PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγρασία και Αφυγραντήρες

kr0k0deil0s
12-01-2012, 15:09
Χαίρετε,
έχω 2 προβλήματα με υγρασία.
1) στο αυτοκίνητο υπάρχουν φορές που μπαίνω μέσα και τα τζάμια γίνονται τοίχοι από την θολούρα . Λόγω μεγάλου ψυγείου νερού αργεί να ανεβάσει θερμοκρασία και έτσι ταλαιπωρούμαι αρκετά μέχρι να βγάλει ζεστό αέρα και να καθαρίσει . Επίσης, δεν έχω AC οπότε το ξεχνάμε κι αυτό .
Αγόρασα έναν αφυγραντήρα αυτοκινήτου, ενεργού άνθρακα .
Όταν έρθει θα γράψω αναλυτικότερα εντυπώσεις

http://i.ebayimg.com/00/s/MzUyWDM1MQ==/$(KGrHqJHJC4E7zDosBgVBPCkQrGLog~~60_12.JPG

2) Πήγα στο σπίτι στην επαρχία και φυσικά το σπίτι ήταν παγωμένο όταν μπήκαμε μέσα. Ανάψαμε τζάκι και την στιγμή που άρχισε να ζεσταίνεται άρχισαν τα υπνοδωμάτια (πιο κρύοι χώροι του σπιτιού και λόγω διάταξης) να στάζουν από το ταβάνι νερό!
Μιλάμε για καινούρια κατασκευή με μόνωση και διπλά αλουμίνια.
Σκέφτηκα πως η υγρασία αυτή προφανώς θα ήταν υγρασία "εγκλωβισμένη" στο εσωτερικό του σπιτιού που δεν έχει πως να φύγει αφού το σπίτι δεν είναι σαν το σπίτι της γιαγιάς που μπάζει από παντού και στην ουσία αερίζεται συνεχώς...

Έτσι, σκέφτηκα μήπως ένας αφυγραντήρας θα με βοηθούσε να λύσω το πρόβλημα.
Γνωρίζετε κάτι ; Έχει δοκιμάσει κανείς σας;
Μιλάμε για περιοχή με υγρασία ~75-80% το βράδυ και ~65-70% την ημέρα .
Δεν μπορείς να σταθείς πουθενά γιατί κρυώνεις ακόμα και όταν το θερμόμετρο γράφει 15.

Έχει κανείς σας να προτείνει κάτι ;

Ευχαριστώ

loukas
12-01-2012, 15:29
Κοίτα επειδη εγω έμενα στην σαντορινη είχε κάργα υγρασία αφού μουχλιάζαν τα ΄ρούχα στις ντουλαπες.. Αγόρασα ενα αφυγραντηρα για 100 τ,μ και μάζευε καργα νερό, αλλα για να δουλεψει ο αφυγραντηρας πρέπει να είναι και ζεστός ο χώρος. Συνήθως τα σπίτια που έχουν θέρμανση υπάρχει και υγρασία, και για αυτό παρατηρείς στις γωνίες ψηλα μαυρίλα, όταν τα παράθυρα είναι αλουμίνια υπάρχει υγρασία , ενό τα ξύλινα κουφώματα τα παλιά είχαν κενά και πέρναγε ο άερας. Το θέμα είναι , εξαερισμός καθημερινά τις πρωίνές ώρες, και μετά θέρμανση με αφυγραντήρα μαζί, και αφού έχεις τόσο υγρασία, τις ντουλάπες θα τις κουφώνεις και δεν θα τις κλείνεις τελείως, λίγο άνοιγμα εννοώ , μην μπαίνει και σκόνη, ή μπορείς να πάρεις απο χρωματοπωλείο κάτι πλαστικά που έχουν χοντρό αλάτι και είναι για αυτην την δουλειά.Ολα δημιουργούνται απο την διαφορά θερμοκρασίας το ίδιο και στο αυτοκίνητο, αυτά θα σε βοηθήσουν..

dg79
12-01-2012, 15:40
για το σπιτι εγω χρησιμοποιω συλλεκτες υγρασιας, αυτα που ανεφερε ο λουκας στο τελος.
εκτος απο χρωματοπωλεια, εχει και στα ειδη μπανιου και σε μεγαλα πολυκαταστηματα οπως πχ πρακτικερ.
αν ο χωρος σου ειναι μεγαλος, θα χρειαστεις δυο, ισως και τρεις.
κανουν καλη δουλεια και ειναι πιο οικονομικα απο τους ηλεκτρικους αφυγραντηρες (περιπου 10-12 ευρω το κουτακι και 1,5-2 ευρω το ανταλλακτικο)

koukouroukou
12-01-2012, 15:50
αν δεν αεριζεις το σπιτι το πρωι, δυσκολα τα πραγματα...

10 λεπτα ανοιξε τα ολα, αρκουν...

+ ανανεωνεις τον αερα που αναπνεεις μεσα στο σπιτι.

δοκιμασε αυτο, και αν δεν πετυχει, τοτε πας σε αφυγραντηρες και αλλα τετοια μηχανηματα.

biofotos
12-01-2012, 16:58
Στις εποχές που ζούμε και τα λεφτά είναι λίγα, άν ανατρέξουμε στη χημεία, θα δούμε ότι το καλύτερο αφυγραντικό που υπάρχει είναι ο άσβεστος ασβέστης !!! Πήγαινε σε μια μάντρα, αγόρασε μερικές ασβεστόπετρες ΆΣΒΕΣΤΟΥ ασβέστη, βάλε τις μέσα σε ένα τσουβάλι από πατάτες (λινάτσα ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) και κοίτα τί θα συμβεί μετά από μερικές μέρες. Όσο ο άσβεστος ασβέστης προσλαμβάνει υγρασία από το περιβάλλον τόσο μετατρέπεται σε πούδρα. όταν γίνει όλος πούδρα, λιώσε τον σε νερό και βάψε τους κορμούς των δέντρων για να μην τα ταλαιπωρούν τα μυρμήγκια !!! Είναι ιδανικό αφυγραντικό για την περίπτωση του σπιτιού που λες όπου μένει αρκετό καιρό το σπίτι κλειστό. Άσε που όταν μπαίνεις μέσα μυρίζει καθαριότητα !

Για το αυτοκίνητο, τζάμπα λεφτά δίνεις. Ο καλύτερος τρόπος να έχεις γρήγορο καλοριφέρ είναι να έχεις βάλει νερά στην τουρμπίνα !!! Εμένα σε ελάχιστο χρόνο το καλοριφέρ βγάζει άψογο αέρα.

Γενικά, όταν μπαίνεις το πρωί στο αυτοκίνητο και όλα τα τζάμια θολώνουν στη στιγμή, το καλύτερο αντίδοτο είναι να γυρίσεις τον αέρα στο ζεστό και να ανάψεις το air condition κατευθύνοντας τον αέρα προς το εμπρός τζάμι.

kr0k0deil0s
12-01-2012, 17:04
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Εννοείται πως το σπίτι προσπαθήσαμε να το αερίσουμε προτού ψάξω άλλες λύσεις . Μάλλον το πρόβλημα είναι στο ότι ακόμα και το πρωί το περιβάλλον έχει ήδη υπερβολική υγρασία (65%+ ) .

Από μία αναζήτηση που έκανα βρήκα κι άλλους με τα ίδια προβλήματα . Δεν είμαι μόνο εγώ :Banane36:

Σπύρο η χημεία τα σπάει αλλά και νερά έχω στην τουρμπίνα και θέλω κάτι , με ροδάκια κατά προτίμηση, που θα το πάω από δωμάτιο σε δωμάτιο και σαν αντάλλαγμα για το ρεύμα που θα του δίνω θα μου επιστρέφει 100% απιονισμένο νερό για το σίδερο της μαμάς μου αλλά και το πλύσιμο του αυτοκινήτου μου αφού το νερό στην περιοχή έχει άπειρα άλατα και το αμάξι σε κάθε πλύσιμο μένει όλο και πιο βρώμικο :Banane43:

koukouroukou
12-01-2012, 18:12
για το αμαξι ,το καλοριφερ, μαζι με ενα ποντο ανοιχτο παραθυρο, κανει καλυτερη δουλεια απο μονο καλοριφερ.

loukas
12-01-2012, 21:45
Κάτι ακόμα, κάποτε τα παλιά σπίτια όπως λέει και ο Σπύρος τα έβαφαν με ασβέστη, αργότερα που βγήκαν τα πλαστικά έβαφαν επι τοίχου τα ντουβάρια πλαστικό και τα νταβάνια κόλα, δηλαδή πρώτη ύλη με στόκο... Μετά μέχρι και σήμερα σπατουλάρουν τους τοίχους και τα ταβάνια και τα βαφουν, τι θέλω να πω με αυτό.. ότι οι πόροι του σοβά έχουν κλείσει τελείως και δεν αναπνέουν τα τουβάρια, επειδή ηταν η δουλειά μου (κάποτε που είχε δουλειά) και τα έβλεπα συχνά, το σωστότερο απο όλα και για την υγεία και οικονομικότερο , είναι ο ασβέστης αλλά ποιος βαφει σήμερα με ασβεστη... κλείνουμε όλη την υγρασία μέσα στο σπίτι..

Katana
12-01-2012, 22:00
Tι μαθαίνουμε εδώ μέσα! :P

candy_red
13-01-2012, 00:40
Οι ποροι στους τοιχους δεν κλεινουν ουτε απο το πλαστικο το χρωμα ουτε απο το σπατουλαρισμα με παρετινη. Οτι και να του κανεις αν ΔΕΝ τον περασεις με ασταρι ''ΑΝΑΠΝΕΕΙ''.

Το ασταρι ειναι αυτο που κλεινει τους πορους και εμποδιζει το οτιδηποτε να βγει στην επιφανεια του τοιχου.

Απο κει και περα ο νοων νοειτω. Επιλεγεις να αναπνεουν οι τοιχοι και να περναει υγρασια μεσα με αποτελεσμα να ξερναει οτι χρωμα του βαλεις επανω η να κανεις κανονικα τη δουλεια και να περαστει το ασταρι ωστε να μην εχεις προβλημα στην τελικη επιφανεια.

Επισης και αυτα ενημερωτικα :P

loukas
13-01-2012, 15:07
απο την στιγμή που θα το σπατουλάρεις γίνεται να μην το σταρώσεις ; θα τα πετάξει κατευθειαν ..αρα οι πόροι θα κλείσουν. Απλά ο ασβέστης ειναι πιο καλός απο τα πλαστικα.. ενημερωτικό κι αυτο..

biofotos
13-01-2012, 15:46
ναι αλλά ξεβάφει στα ρούχα όταν ακουμπάς τοίχο...

candy_red
13-01-2012, 16:14
Kai βγαινει μονο σε ασπρο... :P χαχα

απο την στιγμή που θα το σπατουλάρεις γίνεται να μην το σταρώσεις ; θα τα πετάξει κατευθειαν ..αρα οι πόροι θα κλείσουν. Απλά ο ασβέστης ειναι πιο καλός απο τα πλαστικα.. ενημερωτικό κι αυτο..

Εεεεχω δει ταβανια να κρεμανε και εεεεεχω ξηλωσει πλαστικο απο τοιχους.

Σε πολλα σπιτια γινεται προχειροδουλεια απο πολλους και με το να μην ασταρωσουνε εκτος το κοπο που γλυτωνουνε(λεμε τωρα, το πιο ευκολο ειναι) γλυτωνουνε τη μια εξτρα μερα που πρεπει να κατσει το ασταρι να αποροφηθει.. Αστα να πανε. Σιγουρα θα εχεις πεσει σε τετοιες περιπτωσεις.

ΥΓ. Να γινει το νεο υποφορουμ ελαιοχρωματιστων λεμεεεεεεε χαχαχαχα
(ζωγραφοι μεγαλων επιφανειων) :Banane04:

SoKoFLiKo
13-01-2012, 19:44
Τοίχος βαμμένος χωρίς αστάρι = ξεφλούδισμα μετά από εύλογο χρόνο...

Το πλαστικό χρώμα κλείνει πόρους... το ίδιο και το αστάρι ...

loukas
14-01-2012, 18:07
:teeth: πόσο παιδια ειστε.... αν βάλεις λουλάκι χρωματιζεται και γίνεται σιελ!!! ειπαμε ο ασβεστης ειναι για σπίτια παλιά και σε επαρχίες..