Yarisclub Forum Yarisclub Forum

Επιστροφή   Yarisclub Forum > Πέρα από το Yaris... > Γενικά και αόριστα

Γενικά και αόριστα Εδώ μέσα μπορείτε να σχολιάζετε οτιδήποτε άσχετο (ή και σχετικό) με το HYC...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-01-2005, 01:01   #21
nikolaras
Χιονοdriftης
Posting Freak

Το avatar του χρήστη nikolaras

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Τι αυτοκίνητο έχεις?: yaris ts 2001
ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΕΤΥΧΕ!!!!!!!!!!!!!!!
Κατορθωσα να παραγω ρευμα!!!!Απο τον δυναμο, στο εργαστηριο μιλαω,εκανα ακριβως την συνδεσμολογια που προανεφερες, Πανο,και το αποτελεσμα ηταν καταπληκτικο!!!! Στην αρχη η ταση της μπαταριας ηταν 12,4 volt οταν συνδεσα τον δυναμο ,αρχισα να ανεβαζω στροφες (με δικη μου πατεντα)απο τις 1000 μεχρι τις 2000 περιπου δεν εκανε τιποτα,απο κει και πανω αρχιζει και παραγει ρευμα!!! η ταση στους πολους της μπαταριας δειχνει 14,8 οποτε φορτιζει!!!Τωρα ειμαι ετοιμος για το μεγαλο πειραμα να μπορεσω να φτασω τις στροφες γυρω στις 500 στην υδροτουρμπινα,οποτε με τις καταλληλες τροχαλιες να φτασω τις στροφες στον δυναμο πανω απο 2000.Πανο η συμβολη σου ηταν καταλυτικη,δεν εχω λογια να σε ευχαριστησω!!
Παλιά 29-01-2005, 02:28   #22
Peter Ioannou
Saneatsu Abukara
Posting Freak

Το avatar του χρήστη Peter Ioannou

Περιοχή: Αmbelogardens
Τι αυτοκίνητο έχεις?: None :-(

Αν και δεν πίνω, όταν περάσω από τα Τρίκαλα, θα κεράσεις κανένα τσιπουράκι;
Μετά την επιστροφή μου στην Ελλάδα, εννοείται.
Πάνος.

Fast cars do not kill. Slow drivers, do!!!
Ο χρήστης Peter Ioannou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-2005, 10:44   #23
nikolaras
Χιονοdriftης
Posting Freak

Πανο οτι θελεις,βεβαιως και να ρθεις θα σε περιμενω,οσο για το τσιπουρακι,αμα πιεις θα σου αρεσει παρα πολυ,λιγο ποτο αλλα καλο!!!!
Παλιά 31-01-2005, 10:52   #24
trackler
Μέλος Yaris Club
Posting Freak

Το avatar του χρήστη trackler

Περιοχή: κοντα στις ειδικες...
Τι αυτοκίνητο έχεις?: FIAT STRADA 1.3 TD MULTIJET
ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.
Ο χρήστης trackler δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-02-2005, 12:29   #25
nikolaras
Χιονοdriftης
Posting Freak

Λοιπον τα νεωτερα:δυστυχως δεν ειναι δυνατον να ανεβασει η υδροτουρμπινα τις απαραιτητες στροφες,για να δουλεψει ο δυναμος,το κατορθωσα βεβαια με τις καταλληλες τροχαλιες,αλλα δεν εχει καθολου δυναμη,ολη η δυναμη του νερου εξαντλειται στο ανεβασμα των στροφων.
Τωρα εχω στραφει στην αγορα γεννητριας,με σταθερους μαγνητες,χαμηλων στροφων 220 βολτ,υπαρχει μια εταιρια στην Αθηνα energotec,η οποια εχει μερικους τυπους μικρογεννητριας που ζηταω,αλλα μου φαινεται οτι ζητανε οτι τους λειπει απο χρηματα,για να καταλαβετε για μια μικρη γεννητρια 800-1000 βατ ,ζητανε 1500 ευρω!!!!!μιλαμε για σφαγειο,και αυτη η τιμη ειναι μονο για το μοτερ που ειναι στο μεγεθος περιπου του δυναμο!!!Η ιδια εταιρια εχει και κιτ τουρμπινας και γεννητριας με 4 ακροφισια να χτυπανε την τουρμπινα,600-1000 βατ στα 220 βολτ με 400 περιπου στροφες με 2500 ευρω!!!!!Παρομοια κιτ υπαρχουν στο εξωτερικο με λιγοτερο απο 1000 ευρω!!!Τωρα ψαχνομαι με μια εταιρια απο Νορβηγια που εχει καταπληκτικα πραγματα,αλλα περιμενω να μου στειλει τιμες!!!Στην Ελλαδα αυτου του τυπου παραγωγη ενεργειας (για ιδιωτικη χρηση)ειναι σε πρωτογονο σταδιο,στην Αμερικη,Καναδα,Αυστραλια,Νορβηγια,και γενικα σε χωρες που υπαρχουν πολλα νερα,αυτες οι μικρες γεννητριες ειναι πολυ διαδεδομενες,και μπορουν να καλυπτουν τις αναγκες ολοκληρου του σπιτιου!!Σχετικα και η Ελλαδα εχει πολλα νερα,χαιρομαι που θα ειμαι απο τους πρωτους που θα φτιαξω κατι τετοιο!!! :D
Παλιά 15-02-2005, 08:17   #26
Peter Ioannou
Saneatsu Abukara
Posting Freak

Το avatar του χρήστη Peter Ioannou

Περιοχή: Αmbelogardens
Τι αυτοκίνητο έχεις?: None :-(
Φίλε nikolaras.
Δυστυχώς από την αρχή είχα εκφράσει τους ενδοιασμούς μου για το αν και κατά πόσο η "υδατόπτωσή" σου θα έχει το κατάληλο ενεργειακό περιεχόμενο για να μπορέσει να περιστρέψει την τουρμπίνα με το δυναμό.
Ας μην ξεχνάμε ότι το δυναμό του αυτοκινήτου "απορροφά" περίπου 1-3 ίππους, ανάλογα με τις καταναλώσεις που τροφοδοτεί (εξ' ου και κάποιοι έβγαλαν σύστηματάκι για τους κοντράκηδες, το οποίο όταν πατάς τέρμα το γκάζι, απομονώνει το δυναμό και δεν φορτίζει καθόλου).
Προσπάθησε να μειώσεις -όσο το δυνατόν περισσότερο- το βάρος του κάδου (που χρησιμοποιείς σαν "τουρμπίνα") και ταυτόχρονα, να μειώσεις όσο το δυνατόν περισσότερο τις τριβές στα σημεία έδρασής του.
Τέλος, αν είναι δυνατόν, προσπάθησε να αυξήσεις την ταχύτητα πρόσπτωσης του νερού στον κάδο, με την προσθήκη ακροφυσίου.
Αν δεν καταφέρεις τίποτε και με αυτά, γύρισέ το στα φωτοβολταϊκά.
Φιλικά,
Πάνος.

Fast cars do not kill. Slow drivers, do!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Peter Ioannou : 05-01-2008 στις 12:50.
Ο χρήστης Peter Ioannou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-2005, 08:34   #27
nikolaras
Χιονοdriftης
Posting Freak

Πανο,υποκλινομαι ταπεινα στις γνωσεις σου,ειχες απολυτο δικαιο,αλλα αν δεν το δοκιμαζα θα εσκαγα,ακροφυσιο εχω βαλει,επισης χρησιμοποιω και 2ο ακροφυσιο την υπαρχουσα υδρευση,μιας που τον χειμωνα δεν γραφουν τα ρολογια,και δεν ειναι καθολου ευκαταταφρονητη η πιεση που εχει,δηλαδη εχω 2 πηγες,και παλι τιποτα,οι τριβες ειναι μεγαλες για να αυξησω τοσο πολυ τις στροφες.http://www.harrishydro.com/product.htm αν δεις εδω αυτο ακριβως χρειαζομαι,αλλα στην Ελλαδα δεν υπαρχει,θα κοιταξω στην Ευρωπη,τα ιδια μηχανηματα ,τα βρισκεις στην Αμερικη με μεγαλες διαφορες τιμων!!!!Φανταζεσαι τι γινεται στην Ευρωπη!!!
Παλιά 04-01-2008, 20:25   #28
kostas_Yaraki

Το avatar του χρήστη kostas_Yaraki

Διάβασα όλο το θέμα και κυριολεκτικά έχω μείνει άφωνος!
Δεν φανταζόμουν σε καμία περίπτωση ότι υπάρχουν εδώ μέλη της προηγούμενης γενιάς που έχουν τόσο προχωρημένης δυσκολίας ασχολίες/χόμπυ!
Οι απορίες του Νικολάρα πρωτόγνωρες -για εμένα- και οι απαντήσεις του Πάνου κατατοπιστικότατες!
Νικολάρα τελικά τι έγινε,έφτιαξες την υδρογεννήτριά σου?(ναι,το ξέρω ότι έχουν περάσει 2,5 χρόνια).
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-2008, 09:41   #29
darnakas
Φανατικός
Posting Freak

Το avatar του χρήστη darnakas

Περιοχή: Νέο Σούλι-Σέρρες
Τι αυτοκίνητο έχεις?: Τωρινό:Toyota Corolla 1.3 '93 (Πρώην:Yaris 1.0lt '99)
Τι το πέρασες;
Μιλάμε για την κρυφή επιστημονική ομάδα του πανεπιστημίου YarisClub που μέρα νυχτα απασχολείται με νέες ιδέες και πειράματα!
Νίκο ακόμη δουλεύει η γεννήτρια από τότε ή απλά το πείραμα σου ήθελες να πετύχεις;

Υ.Γ:Αν φοβάσαι τα φώτα της δημοσιότητας μπορείς να μου στείλεις πμ!!!
Παλιά 05-01-2008, 19:49   #30
nikolaras
Χιονοdriftης
Posting Freak

Λοιπόν τα σχέδια της υδρογεννήτριας,προς το παρόν, εκτοπίστηκαν γιατί ένα πολύ καλό project πήρε τη θέση της,το οποίο δουλεύει τέλεια και αποδίδει τόσο, όσο 3 τόνους πετρέλαιο θέρμανσης, που θα χρειαζόμουνα πέρυσι και φέτος ...
Αύριο αν μπορέσω θα ανεβάσω φώτο,μέχρι τότε αφήστε τη φαντασία σας να οργιάσει !!!!!
Τι να κάνουμε το οικολογικό μου πνεύμα είναι ανήσυχο !!!!

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.5.1
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright YarisClub.gr

Page generated in 0,07977 seconds with 32 queries
[Output: 78.69 Kb. compressed to 73.65 Kb. by saving 5.04 Kb. (6.40%)]