Yarisclub Forum Yarisclub Forum

Επιστροφή   Yarisclub Forum > Πέρα από το Yaris... > Γενικά και αόριστα

Γενικά και αόριστα Εδώ μέσα μπορείτε να σχολιάζετε οτιδήποτε άσχετο (ή και σχετικό) με το HYC...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-01-2005, 21:20   #1
nikolaras
Χιονοdriftης
Posting Freak

Το avatar του χρήστη nikolaras

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Τι αυτοκίνητο έχεις?: yaris ts 2001
Μικρη υδρογεννητρια!!!

Στην επαρχια ,μιλαω για χωρια ,μερικοι ειναι τυχεροι ,γιατι μπορουν να εκμεταλευτουν το νερο μιας πηγης και να παραγουν ρευμα,ενας απο αυτους ειμαι και εγω.Ψαχνομαι να φτιαξω μικρη υδρογεννητρια για τον χειμωνα γιατι το νερο παει χαμενο,μιλαμε για 3 με 4 ιντζες νερου και απο 10 μετρα υψος,δεν ξερω αν κανενας απο εσας εχει ασχοληθει με κατι τετοιο,να μου δωσει τα φωτα του.Μεχρι στιγμης εχω φτιαξει το στροβιλο,κατασκευαστηκε απο ενα παλιο πλυντηριο τα ρουλεμαν και ο καδος,ο ιμαντας και τα αυτια του στροβιλου,που θα χτυπαει το νερο θα ειναι απο κουταλακια,κολλημενα στην περιμετρο του διαμορφωμενου καδου.Το μεγαλο προβλημα μου ειναι η γεννητρια,εχω βρει στο διαδυκτιο τετοιες κατασκευες αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη,πολλοι ιδιοκατασκευαστες χρησιμοποιουν δυναμο αυτοκινητων,αλλα το προβλημα ειναι οτι θελει πολλες στροφες.Εδω θελω τα φωτα του JIM_TSPORT που νομιζω ειναι ηλεκτρολογος αυτοκινητων,εχω ενα δυναμο απο starlet 1300 ποσα watt βγαζει? Επισης γραφει πανω regulator αυτο τι ακριβως σταθεροποιει?Ο στατορας δεν ειναι απο μαγνητη αλλα απο πηνια και απο οτι ξερω για να παραγει ρευμα πρεπει αυτα τα πηνια να αποκτησουν μια αρχικη ταση πρωτα κατι σαν trigger,πως ακριβως δουλευει η γεννητρια στο αυτοκινητο για να φορτωσει την μπαταρια?Στις χαμηλες στροφες τι γινεται?η ταση μειωνεται η τα amper?Εγω πιστευω να δωσω στο δυναμο γυρω στις 1500 στροφες θα παραγει ρευμα?Οποιος γνωριζει απο γεννητριες παρακαλω ας με βοηθησει γιατι παιδευομαι αρκετο καιρο,αλλα που θα μου παει θα το φτιαξω. :D :D
Παλιά 17-01-2005, 22:28   #2
biofotos
add lightness
AdministratorPosting Freak

Το avatar του χρήστη biofotos

Περιοχή: Μαρούσι
Τι αυτοκίνητο έχεις?: little YARIS that could !
Πολύ γουστάρω τους "τρελλούς" επιστήμονες.
Νίκο έστω ότι παράγεις 12 βολτ ρεύμα. Που θα το αποθηκεύεις για να είναι χρήσιμο κάτι τέτοιο ; Θα πρέπει μετά να βάλεις alternator για να το κάνεις 220 οπότε θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Η ροή του νερού είναι σταθερή; Αν δεν είναι θα έχεις μεγάλες διακυμάνσεις τόσο της τάσης όσο και της έντασης. Επίσης θα πρέπει να έχεις μια συσκευή σε μόνιμη σύνδεση για να καταναλώνει την παραγόμενη ενέργεια αλλιώς θα υπερφορτώνεται τι σύστημα και θα σου καίγεται...
Κανας ηλεκτρολόγος μηχανικός για περαιτέρω βοήθεια ???
In a split of a second, life can change a lot - Ayrton Senna
Ο χρήστης biofotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-2005, 19:19   #3
nikolaras
Χιονοdriftης
Posting Freak

Koιτα Σπυρο, το συστημα για αρχη θα ειναι σε πειραματικη κατασταση,θα αποθηκευω σε μπαταριες αυτοκινητου,και μετα με inverter τα 12 volt dc,θα γινονται 220 volt ac.H ροη του νερου ειναι σταθερη και ειναι αρκετη,συμφωνα με τις μετρησεις μου να βγαζει γυρω στο 1 kw.Exω σκοπο την ενεργεια αυτη να την χρησιμοποιησω για θερμανση στην ηδη υπαρχουσα εγκατασταση.Επειδη εχω ενδοδαπεδια θερμανση,το νερο που μπαινει στις σωληνες δεν ειναι πανω απο 35 βαθμους,οποτε 1kw ειναι υπεραρκετο,για να θερμανει το νερο σε αυτη τη θερμοκρασια.Ακομα λαμβανω υποψη οτι την αντισταση δεν την επιρεαζουν οι διακυμανσεις της τασης,οτι παρει θα δωσει.Για αρχη ειναι οτι πρεπει,αργοτερα θα το χρησιμοποιω και αλλου το ρευμα!!!!Ας πουμε ουτε και οι κοινες λαμπες εχουν προβλημα απο την ταση αλλα η σταθεροποιηση της τασης ειναι ενα θεμα που θα λυθει αργοτερα.Τωρα ψαχνομαι για τον δυναμο του αυτοκινητου,πως θα παραγει οσο το δυνατον περισσοτερη ισχυ.
Παλιά 18-01-2005, 20:51   #4
biofotos
add lightness
AdministratorPosting Freak

Το avatar του χρήστη biofotos

Περιοχή: Μαρούσι
Τι αυτοκίνητο έχεις?: little YARIS that could !
Υπάρχουν δυναμό πανίσχυρα που τα χρησιμοποιούν αυτοί που βάζουν κτήνη ηχοσυστήματα μέσα στο αυτοκίνητο .Βέβαια μόνο το δυναμό αυτό τους κόβει 10 ίππους όταν λειτουργεί αλλά δεν μπορεί κανείς να τα έχει όλα.
In a split of a second, life can change a lot - Ayrton Senna
Ο χρήστης biofotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-2005, 22:16   #5
Peter Ioannou
Saneatsu Abukara
Posting Freak

Το avatar του χρήστη Peter Ioannou

Περιοχή: Αmbelogardens
Τι αυτοκίνητο έχεις?: None :-(
Φίλε nikolaras,
Συνυπολόγισε και τη "σχέση μετάδοσης" που θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ώστε να "πολλαπλασιάζονται" οι στροφές περιστροφής του τυμπάνου (υποθέτω φίλε nikolaras πως σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις ελαστικό ιμάντα για τη μετάδοση της κίνησης), ώστε να παίρνεις στην έξοδο του "δυναμό" από 13,8 έως 14,4V.
Επίσης, εκτός από την αντίσταση του "δυναμό" κατά την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας, πρέπει να υπολογίσεις και την αντίσταση από αυτή τη σχέση μετάδοσης. Είναι αρκετή η ισχύς που έχει η δεδομένη υδατόπτωση για να ανταπεξέλθει;
Επίσης, σκέψου και το ενδεχόμενο κατασκευής ενός ακροφυσίου στο άκρο της σωλήνας προσαγωγής του νερού, ώστε να αυξήσεις την ταχύτητα του νερού που θα προσπίπτει στον κάδο. Επιπρόσθετα, σκέψου και την πιθανότητα τοποθέτησης του κάδου, με τον άξονά του όχι οριζόντιο, αλλά κατακόρυφο-.
Καλή επιτυχία.
Πάνος.

Fast cars do not kill. Slow drivers, do!!!
Ο χρήστης Peter Ioannou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-2005, 23:11   #6
KRHTHKOS
Ο νέος είναι ωραίος
Member

Το avatar του χρήστη KRHTHKOS

Περιοχή: hrakleio
file nikolaras apo ti mathenoume apo thn sxolh(tei hlektrologias hrakleio) apo to mathhma twn mhxanwn otan mia genhtria diegiretai apo hlektromagnhtes kai oxi apo monimous magnhtes krataei ena paramenonta magnhtismo ikano na thn kanei na ksekinisei kai na paragei tash ara ekei den exeis provlhma,ena auto,duo eksartatai pws tha sundeseis ta tiligmata ths mhxanhs kai analoga exeis to epithimito apotelesma(parallhlis-seiras-ksenhs h suntheths diergeseis)diaferoun sto reuma analoga me tis strofes kai to fortio,o pateras mou exei ftiaksei ena ravdistiko gia tis elies kai exei enan venzinikinitira me ena dynamo apo amaksi tha rwthsw ti exei kanei kai tha sou steilw merikes plhrofories alla den nomizw na antimetwpiseis kai kamia idieterh dyskolia.
Παλιά 18-01-2005, 23:32   #7
Jim_TSport
Πάλιουρας
Posting Freak

Το avatar του χρήστη Jim_TSport

ΦΙΛΕ ΝΙΚΟΛΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΑΡΚΕΤΑ ΕΜΠΟΔΙΑ ΣΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΑΥΤΗΣ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ ΤΟ ΔΥΝΑΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΙΜΑΝΤΑ ΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΡΙΑΞΕΙΣ ΕΔΩ ΕΜΕΙΣ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΤΟΙΜΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΡΕΓΟΥΛΑΤΟΡΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΔΥΝΑΜΟ ΠΟΥ ΣΦΙΓΕΙ ΤΟ ΛΟΥΡΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ Η ΙΣΧΥΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ Ο ΔΥΝΑΜΟΣ ΣΤΗΣ ΣΩΣΤΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΘΥΝΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΔΥΝΑΜΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΡΙΤΟΝ Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΒΑΛΕΤΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗ ΤΑΣΗΣ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΤΕΝΤΑ!
Παλιά 19-01-2005, 10:56   #8
nikolaras
Χιονοdriftης
Posting Freak

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για το εδιαφερο σας.Η ιδεα μου ξεκινησε απο εναν πολυ καλο μου φιλο που υλοποιησε ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ μια τετοια κατασκευη υδρογεννητριας,βεβαια αυτος διαχειριζεται τα νερα ενος ολοκληρου ποταμου(πορταικος ποταμος)οι εγκαταστασεις βεβαια ηταν σχεδον ετοιμες γιατι παλια εκει υπηρχε νερομυλος www.cafe-neromylos.gr
σε καποια φωτο φαινεται η υδρογεννητρια πολυ καθαρα.Eπειδη παρακολουθησα και βοηθησα τον φιλο μου για να υλοποιησει την υδρογεννητρια του ειμαι σε πολυ καλο δρομο,μονο που εγω δεν εχω τοσο πολυ νερο,αλλα εχω αρκετο ,ας ειναι καλα η βρυση του Μενουση που βρισκεται πανω απο το σπιτι μου.Το μονο προβλημα που εχω ειναι η συνδεσμολογια του δυναμο με την μπαταρια,δηλαδη πως η μπαταρια φορτιζει απο τον δυναμο,το θεμα με τους ιμαντες το εχω λυσει με τις καταλληλες τροχαλιες και δουλευει τελεια.
Παλιά 21-01-2005, 11:22   #9
nikolaras
Χιονοdriftης
Posting Freak

Αυτη τη συνδεσμολογια μπορει καποιος να μου την εξηγησει?Ειναι δυναμο αυτοκινητου,συνδεμενος με μπαταρια.Η πρωτη εικονα μαλλον ειναι το ζητουμενο μου,ο διακοπτης τι ρολο παιζει?
Παλιά 21-01-2005, 11:26   #10
nikolaras
Χιονοdriftης
Posting Freak

Αυτη τη συνδεσμολογια μπορει καποιος να μου την εξηγησει?Ειναι δυναμο αυτοκινητου,συνδεμενος με μπαταρια.Η πρωτη εικονα μαλλον ειναι το ζητουμενο μου,ο διακοπτης τι ρολο παιζει?

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.5.1
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright YarisClub.gr

Page generated in 0,05779 seconds with 31 queries
[Output: 80.48 Kb. compressed to 75.40 Kb. by saving 5.08 Kb. (6.32%)]