Yarisclub Forum Yarisclub Forum

Επιστροφή   Yarisclub Forum > Το αυτοκίνητό μας ! > Toyota Yaris

Toyota Yaris Τι οδηγούμε και γιατί το αγαπάμε! Γενική συζήτηση γύρω από το αυτοκίνητο που μας ενθουσιάζει !

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-09-2010, 16:00   #11
kr0k0deil0s
Κολλημένος
Posting Freak

Το avatar του χρήστη kr0k0deil0s

Περιοχή: Αφγανιστάν
Τι αυτοκίνητο έχεις?: yaris 998cc
Για να αλλάξεις τουρμπίνα και να γίνουν όλα σωστά (έλεγχος στις φλάτζες, εύρεση καινούριων και αντικατάσταση τους, έλεγχος της υπάρχουσας τουρμπίνας κτλ) το 3ωρο είναι μια χαρά χρόνος για αντιπροσωπεία .

Επίσης όταν πάει ενα καινούριο αυτοκίνητο και αναφέρει πως καίει λάδια, και υπάρχει ήδη άσχημο ιστορικό με τις τουρμπίνες που το συνόδευαν, είναι λογικό και ο μηχανικός να σκεφτεί αυτό εφόσον δεν υπάρχουν άλλα σημάδια .
Να σου εγγυηθεί δεν μπορεί κανείς, οποιοδήποτε τούρμπο αυτοκίνητο μπορεί να κάψει από 50-100γρ/1000χλμ και να φτάσει και το μισό λίτρο , αλλάζοντας μόνο τον τρόπο οδήγησης και την συντήρηση του .
Παλιά 07-09-2010, 16:45   #12
pre04139
Στο στρώσιμο
Senior Member

Το avatar του χρήστη pre04139

Τι αυτοκίνητο έχεις?: Toyota Yaris 1.4 D4-D VCR-TRC 2010
Οταν φιλε 1.2.3.Go πας σε μια αντιπροσωπια ενα αυτοκινητο (και όπως λεει ο τύπος που εκανε την αλλαγη ''εχω αλλαξει άλλα δεκα τετοια'') και αδυνατουν να σου πουν που ειναι το προβλημα (το θεμα με τις τουρμπινες δεν παρουσιαστηκε τωρα...υπαρχει εδω και 3 χρονια) αλλά σου λενε οτι εχει καψει 1,2 λιτρα σε 7500km, και δεν θα πρεπει να ανησυχεις.
Το αλλο που μου ειπαν να το παω παλι σε λιγες μερες γιατι μπορει να εχει τραβηξει λαδι στο intercooler και μπορει να σπασει το μοτερ και θα δουμε, θα το συζητησουμε ενταξει δεν εγινε και τιποτα.
Τις παραπανω ''υποθεσεις'' θα μπορουσα να τις κανω και εγω αλλα το ζητουμενο δεν ειναι αυτο.
Πιστευω ότι καταλαβαινεις που ειναι η αγανακτηση μου, το προβλημα μου, μ' αυτα και μ' αυτα εχω το αυτοκινητο απο τον Μαϊο και εχω μπει συνεργειο 5 φορες, και παρ' ολα αυτα συνεχιζει να καιει λάδι.
Ο χρήστης pre04139 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-2010, 19:56   #13
kr0k0deil0s
Κολλημένος
Posting Freak

Ρε φίλε τι να σου πω εγώ τώρα ;
Ότι θεωρώ αστείο τον προβληματισμό σου; Θα ακουστεί εριστικό. Και θέλεις να σου εξηγήσω ;

1) Αγόρασες ένα turbo diesel μοτέρ και 200αρίζεις στις ευθείες, πράγμα που πραγματικά του αλλάζει τον αδόξαστο .

2) Υπό τις παραπάνω συνθήκες κρατάς λάδια για περισσότερα από 5.000-7.000 χλμ και αν δεν στα έκαιγε μπορεί να τα κράταγες και περισσότερο .

3) Σου καίει 1200γρ λάδι ανά 7.500χλμ που σημαίνει 160γρ/1000 χλμ!! Και έχεις παράπονο ότι το αυτοκίνητο σου καίει λάδι !!!!

Δηλαδή πες μου να καταλάβω, τι κατανάλωση θα θεωρούσες λογική;
Γνωρίζεις πως το 70-80% των τουρμποκινητήρων που υπάρχουν εκεί έξω καίνε το διπλάσιο από εσένα και είναι φυσιολογικό;
Γνωρίζεις πως εγώ με ολικό ρεκτιφιέ στο μοτέρ και καινούρια τουρμπίνα πλησίασα τα νούμερα σου; (που υποτίθεται ότι μετά το ρεκτιφιέ όσο κρατήσει το μοτέρ, θα είναι πολύ πιο "strict" σε ορισμένα θέματα, καταναλώσεις κτλ).

Να στο πω απλά, α) αλλαγή λαδιών κάθε 5.000χλμ, β)λάδι ΟΧΙ toyota και γ)οδήγηση ανάλογη του αυτοκινήτου.
Με το να πας τελικές στην ευθεία μόνο υποπίεση δεν έχεις.
Βάλε ένα μπαρόμετρο και φρόντισε να μάθεις πως πρέπει να πας .

Τα παραπάνω στα λέω εντελώς φιλικά γιατί κάποτε κι εγώ ασχολιόμουν και μέτραγα τα ml που μου έλειπαν από παραφλού και λάδι αλλά φίλε δεν αξίζει.
Άνοιξε το βιβλιαράκι και έλεγξε τι κατανάλωση θεωρεί λογική ο κατασκευαστής.
Και θα δεις πως είσαι εντός ορίων.
Κάθε 2.500 χλμ συμπλήρωμα λαδιού, κάθε 5.000χλμ αλλαγή μαζί με φίλτρο.
Και θα έχεις αυτοκίνητο πριόνι για πολλά χλμ.
Αυτή είναι η λύση.
Και αργά ή γρήγορα εκεί θα καταλήξεις
Παλιά 07-09-2010, 20:00   #14
kr0k0deil0s
Κολλημένος
Posting Freak

Και επίσης, όσον αφορά το μοτέρ, λάδι στο intercooler να πεις στα βόδια ότι θα είχε τραβήξει αν όταν έλυσαν την τουρμπίνα και έβαλαν το μεσαίο τους δάχτυλο εκεί που ενώνεται με τον σωλήνα ήταν γεμάτη λάδι.
Αν όχι (που σίγουρα δεν έχανε η τουρμπίνα με τόσο μικρή κατανάλωση) το λάδι έχει καεί και δεν έχει μείνει μέσα στο κύκλωμα .

Επίσης, ακόμα κι αν είχε μείνει το μόνο πρόβλημα θα ήταν πως μέχρι να καθαρίσει το κύκλωμα με την νέα τουρμπίνα θα σου γινόταν σκ@τά η πεταλούδα και θα ήθελε καθάρισμα πιο συχνά .

Αλλά σου ξαναλέω, με τόσο μικρή κατανάλωση δεν έχεις πρόβλημα.
Και αν η τουρμπίνα σου έχανε λάδι στο σημείο προς intercooler ο μηχανικός θα το είχε αμέσως εντοπίσει και θα ήταν σίγουρος για το ότι χάνεις λάδι από τουρμπίνα .

Και στην τελική, καθαρά και μόνο για ψυχολογικούς λόγους, βγάλε το ιντερκουλεράκι μόνος σου αν ασχολείσαι και καθάρισε το μέσα με βενζίνη και νερό (αν και δεν χρειάζεται.σίγουρα.είναι πολύ νωρίς).

Απόλαυσε το αυτοκίνητο σου , είναι πολύ νωρίς για να έχεις προβλήματα τέτοιου είδους.
Παλιά 07-09-2010, 20:33   #15
pre04139
Στο στρώσιμο
Senior Member

Όλα τα παραπανω που λες δεκτα δεν ειχα ποτε παλι αυτοκινητο με τουρμπο αρα δεν γνωρίζω πολλα. Για να μου αλλαξουν τουρμπο σημαινει ότι κατι δεν παει όντως καλά...αλλιώς δεν θα το αλλαζαν.

Οσο για το θεμα των λαδιων δεν υπαρχει περιπτωση να άλλαζα καθε 15.000χλμ απλα δεν μου αρεσει να μου πουλανε κατι για 15000χλμ και να μου λενε μετα 7500χλμ. Αλλαγη λαδιων κανω καθε 7500χλμ. αλλα τα ενδιαμεσα τα κανω μονος μου, μονο τα service στην εταιρια.

Οτι 200αριζω μια στους 2 μηνες δεν πιστευω οτι ειναι το προβλημα.
Απλα στην επομενη αλλαγη λαδιων θα βαλω τα καλυτερα full συνθετικα 5-30w και θα δω αν υπάρχει διαφορα στην καταναλωση.

Τα 5-30W βεβαια ειναι πολυ λεπτα, ισως με 10-40W να μην υπηρχε υψηλη καταναλωση.

Με το μπαρομετρο που λες τι ακριβως θα μπορεσω να κανω και να προσεξω;
Αν βρεις χρονο γραψε λιγα πραγματα.

Ευχαριστω για τον χρονο, μιας και στο συγκεκριμενο τομεα δεν γνωριζω πολλα.
Παλιά 07-09-2010, 20:40   #16
yaris 2sz
Κολλημένος
Posting Freak

Το avatar του χρήστη yaris 2sz

Τι αυτοκίνητο έχεις?: toyota yaris 2sz/1nr
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pre04139
Με το μπαρομετρο που λες τι ακριβως θα μπορεσω να κανω και να προσεξω;
Αν βρεις χρονο γραψε λιγα πραγματα.

.

http://www.autotriti.gr/data/magazin...hema/34107.asp
Παλιά 07-09-2010, 21:29   #17
kr0k0deil0s
Κολλημένος
Posting Freak

Καλησπέρα και πάλι.
Διάβασα ξανά τα μηνύματα μου και τα βρίσκω κάπως επιθετικά, με συγχωρείς αλλά δεν εκνευρίζομαι με εσένα αλλά με το τρυπάκι στο οποίο σε βάζουν άνθρωποι που δεν μπορούν να σου πουν υπεύθυνα τι συμβαίνει με το αυτοκίνητο σου .
Θα σου γράψω μερικά πράγματα και αυτά μπορούν να διαψευστούν, αν χρειαστεί, από τα υπόλοιπα μέλη.
Αρχικά, κατά την γνώμη μου απορρίπτεται το ενδεχόμενο το μοτέρ σου να είναι κόφα και ότι καίει υπέρμετρα λάδι .
Για εμένα αυτό το σενάριο δεν υπάρχει .
Ύστερα, γράφεις πως υπάρχει θέμα με τις τουρμπίνες των μοτέρ σας.
Δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω αυτό.
Κατά την γνώμη μου αυτός ήταν και ο λόγος που το συνεργείο/αντιπροσωπεία σαν αίτιο της όλης κατάστασης "φωτογράφισε" την τουρμπίνα .
Αναφέρεις τα παραπάνω νούμερα εδώ, τα ανέφερες στην αντιπροσωπεία; Ο μηχανικός - υπεύθυνος δέχτηκε πως τέτοια κατανάλωση είναι παράλογη; Ιδιαίτερα με λάδι 5-30 ;
Αυτό μου κάνει μεγάλη εντύπωση .
Ας περάσουμε στο ζήτημα οδήγησης ενός τέτοιου αυτοκινήτου.
Σίγουρα τα τούρμπο αυτοκίνητα νέας γενιάς είναι αρκετά πιο φιλικά προς τον οδηγό και χρειάζονται λιγότερη προσοχή σε σχέση με τα παλιότερα.
Όμως μερικά πράγματα είναι βασικά:
Όσο γίνεται το αυτοκίνητο δεν το "τουρμπίζεις" ενώ είναι κρύο (χοντρικά 10-15 λεπτά από την στιγμή που το έβαλες μπροστά) . Το πως θα ξέρεις πότε το "τούρμπισες" θα το δεις με ένα μπαρόμετρο* .
*μπαρόμετρο. Είναι ένα όργανο που όπως δείχνει και το άρθρο του Γιώργου σου δείχνει σε τι πίεση (υπο- και υπερ-) δουλεύει κάθε φορά το μοτέρ σου. Για αρχή μπορείς να πάρεις ένα αναλογικό φτηνό της Autogauge ώστε να έχεις απλά ενδείξεις και να κάνεις την δουλειά σου. Δεν έχουν παραπάνω από 20-25€ τα πιο "χλιδάτα" μηχανικά . Σύμφωνα με τις ενδείξεις θα καταλαβαίνεις πότε βρίσκεσαι σε υποπίεση (δηλαδή πίεση μικρότερη του ~1bar που θα δούλευε ένα ατμοσφαιρικό μοτέρ και αρνητική ένδειξη στο μπαρόμετρο ) , πότε σε ατμοσφαιρική πίεση (~1bar λειτουργίας και 0 σαν ένδειξη στο μπαρόμετρο) και πότε σε υπερπίεση, δηλαδή αυτό που λέμε στα τουρμπάτα...πίεση! (θετική ένδειξη στο μπαρόμετρο).
Αν συμβουλευτείς και άλλα όργανα θα διαπιστώσεις πως λόγω της μεγαλύτερης συνολικής πίεσης του τούρμπο το αυτοκίνητο σου είναι πιο επιρρεπές σε αυξομειώσεις θερμοκρασιών νερού,λαδιού και καυσαερίων.
Όταν είσαι Εθνική και είσαι υπερπίεση τα πάντα ζεσταίνονται, το λάδι (αυτό μας ενδιαφέρει τώρα) ζεματάει και ψήνεται --> γίνεται πιο λεπτόρευστο,χάνει τις λιπαντικές του ιδιότητες και είναι πιο επιρρεπές στο να καίγεται .
Αυτό συμβαίνει και αν γενικά "κυνηγάς" συνέχεια το αυτοκίνητο εντός και εκτός πόλης.
Η απόδοση είναι πολύ μεγαλύτερη από ένα αντίστοιχο ατμοσφαιρικό αλλά το ίδιο συμβαίνει και με την καταπόνηση .
Με όλα αυτά σαν δεδομένα ο κάθε κατασκευαστής δίνει κάποια "κάβα" κατανάλωσης λαδιού ανά 1000χλμ στα μοτέρ που παράγει.
Υπάρχουν ατμοσφαιρικά που δεν καίνε τίποτα (yaris mk1-m2, για τα άλλα δεν ξέρω), υπάρχουν ατμοσφαιρικά που έχουν τσιμπήσει λίτρο σε κάθε αλλαγή (κορόλλα με πολλά Ζ στον κωδικό κινητήρα τους ) και υπάρχουν και τουρμπάτα που καίνε λίγο και πολύ .
Τουρμπάτα που δεν καίνε καθόλου δεν υπάρχουν . Και αυτό δεν οφείλεται σε έλλειψη στεγανότητας του μοτέρ αλλά στην τουρμπίνα την ίδια που όταν ζορίζεται ψήνει το λάδι και αυτό με την σειρά του καίγεται .
Όλη αυτή είναι μία συζήτηση που μπορεί να πιάσει 10άδες σελίδες, υπάρχουν εξαιρέσεις πάντα, υπάρχει ολόκληρη λογική για αυτά που συμβαίνουν αλλά εμάς μας ενδιαφέρει να ευχαριστηθείς το yaris σου.
Για αρχή άλλαζε λάδια πιο συχνά, πρόσεξε την χρήση κατά το ζέσταμα του αυτοκινήτου αλλά και γενικότερα έχοντας το μάτι στο μπαρόμετρο και μέτρα ξανά στάθμη .
Το 5-30 μου φαίνεται πολύ λεπτό, δεν ξέρω σε τι περιοχή βρίσκεσαι και τι θερμοκρασίες αντιμετωπίζεις αλλά ίδιο λάδι παίρνει και το μοτέρ μου αλλά όλοι βάζουν το ευρέως αγαπητό 10-40 και μερικοί ακόμα και 15-40 .
Συζήτησε το με τον μηχανικό σου και αποφάσισε, είναι δεδομένο πως όσο ανέβεις σε ιξώδες θα καις και λιγότερο .
Μην το παρακάνεις όμως !
Επίσης, καλό είναι να επιλέξεις συγκεκριμένο ιξώδες που θα χρησιμοποιείς συνέχεια .
Μην αλλάζεις τώρα, μετά κτλ .
Εγώ πιστεύω πως αν γίνουν αυτά τα απλά πραγματάκια η κατανάλωση σου σε 2 αλλαγές από τώρα θα είναι η μισή, ίσως και λιγότερη .

Επίσης, αν σου έχει γίνει εμμονή πως το μοτέρ σου ή η τουρμπίνα σου καίει παραπάνω λάδι από όσο πρέπει πήγαινε σε έναν αναλυτή καυσαερίων αφού πρώτα έχεις κάνει μία καλή βόλτα ώστε το μοτέρ να είναι σε θερμοκρασία λειτουργίας.
Με τόσο αυστηρές προδιαγραφές πλέον στους ρύπους ακόμα και το παραμικρό να καίει από λάδι θα το δεις στις τιμές του αναλυτή .

Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να σου γράψω, υπήρξε εποχή που έκαιγα 2 λίτρα λάδι ανά 1000χλμ και έκλαιγα, υπήρξε εποχή που έκαιγα 1 λίτρο ανά 1000χλμ και τώρα, που όλα έχουν γίνει σωστά, καίω και πάλι καμιά 100άρα-150άρα γραμμάρια ανά 1000 χλμ .
Πιο κάτω δεν πάει.

Ότι απορία έχεις γράψε και μην ανησυχείς, το αυτοκίνητο μια χαρά είναι σύμφωνα με τα νούμερα που γράφεις.
Σχεδόν δεν γίνεται καλύτερα !!!
Παλιά 07-09-2010, 22:23   #18
biofotos
add lightness
AdministratorPosting Freak

Το avatar του χρήστη biofotos

Περιοχή: Μαρούσι
Τι αυτοκίνητο έχεις?: little YARIS that could !
Κώστα, ανεξάρτητα αν είναι τουρμπάτο, το μοτέρ του είναι diesel. Αυτό σημαίνει ότι οι θερμοκρασίες καυσαερίων είναι της τάξης των 450 με 500 ενώ τα diesel δεν έχουν πεταλούδα.
Κατά τ' άλλα συμφωνώ σχεδόν σε όλα μαζί σου. Εμένα, το μόνο λάδι που δεν έκαιγεούτε σταγόνα το αυτοκίνητο ήταν το 15-50 300V της Motul. Ένας από τους λόγους που τα αυτοκίνητα καίνε λάδι είναι λόγω του ότι οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν, το λάδι ΕΞΑΤΜΙΖΕΤΑΙ μέσα από τις αναθυμιάσεις οι οποίες φυσικά καταλήγουν να καίγονται.

Το να βρεις γιατί ένα αυτοκίνητο καίει λάδι είναι μερικές φορές αρκετά δύσκολο. Σε γνωστό, το αυτοκίνητο έκαιγε λάδι γιατί είχε φιμωμένη εξάτμιση. Μόλις απομάκρυνε τα εμπόδια από την εξάτμιση, το αυτοκίνητο συνηρθε !!!

Το να καίει ένα αυτοκίνητο ΛΙΓΟ λάδι δεν είναι απαραίτητα κακό. Μερικές φορές είναι ΚΑΙ καλό ΚΑΙ εντός προδιαγραφών
In a split of a second, life can change a lot - Ayrton Senna
Ο χρήστης biofotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-2010, 22:51   #19
cyberguy
Πάλιουρας
Senior Member

Το avatar του χρήστη cyberguy

Τι αυτοκίνητο έχεις?: Subaru Impreza
ευτυχως σαν κατοχος τουρμπατου αυτοκινητου δεν θα συναντησω αυτα τα προβληματα για πρωτη φορα. στο ιμπρεζα καταναλωση λαδιου εχω οταν φοραω τα 10-40 (motul 300v) τον χειμωνα, ενω με τα 15-50 το καλοκαιρι καιω το πολυ 100ml στα 5000χλμ.

τα 5-30 πιστευω οτι ειναι πολυ λεπτα λαδια για τουρμπατο αυτοκινητο, ειδικα για καλοκαιρι με 35+ βαθμους. οταν με το καλο το παρω θα δοκιμασω να το λειτουργησω με 10-40 για καλοκαιρι και 5-40 για χειμωνα.

εντωμεταξυ οταν το παραγγειλα, ελεγα απο μεσα μου μπας και γλιτωσω τα οργανακια παρακολουθησης, εφοσω θα εχω ενα μαμα αυτοκινητο, αλλα τελικα παλι θα ψαχνω διακριτικο μερος για να τα βαλω
Ο χρήστης cyberguy είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-2010, 23:07   #20
pre04139
Στο στρώσιμο
Senior Member

Ευχαριστω για το αρθρο και την υπομονη συνονοματε Κωστα. Οσον αφορα την καταναλωση 1.2 λιτρα στα πρωτα 7500km ειναι διαγνωση της Toyota και μου την εχουν δωσει και σε επισημο εγγραφο. Οτι αναφερω εδω εννοειται οτι τα εχω συζητησει επι μακρον με τον υπευθυνο του συνεργειου. Αλλη μια συζητηση που καναμε στο συνεργειο ηταν για το λαδι και καταληξαμε οτι ενα πιο χοντρο πχ 10-40W θα μειωνε την καταναλωση, αλλα εφοσον η Toyota προτεινει 0-30W και 5-30W οτιδηποτε αλλο ειναι απαγορευτικο για την εγγυηση τουλαχιστον.
Οσον αφορα τα γκαζια δεν το γκαζωνω ποτε κρυο και πρωτου το σβησω το αφηνω να δουλεψει 1 ή 2 λεπτα αναλογα με την χρηση (αναφερει ακριβως στο manual) και το αυτοκινητο δεν το σκιζω αλλα το τουρμπο το δουλευω αναγκαστηκα με μεση καταναλωση 5.2 λιτρα.
Σχετικα με τις θερμοκρασιες οτι εχει στην Αθηνα εχει και στην Θηβα που μενω. Το καλοκαιρι με τον παρατεταμενο καυσωνα το λαδι σιγουρα θα ταλαιπωρηθηκε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pre04139 : 08-09-2010 στις 01:22.
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.5.1
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright YarisClub.gr

Page generated in 0,07725 seconds with 33 queries
[Output: 85.74 Kb. compressed to 80.70 Kb. by saving 5.04 Kb. (5.88%)]