PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίσκος-πλατό ερώτηση

dennis
21-02-2009, 13:22
Παιδιά καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα...
Έχω ένα Yaris 1300 του 2000 και έχει κάνει 75000χλμ.Επειδή τραβάει ένα φουσκωτό σκάφος πάνω σε ανηφόρες-κατηφόρες όπως καταλαβαίνετε ήρθε η ώρα για αλλαγή δίσκου-πλατό.Μετά απο ερώτηση σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου είπαν ότι μαζί με αλλαγή βάσης μηχανής και λουρί μηχανής το κόστος των ανταλλακτικών και της εργασίας είναι 500 Ευρώ όλα μαζί.
Πριν το Yaris είχα το Πεζό το rally στο οποίο είχα αλλάξει και σ'αυτό δίσκο αλλά τον είχα πάρει απο ένα μαγαζί με ανταλλακτικά και τον πήγα στον μηχανικό μου και τον έβαλε αυτός και μου ήρθε πιο οικονομικά.
Εσείς τί θα κάνατε στην θέση μου ή τί με συμβουλεύετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λάμπροςκαλ
21-02-2009, 13:48
λοιπον..επειδη ειχα ρωτησει και εγω τα παιδια κατι αντιστοιχο θα σου απαντησω...εμενα μου ειχα παρει στο μαγκλαρα γυρω στ 500 ευρω για δισκω-πλατο...τα παιδια απο εδω μεσα μου ειπαν οτι με χουφτωσε αρκετα....και μου ειπαν οτι καλυτερα να το πηγαινα σε μη επισημο service οπου βεβαια κανει αντιστοιχα καλη δουλεια..οποτε εγω στη θεση σου θα εβαζα καινουργιο δισκο πλατο και οχι απο ανταλλακτικα και οχι σε επισημο συνεργειο...αυτα....

biofotos
21-02-2009, 15:07
Κατά τη γνώμη μου, κοίτα και αλλού. Από τη στιγμή που έχεις φύγει από την εγγύηση και κατά συνέπεια δεν υποχρεούσαι να πας σε εξουσιοδοτημένο, μπορείς να κοιτάξεις και σε άλλα συνεργεία και να εξυπηρετηθείς εξίσου καλά (να μη σου πω και καλύτερα).

Peter Ioannou
21-02-2009, 16:06
Φίλε dennis,
Πέρα από αυτά που ανέφεραν οι προλαλήσαντες, και τα οποία προσυπογράφω, σου προτείνω και τα ακόλουθα:
1. Ψάξε στο forum χρησιμοποιώντας το εργαλείο αναζήτηση στο πάνω δεξιά μέρος της οθόνης και λέξεις-κλειδιά "δίσκος-πλατώ".
2. Αναζήτησε σετ δίσκου-πλατώ της aisin που έχουν πολύ καλό όνομα.
3. Κοίταξε στο section με τους συνεργάτες του club στο οποίο υπάρχει προσφορά για σετ δίσκου-πλατώ για τα yaris.
-
Τέλος, πέρασε και από ΕΔΩ (http://www.yarisclub.gr/forum/showthread.php?p=142760#post142760) να μας συστηθείς, να μας πεις δύο κουβέντες για εσένα και να σε καλωσορίσουμε, όπως επιβάλλεται από τον ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ του club (http://www.yarisclub.gr/forum/showthread.php?t=3898).
Ελπίζω να σε βοηθήσαμε.
Πάνος.

dennis
22-02-2009, 12:34
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πολύτιμες συμβουλές σας:thumbs_up
Αυτό σκοπεύω να κάνω και εγώ,να πάρω δηλαδή τον δίσκο και όλα τα άλλα απο μαγαζί με γνήσια ανταλλακτικά και να τα πάω σε κάποιο συνεργείο για να τα τοποθετήσει.

Ναί Πάνο έχεις δίκιο,παράλειψη μου,πάω να σας συστηθώ.
(Αυτό συμβουλεύω και εγώ τα νέα μέλη στο δικό μας φόρουμ για τα φουσκωτά)

SUKEYE
22-02-2009, 13:13
Έτσι ενημερωτικά,για να ξέρεις που παίζει η τιμή:money: του σετ...:49:

http://www.tpauto.gr/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=19723

dennis
22-02-2009, 18:19
:eek: :eek: :eek: Απίστευτο!!!Η τιμή είναι πολύ καλή,θα ρωτήσω και στην Ευρωιαπωνική που μου είπε ένας φίλος και μετά βουρ στο συνεργείο.

ssvolias
25-02-2009, 19:48
ΜΜΜΜ !!! Καλυτερα να μη παρεις το συγκεκριμενο σετακι γιατι δεν θα βγαλεις ουτε 40000 χλμ με το σκαφος που τραβας. Ψαξε ιαπωνικες εταιρειες που βγαζουν δισκοπλατο οπως daikin (exedy) βεβαια το κοστος για το σετ ανερχεται περιπου στα 140 με 170 ευρω.

SUKEYE
25-02-2009, 22:40
1358

Η αλήθεια να λέγεται...'Οτι πληρώνεις,παίρνεις...:07:

Γνωστό αυτό...:49:

dennis
19-03-2009, 20:05
Mόλις γύρισα απο το συνεργείο κύριοι:Banane42:
Η κατάσταση τελικά έγινε όπως με συμβούλεψαν τα παιδιά παραπάνω.
Πήρα απο την Ευρωιαπωνική δίσκο-πλατό Aisin 125€ και ιμάντα δυναμό Bosch 10€ και βαλβολίνες 2 κουτιά Krool 25€ και πίσω βάση μηχανής απο την αντιπροσωπεία 90€ και πήγα σ'ένα πολύ καλό συνεργείο στο Αιγάλεω.Ήμουν απο πάνω του 5 ώρες και έβλεπα ακριβώς όλη την δουλειά που οφείλω να πω ότι ήτααν αρκετό παίδεμα αφού κατέβασε σχεδόν όλη την μηχανή για να βγεί το σασμάν.Στο τέλος ρωτάω "τί χρωστάω μάστορα;" και μου απαντάει 120€:49:
Έτσι λοιπόν η όλη ιστορία μου κόστισε 370€ ενώ εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου ζητούσε 520€:70: Γι'αυτο λοιπόν κύριοι ψάξτε το πολύ καλά που θα αφήνετε τα λεφτά σας και τί δουλειά θα σας κάνουν!

3xw_sapia_x3ria
19-03-2009, 20:38
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: ΚΑλα πλακα κανεις ...... 120¤ ????? Εγω 8ελω αλλαγη δισκοπλατο... Το AISIN πως σου φαινεται ? Πσσσσ τελεια τιμουλα .ποσο να μου κοστισει εμενα αραγε ??? Ενδιαφερον

vitzboy13
20-03-2009, 00:01
εμενα εγκατασταση ελαφρομενου βολαν, δισκο-πλατο και ελαφρομενης τροχαλλιας μου πηρε 130ευρο

dennis
20-03-2009, 11:10
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: ΚΑλα πλακα κανεις ...... 120¤ ????? Εγω 8ελω αλλαγη δισκοπλατο... Το AISIN πως σου φαινεται ? Πσσσσ τελεια τιμουλα .ποσο να μου κοστισει εμενα αραγε ??? Ενδιαφερον

Στην Ευρωιαπωνική που πήγα και πήρα τον δίσκο-πλατό πήγε 125€ και το συνεργείο ήθελε μόνο για αλλαγή δίσκου 100€,οπότε και εσύ αν κάνεις το ίδιο τόσο θα σου κοστίσουν.Ο Aisin είναι φοβερός,είναι πολύ πιο μαλακός απο τον μαμίσιο και πιάνει κομπλάρει αμέσως.Επειδή είχα συνηθίσει στον παλιό χθες ξεκινούσα με ...σπινιές!Γενικά έχει πολύ καλή συμπεριφορά το αυτοκίνητο τώρα.Αν πάμε και για ένα σετάκι αμορτισέρ τότε θα γίνει τραίνο.

ktmakis
20-03-2009, 13:46
Ωραίος ο Dennis. Αντε αφού έκανες τη κίνηση θα ακολουθήσω σε λίγο καιρό.

3xw_sapia_x3ria
20-03-2009, 16:37
Που ειναι αυτη η Ευρω-Ιαπωνικη ρε παιδια να παω να την επισκεφτω !

SUKEYE
20-03-2009, 16:42
Έλα ρε Nικολάκη,τι φοβάσαι μην κουράσεις το google?:12:

Πλάκα κάνω,ρεεε....:13:

http://www.euroiaponiki.gr/

αλλά και εδώ http://www.iaponiki.gr/

3xw_sapia_x3ria
20-03-2009, 16:52
Εεεε ενταξει ρε παιδια . Δεν ειναι οτι βαριεμαι .. Βοηθα τον συναν8ρωπο σου λεει μια φραση !! χεχεχε :) :)

Λάμπροςκαλ
21-03-2009, 11:38
βοηθηθηκες συνανθρωπε :-P ...

xristos masouras
29-04-2009, 19:56
παιδια εχω μια μικρη εντιπωσει πως θελω δισκο. . .
πριν λιγο καιρο μου ειπε ενας γνωστος μου να τα δοκιμασουμε εχει ενα tigra.
ειχα την φαίνη ιδεα να ζεστανω τα λαστιχα πρωτα,αν και δεν ηταν η πρωτη φορα που το κανω.. τσπ. . .
αλλα τελικα ζεστανα το δισκο αντι για τα λαστιχα και πολυ μαλιστα γεμισε ο τοπος καπνους. οσο το σκευτομαι τρελαινομαι. . .
πλεον ο σημπλεκτης μου πιανει πολυ ψιλα, και αν δεν παρω τελειος το ποδι απ τον σημπλεκτι μπατιναρει λιγο.
εχω (87000χλμ). υπαρχει καμια περιπτωσει να με αφησει αποτομα..?
το φοβαμαι το κακο..
οχι τιποτα αλλο δεν εχω και οδικη βοηθεια...

xristos masouras
01-05-2009, 05:29
καποιος..?

Peter Ioannou
01-05-2009, 09:42
Αν ο δίσκος σου πατινάρει, απλά άλλαξέ τον!
Εδώ, κάποιος απλά "υποπτεύεται" ότι ο δίσκος του είναι φθαρμένος/καμμένος και τον αλλάζει!
Τι περιμένεις από εμάς να σου πούμε;
Πάνος.

proestuning
02-05-2009, 08:05
κανε συνδρομη σε Οδικη ......

xristos masouras
18-05-2009, 16:32
τελικα οσο περναει ο καιρος βλεπω οτι χειροτερευει λιγο η καταστασει..
συμερα ρωτησα την μαμα toyota και μου ειπε 213euro δισκο-πλατο-γραναζι +210εργασια.. ρωτησα και στην ιαπονικη 205euro..
ειναι καλα?
ειναι καλυτερα ο μαμα δισκος ή να ψαξω καποιον aftermarket ή φταχτο.
γενικα το αυτοκ το πιεζω,+αντε καμια κοντριτσα οχι πιστα κτλ.
αυτο που σκευτομαι να κανω λιγω αργοτερα ειναι να βαλω προγραμα(εγκεφαλακι)..οχι κατι παραπανω.
μπορει καποιοσ να μου πει τι γνωμη του? τι προτηνεται?

3xw_sapia_x3ria
18-05-2009, 16:53
Η Ιαπωνικη σου εδωσε 205 τιμη για τι πραγμα ? Νομιζω εχει δισκο - πλατο ή σκετο δισκο δεν ειμαι σιγουρος στα 130¤ .. Για κοιτα αν πας γιατι ειναι καιρος να κανω και γω μια αλλαγη . AISIN να βαλεις .

Peter Ioannou
18-05-2009, 16:56
Χρήστο, έχουν γραφτεί μέσα σε αυτό το forum πάρα πολλές φορές οι ιδανικοί συνδυασμοί. Χρησιμοποίησε την ευλογημένη την αναζήτηση και θα τα βρεις όλα!
Για ποιο γρανάζι μιλάς στο σετ δίσκου-πλατώ; Το μόνο που υπάρχει εκεί εκτός από αυτά τα δύο είναι το βολάν και το ρουλεμάν. Μήπως σου είπαν κάτι άλλο;
Πάνος.

Darkled
18-05-2009, 17:07
σημερα πηρα από Μαλιώρα δισκο πλατο trd 500 ευρω, πως τη βλεπεται τη τιμή?

xristos masouras
18-05-2009, 17:10
τηλ τους πηρα,ειμαι κοζανη τωρα. η τιμη που μου ειπαν ειναι για δισκο-πλατο-ενα γραναζι.. ο ASIN ειναι πιο λιγο πιο αποτομος και μεγαλητερης αντοχης σωστα?

biofotos
18-05-2009, 17:16
Φίλε Darkled απλά δεν πρόκειται να ξαναλλάξεις δίσκο ποτέ ! ¶ψογος !

3xw_sapia_x3ria
18-05-2009, 17:24
σημερα πηρα από Μαλιώρα δισκο πλατο trd 500 ευρω, πως τη βλεπεται τη τιμή?

Πολλα λεφτα για δισκο πλατο .Να μου πεις TRD πηρες ..Τι να πω .Τοσα λεφτα εγω προσωπικα δεν θα εδινα .Ειναι να μην μπριζωσω βασικα .Τι αντοχη εχει αυτο ?

τηλ τους πηρα,ειμαι κοζανη τωρα. η τιμη που μου ειπαν ειναι για δισκο-πλατο-ενα γραναζι.. ο AΙSIN ειναι πιο λιγο πιο αποτομος και μεγαλητερης αντοχης σωστα?

Ναι νομιζω πως ειναι πιο αποτομος . Και ναι ειναι αρκετα καλος και "υψηλης" αντοχης ... Θα σου μεινει καιρο στο αμαξι.....Ψηνομαι σιγα σιγα να παω να τον αγορασω

Darkled
18-05-2009, 17:39
Πολλα λεφτα για δισκο πλατο .Να μου πεις TRD πηρες ..Τι να πω .Τοσα λεφτα εγω προσωπικα δεν θα εδινα .Ειναι να μην μπριζωσω βασικα .Τι αντοχη εχει αυτο ?

Ναι νομιζω πως ειναι πιο αποτομος . Και ναι ειναι αρκετα καλος και "υψηλης" αντοχης ... Θα σου μεινει καιρο στο αμαξι.....Ψηνομαι σιγα σιγα να παω να τον αγορασω

Ήθελα αλλαγή, και τα μαμά μου πήγαιναν περίπου τα μισά λεφτά ενώ daikin περίπου 350, είπα δεν μαμιεται και πείρα TRD αν και οικονομικά είμαι στα low…
Αναμένω TRD sineblocks και βάσεις μηχανής… και κάτι άλλα.

xristos masouras
18-05-2009, 17:42
το ρουλεμαν ηθελα να πω sorry τα ψιλο μπερδεψα...
trd πολυ καλη λυση αλλα ειναι λιγο τσιμπημενει...
πατησα την αναζητηζη.!! και τα εχω διβασει απλος ηθελα ρωτησω τι πρωτηνεται πανω σε αυτα που ειπα για το αυτοκ μου...
ASTIN σε τι τιμη κειμενετε περιπου?

Darkled
18-05-2009, 17:51
Να ρωτήσω το forum: έχει κάνεις αγοράσει trd δίσκο πλατό? Γιατι αυτά που μου έδωσε ήταν ανοιχτά τα κουτιά, χωρίς χαρτιά και μέσα είχαν μόνο τα 2 κομμάτια.

3xw_sapia_x3ria
18-05-2009, 17:53
το ρουλεμαν ηθελα να πω sorry τα ψιλο μπερδεψα...
trd πολυ καλη λυση αλλα ειναι λιγο τσιμπημενει...
πατησα την αναζητηζη.!! και τα εχω διβασει απλος ηθελα ρωτησω τι πρωτηνεται πανω σε αυτα που ειπα για το αυτοκ μου...
ASTIN σε τι τιμη κειμενετε περιπου?

Περιπου στα 130¤ αν δε κανω λαθος για δισκο και πλατο μαζι .Παρε για καλο και για κακο ενα τηλεφωνακι μιας και το εχεις το κολαι και πες μου και μενα γιατι ενδιαφερομαι αμεσα ...

Ήθελα αλλαγή, και τα μαμά μου πήγαιναν περίπου τα μισά λεφτά ενώ daikin περίπου 350, είπα δεν μαμιεται και πείρα TRD αν και οικονομικά είμαι στα low…
Αναμένω TRD sineblocks και βάσεις μηχανής… και κάτι άλλα.

Και γω οικονομικα Low ειμαι γι αυτο δεν σκεφτομαι καν τον TRD . Αν αναλογιστεις και τα λεφτα τοποθετησης τοτε ασ'τα να πανε ... Πολυ καλη επιλογη παντως .Απο αντοχη πως παει αραγε ?

xristos masouras
18-05-2009, 18:23
θα παρω αυριο και θα σου πω.....

biofotos
18-05-2009, 18:30
Να ρωτήσω το forum: έχει κάνεις αγοράσει trd δίσκο πλατό? Γιατι αυτά που μου έδωσε ήταν ανοιχτά τα κουτιά, χωρίς χαρτιά και μέσα είχαν μόνο τα 2 κομμάτια.

Λογικά επάνω στο δίσκο ή-και το πλατώ είναι "χτυπημένο" το λογότυπο TRD ή Exedy. Εξάλλου ο Μαλιώρας είναι αντιπρόσωπος της TRD οπότε δεν πιστεύω να "παίχτηκε" τίποτα περίεργο (βέβαια σίγουρος δεν είμαι ούτε για τον εαυτό μου). Γιατί δεν του είπες κάτι ;

Darkled
18-05-2009, 18:43
Λογικά επάνω στο δίσκο ή-και το πλατώ είναι "χτυπημένο" το λογότυπο TRD ή Exedy. Εξάλλου ο Μαλιώρας είναι αντιπρόσωπος της TRD οπότε δεν πιστεύω να "παίχτηκε" τίποτα περίεργο (βέβαια σίγουρος δεν είμαι ούτε για τον εαυτό μου). Γιατί δεν του είπες κάτι ;

Εντάξει ναι και στο δισκο και στο πλατώ είναι χτυπημένα τα TRD όπως και part numbers και τα κουτιά έχουν πάνω αυτοκόλητα TRD. Απλώς δεν είχαν καθόλου άλλα χαρτιά μέσα τα κουτιά και δεν ξέρω αν είχαν τιποτα βύδες κτλπ.

arxrts
18-05-2009, 19:23
Τι άλλο μπορεί να είχε στα κουτιά και να μην στα έδωσαν;
Βίδες δεν παίζουν σε αυτά, ρουλεμάν δεν συμπεριλαμβάνεται στο κιτ, αφού είναι χαραγμένα trd και τα σωστά part numbers πιστεύω πως είσαι εντάξει.

proestuning
18-05-2009, 19:35
δεν εχει "δωσει" κανενα δικαιωμα ο κ.Κωστας μεχρι τωρα και αν υπαρχει λαθος αλλαζεται αμεσως οπως εχουμε τσεκαρει τις ελαχιστες φορες.....μην ειμαστε δυσπιστοι με ολους......υπαρχουν και καλοι εμποροι!

arxrts
18-05-2009, 21:27
Ακριβώς!
Ο άνθρωπος ΔΕΝ είναι χαζός, ξέρει πως λειτουργεί το σύστημα με το ιντερνετ κτλ κτλ.
Πουλώντας τον δίσκο έχει βγάλει ήδη αυτά που του αναλογούν.
Αν έκανε την χαζομάρα να πουλήσει για παράδειγμα έναν κοινό δίσκο για trd ξέρει πως δεν είμαστε χαϊβάνια και την επόμενη της ανακάλυψης θα έχει την χειρότερη δυσφήμιση.

3xw_sapia_x3ria
19-05-2009, 07:06
Εν ολιγης τι διαρκεια ζωης εχει πανω κατω αυτο το δισκο πλατο ξερουμε ? Και επειδη ξερω πως θα ρωτησετε αναλογα την χρηση και τα λοιπα ...θα σας απαντησω με Normal χρηση....αλλα που και που αν γινει καμμια κοντριτσα στον δρομο θα τον λιωσουμε .!! !! 500¤υροπουλα ειπες .Βαλε και την τοποθετηση αλλα 100¤υροπουλα .. κανα 600γιουρο η φαση της TRD ε >> ??

proestuning
19-05-2009, 15:32
η διαφορα Νικολα ειναι οτι το "μαμα" ειανι για κανα 2 πατηματα ενω το "αλλο" το Trd αντεχει αρκεταααααα παραπανω.........

3xw_sapia_x3ria
19-05-2009, 16:51
Αρκετα ενδιαφερον ... θα ψαξω λιγο να δω τι μπορω να κανω ,...

Woshiro
19-05-2009, 21:57
Όταν έρθει με το καλό η ώρα να αλλάξω δίσκο πλατό
μπορώ να πάω στον Μαλλιώρα να βάλω TRD (δίσκο πλατό) στο
Yaris 1.33;;Γίνετε να εφαρμόστει στο νέο Yaris ;;και χωρίς να
επηρεαστεί η εγγύηση του αυτοκινήτου;;
Γνώρίζετε τίποτα ;Περιμένω τα φώτα σας!! :24:

Και τι άλλα TRD πραγματάκια υπάρχουν;
Υπάρχει κανά site να χαζέψω ;
Ευχαριστώ =)

biofotos
19-05-2009, 22:18
Απ' ότι ξέρω, ακόμη η TRD δεν έχει βγάλει βελτιωτικό δίσκο για το καινούργιο μοτέρ.

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς από TRD (π.χ. δίσκο-πλατώ) μπορείς να βρεις στο επίσημο site της TRD http://www.trdparts.jp/english/parts_clutch.html

Woshiro
19-05-2009, 22:24
Thanks chief.

kalmik
20-05-2009, 01:28
Απ' ότι ξέρω, ακόμη η TRD δεν έχει βγάλει βελτιωτικό δίσκο για το καινούργιο μοτέρ.

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς από TRD (π.χ. δίσκο-πλατώ) μπορείς να βρεις στο επίσημο site της TRD http://www.trdparts.jp/english/parts_clutch.html

Sorry αλλά αφορά ιαπωνέζικα μοντέλα και part no. Exoυν αντιστοιχία με τα ευρωπαίκά. Με ενδιαφέρει γιατί στο Yaris Verso το εργοστασιακό σετάκι δίσκος/πλατώ είναι σούπα κυρίως το υλικό τριβής

Darkled
20-05-2009, 02:28
Sorry αλλά αφορά ιαπωνέζικα μοντέλα και part no. Exoυν αντιστοιχία με τα ευρωπαίκά. Με ενδιαφέρει γιατί στο Yaris Verso το εργοστασιακό σετάκι δίσκος/πλατώ είναι σούπα κυρίως το υλικό τριβής

το vitz είναι το yaris και ναι τα σασι, μοτέρ, κτλπ είναι τα ίδια τώρα το verso δεν θυμάμαι πιο σασι είναι (δες της άδειά σου)

biofotos
20-05-2009, 17:18
Το Verso αντιστοιχεί στο 2NZ Vitz. Εξάλλου μπορεί κανείς να βάλει δίσκο πλατώ της Aisin που είναι μια χαρά. Της Valeo είναι ψιλοχάλια...

θα πρεπει να έχετε κατά νου ότι τα σετ συμπλέκτη της TRD είναι αρκετά ζόρικα στο πόδι και θέλουν συνήθεια αλλιως θα σας σβήνει το μοτέρ στα φανάρια...

3xw_sapia_x3ria
20-05-2009, 18:10
Αληθεια το σετ της AISIN ισχυει οτι εχει καλη διαρκεια ζωης ?

biofotos
20-05-2009, 19:05
Αν και θεωρείται εργοστασιακής αντικατάστασης είναι λίγο πιο τσαμπουκαλεμένο.

Ωστόσο ο τρόπος οδήγησης είναι ο σημαντικότερος παράγοντας που διέπει τη διάρκεια ζωής του δίσκου.

xristos masouras
21-05-2009, 17:20
τεληκα ρωτησα τιμη για το ASIN στην ιαπονικη και μου ειπαν 206ευρο.
<δισκο-πλατο>

3xw_sapia_x3ria
21-05-2009, 19:27
¤206¤ ????????????? Μα πως ... Ειχε αναφερθει κατι για 130¤ .χμμ......

anest-arash
21-05-2009, 20:10
φιλε μου πιστευς οτι για ενα ιμαντα χρονισου κ μια βαση 500Ε ειναι πανακριβα.... για μενα παρε κανενα daykin δισκο πλατο κ θα με θυμηθεις..κ μιν πασ σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο γιατι παλι ακριβα θα πληρωσεισ κ θα κανεις την ιδια δουλεια με ενα απλο συνεργειο..:Banane35:

3xw_sapia_x3ria
21-05-2009, 20:20
DAIKIN ? Γιατι DAIKIN ενω... AISIN εχουν ακουστει καλυτερα λογια ? Εννοειται πως δε παω σε εξουσιοδοτημενο .Θα πιασουνε για αλλη μια φορα κ*ωλο*υς. Να λειπει το βυσσινο...

xristos masouras
23-05-2009, 15:56
η τιμη που ρωησα ειναι για το 1,5. δεν ξερω ποση διαφορα εχει για το 1,3.

3xw_sapia_x3ria
23-05-2009, 16:12
Ποιος ξερει .Θα κοιταξω να παω αν προλαβω να δω τι παιζει .

lefteris_ernest
01-05-2010, 08:55
Παιδιά γεια και χαρά σας... έχω εδώ και ένα χρόνο ένα Yaris 1,3 που έχει 23.000 km και λόγω δικών μου λανθασμένων ενεργειών (αλλά μπορεί και να μην ευθύνομαι εντελώς...) χρήζει αντικατάστασης δισκο - πλατο. Μιας και το έχω μόνο έναν χρόνο (είναι μες στην εγγύηση λοιπόν) αλλά όπως καταλαβαίνεται δεν μπορώ να διαθέσω για επίσημα ανταλλακτικά και συνεργείο, πώς σας ακούγεται η ιδέα ενός άλλου συνεργείου και ανταλλακτικού;
Θα χάσω την εγγύηση ή μήπως να "βολευόμουν" με κάτι πιο οικονομικό προς το παρόν και σαν εξαντλήσει τα km να ξαναβάλω το αυθεντικό της Toyota? ευχαριστώ.

GriGaS
01-05-2010, 09:15
Τι εννοείς δικές σου λανθασμένες ενέργειες? Εάν πας στην αντιπροσωπία ως αδαής και τους πεις το αυτοκίνητό μου έχει το τάδε πρόβλημα (περιγράψεις απλώς τα συμπτώματα) μήπως στο περάσουν εγγύηση? Δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό σε 1 χρόνο και 23.000 χλμ να δικαιολογείται φθορά του δίσκου.

Peter Ioannou
01-05-2010, 10:41
Δίσκος = αναλώσιμο.
Δεν μπορεί να ξέρει το κάθε συνεργείο πώς ξεκινάει ο κάθε οδηγός και πόσο πατινάρει τον συμπλέκτη, ή αν κρατάει το αυτοκίνητο στα φανάρια με τον συμπλέκτη και όχι με το φρένο.
Ηθικό δίδαγμα; Αντικατάσταση.
Συνεργείο; Κοίτα στους συνεργάτες μας και σίγουρα ο ssvolias θα σε καλύψει...
Πάνος.

george1973
01-05-2010, 10:53
Δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό σε 1 χρόνο και 23.000 χλμ να δικαιολογείται φθορά του δίσκου.[/QUOTE]
Ο δίσκος μπορεί να χαλάσει και μέσα σε μια μέρα δεν παίζουν ρόλο τα χιλιόμετρα...Εγώ τον έκαψα μέσα σε 2 ώρες...το θέμα είναι πως το ξέρει ότι έχει πρόβλημα με το δίσκο..?Αν πάει στην αντιπροσωπεία Θα καταλάβουν αν είναι από κακή χρήση...Αν του φίλος μας του αρέσει να αφήνει λάστιχο και όλο πρώτη δευτέρα τον έχει κάψει τον δίσκο,αν κάηκε όταν ζεσταίνεται θα μυρίζει..Για να δεις αν πατινάρει βάλε τρίτη τράβα χειρόφρενο πάτα λίγο γκάζι και άσε τον συμπλέκτη,αν σβήσει αμέσως είσαι εντάξει,αλλιώς άλλαξε δίσκο πλατό κ όταν οδηγείς να μην έχεις το πόδι πάνω στο συμπλέκτη συνέχεια....

akishellas
01-05-2010, 14:51
Καλησπερα παιδια κ ποσο παει σε yaris μετα του 2006 δισκος πλατο π.χ. ASIN η DAIKIN το ρωταω διοτι απο τι καταλαβα οι τιμες αυτες που γραψατε αφορουν δσκο πλατο του προηγουμενου yaris .
Οποτε με το καινουργιο yaris μετα του 2006 τι τιμες παιζουν σε δισκο πλατο ? Εχει αλλαξει κανεις?