ειχε παλι στρουμφ και γραφενε στην Αλεξανδρας και οπως ειδα γραφανε και περνανε πινακιδες διπλα στη Πανορμου χαμηλα διπλα στο μαγαζι που δουλευεις.....

loukas
07-11-2008, 15:15
Ελένη για πιο λόγο όμως σε γράψανε;

loukas
07-11-2008, 15:19
[quote=ChrisBlack]Εγω προσωπικα τα τελευταια χρονια δεν πινω καθολου...ακομα κ στα κλαμπ κτλ αντε να παρω κανενα Gordons Space ή κανενα αλλο ελαφρυ.

Έλα ρε Χρηστάρα, και εγώ τα ίδια.Κανένα μπυρόνι ή κανένα βερμούτάκι, αφού με χαλάει γιατί να το πίνω.....

proestuning
07-11-2008, 15:21
Λουκα την γραψανε γιατι οδηγουσε σε λωριδα λεωφορειου......

loukas
07-11-2008, 15:28
Αν όντως ήθελε να στρίψει άδικα την γράψανε, αλλά ορισμένοι την θέλουνε την κλίση τους. Καλά μικρό κορίτσι και της έριξαν κλήση, δεν ντρέπονται λίγο;:23:

proestuning
07-11-2008, 16:03
το σημειοπου ειδα εγω το μπλοκο ηταν 80-100 μετρα πριν και μετα απο στενο ....

chrissa
07-11-2008, 23:44
Άμα είναι έτσι όποιος παρανομεί να τον γράψουνε και καλά
κάνουν..
Γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις δεν είναι δίκαιο δηλ. όπως λωρίδα λεωφορείου.. Δεν θέλω να φανώ κάπως.
Δίκαιο είναι σε όλες τις περιπτώσεις.
Για αυτό και ανάλογα με την παρανομία είναι και το πρόστιμο.
Στην περίπτωση της κοπέλας 100,- π.χ και σε αλκοτέστ 600,-.

Μην τα θέτουμε και όπως μας συμφέρει

Κάποια στιγμή όλοι θα φάνε κλίση.
Και τι σημαίνει αυτό το πράγμα εδώ στην Ελλάδα έχω έναν γνωστό..
Οι άλλοι κορόιδα είναί΄
Οι νόμοι να ισχύουν για όλους

GaTouLiNakI
08-11-2008, 01:16
Εν τω μεταξύ είχα βγάλει και φλας για να στρίψω...
Τόσο ηλίθιος ήταν και δεν με πίστευε..
Τι να πω δεν ξέρω,το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα τους κάνω την χάρη να τους δώσω τα ωραία μου ευρώ που έχω δουλέψει για να τα βγάλω.

Peter Ioannou
08-11-2008, 07:13
Η ισονομία είναι έννοια ασύμβατη με τη λογική και την πρακτική των κυβερνώντων την πολύπαθη ετούτη χώρα.
Σεμνά και Ταπεινά, μπορείτε να κάνετε ό,τι θέλετε!
Εδώ, κάποιοι καταληστεύουν τους κόπους ετών των ασφαλισμένων και ο Ελληνικός λαός τους ξαναψηφίζει.
Και εμείς ψάχνουμε να βρούμε στο τάληρο γωνία...
Πάνος.

wankel
08-11-2008, 07:18
Εν τω μεταξύ είχα βγάλει και φλας για να στρίψω...
Τόσο ηλίθιος ήταν και δεν με πίστευε..
Τι να πω δεν ξέρω,το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα τους κάνω την χάρη να τους δώσω τα ωραία μου ευρώ που έχω δουλέψει για να τα βγάλω.

αν μπήκες στην λεωφοριολωρίδα πολύ πριν στρίψείς δεν μπορείς να τους πεις κάτι αν μπήκες λίγο πριν στρίψείς έπρεπε να στρίψείς πάνω τους

tsakali_gr
18-01-2009, 17:00
Kαλησπέρα Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους.

Σήμερα λοιπόν Κυριακή και ώρα 15.30 μου βεβαίωσαν μια κλήση και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μειώσω την ποινή.

Το σκηνικό έχει ως εξής:

Ήμουν επί της Λ. Μεσογείων – Μαραθώνος στο ύψος του Σταυρού στο τέρμα αριστερά ρεύμα κατευθυνόμενος προς Μαραθώνα. Άδειος σχετικά ο δρόμος πήγαινα με περίπου 110 χλμ. Μόλις πέρασα τη γέφυρα του Σταυρού μου κάνουν νόημα και σταματάω. Το κλασικό σκηνικό, με πλησιάζει με το ραντάρ και μου δείχνει ότι έχει ένδειξη 115 χμλ σε δρόμο με όριο τα 70., γίνεται ο έλεγχος (άδεια δίπλωμα ασφάλεια) με κατεβάζει κάτω και μου βεβαιώνει κλήση. Μου έδειξε κάποια χαρτιά για την ποινή, ενώ παράλληλα συζητούσα μαζί τους, π.χ. πως ξέρω ότι το ραντάρ έπιασε εμένα και όχι το αυτοκίνητο δίπλα, να απαντάνε ότι δεν έχουν κάτι εναντίον μου αλλά ισχύει για όλους κτλ, και όση ώρα μιλάμε κλασικά περνάνε πίσω μου αυτοκίνητα με πάνω από 140 χλμ. Τελοσπάντων, ήμουν και παρέμεινα εξαιρετικά ευγενικός καθ’ όλη τη διάρκεια της κουβέντας, χωρίς να φέρω αντίρρηση ότι παρανόμησα κτλ.

Στο δια ταύτα, η βεβαίωση της παράβασης που μου έκοψε είναι σύμφωνα με τα άρθρα 104 και 20 παράγραφος 12 (για υπέρβαση ορίου ταχύτητας με πάνω από 30χλμ) και η ποινή μου είναι 350 ευρώ κλήση, αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας, πινακίδων και διπλώματος για 2 μήνες. Δεν είπα τίποτα απλά ρώτησα αν υπάρχει δυνατότητα μείωσης του προστίμου κτλ και την ώρα που έλεγχα την κλήση για να την υπογράψω, φεύγει και πάει σε κάποιον άλλο τροχονόμο και ρώτησε κάτι, και επιστρέφοντας έβαλε σε παρένθεση το κομμάτι που έλεγε για αφαίρεση αδ. Κυκλοφορίας και πινακίδων και σημείωσε ΟΧΙ, και τελικά μου πήρε μόνο το δίπλωμα.

Επειδή παρέμεινα χαμογελαστός για το ειρωνικό και το αστείο της υπόθεσης που περνούσαν κι άλλα αυτοκίνητα με μεγάλη ταχύτητα, όταν μπήκα για να φύγω ήρθε στο παράθυρό μου και μου είπε πως μπορώ να κάνω ένσταση εντός 3 ημερών και να το εξετάσει ο Διοικητής της Τροχαίας Αγ. Παρασκευής.

Οι απορίες μου λοιπόν σε περίπτωση κάποιος μπορεί να με ενημερώσει είναι οι εξής:

1) όσον αφορά την ένσταση, αξίζει να ταλαιπωρηθώ να πάω στην τροχαία γιατί θα πετύχω κάτι π.χ. να πάρω το δίπλωμα πίσω νωρίτερα ή να μειώσω την ποινή ή είναι χαμένος κόπος;
2) Αν ναι, υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα μπορούσα από νομικής ή πρακτικής πλευράς να ισχυριστώ;
3) Τον ρώτησα αν -όπως ισχύει και για τις κλήσεις παρκαρίσματος- αν πληρωθεί το πρόστιμο εντός 10 ημερών είναι η μισή τιμή και μου είπε όχι. Ωστόσο στην κλήση το γράφει. Ξέρετε μήπως τελικά τι ισχύει;
4) Η συγκεκριμένη παράβαση έχει και point system, και αν ναι πόσοι πόντοι είναι;

Οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα ήταν χρήσιμη.
Δεν αρνούμαι ότι είναι παράβαση αυτό που έκανα αλλά ειδικά Κυριακές τέτοια ώρα και σε δρόμους όπως η Λ. Μεσογείων και η Λ. Μαραθώνος υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα να ελέγξουν και να βεβαιώσουν. Απλά αν υπάρχει τρόπος να μη δώσω (κυριολεκτικά) το μισό μισθό μου στην κλήση και να κάνω και κάτι με το δίπλωμα επειδή δουλεύω στου διαόλου (Χαλάνδρι μένω πλέον, δουλεύω Οινόφυτα) και δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πηγαίνω.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

yaris 2sz
18-01-2009, 18:56
το πρόστιμο αν πληρωθεί εντός 10 ημερών είναι το μισό. η μόνη περίπτωση που δεν ισχύει αυτό είναι για πρόστιμα που αφορούν σήμανση εργασιών στίς οδούς. αρθ. 9 παρ. 5
πόντους δεν έχει γιατί έχει 60 ημέρες αφαίρεση αδ. οδήγησης.
τώρα για την ένσταση... τι να πω. δε νομίζω να κάνεις κάτι. τουλάχιστον εύκολα...

arxrts
18-01-2009, 19:12
Δεν θα κάνεις τίποτα με την ένσταση, τουλάχιστον εγώ δεν έκανα τίποτα.

Επειδή είσαι ήρεμο παλικάρι από ότι φαίνεται, πήγαινε στο τμήμα κλάψου τους λίγο μπας και σου δώσουν καμιά φωτοτυπία για να χαζο-κυκλοφορείς αυτούς τους δυο μήνες με την ελπίδα να μην σε σταματήσουν και να μην εμπλακείς σε ατύχημα.
Πλήρωσε την κλήση στο μισό, αφού δεν έχει και point system σε δυο μήνες θα το έχεις ξεχάσει.

Γενικά είναι ότι πετύχεις εκείνη την στιγμή, με συζητησούλα, κλάψιμο κτλ, μετά δεν γίνεται τίποτα εκτός και αν έχει χοντρό βίσμα.... Ελλάδα.....

Περαστικά!

nikolaras
18-01-2009, 19:19
Το σύστημα είναι σάπιο....
Για να βεβαιωθείς, αν έχεις κάποιο γνωστό "γαλονά" χρησιμοποίησε τον και θα πετύχεις τον σκοπό σου....Μη διστάσεις να το κάνεις.
Μετά θα χαμογελάς και θα λες...
Μα τι καλός άνθρωπος είναι ο διοικητής της Αγ.Παρασκευής!!!

kr0k0deil0s
19-01-2009, 00:21
Αρχικά βγάζεις φωτοτυπία το δίπλωμα (θα έπρεπε ήδη να έχεις σε καβάτζα 2-3 κόπιες) και αν σε σταματήσουν λες ότι το έχεις κάνει γιατί το κανονικό δίπλωμα το έχεις αφήσει στα ΚΕΠ της περιοχής σου για να το ανανεώσεις επειδή θέλεις να ταξιδέψεις εκτός Ε.Ε.

Από εκεί και πέρα εντός 10 ημερών το πρόστιμο είναι μισό.

Έχεις δύο επιλογές:

α) Πας να κλαφτείς και να πέσει η αξιοπρέπειά σου στο πάτωμα μπας και γλιτώσεις (αυτό έχει να κάνει κυρίως με την γυναίκα του διοικητή και την ατμόσφαιρα στο σπίτι του το προηγούμενο βράδυ)

β) Κάνεις προσφυγή στα ελληνικά δικαστήρια και μακροπρόθεσμα δικαιώνεσαι αφού κανονικά το εγχειρίδιο των ραντάρ απαιτεί την ύπαρξη τρίποδου (κάτι που ποτέ δεν τηρείται) και έτσι βγαίνει άκυρη η ένδειξή του.

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις το α) και εφόσον δεν πετύχει να κάνεις το β).

akaliptos69
19-01-2009, 07:09
Γιώργο μετά από δική μου εμπειρία το περασμένο καλοκαίρι... σου λέω τα εξής.

α)Έχει πόντους αλλά δε ξέρω πόσοι είναι, τους γράφει πάνω στην κλήση. Γιαυτό από δω και στο εξής μεγάλη προσοχή...

β) Προσωπικά σου λέω ότι τα πάντα εξαρτώνται από τον διοικητή του τμήματος που είναι τα χαρτιά σου. Εμένα μου αφαίρεσαν άδεια και δίπλωμα και παρόλα τα τηλέφωνα που έπεσαν από συγγενείς του και συναδέλφους του Δκτη του τμήματος μου τα έδωσε μόλις 3 μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας.

γ) Προσωπικά έκανα το εξής, πήγα στο Δκτη του τμήματος και του κλαύτηκα λιγάκι. Του είπα ότι παραδέχομαι το λάθος μου και γιαυτό είχα και προπληρώσει το πρόστιμο δείχνοντάς του την απόδειξη. Το είπα και κάποιες μλκιες. Τελικά πήρα τα χαρτιά 3 μέρες πριν την λήξη της ποινής.

δ) Σου προτείνω να μην πας στα δικαστήρια γιατί αφενός μπορεί να μην αθωωθείς και να έχεις μπει και σε όλη αυτή την διαδικασία και αφετέρου θα πληρώσεις σίγουρα όλο το πρόστιμο στην περίπτωση που δεν αθωωθείς (καθότι θα έχει παρέλθει το 10ήμερο).

Από κει και πέρα κοιτάς και κρίνεις με βάση τα δικά σου κριτήρια...

biofotos
19-01-2009, 09:07
Στην περίπτωση δικαστηρίου (όταν χάσεις φυσικά) πληρώνεις συνολικά κανα 1000ρικό γιατί πληρώνεις και δικαστικά έξοδα κλπ...

yaris 2sz
19-01-2009, 09:42
α)Έχει πόντους αλλά δε ξέρω πόσοι είναι, τους γράφει πάνω στην κλήση.

ΔΕΝ έχει πόντους. 5 πόντους έχει μόνο στην περίπτωση υπέρβασης του ορίου πάνω από 20χλμ και μέχρι 30χλμ.

akaliptos69
19-01-2009, 09:45
Δεν θα βάλω και το χέρι μου στην φωτιά, αλλά στην δική μου περίπτωση που είχε και δίπλωμα και άδεια για 20 και 60 μέρες αντίστοιχα, είχε και 9 πόντους αν δεν κάνω λάθος....

yaris 2sz
19-01-2009, 09:47
σελίδα 191
http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

tsakali_gr
19-01-2009, 10:44
Για την ένσταση το σκεφτόμουν σήμερα το πρωί, αν αξίζει η ταλαιπωρία και η ξεφτίλα του κλαψουρίσματος να τρέχω μέχρι την Τροχαία. Δεν τα κάνω αυτά γενικά, κι εξάλλου, για αυτό δε μπήκα και στη διαδικασία αυτή όταν με σταμάτησαν, κι όπως λέτε τα αποτελέσματα είναι αναμφίβολα. Ο Αλέξανδρος είπε ένα καλό, να πάω να ισχυριστώ πως δεν είδα τη πινακίδα λόγω αντηλιάς και πως λόγω της καλής ποιότητας της ασφάλτου «θεώρησα πως το όριο ήταν μεγαλύτερο», αλλά δεν ξέρω.

Όπως ανέφερα και πιο πάνω, δεν αμφισβητώ ότι είναι λάθος να ξεπερνάμε τα όρια, αλλά υπάρχει μια ολόκληρη κουβέντα πίσω από τα όρια ταχύτητας στην Ελλάδα για το αν είναι ορθά σε σχέση με την ποιότητα των δρόμων και της ασφάλτου, με τη σήμανση κτλ. που δεν θα ανοίξω εδώ.

Ωστόσο, το βρίσκω μεγάλη «εξυπνάδα» για να είμαι σεμνός, το γεγονός ότι τα μπλόκα στήνονται σε δρόμους όπου σχεδόν άπαντες οδηγούν συνήθως πάνω από το όριο (όπως το συγκεκριμένο σημείο της Λ. Μαραθώνος) κι ειδικά τις Κυριακές που οι δρόμοι είναι άδειοι. Αν πράγματι ήθελαν να αστυνομεύσουν και να βεβαιώσουν πραγματικές παραβάσεις και όχι να εισπράξουν, θα μπορούσαν να πάνε στο κομμάτι της Λ. Μαραθώνος από την Ραφήνα και μετά, όπου στήνονται άπειρες κόντρες, όπου έχω πετύχει οχήματα να πηγαίνουν με πάνω από 180 χλμ την ώρα και άλλα παρόμοια. Αλλά αυτή είναι η τροχαία μας.

Υποθετικά τώρα θα με "συνετίσει" το πρόστιμο. Συνηθίζω να είμαι εξαιρετικά νομοταγής στην οδήγησή μου και κάτι τέτοιες περιπτώσεις έρχονται να επιβεβαιώσουν τη σαπίλα και το τραγικωμικό της υπόθεσης. Ε, λοιπόν, εμένα δε μου κάνει καμιά διαφορά εκτός του ότι θα ταλαιπωρηθώ για 2 μήνες και θα σκάσω και 200 ευρώ που δεν τους τα χρώσταγα, αφού ξέρω ότι τη στιγμή που με έγραφε για 115χλμ πίσω μας πέρναγαν αυτοκίνητα με τουλάχιστον 140, αλλά εγώ ήμουν απλά ο «τυχερός» που κλήρωσε εκείνη την ώρα.

Τώρα για τα δικαστήρια κτλ δε το συζητώ, χαμένος κόπος. Περί βυσμάτων έχω κάποιες άκρες, αλλά φοβάμαι μήπως μπλέξω χειρότερα αν ανακατευτεί άλλος κόσμος. Είχα φροντίσει κι έχω αντίγραφο φωτοτυπημένο και έγχρωμο μάλιστα για να καλύψω τις μικροδιαδρομές, αλλά με τη δουλειά δε ξέρω πως θα την παλέψω.

Όπως και να χει, ζήτω το Ελλαδιστάν...

p.s. ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Λάμπροςκαλ
19-02-2009, 00:45
Στην περίπτωση δικαστηρίου (όταν χάσεις φυσικά) πληρώνεις συνολικά κανα 1000ρικό γιατί πληρώνεις και δικαστικά έξοδα κλπ...
εχω την εντυπωση οτι τα δικαστηρια εχουν καταργηθει...εμενα μου ηρθε μια κληση που πηγαινα με 187 στην αττικη οδο στη μαγουλα ενω ειχε οριο 100...η παραβαση ειχε γινει τον ιουνιο και η κληση μου ηρθε τελη οκτωβρη...το παληκαρι που μου την εφερε μου ειπε οτι δεν μπορω να παω σε δικαστηριο παρα μονο να παω και να κανω ενσταση σστο τμημα αττικης οδου...πηγα,μου την απορριψαν και εβαλα ενα μεσο για να μην μου παρουν το διπλωμα για 2 μηνες....το οποιο δοξα το θεω λειτουργησε και δεν μου το πηραν....σαπιο το κρατος αλλα μας βολευει....(ααα!!!δεν πηγαινα με το yaris με 180+....με το αμαξι του αδερφου μου πηγαινα..το s3 το προηγουμενο)...παντως δεν αξιζει...καθεσαι και τρεχεις και γλειφεις το καθε π@<hidden>π@<hidden>ρ@<hidden> να μην σου παρει το διπλωμα και σε κοιταει και με υφος....προτιμω να μην τρεχω απο το να του δινω τη χαρα....

proestuning
19-02-2009, 15:39
ορισμενες παραβασεις εχουν ποινικοποιηθει πια....παραβαση κοκκινου, υπερβαση οριου ταχυτητας,παραβιαση στοπ και αλλα αν τα κανεις πληρωνει προστιμο εχεις μπονους και δεν πανε δικαστηριο!

Λάμπροςκαλ
19-02-2009, 15:58
καπως ετσι μου φαινεται και εμενα...

proestuning
19-02-2009, 16:01
ισχυει απο περσι σιγουρα!

nikolaras
19-02-2009, 17:39
Πριν 2 χρόνια , πήγα στο δικαστήριο επειδή, με όριο 50 πήγαινα 105, βέβαια την έβγαλα καθαρή και από χρήματα και από οτιδήποτε άλλο....

yaris 2sz
19-02-2009, 17:59
υπέρβαση του ορίου ταχύτητας έως 20χλμ/ώρα 40 ευρώ
υπέρβαση του ορίου ταχύτητας ανω από 20χλμ 100 ευρώ και 5 βαθμοί ποινής
και, για υπέρβαση του ορίου ταχύτητας πάνω από 30χλμ,
κίνηση σε αυτοκινητόδρομο με ταχύτητα άνω των 150χλμ,
κίνηση σε οδό ταχείας κυκλοφορίας με ταχύτητα άνω των 130χλμ,
και στο λοιπό οδικό δίκτυο άνω των 120χλμ,
το πρόστιμο είναι 350 ευρώ και 60 ημέρες αφαίρεση άδειας οδήγησης

billy.ver
21-04-2010, 06:42
Καλημερα!

Εφαγα κ γω μια κληση πριν μια βδομαδα για ταχυτητα. Το οριο 80 κ πηγαινα με 127. Το προστιμο 350 ε κ αφαιρεση διπλωματος για 2 μηνες. Τους ειπα "μου κοβεται τα ποδια,το χρειαζομαι για τη δουλεια μου..." αλλα τιποτα!

Πληρωσα το μισο προστιμο μετα απο 2 μερες 175 ε αλλα δεν εχω διπλωμα.
Εβαλα κατι γνωστους μου αστυνομικους αλλα δεν καταφερα να το παρω πιο νωρις.

Κ τωρα ερχομαι στο θεμα!
Κυκλοφορω με φωτοτυπια του διπλωματος μου. Φυσικα δεν κανω μεγαλες διαδρομες. Αν με σταματησουν για ελεγχο τι δικαιολογια μπορω να πω? Πχ ενα παιδι ελεγε σε προηγουμενη απαντηση "οτι ειναι στο κεπ για ανανεωση λογω ταξιδιου στο εξωτερικο". Απο τα κεπ δε σου δινουν καποιο χαρτι για αυτο το διαστημα που θα μεσολαβησει μεχρι να το παρεις παλι?
Αν πω οτι το ξεχασα σπιτι μου? Υπαρχει περιπτωση να το διασταυρωσουν κ να δουν οτι μου το εχουν παρει? Κ αν ναι τι συνεπειες μπορει να εχω?

Ευχαριστω πολυ!!!!

kr0k0deil0s
21-04-2010, 08:31
Καλημέρα,

όταν αφήνεις το δίπλωμα στα ΚΕΠ σου δίνουν εξουσιοδοτημένο αντίγραφο, όχι απλά μία φωτοτυπία .

Ανά πάσα στιγμή μπορούν να διασταυρώσουν μέσω κέντρου αν έχεις δίπλωμα ή όχι.

Και αν σε πιάσουν δεν ξέρω ποιες είναι οι συνέπειες.

Πάντως οι πιθανότητες να σε σταματήσουν ενώ δεν είσαι παραβάτης είναι απειροελάχιστες !

Α! Και αν πεις ότι το ξέχασες σπίτι το πρόστιμο είναι περίπου 30€

euaisthitos
21-04-2010, 10:12
Καλημερα.

Το διπλωμα ειναι απο τα λιγα εγγραφα (φανταζομαι και το διαβατηριο) το οποιο δεν ισχυει, ακομη και αν εχεις γνησιο αντιγραφο (οπως πχ κανουμε τις ταυτοτητες γνησια αντιγραφα). Οποτε μια απλη φωτοτυπια καλυτερα να μη την δειξεις καν σε ενδεχομενη ζητηση. Τωρα οσο αφορα την δικαιολογια....

GIORGOS89
21-04-2010, 11:35
Καλημερα και απο 'μενα
Καλητερα να αφησεις το αμαξι στο σπιτι, γιατι συμφωνα με τον κοκ αν σε πειασουν να οδηγας ενω σου εχει αφαιρεθει το διπλωμα εχεις προστιμο τουλαχιστον 200 ευρω και Φυλακιση απο 1 εως 12 μηνες. Απο προσωπικη εμπειρια, δεν καταλαβαινουν και πολλα απο δικαιολογιες αυτοι.

biofotos
21-04-2010, 12:50
Δυστυχώς για σένα τα περιπολικά όλα έχουν τερματικά συνδεδεμένα με ασύρματο internet με τα κεντρικά. Έτσι και σε σταματήσουν τον ήπιες... 6 μήνες ΈΞΤΡΑ κατακράτηση διπλώματος + χρηματικό πρόστιμο !!!

arxrts
21-04-2010, 15:17
Το καλό είναι να σε σταματήσουν με 187km/h και να φύγεις χωρίς να σε κάνουν τίποτα! μπουχουχου.........

Γράψε τους στα @<hidden>ρχιδια σου και οδήγα κανονικά χωρίς να προκαλείς και χωρίς να απομακρίνεσαι απ' την περιοχή που σε ξέρουν εφόσον είσαι από επαρχία.
Αν σημβεί κάτι στραβό πρέπει να έχεις καβάτζα οδηγό για να πει πως οδηγούσε.

billy.ver
21-04-2010, 17:41
Πω πω! Αγχωθηκα! Θα δω τι θα κανω...
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

trackler
21-04-2010, 23:03
πριν πω οτιδηποτε,θα πω οτι εγω κυκλοφορουσα 3 μηνες χωρις διπλωμα,οταν μου το ειχαν παρει περσυ.

χεσε τα προστιμα και οτιδηποτε αλλο.σκεψου μονο την περιπτωση εμπλοκης σου σε ατυχημα και τιποτα αλλο.δεν χρειαζεται να λεμε πολλα.
δεν θα σου πω μην οδηγεις η παρε ταξι και αλλα ωραια,αλλα πρεπει η προσοχη σου να ειναι στο τερμα.και εννοειται να εχεις καποιον γνωστο φιλο ξαδερφο κτλ επιστρατευμενο σε κοντινη αποσταση για το παραμικρο.ισως οχι μονο εναν.

trackler
21-04-2010, 23:05
Δυστυχώς για σένα τα περιπολικά όλα έχουν τερματικά συνδεδεμένα με ασύρματο internet με τα κεντρικά.

last year.
που το ειδες αυτο γιατρε μου?
εκτος αν ειδες καποιο απο τα πολυ λιγα που υπαρχουν και λειτουργουν πιλοτικα.

http://www.ecfpo.gr/forum/viewtopic.php?f=1&t=3126&start=30

προς το τελος της σελιδας λενε καποια πραγματα.

kostaskw
15-06-2012, 20:24
Καλησπερα.σημερα καθως γυρνουσα απο καθημερινο μπανακι στην περιμετρικη των πατρων την ειχαν στησει στην τελευταια σηραγγα κατι stroumf...ο ενας ειχε παρει σταση γκομενας πανω στην πορτα με το ρανταρ και ο αλλος ειχε σταματησει 1-2 αυτοκινητα..το θεμα ειναι το εξης..εκει το οριο ειναι 80-100..εγω καθως εβγαινα απο το τουνελ ημουν στα 140+...αλλα απο την αριστερη πλευρα και με αμαξια στα δεξια μου...τους ειδα κανα 100αρι μετρα πριν και εκοψα..λιγο.....δν με σταματησαν ομως και το μπατσος με το ρανταρ την στιγμη που περνουσα διπλα τους γυρισε και με κοιταξε με ενα βλεμα:"γλυτωσες @<hidden>@<hidden> ή κοιτουσε την πινακιδα μου(ειναι και παρα πολυ ευκολη!!)..παιζει να ερθει κανα κουστουμακι σπιτι??

kr0k0deil0s
15-06-2012, 20:36
αν κοντέρ έβλεπες 140 , πραγματικά είχες ~128 άρα

α) γλιτώνεις αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας
β) δεν τρως το μέγιστο πρόστιμο

Στο σπίτι ναι, παίζει να σου έρθει πρόστιμο και θα αργήσει, δεν έρχεται αμέσως. Κάνε μία καβάτζα καλού κακού για όταν και ΑΝ έρθει.

Το πρόστιμο έρχεται ΜΟΝΟ αν σε χτυπήσει το ραντάρ, σε διαφορετική περίπτωση που η παράβαση βεβαιώνεται εκείνη την στιγμή από τον αστυνομικό σε σταματάνε με καταδίωξη ή σε μπλόκο αργότερα.

ΜΑΛΛΟΝ την γλίτωσες

kostaskw
15-06-2012, 20:41
Σκαλωσα περισσοτερο με το υφος που με κοιτουσε...παιζει να με επιασε με το ρανταρ αλλα δν μπορουσε να με σταματησει εκει..κατι θα κανω αμα ειναι,γτ δν ειμαστε για προστιμα πλεον..ευχαριστω παντως

yaris 2sz
15-06-2012, 21:07
και να σε σταματήσει, πρέπει να στο δείξει για να βεβαιωθείς ότι σου λέει αλήθεια.

άρα έπρεπε να σε σταματήσει εκείνη την ώρα

KillingTime
15-06-2012, 21:55
απο τι στιγμη που δε σε σταματησανε την γλιτωσες!μονο αν υπηρχε φωτογραφικη θα σου ραβανε κουστουμι πραγμα το οποιο δεν υπαρχει στο δρομο αυτο αρα εισαι κομπλε!

Βασιλησ Περιστερι
15-06-2012, 23:19
Αχαχα... Την γλίτωσες φίλε μ! Κ εμένα μια φορα πήγαν να με σταματήσουν κ έφυγα κ με καταδίωξαν αλλα μπήκα σε ένα στενάκι κ με έχασαν.. Μετα βέβαια έκανα μια βδομάδα να βγαλω το αμάξι απο το γκαράζ κ να βγω απο το σπτι μ..μεγάλη βλακεία μ βέβαια !

Βασιλησ Περιστερι
15-06-2012, 23:20
Αχαχα... Την γλίτωσες φίλε μ! Κ εμένα μια φορα πήγαν να με σταματήσουν κ έφυγα κ με καταδίωξαν αλλα μπήκα σε ένα στενάκι κ με έχασαν.. Μετα βέβαια έκανα μια βδομάδα να βγαλω το αμάξι απο το γκαράζ κ να βγω απο το σπτι μ..μεγάλη βλακεία μ βέβαια !

candy_red
16-06-2012, 02:23
χαχαχαχα ρε Βασιλη τι το περασες NFS χαχα

Ρε αγορι λες και δε ξερεις οτι εκει 8 στις 10 ειναι στημενοι, κοψε απο νωριτερα μεσα στο τουνελ.

Ασε που με 140 που πατε γεμιζουνε τα αμαξα σας πετραδακια και μυγακια.............
Το πολυ με 100 και αυτο αμα βιαζεσαι

kostaskw
16-06-2012, 02:28
Τα μυγακια ειναι ενα θεμα!!χαχαχαχα Δν τους εχω ξανα πετυχει εκει..ποιο κατω μονο..προς εξοδο 3..εκει περα παντα κοβω..

candy_red
16-06-2012, 02:42
απο τα τουνελ δεν εχω βγει ποτε πανω απο 100, ειναι στημενοι σχεδον καθε φορα που περναω αν και τωρα τελευταια την εχω κοψει γτ παω απο μεσα.

με εχουν σταματησει ως επιβατης σε αλλο αμαξι πολλες φορες που ο ιδιοκτητης δεν ηθελε να κοψει.

kostaskw
16-06-2012, 02:49
πραγματικα δν τους ειχα ξανα δει εκει...ειδικα φετος..εδω και 2 βδομαδες που πηγαινοερχομαι τπτ...παντως τα "χρειαστηκα" εκεινη την ωρα οποτε απο αυριο 90!ουτε καν 100!!

candy_red
16-06-2012, 02:50
χαχαχα ετσιιιι

Βασιλησ Περιστερι
16-06-2012, 02:54
[QUOTE=candy_red]χαχαχαχα ρε Βασιλη τι το περασες NFS χαχα

χαχαχαχ....κατσε να στα πω απο κοντα να παθεις πλακα τι εγινε εκεινο το βραδυ!ακομα κανω το σταυρο μου που δεν με πιασαν...χαχαχα

arxrts
16-06-2012, 09:46
αν κοντέρ έβλεπες 140 , πραγματικά είχες ~128 άρα
α) γλιτώνεις αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας
β) δεν τρως το μέγιστο πρόστιμο
Στο σπίτι ναι, παίζει να σου έρθει πρόστιμο και θα αργήσει, δεν έρχεται αμέσως. Κάνε μία καβάτζα καλού κακού για όταν και ΑΝ έρθει.
Το πρόστιμο έρχεται ΜΟΝΟ αν σε χτυπήσει το ραντάρ, σε διαφορετική περίπτωση που η παράβαση βεβαιώνεται εκείνη την στιγμή από τον αστυνομικό σε σταματάνε με καταδίωξη ή σε μπλόκο αργότερα.
ΜΑΛΛΟΝ την γλίτωσες

Ρε Κώστα δυο αντιφατικά πράγματα του λες! Τι πίνεις?

Η ουσία είναι πως σε περίπτωση κάμερας οι κλήσεις έρχονται μαζί με φωτογραφία στο σπίτι μετά από καιρό και σε περίπτωση κινητού ρανταρ (όπως στο φίλο) πρέπει να σε σταματήσουν και να σου δείξουν το ρανταρ όπως λέει ο Γιώργος.

Στην πρώτη περίπτωση λίγο πολύ ξέρουμε που έχει κάμερες.
Στην δεύτερη πηγαίνουμε στην αριστερή και δεν σταματάμε ποτέ εφόσον είμαστε παραβάτες. Ακόμα και αν μας σταματήσουν πιο κάτω ή μας καταδιώξουν (δεν τρέχουμε να φύγουμε σε περίπτωση καταδίωξης) τους λέμε ότι δεν μπορούσαμε να μπούμε δεξιά σε εκείνο το σημείο.
Δεν γλιτώνουμε το πρόστιμο αλλά πόσες φορές θα μας καταδιώξουν? -Λίγες ως ποτέ.

Εσύ φιλε έπρεπε να περάσεις και να τον χαιρετήσεις για να του σπάσεις τα νεύρα.

biofotos
16-06-2012, 15:09
έχετε χαζέψει...σου κάνει σήμα να σταματήσεις η Τροχαία κι εσύ κάνεις τον πονηρό και τρέχεις...
Έτσι όπως είναι η κατάσταση, παίζει να σε γεμίσουν και σφαίρες νομίζοντας ότι έπιασαν τον αρχηγό όλων των συμμοριών της Ελλάδας...if you can't do the time, don't do the crime...

kr0k0deil0s
16-06-2012, 15:15
Ρε Κώστα δυο αντιφατικά πράγματα του λες! Τι πίνεις?
.

ξαναδιάβασε και όπου κολλήσεις μου λες :15:

arxrts
16-06-2012, 15:26

Με αυτό του λες πως υπάρχει περίπτωση να του έρθει πρόστιμο στο σπίτι.
Σωστά?

ΜΑΛΛΟΝ την γλίτωσες

Με αυτό του λες το σωστό, ότι το "κανονάκι" έχει νόημα μόνο αν σε σταματήσουν εκείνη την στιγμή. Αλλιώς δεν υπάρχει απόδειξη.

Δυο αντίθετα πράγματα του λες αλλά τέλος πάντων.
Σπύρο αν σε καταδιώξουν εννοιείται πως θα σταματήσεις, αλλιώς λίγη κίνηση να έχει φεύγεις κύριος.

kr0k0deil0s
16-06-2012, 16:53
Αν το πιστόλι δεν είναι φωτογραφικό σε σταματάνε μόνο real time είτε εκείνη τη στιγμή είτε, αν θέλουν, με καταδίωξη αφού τους περάσεις.

Αν το ραντάρ είναι και φωτογραφικό σου βάζουν την φωτογραφιούλα σε έναν ωραίο φάκελο και σου έρχεται σπίτι ακόμα και ένα 6 μηνο μετά

arxrts
16-06-2012, 16:58
Νομίζω ότι τα χειρός δεν είναι φωτογραφικά.

kr0k0deil0s
16-06-2012, 17:00
αν δεν είναι φωτογραφικά είναι οκ :15:

biofotos
16-06-2012, 20:54
αν πας να ξεφύγεις και σε πιάσουν απλά περνάς ένα 48ωρο στο κρατητήριο αφού είναι αυτόφωρο...

Peter Ioannou
16-06-2012, 22:09
αν πας να ξεφύγεις και σε πιάσουν απλά περνάς ένα 48ωρο στο κρατητήριο αφού είναι αυτόφωρο...
Αν είναι Παρασκευή θα έχει 48ωρη φιλοξενία, αλλιώς είναι μόνο μία διανυκτέρευση...
Και πού να είναι μαζί με τίποτε Πακιστανούς, ή Αφγανούς -ή δεν ξέρω κι εγώ τι- φορείς του Aids, ή με τίποτε "καλά παιδιά" που θα του "χαρίσουν" μια "αξέχαστη" βραδιά.:14:
Μετά, θα το ξανασκεφτεί διπλά και τρίδιπλα "να το παίξει" μάγκας...

kostaskw
16-06-2012, 23:58
Αμα ειναι με πακιστανους θα φυγει και σαν πακιστανος!! :-p

Katana
17-06-2012, 18:26
Οι δικηγόροι, κλέφτες θα γίνουμε;

hotweel yaris
18-06-2012, 17:25
τωρα θες απαντηση εσυ σε αυτο...

SoKoFLiKo
18-06-2012, 22:56
Κι εγώ θέλω... ;)

SoKoFLiKo
05-11-2012, 01:57
Σάββατο 18:20 (είχε ήδη βραδιάσει!) μπλόκο με ραντάρ χειρός για ταχύτητα έξω από το ΟΑΚΑ στο ρεύμα προς Ν. Ηράκλειο.

proedros
05-11-2012, 10:27
κλασσικο σημειο
να το προσεχετε
μετα την γεφυρα τα ανοιγματα.

SoKoFLiKo
05-11-2012, 21:13
κλασσικο σημειο
να το προσεχετε
μετα την γεφυρα τα ανοιγματα.

Δεν θα πεις τίποτα! Βιαζόμουν να πάω σε έναν γάμο και άθελά μου πίεσα τον μπροστινό να πιάσει τα 100 στην έξοδο του ανισόπεδου (το όριο είναι 50) και τσουπ 2 περιπολικά με 7-8 ένστολους! Ευτυχώς δεν την πλήρωσε κανείς μας... γιατί αλλιώς :Banane56:

SoKoFLiKo
11-11-2013, 20:04
Κάθε ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ μπλόκο με φορητό ραντάρ ταχύτητας έξω από ΟΑΚΑ.

Σήμερα στις 8:30 πμ επί της Αττικής Οδού στο ύψος του κόμβου ΟΤΕ (δαχτυλίδι) τριγυρνούσε περιπολικό της Τροχαίας Εθνικών Οδών που πλεύριζε και σταματούσε αυτοκίνητα για ΖΩΝΗ!!!!!!! Γυρνώντας μετά από καμιά ώρα το πέτυχα στο αντίθετο ρεύμα να γράφει άλλον... (ήτοι την πάτησα στο πήγαινε : 175 ευρώ για πληρωμή στο πρώτο δεκαήμερο + 5 πόντους + 10 μέρες αφαίρεση διπλώματος)!

Προσέχτε γιατί κάποιοι έχουν βαλθεί να βγάζουν χρήματα από ανθρώπους που τρέχουν για μεροκάματο χωρίς να υπολογίζουν κανέναν και τίποτα...

(Και μετά αναρωτιούνται γιατί ο κόσμος στρέφεται εναντίον τους...)

koukouroukou
11-11-2013, 20:28
Αυτοι που βγαζουν μεροκαματο, ας φωρανε την ζωνη τους να ειναι ενταξει.

Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.

SoKoFLiKo
11-11-2013, 20:51
Αυτοι που βγαζουν μεροκαματο, ας φωρανε την ζωνη τους να ειναι ενταξει.

Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.

Κάτι είπες τώρα....

koukouroukou
11-11-2013, 21:06
Φυσικα ειπα, Το αυτονοητο.

δικαιωμα σου να μην φορας ζωνη εσυ ή ο οποισδηποτε. Αν σας πιασουν μην κλαιγεστε σαν γυναικουλες ομως.

SoKoFLiKo
11-11-2013, 21:16
Το ότι δεν εξαρτάται από τη ζώνη αν κάποιος πάει για μεροκάματο,
το ότι ο μεροκαματιάρης μπορεί να έχει άλλα στο μυαλό του εκείνη την ώρα,
το ότι καλό είναι να φοράει κανείς τη ζώνη για δική του ασφάλεια και όχι για το αν θα του λείψει ή όχι το μεροκάματο,
το ότι το κράτος δεν το νοιάζει η ασφάλειά σου αλλά να βρει οπωσδήποτε παράβαση για να εισπράξει
-και πολλά άλλα-
είναι το ίδιο αυτονόητα με το ότι το "φωράνε" γράφεται με "ο" καλέ μου φίλε...

Έτσι για να έχουμε κάτι να λέμε...

koukouroukou
11-11-2013, 21:33
Το ότι δεν εξαρτάται από τη ζώνη αν κάποιος πάει για μεροκάματο,
το ότι ο μεροκαματιάρης μπορεί να έχει άλλα στο μυαλό του εκείνη την ώρα,
το ότι καλό είναι να φοράει κανείς τη ζώνη για δική του ασφάλεια και όχι για το αν θα του λείψει ή όχι το μεροκάματο,
το ότι το κράτος δεν το νοιάζει η ασφάλειά σου αλλά να βρει οπωσδήποτε παράβαση για να εισπράξει
-και πολλά άλλα-
είναι το ίδιο αυτονόητα με το ότι το "φωράνε" γράφεται με "ο" καλέ μου φίλε...

Έτσι για να έχουμε κάτι να λέμε...

Εσυ ανεφερες οτι ψαχνουν να βρουν χρηματα απο αυτους που βγαζουν μεροκαματο!

Η ζωνη δεν ειναι καλο να την φοραμε! Ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ, αν δεν θελεις παρε το ρισκο, αλλιως φορα την.

Αν δεν γνωριζεις διαβασε τον Κ.Ο.Κ.

το οτι εχει καποιος ''αλλα'' στο κεφαλι του εκεινη την ωρα, δεν αναιρει το παραπανω.

Αν πιω ενα μπουκαλι ουισκι, επειδη εχω ''αλλα'' στο κεφαλι μου, και σκασω πανω στο αυτοκινητο σου, θα μου πεις οκ, ειχες αλλα??

Φτασαμε να θεωρουμε την παρανομια δεδομενη, και οτι μας φταινε οι αλλοι.

ΝΤΡΟΠΗ.

trackler
11-11-2013, 21:42
1) στην αττικη οδο σε ποιο ακριβως σημειο σε σταματησαν γιατι χωρος σταθμευσης απο οσο ξερω δεν υπαρχει.
2) αυτοι που εφαρμοζουν τον νομο φορουσαν ζωνη?
3) απο την στιγμη που δεν φορας την ζωνη αναλαμβανεις και τα ρισκα σου,αλλα τι δουλεια εχει ενα περιπολικο της τροχαιας εθνικων δρομων,στην αττικη οδο που ειναι ιδιωτικος δρομος? δεν πανε να φυλαξουν κανα δημοσιο παραπλευρο δικτιο που γινεται μακελειο λεω εγω!
4) εσυ που βλεπεις οτι θεωρουν καποιοι την παρανομια δεδομενη και λες και ντροπη μαλιστα,εκ πρωτης εχεις ενα δικιο(για να μιλαμε και σοβαρα) αλλα θυμησου τι ψηφισες και για ποιον λογο στις τελευταιες εκλογες,σκεψου ποιος κανει κουμαντο σε αυτο το μπορντελο που ζουμε,τι ειχε πει προεκλογικα και ποσες παρανομιες εχει κανει εκτοτε.

ΥΓ. περαστικα μας.

koukouroukou
11-11-2013, 22:01
Απο την τροχαια θα παμε τι βγηκε στις εκλογες και τι ζουμε? και τι ειχε πει ο καθενας προεκλογικα?

Ο νομος λεει οτι πρεπει να φορας ζωνη?
Φτανουμε να συζηταμε αν πρεπει να φοραμε ζωνη?
Οποιος το πιστευει αυτο θα χρειαστει σοβαρα μαθηματα οδηγικης ασφαλειας. Κριμα.

Σορρυ παιδες ουτε θα κατσω να εξηγησω, ή αιτιολογησω με καθε τροπο, το δεδομενο.

keep rolling.

arxrts
11-11-2013, 22:06
Μιλώντας εντελώς θεωρητικά… σε ένα οργανωμένο & σοβαρό κράτος το να μην φοράς ζώνη… το να θέτεις την ζωή σου ένα extra κίνδυνο… ενδιαφέρει το κράτος ενδιαφέρει ακόμα και τον συμπολίτη σου που θα σε πληρώνει μια ζωή επειδή δεν φόραγες ζώνη. Αντιγράφοντας λοιπόν ότι ισχύει σε σοβαρά & οργανωμένα κράτη έχουμε αυτούς τους νόμους και εδώ.

Στην Ελλάδα που είναι πλέον μη οργανωμένο και μη σοβαρό κράτος γνωρίζοντας πως το πιθανότερο είναι σε οποιαδήποτε στραβή οι συνέπειες θα είναι περισσότερες από ότι άλλου και γνωρίζοντας ότι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να γεμίσουν τα ταμεία, λογικό είναι να είμαστε αντιδραστικοί… αντίθετοι ακόμα και στο γενικό σωστό.

Μιλώντας πρακτικά είναι αμαρτία να τους χαρίζουμε 2-3-4 μεροκάματα επειδή δεν φοράμε ζώνη συν τις συνέπειες για την ζωή μας.

Να πω πως πήγαινες 40km/h πάνω από τα ηλίθια όρια ταχύτητας ναι είναι κάτι που το κάνω… να πω ότι σε πήρε ο χ ψ ζ σπασταρχίδης πελάτης σου στο τηλέφωνο και μίλαγες…οκ, αλλά η ζώνη είναι μια χαζή παράβαση.

koukouroukou
11-11-2013, 22:08
Μιλώντας εντελώς θεωρητικά… σε ένα οργανωμένο & σοβαρό κράτος το να μην φοράς ζώνη… το να θέτεις την ζωή σου ένα extra κίνδυνο… ενδιαφέρει το κράτος ενδιαφέρει ακόμα και τον συμπολίτη σου που θα σε πληρώνει μια ζωή επειδή δεν φόραγες ζώνη. Αντιγράφοντας λοιπόν ότι ισχύει σε σοβαρά & οργανωμένα κράτη έχουμε αυτούς τους νόμους και εδώ.

Στην Ελλάδα που είναι πλέον μη οργανωμένο και μη σοβαρό κράτος γνωρίζοντας πως το πιθανότερο είναι σε οποιαδήποτε στραβή οι συνέπειες θα είναι περισσότερες από ότι άλλου και γνωρίζοντας ότι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να γεμίσουν τα ταμεία, λογικό είναι να είμαστε αντιδραστικοί… αντίθετοι ακόμα και στο γενικό σωστό.

Μιλώντας πρακτικά είναι αμαρτία να τους χαρίζουμε 2-3-4 μεροκάματα επειδή δεν φοράμε ζώνη συν τις συνέπειες για την ζωή μας.

Να πω πως πήγαινες 40km/h πάνω από τα ηλίθια όρια ταχύτητας ναι είναι κάτι που το κάνω… να πω ότι σε πήρε ο χ ψ ζ σπασταρχίδης πελάτης σου στο τηλέφωνο και μίλαγες…οκ, αλλά η ζώνη είναι μια χαζή παράβαση.
επιασες το point.

η ταχυτητα ειναι ''υπουλη'' μαζι με τα χαζα ορια που μπορει να υπαρχουν καπου, μπορει να την πατησεις..

αλλα δικαολογια για την ζωνη δεν υπαρχει.
φυσικα τα περισσοτερα ειναι εισπρακτικα μεσα, και δεν ουσιωδες αποτελεσμα, αλλα μην δικαιολογουμε και την παρανομια, επειδη το κρατος δεν λειτουργει σωστα.

SoKoFLiKo
11-11-2013, 22:48
Φυσικα ειπα, Το αυτονοητο.

δικαιωμα σου να μην φορας ζωνη εσυ ή ο οποισδηποτε. Αν σας πιασουν μην κλαιγεστε σαν γυναικουλες ομως.

Κατ' αρχάς φίλε μας καλέ, το σχόλιό σου "μην κλαίγεστε σαν γυναικούλες" η αλήθεια είναι ότι δεν το είδα αρχικά. Το αντιπαρέρχομαι με την προτροπή να μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, ιδίως όταν απευθύνεσαι σε μεγαλύτερους από εσένα που ενδέχεται εν προκειμένω -για λόγους που προφανώς αγνοείς- να γνωρίζουν τον ΚΟΚ καλύτερα από ό,τι εσύ γνωρίζεις ορθογραφία.

.........Αν δεν γνωριζεις διαβασε τον Κ.Ο.Κ.......

.......το οτι εχει καποιος ''αλλα'' στο κεφαλι του εκεινη την ωρα, δεν αναιρει το παραπανω.Αν πιω ενα μπουκαλι ουισκι, επειδη εχω ''αλλα'' στο κεφαλι μου, και σκασω πανω στο αυτοκινητο σου, θα μου πεις οκ, ειχες αλλα??

Φτασαμε να θεωρουμε την παρανομια δεδομενη, και οτι μας φταινε οι αλλοι.

ΝΤΡΟΠΗ.

Αφετέρου, ας επισημάνω το αυτονόητο ότι στο forum ενημερώνουμε τους άλλους για να αποφύγουν τις κακοτοπιές. Δεν κάνουμε ηθικοπλαστικές συζητήσεις περί νομιμότητας.

Το σχόλιο ότι η Τροχαία δεν ενδιαφέρεται να βάλει τάξη αλλά να εισπράξει είναι αυταπόδεικτο από την κοινή επαφή με την πραγματικότητα, την οποία προφανώς έχεις προ πολλού χάσει. Υπενθυμίζω τη δημοσιοποίηση εσωτερικού εγγράφου της Τροχαίας που είχε προ ετών διαρρεύσει και ανέφερε τον αριθμό των παραβάσεων που έπρεπε να βεβαιώσει σώνει και καλά η υπηρεσία για να πιάσει τον οικονομικό στόχο...

Τέλος, η οδήγηση υπό την επήρρεια μέθης είναι μια πράξη επικίνδυνη για όλους. Η μη χρήση ζώνης είναι μια παράλειψη επικίνδυνη για τον ίδιο τον παραβάτη (οι οικονομικές προεκτάσεις επίσης είναι απείρως μεγαλύτερες στην 1η περίπτωση).

Η παρανομία είναι παρανομία και θα πληρωθεί. Κανείς δεν την δικαιολογεί! Υπάρχει όμως μια διαβάθμιση.. κατάλαβε λοιπόν ότι η κατευθυνόμενη επιβολή του νόμου σε μη επικίνδυνες περιπτώσεις και για εισπρακτικούς σκοπούς, οι οποίοι θα μπορούσαν κάλλιστα να εξυπηρετηθούν από την επιβολή του νόμου σε καθημερινά επαναλαμβανόμενες επικίνδυνες παραβάσεις (φανάρια, ΣΤΟΠ κλπ) είναι τουλάχιστον προβληματική, και δη σε εποχές που ο κοσμάκης μετά βίας τα φέρνει βόλτα.

ΥΓ: άσε τις ντροπές για κάπου που θα έχουν λόγο να ντραπούν...

arxrts
11-11-2013, 23:01
Πέρα απ' τις προσωπικές επιθέσεις σας... η λύση ποια είναι?
Να μην φοράς ζώνη?
Να φοράς ζώνη στην Αττική οδό επειδή γράφουν?
Ή να φοράς ζώνη?

Δεν είναι πιο ωραίο να σε σταματάνε...
να μην τους λες καλημέρα... (και εγώ έχω πρόβλημα με τα γαλόνια)
να τους τα δίνεις όλα μαζεμένα...
να σε κοιτάνε περίεργα...
να σε ρωτάνε αν είναι πειραγμένο...
να τους απαντάς ότι είναι "ειδική έκδοση - εργοστασιακό"
να παίρνεις τα χαρτάκια σου και να φεύγεις?

Έτσι... ούτε εγώ είμαι νόμιμος αλλά τουλάχιστον θέλω να δείχνω και όσο μπορώ να είμαι, για όσο δεν είμαι το πληρώνω και κάνω "μόκο".

Κατά τα άλλα η πληροφορία είναι σημαντική και ας την αξιοποιήσει ο καθένας όπως θέλει, τα υπόλοιπα είναι για να λέμε...

koukouroukou
11-11-2013, 23:21
Κατ' αρχάς φίλε μας καλέ, το σχόλιό σου "μην κλαίγεστε σαν γυναικούλες" η αλήθεια είναι ότι δεν το είδα αρχικά. Το αντιπαρέρχομαι με την προτροπή να μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, ιδίως όταν απευθύνεσαι σε μεγαλύτερους από εσένα που ενδέχεται εν προκειμένω -για λόγους που προφανώς αγνοείς- να γνωρίζουν τον ΚΟΚ καλύτερα από ό,τι εσύ γνωρίζεις ορθογραφία.

Αφετέρου, ας επισημάνω το αυτονόητο ότι στο forum ενημερώνουμε τους άλλους για να αποφύγουν τις κακοτοπιές. Δεν κάνουμε ηθικοπλαστικές συζητήσεις περί νομιμότητας.

Το σχόλιο ότι η Τροχαία δεν ενδιαφέρεται να βάλει τάξη αλλά να εισπράξει είναι αυταπόδεικτο από την κοινή επαφή με την πραγματικότητα, την οποία προφανώς έχεις προ πολλού χάσει. Υπενθυμίζω τη δημοσιοποίηση εσωτερικού εγγράφου της Τροχαίας που είχε προ ετών διαρρεύσει και ανέφερε τον αριθμό των παραβάσεων που έπρεπε να βεβαιώσει σώνει και καλά η υπηρεσία για να πιάσει τον οικονομικό στόχο...

Τέλος, η οδήγηση υπό την επήρρεια μέθης είναι μια πράξη επικίνδυνη για όλους. Η μη χρήση ζώνης είναι μια παράλειψη επικίνδυνη για τον ίδιο τον παραβάτη (οι οικονομικές προεκτάσεις επίσης είναι απείρως μεγαλύτερες στην 1η περίπτωση).

Η παρανομία είναι παρανομία και θα πληρωθεί. Κανείς δεν την δικαιολογεί! Υπάρχει όμως μια διαβάθμιση.. κατάλαβε λοιπόν ότι η κατευθυνόμενη επιβολή του νόμου σε μη επικίνδυνες περιπτώσεις και για εισπρακτικούς σκοπούς, οι οποίοι θα μπορούσαν κάλλιστα να εξυπηρετηθούν από την επιβολή του νόμου σε καθημερινά επαναλαμβανόμενες επικίνδυνες παραβάσεις (φανάρια, ΣΤΟΠ κλπ) είναι τουλάχιστον προβληματική, και δη σε εποχές που ο κοσμάκης μετά βίας τα φέρνει βόλτα.

ΥΓ: άσε τις ντροπές για κάπου που θα έχουν λόγο να ντραπούν...
Η ηλικια δεν σε κανει σοφο, ουτε να εχεις παραπανω γνωσεις.
Ουτε ο κοκ, μαθαινεται με τα χρονια. Αν θελεις πες μου να στον στειλω τυπωμενο, τον εχω απο την τροχαια.
Τι να κανουμε κανω ορθογραφικα. Τουλαχιστον καταφερα να διαβασω τον κοκ.

Δεν το συνεχιζω με τα κατεβατα...

Την επομενη φορα που θα σε σταματησουν, ανελυσε στον τροχαιο, την οικονομοτεχνικη κατασταση της ελλαδος και της υπηρεσιας του.

@<hidden>

Ακριβως αυτη ειναι η λογικη μου, και εγω ειμαι τυπικος, οταν μου την ειπαν για τα φιμε, δεν εκατσα να κανω μανουρα, και τι κακοι ειναι κτλ. Και γιατι δεν γραφουν αλλου κτλ, απλα εκανα μοκο, ειπα οτι το ξερω, για τα μπροστα τζαμια και εφυγα κυριος.

dimitrisnd
12-11-2013, 00:10
koukouroukou και arxrts σας βρισκω απολύτως σωστούς και είναι προφανες το τι πρεπει να κανουμε και τι είναι σωστό. Θεωρω τελειως παραλογο το να αναρωτιομαστε αν είναι σωτο η όχι να φοραμε ζωνη και αν το λεει ο νομος κλπ.
Έλεος δηλαδη.
Και όποιος δε μπορει να τα φερει βολτα προσεχει μια και δυο φορες ουτε να πινει και να οδηγει ουτε να κυκλοφορει χωρις ζωνη ουτε να πηγαινει με 200 σε δρομακους και παει λέγοντας...
Και εννοειται sofofliko οτι καλως θεμιτο ειναι ενημερώνουμε για το τι παιζει απο μπλοκα κλπ ωστε να έχουμε το νου μας μια φορα παραπανω για χαζες (και όχι επικίνδυνες -ειτε για τον εαυτο μας -ειτε για το κρατος -ειτε για τον οποιοδηποτε θελετε) παραβάσεις..
Σαββάτο πρωι κατα τις 12 την είχαν στησει στην Λεωφόρο δημοκρατίας προς περαμα με φορητη συσκευη για έλεγχο ταχυτητας και χτυπαγανε όποιον έβλεπαν να τρεχει... Τους τελευταιους μηνες που πηγαινω καθημερινα απο εκει δεν τους ειχα ξαναπετυχει...

SoKoFLiKo
12-11-2013, 00:39
Το λύσαμε! Γουστάρω!

Peter Ioannou
12-11-2013, 00:55
Οι αψιμαχίες είναι -πιστεύω- περιττές, για το συγκεκριμένο θέμα.
Η λογική βάσει της οποίας κινούνται τα "όργανα" για την τήρηση της τάξης και τον έλεγχο εφαρμογής του ΚΟΚ, απλά στερείται σοβαρότητας και έχει μόνο εισπρακτικό χαρακτήρα.
Προς επίρρωσιν του ανωτέρω, μπορείτε να φέρετε στη μνήμη σας τον τρόπο που κινούνται οι "νταλίκες" στους δρόμους, τα ΕΙΧ με τις -αμφιβόλου ποιότητας- μπαγκαζιέρες που είναι κίνδυνος/θάνατος, τις μηχανές που προσπερνάνε με 150++ τα αυτοκίνητα που κινούνται παράλληλα σε στίχους στον αυτοκινητόδρομο και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός, για τα οποία ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΚ.
-
Η απάντηση στο ερώτημα γιατί δεν ενδιαφέρεται κανείς είναι διττή και απλή:
Αφενός μεν βεβαιώνονται οι πλέον εύκολα βεβαιούμενες παραβάσεις (οι οποίες έχουν "περιέργως" και τα υψηλότερα πρόστιμα), ώστε και να μην "κουράζονται" τα "όργανα" και να μην ξοδεύονται καύσιμα για την κίνηση των "οργάνων".
Αφετέρου δε, απουσιάζει η πρόθεση εκπαίδευσης των νέων ώστε να αποκτήσουν κυκλοφοριακή αγωγή και παιδεία και να εκλείψει το χάλι που επικρατεί στους Ελληνικούς δρόμους, αφού κάτι τέτοιο δεν θα αποδώσει άμεσα.
-
Εν κατακλείδι, για να μην μακρηγορώ, πιστεύω πως υπάρχει θέμα με τον έλεγχο τήρησης του ΚΟΚ από τα αρμόδια "όργανα", αλλά ταυτόχρονα -αγγίζοντας τα όρια του αιρετικού ή παράλογου ή και του ρηξικέλευθου- θα πρέπει η τιμωρία για κάποιες παραβάσεις να είναι αρκούντως σκληρή έως και απάνθρωπη. Τι εννοώ:
Αν για παράδειγμα, σε ένα ατύχημα ο τραυματίας είτε δεν φοράει κράνος, είτε δεν φοράει ζώνη, να μην περιθάλπεται! Γιατί να είναι υποχρεωμένοι οι υπόλοιποι ασφαλισμένοι/φορολογούμενοι να σηκώνουν το βάρος της περίθαλψης του "τζάμπα μάγκα" που δεν ήθελε να φορέσει τη ζώνη του ή το κράνος του, γιατί είναι πιο έξυπνος/δυνατός/ικανός κλπ από τους υπόλοιπους "κουτόφραγκους"? Ας αναλάβει ο ίδιος το βάρος της αποθεραπείας του, για το ποσό που καλύπτεται από την ασφάλειά του.
-
Αλλά, όλο αυτό, απαιτεί οργάνωση και από τις υπόλοιπες βαθμίδες του κράτους και της κοινωνίας, κάτι που σε αυτή τη χώρα δεν υφίσταται, ούτε πρόκειται να επιτευχθεί εντός των ερχόμενων δεκαετιών...
-
ΥΓ: Η συζήτηση περί ορίων ταχύτητας, τροχαίων παραβάσεων, ποινών κλπ, για μία ακόμα φορά θα αποδειχθεί ατέρμονη -όπως είναι αναμενόμενο-.

SoKoFLiKo
12-11-2013, 01:03
Αν για παράδειγμα, σε ένα ατύχημα ο τραυματίας είτε δεν φοράει κράνος, είτε δεν φοράει ζώνη, να μην περιθάλπεται! Γιατί να είναι υποχρεωμένοι οι υπόλοιποι ασφαλισμένοι/φορολογούμενοι να σηκώνουν το βάρος της περίθαλψης του "τζάμπα μάγκα" που δεν ήθελε να φορέσει τη ζώνη του ή το κράνος του, γιατί είναι πιο έξυπνος/δυνατός/ικανός κλπ από τους υπόλοιπους "κουτόφραγκους"? Ας αναλάβει ο ίδιος το βάρος της αποθεραπείας του, για το ποσό που καλύπτεται από την ασφάλειά του.
-

Εξού και στις περιπτώσεις αυτές (μη χρήση ζώνης ή κράνους, τζάκετ κλπ) τα δικαστήρια αναγνωρίζουν συντρέχουσα αμέλεια του παθόντος -εφόσον βέβαια οι σωματικές βλάβες που προκλήθηκαν συνδέονται αιτιωδώς με την παράλειψη λήψης των απαιτούμενων προστατευτικών μέτρων- και επιδικάζουν μειωμένη χρηματική ικανοποίηση λόγω ηθικής βλάβης (σε περίπτωση τραυματισμού του) ή ψυχική οδύνη (σε περίπτωση θανάτου του)...

biofotos
12-11-2013, 09:26
Εγώ θα προτιμούσα την Τροχαία να με σταματάει, να μου κάνει μια παρατήρηση γιατί δε φοράω τη ζώνη υπενθυμίζοντάς μου το λόγο για τον οποίο το κάνουν, να με χαιρετούν ευγενικά και να φεύγουν. Το εισπρακτικό κομμάτι τους το επιβάλλουν άλλοι...Υπάλληλοι είναι και αυτοί οι δύστυχοι, είναι υποχρεωμένοι να κάνουν ότι τους λένε...

SoKoFLiKo
12-11-2013, 16:11
Σωστό... ο άλλος όμως που τρώει την προστιμάρα (που και αυτή έχει νομοθετηθεί με ειπρακτικό στόχο) δεν έχει στο μυαλό του το Υπ.Οικ. αλλά συλλήβδην τους αστυνομικούς, τροχονόμους και μη.

Πάντως επιμένω ότι έχουν και τα όργανα της τάξης τεράστιο μερίδιο ευθύνης. Η εντολή να εισπράξεις είναι μεν εντολή, αλλά παίζει ρόλο και πώς την εφαρμόζεις! Γιατί πλέον βεβαιώνουν παραβάσεις με γνώμονα την άνεση των ίδιων και όχι την κυκλοφοριακή ασφάλεια (τα κόκκινα και τα στοπ που αφήνουν ανάπηρους οδηγούς που δεν φταίνε σε τίποτα έχουν γίνει ψωμοτύρι και πολλά από τα σημεία των παραβάσεων τα ξέρουμε κι εμείς).

Όμως, αναφορικά ακόμα και με δευτερεύουσες -μη επικίνδυνες- παραβάσεις του ΚΟΚ, αδυνατώ να αντιληφθώ γιατί π.χ. το παρκάρισμα σε τριπλή σειρά στην Πανόρμου που φρακάρει όλη την Λεωφ. Κηφισίας δεν τιμωρείται ΠΟΤΕ, ενώ ξηλώνουν πινακίδες στην οδό Δέγλερη (έξω από το Εφετείο) όπου τα αυτοκίνητα μπορούν να παρκάρουν ανετότατα! Γιατί και αυτός που το πάρκαρε στη Δέγλερη χωρίς να εμποδίζει καθόλου το αυτοκίνητό του (όσοι έχουν περάσει, γνωρίζουν) υπάλληλος κάποιου άλλου είναι... κι αυτός 600 ευρώ παίρνει όπως και ο τροχονόμος... και μάλλον έτρεξε στο δικαστήριο γιατί έχει κάποιον πόνο και όχι για να πιεί καφέ.

arxrts
12-11-2013, 16:36
Σε τρακάρω και φταίω... γιατί τα λάθη είναι για όλους...
Φοράς ζώνη, πηγαίνεις κάμποσες μέρες στο νοσοκομείο τελικά ζεις σε πληρώνει η ασφαλιστική και όλα καλά.
Δεν φοράς ζώνη ανοίγει ο αερόσακος σου δίνει μια και πας στον αγύριστο. Με τραβάνε οι συγγενείς στα δικαστήρια και ναι μεν πληρώνω την δική μου μ@<hidden>λακια η οποία όμως επεκτάθηκε από την δική σου μ@<hidden>λακια... ζω και με τις τύψεις ότι σκότωσα έναν ο οποίος πλέον δεν μιλάει για να πει πως δεν φόραγε ζώνη.
Γιατί λοιπόν είναι ακίνδυνη παράβαση η ζώνη?

Οι παραβάσεις είναι παραβάσεις, εκείνοι που τις έβαλαν δεν είναι ηλίθιοι. Μπορείς να πεις ότι είναι ηλίθιοι εκείνοι που τις κοστολόγησαν, γιατί αν τις κοστολογούσα εγώ δεν θα αποζημίωνα τραυματισμό ή θάνατο σε οδηγό που δεν φορούσε ζώνη ή μοτοσυκλετιστή χωρίς κράνος.

SoKoFLiKo
12-11-2013, 22:01
Σε τρακάρω και φταίω... γιατί τα λάθη είναι για όλους...
Φοράς ζώνη, πηγαίνεις κάμποσες μέρες στο νοσοκομείο τελικά ζεις σε πληρώνει η ασφαλιστική και όλα καλά.
Δεν φοράς ζώνη ανοίγει ο αερόσακος σου δίνει μια και πας στον αγύριστο. Με τραβάνε οι συγγενείς στα δικαστήρια και ναι μεν πληρώνω την δική μου μ@<hidden>λακια η οποία όμως επεκτάθηκε από την δική σου μ@<hidden>λακια... ζω και με τις τύψεις ότι σκότωσα έναν ο οποίος πλέον δεν μιλάει για να πει πως δεν φόραγε ζώνη.
Γιατί λοιπόν είναι ακίνδυνη παράβαση η ζώνη?

Οι παραβάσεις είναι παραβάσεις, εκείνοι που τις έβαλαν δεν είναι ηλίθιοι. Μπορείς να πεις ότι είναι ηλίθιοι εκείνοι που τις κοστολόγησαν, γιατί αν τις κοστολογούσα εγώ δεν θα αποζημίωνα τραυματισμό ή θάνατο σε οδηγό που δεν φορούσε ζώνη ή μοτοσυκλετιστή χωρίς κράνος.

Φίλε μου, δεν είπα ότι το να μη φοράς ζώνη είναι ακίνδυνη παράβαση... είπα ότι είναι επικίνδυνη, αλλά επικίνδυνη για τον ίδιο τον παραβάτη και όχι επικίνδυνη για τρίτους, όπως επί παραδείγματι είναι το να οδηγείς στα στενά με 130χμ/ω ή μεθυσμένος κλπ...

Και όπως προείπα, η αμέλεια ως προς την τήρηση μέτρων αυτοπροστασίας, επενεργεί ούτως ή άλλως μειωτικά στην δικαιούμενη αποζημίωση λόγω τραυματισμού ή θανάτου, εφόσον και στο μέτρο που μεταξύ τους υπάρχει αιτιώδης συνάφεια, ακριβώς γιατί στο ζημιογόνο αποτέλεσμα συμβάλλει σε αυτές τις περιπτώσεις με τη συμπεριφορά του ο ίδιος ο παθών!

kr0k0deil0s
12-11-2013, 22:41
Τώρα τι συζητάμε; Αν πρέπει η μη χρήση ζώνης να τιμωρείται περισσότερο από τη μη χρήση φλας;

Για το κράτος είμαστε όλοι νούμερα. Αν είμαστε αρκετά ώριμοι για να αποδεχτούμε το γεγονός πως όποιος αναπνέει προσφέρει χρήμα στο κράτος (ειδικά στις μέρες μας) τότε παραδεχόμαστε ότι το πρόστιμο για μη χρήση ζώνης (=κίνδυνος να χάσει το κράτος λεφτά) είναι ελάχιστο.

Αν το δούμε φουτουριστικά (αν και δεν υπάγεται ξεκάθαρα εκεί το ζήτημα αλλά πιο πολύ είναι απόρροια του) ούτε να αυτοκτονήσει δεν μπορεί κανείς στις μέρες μας;

ΟΧΙ. Δεν μπορείς να αυτοκτονήσεις. Και θα πληρώσεις για αυτό.Αν θέλεις να το κάνεις πρέπει να σκαρφιστείς πιο άμεσο/αποτελεσματικό τρόπο.

Αν εσύ σκοτωθείς:

Θα χάσει λεφτά μία ασφάλεια.
Θα χάσει λεφτά μία οικογένεια.
Θα χάσει λεφτά το κράτος.
Θα χάσει λεφτά το κράτος που θα το κυνηγάει η οικογένεια σου.
κτλ
κτλ
κτλ

Δεν είναι στο χέρι σου το αν θα φοράς κράνος ή ζώνη. Η συμβιβάσου ή δέξου τις συνέπειες.

ΝΙΚΟΣ GT
13-11-2013, 00:39
καλησπερα σε ολους!εχθες γυρησα απο γερμανια μιας και μιλατε για προστημα!οταν δεν φορας ζωνη εινε 20 ευρο!το κανουν για την ασφαλεια του καθε ενα και οχι για να σου παρουν το μηνιατικο οπως εδω!!!!!

koukouroukou
13-11-2013, 00:59
καλησπερα σε ολους!εχθες γυρησα απο γερμανια μιας και μιλατε για προστημα!οταν δεν φορας ζωνη εινε 20 ευρο!το κανουν για την ασφαλεια του καθε ενα και οχι για να σου παρουν το μηνιατικο οπως εδω!!!!!

Αγνοεις κατι, η μεση παιδεια του γερμανου οδηγου απεχει ετη φωτος απο του ελληνα.

ΝΙΚΟΣ GT
13-11-2013, 01:04
ακριβως ετσι εινε!!!απλα εκει ομωσ δεν εχουν αδερφοξαδερφοθειο και οτι αλλο υπαρχει στο σο ι τους να εινε μπατσος!εκει ας εχεις τον θεο πατερα σε σκισανε!!!

Jugulator
13-11-2013, 08:24
3) απο την στιγμη που δεν φορας την ζωνη αναλαμβανεις και τα ρισκα σου,αλλα τι δουλεια εχει ενα περιπολικο της τροχαιας εθνικων δρομων,στην αττικη οδο που ειναι ιδιωτικος δρομος? δεν πανε να φυλαξουν κανα δημοσιο παραπλευρο δικτιο που γινεται μακελειο λεω εγω!
ΥΓ. περαστικα μας.
Διαβάζω το θέμα και τις αντιπαραθέσεις που αναπόφευκτα περιέχει .
Το παραπάνω όμως με παραξένεψε και για να είμαι ειλικρινής δεν το κατάλαβα . Τι είδους ιδιωτικός δρόμος είναι η Αττική οδός ; Επειδή έχει αναλάβει τη συντήρησή της μια ιδιωτική εταιρεία ; Δεν το ξέρω , αλλά και έτσι να είναι , η τροχαία δεν δικαιούται και υποχρεούται να κάνει ελέγχους εκεί ;
Και επιπλέον δεν κατάλαβα τη λογική : "αφήστε ανεξέλεγκτη την Αττική οδό και........πάτε πιάστε τους......άλλους ! " Στην Αττική οδό δεν υπάρχει θέμα παραβατικότητας ;
Εάν πάλι παρανόησα ζητώ συγγνώμη .

yaris 2sz
13-11-2013, 08:45
ακριβως ετσι εινε!!!απλα εκει ομωσ δεν εχουν αδερφοξαδερφοθειο και οτι αλλο υπαρχει στο σο ι τους να εινε μπατσος!εκει ας εχεις τον θεο πατερα σε σκισανε!!!
έτσι μπράβο..

καλή η παιδεία αλλά και η σωστή αστυνόμευση καλύτερη.
ο ίδιος άνθρωπος που εδώ δεν φορά ζώνη θα πάει στη γερμανία και δεν θα φορέσει ζώνη;

biofotos
13-11-2013, 12:00
Γύρω-γύρω πηγαίνετε αλλά το κέντρο της κουβέντας είναι άλλο. Τα πρόστιμα δεν έχουν γίνει με γνώμονα το σωφρονισμό (όπως π.χ. όταν το πιτσιρίκι βάλει το δάχτυλο στην πρίζα, ο γονιός του ρίχνει μια ψιλή ξυλιά στον κώλο) αλλά το να βγάλει το αδηφάγο και απελπιστικά άδικο Κράτος ακόμη λίγα χρήματα εις βάρος του πολίτη.
Άν τα χρήματα από τις Τροχαίες παραβάσεις ήξερες ότι πήγαιναν ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ π.χ. σε νοσηλευτικά ιδρύματα που ασχολούνται με την αποκατάσταση ανθρώπων που έμειναν ανάπηροι από Τροχαίο δεν θα ενοχλούσε τόσο πολύ ανεξαρτήτως ύψους. Αυτό που ενοχλεί περισσότερο είναι ότι τα χρήματα που δίνεις όσο κι αν είναι απλά θα εξαφανιστούν μέσα στην μαύρη τρύπα που λέγεται Ελληνικό Δημόσιο έχοντας απωλέσει την οποιαδήποτε έννοια ανταποδοτικότητας στον πολίτη.

trackler
13-11-2013, 12:29
Διαβάζω το θέμα και τις αντιπαραθέσεις που αναπόφευκτα περιέχει .
Το παραπάνω όμως με παραξένεψε και για να είμαι ειλικρινής δεν το κατάλαβα . Τι είδους ιδιωτικός δρόμος είναι η Αττική οδός ; Επειδή έχει αναλάβει τη συντήρησή της μια ιδιωτική εταιρεία ; Δεν το ξέρω , αλλά και έτσι να είναι , η τροχαία δεν δικαιούται και υποχρεούται να κάνει ελέγχους εκεί ;
Και επιπλέον δεν κατάλαβα τη λογική : "αφήστε ανεξέλεγκτη την Αττική οδό και........πάτε πιάστε τους......άλλους ! " Στην Αττική οδό δεν υπάρχει θέμα παραβατικότητας ;
Εάν πάλι παρανόησα ζητώ συγγνώμη .

αλλο ηθελα να πω αλλα δεν το καταλαβες η μαλλον δεν το ειπα σωστα.
σαφως και πρεπει να αστυνομευεται και η αττικη οδος οπως ολοι οι δρομοι.

το οτι ειναι ιδιωτικος δρομος ειναι πολυ απλο να το ανακαλυψεις και μονος σου.πηγαινε σε οποιον σταθμο διοδιων θες να μοιρασεις διαφημιστικα φυλλαδια.δεν θα κατσεις πανω απο 5 λεπτα πριν σε βγαλουν εκτος οδοστρωματος ευγενικα παντα.

ΔΕΝ ειναι μονο η συντηρηση στον ιδιωτη,ειναι ΚΑΙ η λειτουργια της και εκμεταλευσης της.

και αφου την πιασαμε,ειναι ενα εργο που βαση της συμβασης θα επρεπε να ειχε παραχωρηθει στο δημοσιο εδω και καποια χρονια αλλα με διαφορα τερτιπια και με τους κυβερνωντες που εχουμε,παραμενει η κατασταση ακομα ως εχει.

τουλαχιστον ετσι ισχυριζονται καποιοι που λενε οτι εχουν στοιχεια στα χερια τους.

Jugulator
13-11-2013, 13:34
Κάνω λοιπόν εδώ μια υπόθεση , για αυτήν την οδική αρτηρία . Εάν υπήρχε (νόμιμα κατοχυρωμένη) αστυνόμευση από την ίδια την εταιρεία που έχει την εκμετάλλευση , τότε τα πρόστιμα θα ήταν και περισσότερα και βαρύτερα .
Να διευκρινίσουμε όμως κάτι : Τα ποσά των προστίμων για τροχαίες παραβάσεις , πηγαίνουν στα ταμεία του . των τοπικών Δήμων . Όχι ότι αυτό έχει σημασία , μια που θεωρούνται πρόσθετα έσοδα για ........ποικίλες δραστηριότητες .

Peter Ioannou
13-11-2013, 14:22
Ξεφεύγουμε, νομίζω.
Αν θέλετε, ακόμα και εγώ μπορώ να κάνω όλη την Ελλάδα -της Α.Ο. συμπεριλαμβανομένης- ένα ταμείο απίστευτης ευμάρειας: κατεβάζω κατά 20km/h τα όρια ταχύτητας παντού και στήνω ραντάρ στις θέσεις αυτές.
Μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο θα έχω εισπράξει το κόστος κατασκευής του αυτοκινητοδρόμου (μόνο από την Α.Ο., έτσι?).
Το θέμα δεν είναι μόνο η επιβολή των προστίμων. Το θέμα είναι να υπάρχει παιδεία και ορθολογική σήμανση των οδικών αξόνων: δεν είναι δυνατόν στον αυτοκινητόδρομο να έχεις στην ευθεία όριο 80km/h επειδή ακολουθεί έξοδος και να έχεις το ίδιο όριο σε έναν επαρχιακό δρόμο με στροφές με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση.
Η επιλογή των ορίων ταχύτητας στο οδικό μας δίκτυο, δεν αποτελεί προϊόν κανενός είδους επιστημονικής μελέτης, παρά μόνο μελέτης "εισπρακτικών δυνατοτήτων".
-
Κάνω λοιπόν εδώ μια υπόθεση , για αυτήν την οδική αρτηρία . Εάν υπήρχε (νόμιμα κατοχυρωμένη) αστυνόμευση από την ίδια την εταιρεία που έχει την εκμετάλλευση , τότε τα πρόστιμα θα ήταν και περισσότερα και βαρύτερα...
Στην περίπτωση που θα γινόταν αυτό, αν ήμασταν σοβαροί και ζούσαμε σε σοβαρή χώρα, θα έπρεπε ΑΜΕΣΑ να σταματήσουμε τη χρήση της Α.Ο. σαν διαμαρτυρία για την εκμετάλλευση της τσέπης μας. Σε πληροφορώ ότι τότε, σε λιγότερο από ένα μήνα θα ξηλωνόντουσαν όλα τα radar και όλα τα μπλε ανθρωπάκια που θα βεβαίωναν "υπερβολική ταχύτητα" κατά μήκος της Α.Ο. και θα κυκλοφορούσαν περιπολικά για να ελέγχουν την συμπεριφορά των οδηγών και να βεβαιώνουν πραγματικές και επικίνδυνες παραβάσεις...
Αλλά η συζήτηση πάλι ξέφυγε...

arxrts
13-11-2013, 17:13
Η επιλογή των ορίων ταχύτητας στο οδικό μας δίκτυο, δεν αποτελεί προϊόν κανενός είδους επιστημονικής μελέτης, παρά μόνο μελέτης "εισπρακτικών δυνατοτήτων".

Έτσι ακριβώς τα όρια ταχύτητας θα έπρεπε να είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων μέσα από επιστημονική μελέτη.

120km/h με καλοκαιρινό καιρό στην ευθεία της Θήβας για παράδειγμα είναι πολύ λίγα, 120km/h όμως στο ίδιο σημείο όταν πλημύριζε ειδικά με την παλία ασφαλτο όχι μόνο δεν είναι λίγα αλλά είναι για σκότωμα και φυσικά ανάλογα με το αυτοκίνητο.

Σε δρόμους σαν την Αττική οδό ή την Εγνατία ή ακόμα και την Αθηνών Θεσ/νικής στα τμήματα που είναι ολοκληρωμένη θα μπορούσε να είναι ηλεκτρονικά ελεγχόμενα ανάλογα με τις συνθήκες και δοσμένες για τα ιχ αν έχεις φορτηγό να ξέρεις ότι είσαι τόσα μείον.

Αλλά ποιος να καθίσει να ασχοληθεί?? Βάζουν ένα όριο βγαίνουν το καλοκαίρι και γράφουν, πιάνει βροχή πηγαίνεις νόμιμα αλλά σκοτώνεσαι !!

SoKoFLiKo
13-11-2013, 20:36
Νομίζω έγινε μια παρεξήγηση... το περιπολικό είχε επάνω την ένδειξη ΤΡΟΧΑΙΑ ΕΘΝΙΚΩΝ ΟΔΩΝ, η κλήση όμως αναγράφει ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ.

Η Α.Ο. δεν είναι ιδιωτικός δρόμος. Είναι δημόσιος, του οποίου η κατασκευή και πλέον η συντήρηση έχει ανατεθεί σε ιδιωτικό φορέα, ο οποίος πληρώνεται για το έργο αυτό από την καταβολή του αντιτίμου των διοδίων.

Κάνω λοιπόν εδώ μια υπόθεση , για αυτήν την οδική αρτηρία . Εάν υπήρχε (νόμιμα κατοχυρωμένη) αστυνόμευση από την ίδια την εταιρεία που έχει την εκμετάλλευση , τότε τα πρόστιμα θα ήταν και περισσότερα και βαρύτερα .

Το αντίθετο! Ο ιδιωτικός φορέας που εκμεταλλεύεται την Α.Ο. συμφέρον έχει να γίνεται όσο το δυνατόν ευρύτερη χρήση της! Όχι να αποτρέπει τον οδηγό από αυτήν με την απειλή της επιβολής αυστηρότατων κυρώσεων (οι οποίες ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσε να είναι πιο αυστηρές από τις γενικώς ισχύουσες στον ΚΟΚ- άρα η υπόθεση είναι εντελώς θεωρητική).

Αυτό αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι δεν βεβαιώνονται όλες οι παραβάσεις υπερβολικής ταχύτητας που καταγράφονται από τις ΚΑΜΕΡΕΣ-ΡΑΝΤΑΡ της Α.Ο. αλλά ένα ποσοστό τους, το οποίο είναι εντελώς τυχαίο. Δηλ. μπορείς εσύ να τρέξεις με +100χμ/ω επιπλέον του ορίου ταχύτητας κι κάποιος άλλος με +50χμ/ω και να βεβαιωθεί η παράβαση μόνο του τελευταίου (believe it or not).

trackler
14-11-2013, 08:45
στο απο πανω μυνημα που μου μοιαζει με δελτιο τυπου της εταιριας(ας πουμε οτι αυτο το βλεπω μονο εγω που ειμαι κακεντρεχης ανθρωπος και προκατειλημενος) δεν βλεπω πουθενα την λεξη λειτουργια, που ειναι και η καιρια λεξη,ενω σωστα αναφερονται οι λεξεις κατασκευη και συντηρηση.

και μιας και απο οτι καταλαβαινω (εγω ο κακεντρεχης) ειναι πολυ πιθανη μια σωστη απαντηση,αν καποιος θελει να μοιρασει διαφημιστικα φυλλαδια σε καποιο σταθμο διοδιων,μπορει να το κανει?

Jugulator
14-11-2013, 09:27
Το αντίθετο! Ο ιδιωτικός φορέας που εκμεταλλεύεται την Α.Ο. συμφέρον έχει να γίνεται όσο το δυνατόν ευρύτερη χρήση της! Όχι να αποτρέπει τον οδηγό από αυτήν με την απειλή της επιβολής αυστηρότατων κυρώσεων (οι οποίες ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσε να είναι πιο αυστηρές από τις γενικώς ισχύουσες στον ΚΟΚ- άρα η υπόθεση είναι εντελώς θεωρητική).
.
Με τον όρο "βαρύτερες ποινές" εννοούσα ότι η ποινή θα αντιστοιχούσε ακριβώς στην παράβαση και όχι να γίνεται το ".....θα σε γράψω για ....μικρότερη παράβαση" που κάνουν πολλές φορές τα όργανα της τροχαίας , αναλογιζόμενοι ίσως και αυτοί το ότι τα πρόστιμα είναι πολύ βαριά , ιδίως στην σημερινή οικονομική κατάσταση .
Όσο για το εάν θα αποθαρρύνονταν έτσι οι οδηγοί να κυκλοφορήσουν στην Α.Ο. , χμμμμμμ......επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω . Η εξυπηρέτηση που αυτή προσφέρει είναι πολύ μεγάλη . Απλά οι οδηγοί δεν θα πήγαιναν του σκοτωμού , αλλά μέσα στα όρια (πόσο είναι 120 - 130 χλμ; ) ταχύτητας .

trackler
και μιας και απο οτι καταλαβαινω (εγω ο κακεντρεχης) ειναι πολυ πιθανη μια σωστη απαντηση,αν καποιος θελει να μοιρασει διαφημιστικα φυλλαδια σε καποιο σταθμο διοδιων,μπορει να το κανει?
Αυτό κατά πόσον είναι απόδειξη ότι ένα δρόμος είναι ιδωτικός ;
Για να είμαι ειλικρινής , πρώτη φορά ακούω (για την Ελλάδα πάντα) ότι ένα δρόμος ευρείας κυκλοφορίας και σημασίας είναι ιδιωτικός .
Ιδιωτικά δρομάκια που είναι μέσα σε κτήματα , ναι υπάρχουν . Δρομάκια όμως , τα περισσσότερα "τυφλά και όχι δρόμοι .

Peter Ioannou
14-11-2013, 09:46
αλλο ηθελα να πω αλλα δεν το καταλαβες η μαλλον δεν το ειπα σωστα.
σαφως και πρεπει να αστυνομευεται και η αττικη οδος οπως ολοι οι δρομοι.
το οτι ειναι ιδιωτικος δρομος ειναι πολυ απλο να το ανακαλυψεις και μονος σου.πηγαινε σε οποιον σταθμο διοδιων θες να μοιρασεις διαφημιστικα φυλλαδια.δεν θα κατσεις πανω απο 5 λεπτα πριν σε βγαλουν εκτος οδοστρωματος ευγενικα παντα.
ΔΕΝ ειναι μονο η συντηρηση στον ιδιωτη,ειναι ΚΑΙ η λειτουργια της και εκμεταλευσης της...
Αυτή είναι μία συζήτηση η οποία μπορεί και πρέπει να γίνει σε άλλο θέμα. Εκεί, θα ανεβάσω και στοιχεία για τη δικαστική διαμάχη που έχω με έναν τέτοιο "παραχωρησιούχο" ο οποίος αναγνωρίζει μόνο τα δικαιώματά του και καμία από τις υποχρεώσεις του, π.χ. τις αποζημιώσεις παθόντων στο δίκτυό τους. Εκεί θα φανεί το γελοίο του πράγματος και θα ανακύψει ένας άλλος τρόπος να αντιμετωπιστεί η αναλγησία των εταιρειών αυτών και του κράτους...

Peter Ioannou
14-11-2013, 09:53
...Όσο για το εάν θα αποθαρρύνονταν έτσι οι οδηγοί να κυκλοφορήσουν στην Α.Ο. , χμμμμμμ......επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω...
Αυτή η αντιμετώπιση των πραγμάτων είναι και αυτή συνυπεύθυνη για το ότι φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Σε πολιτισμένες χώρες, αν σε "κλέβει" κάποιος (με την ευρεία έννοια), δεν αγοράζεις από αυτόν και τον αφήνεις να κλέβει τον εαυτό του. Σου ανεβάζουν τα διόδια; Δεν χρησιμοποιείς τον ελεγχόμενο δρόμο! Σου κλείνουν τους παράδρομους; Κάνεις αγωγή και τους παίρνεις τα σώβρακα. Αλλά επειδή εδώ είναι Βαλκάνια -και ακόμα χειρότερα- δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε, διότι δεν είμαστε διατεθειμένοι να αλλάξουμε στο παραμικρό εμείς οι ίδιοι!
...Η εξυπηρέτηση που αυτή προσφέρει είναι πολύ μεγάλη . Απλά οι οδηγοί δεν θα πήγαιναν του σκοτωμού , αλλά μέσα στα όρια (πόσο είναι 120 - 130 χλμ; ) ταχύτητας ...
Σε πολλά σημεία είναι 70 και 80 km/h (στα τούνελ σίγουρα, αλλά και σε άλλα πολλά σημεία).

biofotos
14-11-2013, 17:18
Εδώ ΔΕΝ είναι Βαλκάνια κάνεις λάθος, είμαστε η μοναδική Αφρικανική χώρα όπου ως επί το πλείστον κατοικούν λευκοί

Peter Ioannou
14-11-2013, 18:06
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι, μάλλον έχεις δίκιο...

trackler
14-11-2013, 18:37
Εδώ ΔΕΝ είναι Βαλκάνια κάνεις λάθος, είμαστε η μοναδική Αφρικανική χώρα όπου ως επί το πλείστον κατοικούν λευκοί

αυτος ειναι και ο λογος που εχουμε τοσους πολλους λαθρομεταναστες.θελουν να μας κανουν μια αφρικανικη χωρα εντος ευρωπης οπου δεν θα εχει λευκους,αφου ολοι ή οι περισσοτεροι θα την εχουν κανει για αλλου.

Αυτή είναι μία συζήτηση η οποία μπορεί και πρέπει να γίνει σε άλλο θέμα. Εκεί, θα ανεβάσω και στοιχεία για τη δικαστική διαμάχη που έχω με έναν τέτοιο "παραχωρησιούχο" ο οποίος αναγνωρίζει μόνο τα δικαιώματά του και καμία από τις υποχρεώσεις του, π.χ. τις αποζημιώσεις παθόντων στο δίκτυό τους. Εκεί θα φανεί το γελοίο του πράγματος και θα ανακύψει ένας άλλος τρόπος να αντιμετωπιστεί η αναλγησία των εταιρειών αυτών και του κράτους...

νομιζω οτι στο νημα για τα διοδια θα ηταν πολυ ενδιαφερουσα η περιπτωση σου να αναφερθει.

Peter Ioannou
14-11-2013, 19:32
Δεν έχω διάθεση στην παρούσα φάση να κάθομαι να γράφω, διότι πρέπει να γράψω σελίδες ολόκληρες.
Κάποια στιγμή, όμως, θα το μεταφέρω.
Αν έχει εκδοθεί και η πρωτόδικη απόφαση, ακόμα καλύτερα...

SoKoFLiKo
14-11-2013, 22:15
στο απο πανω μυνημα που μου μοιαζει με δελτιο τυπου της εταιριας(ας πουμε οτι αυτο το βλεπω μονο εγω που ειμαι κακεντρεχης ανθρωπος και προκατειλημενος) δεν βλεπω πουθενα την λεξη λειτουργια, που ειναι και η καιρια λεξη,ενω σωστα αναφερονται οι λεξεις κατασκευη και συντηρηση.

Αν είχα σχέση με Αττική Οδό Α.Ε. δεν θα έτρωγα την κλησάρα μέσα σε αυτήν... Και συντήρηση έχει και λειτουργία, και κούρεμα των θάμνων, και πότισμα, και σκάλισμα και όλα... Γι' αυτό είναι ο πιο ολοκληρωμένος και σύγχρονος αυτοκινητόδρομος στην Ελλάδα (και από Εγνατία).

Κι εγώ είμαι ιδεολογικά αντίθετος στην ιδιωτική πρωτοβουλία, αλλά όταν το Γ@<hidden>ΜΟκράτος ΔΕΝ μπορεί να φτιάξει ένα έργο που το έχει χωροθετήσει προ δεκαετιών και σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ μπορεί να το συντηρήσει και να το λειτουργήσει εγώ δεν βλέπω άλλη επιλογή. Άμα φτιάξουμε ικανό κράτος το ξανασυζητάμε!

Εν πάση περιπτώσει, δεν ξέρω για τα φυλλάδια που λες.. με το φτωχό μου το μυαλό η απάντηση είναι "όχι, δεν μπορείς να πας να μοιράσεις φυλλάδια στα διόδια της Α.Ο." ... Γιατί μάλλον θα έπρεπε να απαγορεύουν γενικά να μοιράζεις φυλλάδια σε οποιαδήποτε διόδια, γιατί μάλλον δεν έχει καμία δουλειά κάποιος πεζός σε σταθμό διοδίων αυτοκινητοδρόμου. Άλλο αν στο λοιπό οδικό δίκτυο σε αφήνουν και στα διόδια να μοιράσεις φυλλάδια, και στη μέση του δρόμου να χορέψεις κλακέτες άμα λάχει γιατί εκεί δεν ασχολείται κανείς...

SoKoFLiKo
06-12-2013, 22:16
Νέα σταθερή κάμερα ταχύτητας στη δεξιά λωρίδα στο ρεύμα ανόδου της Αθηνών Λαμίας πριν την Αττική οδό στο ύψος της Ν. Φιλαδέλφειας.

http://img845.imageshack.us/img845/6843/idr0.png (http://imageshack.us/photo/my-images/845/idr0.png/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

kr0k0deil0s
06-12-2013, 23:37
Μπράβο, χρειαζόταν εκεί μία κάμερα.

Μακάρι να γεμίσουν όλοι οι δρόμοι και να αντιμετωπιστεί επιτέλους το φαινόμενο της οδηγικής αλητείας. Μόνο έτσι η χώρα θα πάει μπροστά.

SoKoFLiKo
08-12-2013, 21:33
νέο είδος αυτο-κινούμενης κάμερας ταχύτητας!

http://www.youtube.com/watch?v=uvYxXBMqEOM

GTR-R35
24-12-2013, 12:34
νέο είδος αυτο-κινούμενης κάμερας ταχύτητας!

http://www.youtube.com/watch?v=uvYxXBMqEOM

χαχαχαχαχα ο Ρεμί τα σπάει!
Ήθελα να ήξερα τι θα σκεφτόταν εκείνη την ώρα ο αστυνομικός όταν είδε το φλάς να ανάβει... χαχαχα